ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 239
                                               

Ayla Algan

Ayla Algan eshte aktore dhe kengetare turke. Ayla lindi ne Stamboll dhe femijerine e saj kaloi ne France, ku studioi ne Lycée Notre Dame de Sion Istanbul dhe Versailles Lycee.

                                               

Basia Frydman

Basia Frydman ishte aktore suedeze. Ajo ka studiuar ne akademine kombetare suedeze per aktrim deri ne vitin 1972. Ne vitin 1994, ajo u nominua si aktorja me e mire ne rolin e saj ne filmin The Slingshot.

                                               

Begüm Kütük

Begüm Kütük eshte aktore dhe modele. Ajo studioi ne administraten e biznesit ne universitetin Anadollu ne Eskishehir. Ajo filloi karrieren si modele. Ne vitin 2002, ajo filloi karrieren si aktore, ku luajti per here te pare ne serialin Melek. Ne ...

                                               

Belén Rodríguez

María Belén Rodríguez Cozzani eshte modele, prezantuese e televizionit, kengetare kabareje dhe aktore italiane-argjentinase.

                                               

Bergüzar Korel

Bergüzer Korel, lindur me 2 shtator 1982 ne Stamboll, aktore dhe figur e njohur e artit nga Turqia. Bergüzer ka kaluar femijerine e saj gati ne çdo qytet turk duke levizur keshtu me familjen e saj. Filloi mesimet e para ne nje shkolle private me ...

                                               

Billy Nelson

Billy Nelson ishte aktore amerikane i cili ka luajtur mbi 80 filma dhe programe televizive. Ai lindi ne New York City dhe beri shfaqjen e tij te pare ne filmin komedie me Hal Roach me 1933. Nelsoni ka luajtur ne pese role te ndryshme si bandite.

                                               

Billy Zane

William George Zane, Jr. eshte aktor dhe producent amerikan. Prinderit e tij jane me prejardhje greke. Ai e ka edhe nje moter me emrin Lisa Zane e cila eshte aktore dhe kengetare.

                                               

Birkan Sokullu

Birkan Sokullu lindi ne Stamboll me 6 tetor 1985. Gjysherit e tij jane imigrant boshnjake. Ai fitoi nje konkurs si Modeli me i Mire i Turqise me 2003. Sokullu la karrieren e basketbollit pas 10 vjetesh per shkak te lendimit te kembes. Gjate studi ...

                                               

Björn Granath

Björn Gösta Tryggve Granath ishte aktore suedeze. Ai ishte i martuar me Ann-Margret Fyregård dhe se bashku kane pasur dy femije, nje djale dhe nje vajze.

                                               

Koen De Bouw

Koen De Bouw lindur me 30 nentor 1964 ne Turnhount,Belgjike eshte aktor Belg i cili ka luajt ne filma dhe serijale por filmi me i njohur qe ka luajtur rolin krysor ne rolin e komisartit me emirn Erick Vinke qe eshte komisari i komiariatit te Poli ...

                                               

Brandon Lee

Brandon Bruce Lee emri ne gjuhen kineze lindi me 1 shkurt 1965 ne Oakland te Shteteve te Bashkuara ishte luftetar i Kong Fu-se dhe aktor Kinezo-amerikan po ashtu ishte i biri i Brus Li-se legjenda e arteve marciale dhe aktor po ashtu dhe rexhisor ...

                                               

Bud Spencer

Carlo Pedersoli i njohur ndryshe me emrin Bud Spencer ka lindur me 31 tetor 1929 dhe vdiq me 27 qershor 2016, ishte aktor i njohur italian dhe komedian i cili ka luajtur per nje kohe te gjate filma komiko-aksion me aktorin e njohur italiano-ameri ...

                                               

Burak Özçivit

Burak Özçivit lindi me 24 dhjetor, 1984 ne Stamboll, eshte aktor dhe model turk. Aktrimi i tij filloi nga viti 2006 ne serialine Eski 18, i cili ka luajtur si nje police me emrin Murat. Ai tani eshte i njohur ne serialine Dashuri e pafund me emri ...

