ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 24
                                               

Omer Shipraga

Omer Šipraga lindi ne 1926 ne familjen fisnike-bej te Mujo Šipraga, nje pasardhes i drejtperdrejte i nje prej themeluesve te vendbanimit lokal, sot komuniteti lokal i Šiprage. I rritur ne nje familje te dashur, ne nje moshe te re ai ishte i perku ...

                                               

Omer Vajadin Shabani

Omer Vajadin Shabani nga fshati Sellce ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Omer Shabani ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret ...

                                               

Orhan Frashëri

Orhan Frasheri ka lindur me 22 qershor 1922 ne Tirane. Kryetar i komitetit te veteraneve te rrethit Berat dhe anetar i komitetit kombetar te luftes se popullit Shqiptar. Orhan Frasheri eshte autor i dhjetera shkrimeve, opinioneve, portreteve e in ...

                                               

Orli Shuke

Orli Shuke aktor shqiptar, djali i aktorit te njohur Agim Shuke. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ormira Lulani

Ormira Lulani lindi ne Shkoder, Shqiperi, eshte piktore shqiptare. Ne vitin 1991 perfundoi studimet ne Akademine e Arteve te Bukura per pikture monumentale ne Tirane - Shqiperi. Ne vitet 1991-1999 dha mesim ne shkollen e arteve ne Shkoder. Gjate ...

                                               

Xhorxh Orvell

Xhorxh Oruell, kishte lindur me emrin Erik Artur Bler, lindi me 25 qershor 1903 ne Indi ne fshatin Motihari afer kufirit me Nepalin dhe vdiq me 21 janar 1950 ne Londer, ishte shkrimtar dhe gazetar anglez.

                                               

Osman Banushi

Osman Banushi lindi ne Brataj te Vlores me 18 gusht 1907 muzikant, i cili dha nje kontribut te madh ne krijimin e Filarmonise Shqiptare, Tetarit te Operes dhe Baletit, si dhe mblodhi, ruajti e sistemoi materiale muzikore te ketij institucioni, du ...

                                               

Osman Bilalli

Osman Bilalli ishte nje personalitet i shquar i lindur me 11.12.1925 ne fshatin Uglare, komuna e Gjilanit. Ne fillim ka vijuar mesimet teologjike ne fshatin Uglare te hoxha Mulla Zejnullah Zejnullahu. Eshte regjistruar ne Shkollen e Larte ne Priz ...

                                               

Osman Elezi

Osman Elezi Kryetar i bashkise se Kukesit nga 2003-2007. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Osman Haxhiu

Osman Haxhiu – 1914. Pas largimit te Ibrahim Avdullahut si Kryekatundar u vendos qe administrimin e Vlores ta merrte Osman Haxhiu ne emrin e prefektit. Shume aktiv qe ne fillim te shekullit, nje nga mbeshtetesit kryesor te Ismail Qemalit. Me vone ...

                                               

Otto Barić

Otto Barić lindi me 19 qershor te vitit 1932 ne Klagenfurt, Austri - 2020, eshte futbollist dhe trajner kroat. Momentalisht eshte perzgjedhes i Kombetares se Shqipetare te futbollit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cung ...

                                               

Otto von Habsburg

Otto von Habsburg - ne Austri zyrtarisht Otto Habsburg-Lothringen, shkurt Otto Habsburg - lindi me 20 nentor 1912 ne Reichenau an der Rax, Austri; vdiq me 4 korrik 2011 ne Pöcking, Bavaria, Gjermani. Otto von Habsburg ishte nje autor, publicist d ...

                                               

P. T. Barnum

Phineas Taylor Barnum ishte biznismen dhe cirkut artist amerikan. Ai ishte nje nga themeluesit e Ringling Brothers and Barnum & Bailey cirkut. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke ...

                                               

Pajazit Nushi

Pajazit Nushi lindi me 8 janar 1933 ne Gjakove, vdiq me 2 shtator 2015 ne Prishtine. Ne vendlindje kreu shkollen fillore dhe shkollen normale. Studimet i kreu me 28 shtator 1955 ne Fakultetin Filozofik, Katedra e Psikologjise Eksperimentale, te U ...

                                               

Pajtim Roci

Pajtim Roci nga Kukesi,Shqiperi ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Pajtimi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e administruara nga Maqedonia gj ...

                                               

Pali Kuke

Pali Kuke lindur me 17 prill 1947, operator dhe regjizor shqiptar. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Palok Daka

Palok Daka bashkepunetore i vjeter i shkencave i cili ka kryer detyra te veçanta teknike per krijimin e Fjalorit te gjuhes shqipe te botuar ne Tirane me 1980. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni ...

