ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 240
                                               

Ledio Lako

Ledio Lako ka lindur ne Tirane ne 6 prill 1981 por me origjine eshte nga korça, dhe eshte rritur ne nje lagje "puro tironse" eshte aktor i mirenjohur shqiptar, i filmave dhe komedive. Ai ka luajtur ne mbi 50 filma dhe skeçe humori. Gjithashtu, ka ...

                                               

Lene Tiemroth

Lene Tiemroth ishte aktore daneze. Ajo ka diplomuar ne teatrin mbreterore daneze ne vitin 1966. Ajo ishte vajza e aktorit Edin Tiemroth dhe aktores Clara Osto.

                                               

Leslie Nielsen

Leslie Willam Nielsen lindi me 11 shkurt te vitit 1926 ne Rexhina te Kanades. Ai ishte nje nder aktoret me te mire komik ne bote, ka luajtur ne shume filma por filmat me te njohur qe ka luajtur jane "From the Files of Police Squad!", "The Smell o ...

                                               

Levent Sülün

Sadece Sen - 2014 Gölgedekiler - 2014 Iki Aile - 2006 Sürekli Dizi - 2012 Pokemon: Ilk Film - 1999 En Son Babalar Duyar - 2002 Imkansız Ask - 2006 Omuz Omuza - 2004 Böyle mi Olacaktı - 1997 Evdeki Yabancı - 2000 Kalp Gözü - 2004 Alacakaranlık - 2 ...

                                               

Luis Felipe Tovar

Luis Felipe Tovar eshte mesues dhe aktor meksikan. Ai ka studiuar ne Shkollen e Teatrit te Artit, Shkollen Nderkombetare te Filmit dhe ne Shkollen e Havanes. Ai ka fituar tri here Çmimin Ariel: 1993, Principio y Fin, 1995, El Callejón de los Mila ...

                                               

Luke Evans

Luke George Evans lindi me 15 prill 1979 ne Pontypool, Uells, Mbreteri e Bashkuar. Eshte nje aktor britanez. Karrieren e filloi ne teater, ku aktroi ne shume produksione ne teatrin West End, si Rent, Miss Saigon dhe Piaf. Roli i tij i pare i rend ...

                                               

Luran Ahmeti

Bal – Can – Can 2004 Güzel Günler Göreceğiz 2011 Puppet Show 1998 Stories about Love 2001 10 2007 Limonata 2015 Hayde Bre 2010 Izstop 2007

                                               

Macaulay Culkin

Macaulay Carson Culkin eshte aktor dhe kengetare amerikan. Culkin u be i famshem pas filmit te tij "Home Alone" me rolin e tij si Kevin McCallister. Ai u be si femija me i suksesshem pas Shirley Temple.

                                               

Madeline Carroll

Marissa Madeline Carroll eshte aktore amerikane, e cila njihet ne filmin e saj Swing Vote me rolin Molly Johnsson. Madeline ka marrur pjese ne shume filma komedi dhe drame.

                                               

Mahmud Abdulaziz

Mahmud Abdulaziz ishte aktore i famshem egjiptiane. Ai u be i famshem ne shume role ne Egjipt. Ai ishte i famshem edhe ne vendet tjera arabe. Ai ka studiuar ne shkencat agrikulturore ne Universitetin e Aleksandrise. Ai praktikonte aktrimin ne tea ...

                                               

Margaretha Krook

Margaretha Knutsdotter Krook Hammar ishte aktore suedeze. Ajo ishte vajza e Knut Krook dhe Margareta Svensson. Ajo u rrit ne Norrtälje. Ajo vdiq nga kanceri i mushkerive ne spitalin Ersta ne Stokholm.

                                               

Megan Fox

Megan Denise Fox eshte nje aktore dhe modele amerikane. Ajo aktrimet e para te karieres i filloj ne vitin 2001 me disa televisione te vogle dhe role filmash, dhe luajti nje rol periodik ne filmin Hope and Faith. Ne 2004, ajo filloj karieren e saj ...