                                               

Burak Tamdoğan

Parmaklıklar Ardında - 2007 Osman Zeybek Ferhunde Hanımlar - 1993 Erkek Tarafı - 2005 Mehmet Farklı Desenler - 2010 - 2012 Yıldırım Bizim Evin Halleri - 2000 Kollama - 2008 Menderes Elif - 2008 Ekrem Nefes - 2009 Yaman En Uzun Yüzyıl - 2013 Diama ...

                                               

Cillian Murphy

Cillian Murphy eshte nje aktor irlandez. Ai e filloi karieren duke performuar si nje muzikant roku. Pasi refuzoi nje oferte marramendese, ai e filloi karieren e aktrimit ne teater dhe ne filma te shkurter dhe te pavarur ne fund te viteve 1990. Ro ...

                                               

Claudia Bassols

Bassols diplomoi ne Shkollen Amerikane te Barcelones me 1997. Ajo poashtu studoi gjuhen dhe literaturen angleze ne Universitetin e Barcelones. Bassols luajti me Amber Tamblyn ne filmin Blackout. Ne vitin 2009, ajo luajti ne filmin The Eagle Path ...

                                               

Collin Chou

Collin Chou eshte aktore tajvaneze. Collin eshte i njohur per rolin e tij si Seraph ne filmin The Matrix Reloaded dhe The Matrix Revolutions. Ne filma aziatike, ai ka bashkepunuar me aktore te njohur si Jet Li, Donnie Yen dhe Sammo Hung. Ai eshte ...

                                               

Coral Atkins

Coral Rosemary Atkins ishte aktore angleze. Ajo lindi ne Richmond, Londer. Ajo ka nje moter e cila quhet Sylva dhe nje vella i cili quhet Peter. Ajo ishte e martuar me aktorin britaneze Jeremy Young. Ajo ndoshta eshte e njohur per rolin e saj ne ...

                                               

Çolpan Ilhan

Çolpan ishte motra e shkrimtares se famsheme Attilâ Ilhan dhe gruaja e aktorit Sadri Alısık. Ajo u martua me Sadrine ne vitin 1959 dhe qendruan te martuar deri ne vitin 1995.

                                               

Damla Sönmez

Damla Sönmez eshte aktore turke me prejardhje çerkeze. Pas mbarimit te Shkolles se Mesme Franceze te Shen Jozefit, ajo filloi studimet e saj per teater ne Universitetin Paris Sorbonne dhe mbaroi Universitetin Yeditepe ne Departamentin e Teatrit. ...

                                               

Dan Stevens

Daniel Jonathan "Dan" Stevens lindi me 10 tetor, 1982 ne Londer, Angli. Eshte nje aktor britanez, i njohur per rolin e Matthew Crawley ne Downton Abbey, David ne The Guest, Lancelot ne Night at the Museum: Secret of the Tomb, Bisha ne Beauty and ...

                                               

Debby Ryan

Deborah Ann Ryan eshte aktore dhe kengetare amerikane. Ryan filloi aktrimin ne teater ne moshen shtate vjeçare; ne vitin 2007, ajo u shfaq ne serialin per femije Barney: Lets Go to the Firehouse. Ajo eshte e njohur per rolin e saj ne filmin The L ...

                                               

Defne Samyeli

2011: 45 Dakika A HABER 1992-1993: Iyi Günler Türkiye STAR TV 1994: Pazar SHOW TV 1996-1999: Defne Samyeli ile Gecenin Içinden KANAL D 2011: Söz Teması A HABER 1991-1994: Salı Pazarı STAR TV 1996: Sakalamaca KANAL D 1999-2002: Kanal D Ana Haber B ...

                                               

Demet Özdemir

Demet Özdemir eshte modele, kercimtare dhe aktore turke. Ajo eshte e njohur nga seriali romantik komedi Nje puthje ne erresire me rolin e Sanem.

                                               

Dilan Çiçek Deniz

Dilan Çiçek Deniz eshte aktore dhe modele turke. Ajo mban titullin si Miss Universe Turqia 2014 dhe perfaqesoi vendin e saj ne Miss Universe 2014. Ajo eshte e njohur per rolin e saj si Sena Koçovalı ne serialin Çukur.

                                               

Ellen Sinding

Ellen Sinding eshte aktore norvegjeze. Ajo ishte vajza e aktorit Sæbjorn Buttedahl dhe aktores Clare Petrea Margrethe Benelli dhe ishte e martuar me Leif Sinding.