                                               

Panajot Plaku

Panajot Plaku eshte akuzuar nga Sigurimi i Shtetit si agjent i UDB-s. Anetar i Komitetit Qendror si dhe gjeneral i ushtrise shqiptare, ndryshe nga miqte e tij te ngushte, Dali Ndreu dhe Liri Gega, te cilet u arrestuan dhe u denuan si agjent te ju ...

                                               

Pandeli Nase

Pandeli Nase, kryekonsull i Shqiperise ne Egjipt, ne vitet 1927-1934. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Pandi Kristo

Pandi Kristo, lindi ne Korçe me 29 korrik te vitit 1914, ishte politikan shqiptar, Minister pa Portofol gjate vitit 1948. Kristo perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesema ...

                                               

Pandi Laço

Ka filluar karrieren televizive ne Televizionin ShqiptarTVSH ne 1987 si redaktor letrar e skenarist ne Redaksine e Programeve Artstike. Nga viti 1987 deri 1996 ka punuar ne nje sere programesh te suksesshme televizive si" Mbremje te muzikes popul ...

                                               

Pandi Mele

Pandi Mele lindi ne vitin 1939 ne Korçe. Ndoqi Liceun Artistik ne Tirane per pikture, ne drejtimin e pedagogeve Abdulla Cangonji, Sadik Kaceli, Qamil Grezda, Abdurrahim Buza, Kristina Hoshi. Studioji dy vite per grafike ne Akademine" I.E.Rjepin” ...

                                               

Pandi Siku

Fushe e blerte fushe e kuqe 1984 Brazdat 1973 Fijet qe priten Koha nuk pret 1984 Kemishet me dylle 1987 Mysafiri 1979 Njeriu me top 1977 Nje udhetim i veshtire 1977 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te nd ...

                                               

Feride Papleka

Feride Papleka shkrimtare shqiptare, ka lindur ne qytetin e Ballshit. Ajo eshte autore e shume librave me poezi, tregime, perkthime, novela dhe roman. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikiped ...

                                               

Parashqevi Simaku

Parashqevi Simaku u lind ne Kavaje me 1 shtator 1966. Dhe me pas u shperngul ne Durres. Ajo qe e vogel filloi te kendoje, duke bashkepunuar me kompozitore te talentuar. Kendoi ne shume festivale edhe Koncerte te Pranveres. Me 1985 Festivali i 24- ...

                                               

Paris Hilton

Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Paris Whitney Hilton lindi me 1981 ne New York City, New York, ShBA. Eshte nje kengtare dhe aktore amerikane. Paris Hilton News

                                               

Blaise Pascal

Blaise Pascal ishte matematikan, fizikant, dhe filozof francez. Punimet e tij te para ishin ne shkencat e zbatuara dhe ato natyrore, ku ai edhe dha ndihmesat e tij te shquara ne ndertimin e njehsuesve, studimin e lengjeve, dhe qartesimin e koncep ...

                                               

Paskal Aleksi

Paskal Aleksi gazetar dhe atdhetar shqiptar, lindi me 23 mars 1885, ne Permet. Ne maj te vitit 1904, emigroi ne Shtetet e Bashkuara dhe u angazhua ne levizjen patriotike. Ishte anetar i Federates Pan-Shqiptare "VATRA" te Amerikes. Ndahet nga jeta ...

                                               

Pavlina Nika

Pavlina Nika, lindi me 15 maj te vitit 1931 ne qytetin e Korçes, eshte kengetare shqptare. Ne fillimet e saj, ajo mori pjese ne grupin amator te Radio-Korçes. Ne vitet ’50 ishte kengetare soliste ne Ansamblin e Ushtrise dhe u afirmua si kengetare ...

                                               

Pazari i Ri

Pazari Ri eshte qytet ne Serbine Jugore, qendra e Sanxhakut, themeluar me vitin 1456 nga Isa-beu, menjehere pasi osmanet moren qytetin e vjeter te quajtur Ras. Kur turqit moren qytetin Ras ata ia dhane emrin Pazar,sepse ky vendbanim ishte i njohu ...

                                               

Pedro Alonso

Pedro González Alonso eshte nje aktor spanjoll, shkrimtar dhe artist. Ai u be i njohur per rolin e Berlin ne serialin spanjoll Money Heist si dhe per rolin e Diego Murquía ne dramen historike Gran Hotel.

                                               

Giovan Battista Pellegrini

Giovan Battista Pellegrini, ka qene nje gjuhetar, glotolog dhe filolog italian. Profesor Pellegrini njihet per ndihmesen e dhene ne fushen e gjuhes shqipe, kryesisht ne planin historik. Materiali shkencor si studime, artikuj, recensione dhe vepra ...