                                               

Megumi Han

Megumi Han eshte aktore dhe dubluese japoneze punesuar nga Atomic Monkey. Ajo eshte vajza e dublueses Keiko Han.

                                               

Melissa Barrera

Melissa Barrera eshte aktore dhe kengetare meksikane. Ajo eshte e njohur per rolin e saj ne telenovelen Pergjithmone e jotja dhe Tanto amor.

                                               

Mikael Neumann

Mikael Neumann eshte muzikante danezo-suedeze, aktore dhe lyricist. Ai eshte djali i kitaristit Ulrik Neumann dhe aktores Stina Sorbon dhe vellau i Ulla Neumann. Ne fillim te viteve 1960, Mikaeli ka bere muzika te ndryshme daneze, me muzikante te ...

                                               

Mila Kunis

Milena Markovna "Mila" Kunis eshte aktore amerikane. Ne vitin 1991, ne moshen shtate vjeçare, ajo u zhvendos nga RSS Ukraina ne Shtetet e Bashkuara me familjen e saj. Ajo shfaqet ne shume filma dhe seriale. Qe nga viti 1991, ajo dubloi Meg Griffi ...

                                               

Musa Uzunlar

Musa Uzunlar lindi me 22 prill, 1959 ne Antalia, eshte aktor turk. Musa ka luajtur ne shume filma, tani ai luan ne Poyraz Karayel me rolin e Bahri Umman.

                                               

Natasha Klauss

Natasha Alexandra Rastapkavicius Arrondo eshte aktore kolumbiane me prejardhje lituaneze. Ajo ka nje moter e cila quhet Tatiana.

                                               

Nefise Karatay

Nefise Karatay eshte aktore turke. Me 16 korrik 2012, u martua me bizensmenin Jusuf Day. Ne gusht 2015, ajo lindi nje vajze me emrin maja Day.

                                               

Neslihan Atagül Doğulu

Neslihan lindi me 20 gusht 1992 ne Stamboll. Ajo banon se bashku me familjen e saj ne Stamboll. Ajo ka nje vella Ilkay, babai i saj ishte shofer dhe nena e saj eshte amvise. Babai i saj eshte me prejardhje kirkasiane, ndersa nena e saj eshte me p ...

                                               

Neve Campbell

Neve Campbell eshte nje aktore kanadeze. Ajo eshte shfaqur ne serialin televiziv kanadez Catwalk, me pare ajo ka luajtur si Julia Salinger ne serialin drame Party of Five.

                                               

Nexhati Shashmas

Nexhati Shashmas eshte aktor turk, i cili luajti ne serine televizive popullore Lugina e Ujqerve dhe filme Lugina e Ujqerve Irak. Nexhati Shashmas ka lindur ne Elazig, Turqi, djali i madh i Abdulkadir Shashmas. Ai studioi Hoteleri dhe Turizem dhe ...

                                               

Oktay Kaynarca

Oktay Kaynarca eshte aktor turk. Eshte i njohur per aktrimin e tij ne serialin e famshem Lugina e Ujqerve me rolin Süleyman Çakır.

                                               

Olivia Williams

Olivia Williams eshte nje aktore angleze. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Orhan Edip Ertürk

Orhan Edip Ertürk, eshte aktore turk. Eshte i njohur per rolin e tij si Tilki Andrei ne Lugina e Ujqerve dhe Lugina e Ujqerve Kurthi.

                                               

Osman Soykut

Osman Soykut eshte i njohur per rolin e tij si Aron Feller ne serialin e famshem turk Lugina e Ujqerve Kurthi, ku luajti per tre sezone.

                                               

Öykü Karayel

Öykü Karayel eshte aktore turke.Luan ne filmografine turke qe prej vitit 2005.Ne 2005 dhe 2007 e ftuar speciale ne serialin mos me harro ne rolin e Ajgylit, Ne 2010 luajti ne filmin Gjerat e bukura nga ana jone ne rolin e Aishes. Serialet qe e be ...