                                               

Emily Carey

Emily Carey eshte aktore britaneze. Ajo eshte e njohur per rolin e saj si Grace ne serialin Casualty. Emily gjithashtu luan ne filmin e ardhshme Wonder Woman me rolin si Diana Prince. Ne artikullin e Huffington Post, Emily eshte radhitur si nje n ...

                                               

Emma Cohen

Emanuela Beltrán Rahola ishte aktore, producente, regjisore dhe skenariste spanjolle. Ajo ka luajtur ne shume filma spanjolle.

                                               

Entoni Hopkins

I lindur ne Uels, si nje djale i vetem i familjes, Entoni Hopkins qe nga mosha 17 vjeçare angazhohet ne Teater, per t’u regjistruar me vone ne Akademine e arteve dramatike, ashtu si edhe disa aktore te njohur angleze, siç ishin: Lorens Olivie, Ri ...

                                               

Erina Mano

Erina Mano eshte kengetare dhe aktore japoneze. Ne vitin 2006, ajo u bashkua me Hello Pro Egg i cili eshte grup i projektit Hello! Project. Me 29 mars 2008, ajo filloi karrieren e saj si kengetare, duke punuar nen menaxhimin dhe mbeshtetjen e J.P ...

                                               

Erkan Can

Erkan Can eshte aktor turk. Erkani fitoi dy here medaljen per aktrimin me te mire per rolet e tij ne On Board dhe Takva: A Mans Fear of God. Poashtu ne Takva: A Mans Fear of God, ai e fitoi çmimin per perfomancen me te mire.

                                               

Erkan Kolçak Köstendil

Erkan Kolçak Köstendil eshte aktor dhe regjisor turk. Ai filloi karrieren e tij me rolet ne teater, filma dhe seriale. Ai fitoi çmime per paraqitjen e tij ne disa filma te shkurta. Ai diplomoi ne shkollen e larte Atatürk ne Bursa. Gjate viteve ne ...

                                               

Faramarz Gharibian

Faramarz Gharibian eshte aktore dhe regjisore iranian. Ai e filloi karrieren e tij ne filmin e shkurter Come Stranger. Ne shume filma ka luajtur si nje njeri i cili deshiron te arrije qellimit te tij dhe qe ballafaqohet me rrezikun. Ai ka luajtur ...

                                               

Fortesa Hoti

Fortesa Hoti eshte aktore suedeze. Ajo eshte e njohur per rolin e saj si Roxana Nilsson ne serialin suedeze "Andra Avenyn". Ajo u be aktorja me e mire per vitin 2007 dhe 2008 nga gazeta suedeze Aftonbladet. Ajo erdhi ne Suedi ne vitin 1992 dhe aj ...

                                               

Geo Saizescu

Geo Saizescu ishte aktore, regjisore dhe skenariste rumune. Ai ka aktruar ne 22 filma mes vitit 1963 dhe 2009 dhe ishte regjisore i 16 filmave mes vitit 1953 dhe 2006.

                                               

Ginnifer Goodwin

Jennifer Michelle "Ginnifer" Goodwin lindi me 22 maj, 1978 ne Memphis, Tennessee, SHBA. Eshte nje aktore amerikane, e njohur per rolet e saj si Margene Heffman ne serialin Big Love dhe si Borebardha ne serialin Once Upon a Time. Ajo gjithashtu me ...

                                               

Gisela May

Gisela May ishte aktore dhe kengetare gjermane. Ajo lindi ne Wetzlar dhe vdiq ne Berlin. Ajo ka studiuar ne Leipzig. Ajo ka punuar ne teatro te ndryshme per nente vite, perfshire teatrin e shtetit te Shverinit dhe teatrin e shtetit te Hales.

                                               

Gresa Pallaska

Gresa Pallaska u lind ne Prishtine me 25.04.1982 Ajo eshte aktore shqiptare e teatrit, filmit dhe televizionit. Ajo njihet me se shumti si Trendelina nga seriali Kosovar Familja Moderne.Ajo se fundmi ka luajtur ne serialin televiziv Çka ka shpia ...