                                               

Lluka Perone

Lluka Perone, lindi ne Purçill oce Ejanine te Kalabrise ne vitin 1920 ishte poet dhe folklorist arberesh edhe shkrimtar. Vdiq ne vitin 1984. Studioi per drejtesi dhe gjuhe frenge. Ishte mbledhes i pasionuar i pasurise folkloristike. Botoi vellimi ...

                                               

Persefoni Kokëdhima

Persefoni Kokedhima ka qene veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtar gjate rezistences shqiptare. E vrare se bashku me shoqen e saj Bule Naipi. U shpall nga regjimi komunist Heroine e Popullit.

                                               

Persida Asllani

Persida Asllani, diplomuar ne Universitetin e Tiranes, ne degen Gjuhe –Letersi me 1995. Eshte drejtoresha e Bibliotekes Kombetare te Shqiperise. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine du ...

                                               

Petar Brajoviq

Petar Brajoviq eshte i lindur ne nje fshat pran lumit Crnojevic afer Cetinjes me 29 qershor 1915 vdes ne Beograd me 20 nentor 1991, eshte pjesemarres i Luftes Nacional-Çlirimtare, gjen-kolonel dhe hero kombetar te Jugosllavise.

                                               

Pete Gill

Pete Gill ka lindur ne Sheffield, Angli dhe eshte nje baterist anglez, qe ka qene pjestar ne grupet hard rock / heavy metal Saxon dhe Motörhead.

                                               

Petraq Koto

Petraq Koto kryetar i Bashkise se Durresit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Petraq Pepo

Petraq Pepo historian shqiptar. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Petraq Pilika

Petraq Pilika, lindi me 3 qershor te vitit 1924, vdekur ne prill te vitit 2009, profesor, anetar i Akademise se Shkencave, Mesues i Popullit, qytetar nderi i Korçes. Ai studioi ne Fakultetin e Mekanikes ne Institutin e Larte Pedagogjik. Ai dha nj ...

                                               

Petraq Popa

Petraq Popa ka lindur me 20 maj 1878 ne Elbasan. Mjek i njohur, organizoi dhe drejtoi ekipin e pare shendetesor vullnetar per pjesemarresit e Luftes se Vlores. Vdiq ne vitin 1957. Mjeku i tri lufterave. Ne vitin 1920 ai mori pjese ne luften e Vlo ...

                                               

Petraq Titani

Petraq Titani kryetar i Bashkise se Durresit nga 1957-1959. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Petrit Serjani

Petrit Serjani lindi me 16 shtator te vitit 1949 ne Vlore, ishte politikan shqiptar, Gjate periudhes 1991 - korrik 1992 ishte kryeprokuror me vendim tė Parlamentit. U zevendesua nga Maks Haxhia. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi ...

                                               

Petrit Vasili

Diplomoi prane Universitetit te Tiranes, Fakulteti i Mjekesise. Ka kryer specilizime te plota pasuniversitare ne Tirane 1984 – 1985 dhe prane Institutit Superior Sanitar ne Rome gjate viteve 1988 – 1991.

                                               

Petro Bulgari

Petro Bulgari 1884-1957, lindi ne ishullin e Nidhres dhe ishte mik i ngushte i Pavlo Kunduriotit. Ne vitet 1925-26 ishte komandant i marines. Ne vitin 1945, u be kryeminister i Greqise per disa muaj nga prilli ne tetor. Ky artikull qe ka te beje ...

                                               

Sllobodan Petroviq

Sllobodan Petroviq deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Grigor Përliçev

Grigor Perliçev eshte poet bullgar nga Maqedonia qe punoi si mesues i greqishtes ne disa qytete te ndryshme te Maqedonise me pas edhe ne Tirane. Studioi tekstet e historise se popullit shqiptar dhe ka shkruar ne baze te tyre nje poeme per Skender ...

                                               

Phil Campbell

Phil Campbell ka lindur me 7 maj 1961 ne Uels. Eshte kitarist i grupit Motörhead qe nga viti 1984. Phil Campbell thirret edhe Wizzo dhe eshte muzikant anglez.

                                               

Phil Taylor

Phil "Philty Animal" Taylor ka lindur me 21 shtator 1954 ne Chesterfield, Angli. Ka qene bateristi i grupit Motörhead ne vitet 1975-1984 si dhe ne vitet 1987-1992. Phil Taylor eshte muzikant anglez.

                                               

Dhimitër Pilika

U lind ne Korçe me 30 prill 1923, ku pasi mbaroi Liceun Francez, filloi studimet prane universitetit te Sienes ne Itali. Mori pjese ne Luften Nacional-Çlirimtare ne drejtimin e njesive guerile. Pas çlirimit, me 1945, qe kryeredaktor i "Zerit te r ...