                                               

Özgü Namal

Özgü Namal lindi me 28 dhjetor 1978, eshte aktore, kengetare, kompozitore dhe skenariste turke. Eshte e njohur per aktrimin e saj ne Lugina e Ujqerve si Elif Eylül. Ajo filloi aktrimin e saj nga viti 1998. Perveç serialit Lugina e Ujqerve, ajo ka ...

                                               

Pandi Toçe

Pandi Toçe ish- aktori i Peshkopise dhe inspektori skene ne Teatri Kombetar, vellai i aktorit te njohur Vangjel Toçe kishte lene nje drame te pabotuar si testamet te tijin, te cilen dje e ka zbuluar ne sirtare familja. Keto drama Pandi kishte men ...

                                               

Paul Brannigan

Paul Brannigan eshte aktor skoceze. Ai eshte i njohur per rolin e tij si Gareth OConnor ne serialin River City dhe per rolin e tij si Robbie ne filmin The Angels Share.

                                               

Pete Seeger

Peter "Pete" Seeger lindi me 3 maj 1919 – 27 janar 2014, eshte nje kengetar amerikan. Ai u be i famshem me rolin e tij ne filmi Where Have All The Flowers Gone?.

                                               

Rami Malek

Rami Said Malek eshte nje aktor amerikan. Ai eshte i mirenjohur per rolin kryesor te Elliot Alderson ne serine televizive Mr.Robot, per te cilen ai fitoi Critics Choice Award dhe ka marre nominime per Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild Aw ...

                                               

Renée Zellweger

Aktore nga ShBA-ja ishte kandidate per çmimin Golden Globe ne vitin 2004 ne kategorin protagonistia me e mire ne nje rol muzikor ose komedi. Renée Zellweger u kandidua me rolin ne filmin "Bridget Jones: The Edge Of Reason." Ky artikull ne lidhje ...

                                               

Reynaldo Gianecchini

Reynaldo Cisotto Gianecchini Júnior eshte nje model dhe aktore brazilian. Telenovela e tij e pare ka qene "Lazos de Familia" e Manoel Carlos, ku ai ishte protagonist, duke qene shume i kritikuar. Me vone, me eksperiencen dhe studime, behet me i r ...

                                               

Rıza Kocaoğlu

Rıza Kocaoğlu eshte aktore turk. Familja e tij e kane prejardhje turke qe emigruan nga Selaniku. Motra e tij Gözde Kocaoğlu eshte gjithashtu aktore.

                                               

Robbie Amell

Robert Patrick Amell lindi me 21 prill 1988 ne Toronto, Ontario, Kanada. Eshte nje aktor kanadez, i njohur per rolet e tij si Stephen Jameson ne The Tomorrow People, Ronnie Raymond ne The Flash, Fred Jones ne Scooby-Doo! The Mystery Begins dhe Sc ...

                                               

Rowan Atkinson

Rowan Atkinson Sebastian eshte nje komedian anglez, skenarist, dhe aktor. Ai eshte me i famshem per punen e tij ne komedine satirike me skenat si Jo Nine OClock News, dhe Sitcoms Blackadder, z. Bean, dhe Blue Thin Line. Ai ka qene e shenuar ne Th ...

                                               

Sadri Alısık

Mehmet Sadrettin "Sadri" Alısık ishte aktore dhe komedian me i mire ne Turqi. Ai ka luajtur ne serialin e famshem turk, Kartallar Yüksek Uçar ".

                                               

Saoirse Ronan

Saoirse Una Ronan eshte aktore irlandeze dhe amerikane. Ajo eshte nominuar si aktorja me e mire ne filmin. Ronan eshte e vetmja femije e prinderve irlandeze, Monikes dhe Paul Ronan, te cilet te dytit vijne nga Dublini. Babai i saj eshte gjithasht ...