                                               

Gürkan Uygun

Gürkan Uygun eshte aktor i mirenjohur turk. Eshte i njohur per rolin e tij si Memati Bash ne serialin e famshem turk Lugina e Ujqerve.

                                               

Hakan Boyav

Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm: Serdar Akar - 2011 The International: Tom Tykweer - 2009 Black Field: Vardis Marinakis - 2009 Vali: Çağatay Tosun - 2008 Ay Büyürken Uyuyamam: Serif Gören - 2011 Hırsız Var: Oğuzhan Tercan - 2005 Hayattan Korkma: Be ...

                                               

Hande Erçel

Hande Erçel eshte aktore dhe modele turke. Erçel u rrit me gjysherit e saj Ant Rosie dhe Ahmed Be. Pavaresisht deshires se babait te saj qe ajo te behet doktore, ajo deshi te behej aktore dhe modele. Ne vitin 2012, ajo fitoi Miss civilizimi i bot ...

                                               

Heath Ledger

Heath Andrew Ledger ishte aktor filmi dhe televizioni australian. Pas roleve ne film dhe televizionin australian, gjate viteve 1990, Ledger u zhvendos ne Shtetet e Bashkuara dhe ne vitin 1998 filloi karrieren e tij filmike. Ka luajtur ne nentembe ...

                                               

Hiroyuki Sanada

Karriera e filmit te arteve marciale te Sanades e prezantoi ate te Michelle Yeoh, me te cilet me vone luajti ne Sunshine te Danny Boyle. Ai ka nje miqesi te gjate me Jackie Chan, megjithese ai nuk luajti ne nje film me te para Rush Hour 3 ne viti ...

                                               

Ibrahim Tatlises

Ibrahim Tatlıses, i njohur nga adhuruesit e tij si Ibo, kengetar dhe aktore i njohur arabo-kurd nga Turqia. Ibrahim Tatlısesi eshte i popullarizuar si kengetar dhe aktore i njohur i kultures popullore te Turqis ne vete Turqin dhe me gjere me shum ...

                                               

Idina Menzel

Idina Kim Menzel eshte nje aktore dhe kengetare amerikane. Famen e arriti pasi e filloi rolin e Maureen Johnson tek shfaqja muzikore ne Broadway, Rent, performance kjo e cila i dhuroi nje çmim Tony Award ne vitin 1996. Me 2004, Menzel fitoi Tony ...

                                               

Ilene Woods

Jacqueline Ruth "Ilene" Woods- Steck- Shaughnessy lindi me 5 maj, 1929 ne Portsmouth, New Hampshire. Vdiq me 1 korrik, 2010 ne Los Angeles, Kalifornia. Ishte nje aktore dhe kengetare amerikane. Woods ishte zeri origjinal i Hirushes, per te cilin ...

                                               

Ilir Prapashtica

Ilir Prapashtica lindi ne Prishtine ne 1 Dhjetor 1972. Ka mbaruar aktrimin ne Fakultetin e Arteve ne Prishtine. Aktualisht eshte personazh ne Teatrin Kombetar ne Prishtine. Ai sot konsiderohet si nje nder personazhet me humoristike ne Kosove. Ai ...

                                               

Imelda Staunton

Imelda Staunton lindi me 9 janar te vitit 1956 ne Londer, Angli, eshte aktore britanike, e nominuar per Oskar dhe per Golden Globe ner vitin 2005 ne kategorine Aktorja me e Mire Kryesore per rolin ne filmin Vera Drake.

                                               

Inga Ålenius

Inga u shkollua ne teatrin e qytetit ne Norrköping. Ajo ka punuar ne teatrin e Västeråsit, Göteborgut dhe teatrin kombetar. Ajo ka punuar se bashku me Ingmar Bergman ne filmin e tij Fanny dhe Alexander. Ajo ka luajtur ne rolin e "Astrid" ne seria ...

                                               

Irwin Keyes

Irwin Keyes ishte aktore amerikan, i njohur per rolin e tij si Hugo ne serialin The Jeffersons. Ai ka aktruar ne shume filma dhe seriale. Me 9 korrik 2015, Irwin vdiq ne moshen 63 vjeçare per shkak semundjes se akromegalise qe kishte.