                                               

Saruhan Hünel

Saruhan Hünel eshte aktor turk. Babai i tij eshte me origjine shqiptare nga Selaniku, ndersa nena e tij eshte arabe nga Bagdadi. Ne Universitetin Marmara fitoi departamentin e biznesit, por nuk mundi ta vazhdoj. Pastaj ai luajti ne tri kenge te E ...

                                               

Selçuk Yöntem

Selçuk Yöntem eshte aktor turk. Babai i tij dhe nena e tij jane nga Erzurumi. Selçuku eshte poashtu moderator i emisionit "Kush do te behet milioner?".

                                               

Seray Sever

Dadı 2000 Tatil Askları 2004 ABnin Yolları Tastan 2005 Ev Hali 2002 Sıkı Dostlar 2009 Erkeksen Seyret 2006 +18 2011 Kumkapı Olayı-Üzgünüm 2000 Ünlüler Çiftliği 2005 Köstebek 1999 Evdeki Hesap 2000 Çocuklar Ne Olacak 2004 Yalancı Romantik 2009 Esi ...

                                               

Sinem Kobal

Prinderit e Kobalit jane nga Hemsin, Rize. Ajo ka nje vella Kerem. Ne moshen kater vjeçare, Kobal filloi ushtrimin e baletit dhe vazhdoi tete vjete, Ajo ishte studente e suksesshme dhe ka luajtur volejboll. Ajo morri diplomen e saj te shkolles se ...

                                               

Sinem Öztürk

Sinem Öztürk lindi me 1 shator 1985 ne Stamboll, Öztürk u rrit ne Adapazarı para se familja e saj te zhvendoset ne Gjermani. Öztürk ka shkuar ne Gutenberg-Gymnasium ne Vizebaden dhe studioi menaxhmentin ne Universitetin e Majncit. Pasi diplomoi, ...

                                               

Sven Melander

Sven Alarik Melander eshte aktore, gazetare dhe komedian suedeze. Ai lindi ne Malmö, por ai jeton ne Saltsjö-Duvnäs i cili ndodhet rreth 11 kilometra larg Stokholmit. Nga viti 2000 deri ne vitin 2003, ai ishte udheheqes i programit Snacka om nyhe ...

                                               

Shinobu Nakayama

Shinobu Nakayama eshte aktore dhe ish-kengetare e J-pop. Ajo publikoi kengen e saj te pare te saj me 2 nentor 1988. Kenga e saj e fundit si artiste e J-pop ishte me 1 mars 1991. Ajo eshte motra e vogel e Miho Nakayama. Shinobu Nakayama si motra e ...

                                               

Taner Barlas

Piano Bacaksız: Tunç Basaran - 1992 Gurbet Kusları: Yusuf Kurçenli - 2088 Yaprak Dökümü serial: Mesude Eraslan: 2006 Yüksek Sosyete serial: 2016-duke vazhduar Bir Ask Uğruna - 1994 Kurtulus: Ziya Öztan - 1996 Tatlı Betüs - 1993 Berdel: Atıf Yılma ...

                                               

Tang Wei

Tang Wei lindi ne Wenzhou dhe u rrit ne Hangzhou, Zhejiang. Ajo eshte e vetmja femije e ish-aktores dhe piktorit. Ne nje interviste, ajo shpjegoi se ajo shpesh udhetonte rreth Kines dhe mesoi te pikturohej, duke shtuar se ajo ishte e ndikuar nga ...

                                               

Tatsyana Tsvikeviç

Fırtına Hayatlar 2004. Nur Anadolu Kaplanı 2006. Elena Rus Gelin 2002. Okçu Elveda Katya 2012 Olga Benim Için Üzülme 2013. Anna Kurtlar Vadisi 2004. Nina En Iyi Arkadasım 2004 Deli Saraylı 2010. Olga Kız Babası 2006. Fatma Maskeli Besler: Irak 20 ...

                                               

Ted Levine

Frank Theodore "Ted" Levine eshte aktor amerikane. Ai eshte i njohur per rolin e tij Buffalo Bill ne filmin The Silence of the Lambs.