ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 237
                                               

Luftërat dardane-maqedonase

Lufterat dardane maqedonase Lufterat dardane-maqedonase vazhduan edhe gjate Antigon Dosonit, i cili sundoi si tutor i trashegimtarit te mitur te Maqedonise, Filipit V nga ana tjeter, marredheniet e dardaneve me Mbreterine Ardiane, e cila, siç dih ...

                                               

Luftërat Napoleonike

Lufterat Napoleonike ishin nje seri konflikesh te medha qe i binin Perandorise Franceze dhe aleateve te saj, te udhehequr nga Napoleon Bonaparte, kunder nje grupi te luhatshem te fuqive evropiane te formuara ne koalicione te ndryshme, te financua ...

                                               

Provokacionet greke 1949

Greket rrethuan trupat. Kishte hyre ne token shqiptare naten. Na sulmuan. E prisnim prej disa ditesh pasi kishte njoftime se greku do te na godiste. Saktesisht nuk e dinim se ku, por qe do te ndodhte sulmi grek dihej dhe pritej nga te gjithe ne u ...

                                               

Lufta civile spanjolle

Lufta civile spanjolle ishte nje lufte civile qe shpertheu ne Spanje ndermjet rebeleve dhe Republikes Spanjolle me te ashtuquajturit Republicanos. Lufta u zhvillua midis muajit korrik te 1936 dhe prill 1939 dhe perfundoi me humbjen e çeshtjes rep ...

                                               

Shtabi i Luftës për Qytetin e Gjakovës

Shtabi i Luftes per Qytetin e Gjakoves, u formua ne vitin 1991, ne Gjakove, si kunderpergjigje ndaj okupimit serb te Kosoves. Ne kete institucion me rendesi te madhe nacionale, merrnin pjese njerez shume te besueshem, te cilet me kohe ishin invol ...

                                               

Gjenocidi i Srebrenicës

Gjenocidi i Srebrenices ose Tragjedia e Bosnjes eshte nje krim lufte i zbatuar ne korrik te vitit 1995 ne Bosnje dhe Hercegovine, ku u vrane me shume se 8.000 boshnjake myslimane, kryesisht burra dhe djem te moshes 12 deri 77 vjet. Gjenocidi esht ...

                                               

Gjenocidi në Hoxhali

Gjenocidi i Hoxhalise ka ndodhe ne korrik te viti 1992 dhe nenkuptohet vrasje massive e planifikuar e nje numri te madh te meshkujve dhe femijeve nga 8 deri 88 vjet te myslimaneve azerbajxhanase nga te krishteret armene. Gjenocidi ka ndodhe ne re ...

                                               

Masakra e Izbicës

Masakra e Izbices ishte nje nga masakrat e medha te kryera nga serbet gjate Luftes se Kosoves, ne vitin 1999, ne komunen e Skenderajt. Ndonese numri i sakte i viktimave shqipetare eshte i panjohur, sipas intervistave te disa personave te cilet i ...

                                               

Masakra

Masakra eshte akti i vrasjes se nje numri te madh njerezish ne menyre mizore. Ka perkufizime qe perkrahin supozimin se viktimat e masakres jane te pambrojtur dhe nuk jane ne gjendje per te parandaluar masakren. Per masaker mund te fliet edhe kur ...

                                               

Masakra e Cërrikut

Masakra e Cerrikut ndodhi gjate Rebelimit te vitit 1997 ne qytetin Cerrikut i cili ishte nen kontrollin e rebeleve te armatosur ne diten e 23 maj-t 1997 Garda e Republikes se Shqiperise ishte ne nje operacion per shtypjen e rebelimit ne veri te E ...

                                               

Masakra e Çidhnës

Masakra e Çidhnes eshte masaker e kryer ne vitin 1466 ne Çidhen te Dibres nga ushtria e Perandorise Osmane e drejtuar nga sulltan Mehmeti II me çrast u masakruan 10 mije shqiptare.

                                               

Masakra e Manastirit

Serasqeri i Rumelise, Mehmet Reshit Pasha, per te zhdukur gjurmet e levizjes shqiptare kunder sundimit turk ne jug organizoi nje masaker çnjerezore me dt. 30 korrik 1830. Ai thirri ne Manastir kreret e Toskerise kinse per tju dhene rrogat e prapa ...

                                               

Masakra e Përbregut

Masakra e vitit 1913 ne Perbreg te Lumes sipas gojdhenave dhe ndonje burimi te shkruar, ne katundin Perbreg u ekzekutuen 375 persona, megjithese sipas raportit zyrtar te Fuqive te Medha te asaj kohe, ne kete fshat u ekzekutuen me shume se 400 nje ...

                                               

Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e shtetit shqiptar

Masakra e Tivarit dhe pergjegjesia e shtetit shqiptar Gjinia: Histori. Autori: Uran Butka. Shtepia botuese: ASD studio. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 272. ISBN 978-9956-40-60-6 Krimet me permasa, implikime dhe pasoja nderkombetare, siç isht ...

                                               

Masakra e Urës Vajgurore

Perplasja e armatosur ka filluar ne oren 11:55 te paradites, pas shume mitingjeve elektorale te partive politike. Ate dite, ne kete qyteze ishin Fatos Nano, asokohe kryetar i PS, i shoqeruar nga Skender Gjinushi, ndersa ne komunen Poshnje perfaqe ...

                                               

Masakra Menemen

Masakra Menemen ndodhur ne qytetin e Menemenit ne Turqi. Kjo ishte nje vrasje masive te 200 civileve turq nga greket. 200 vete u plagosen. Kjo ndodhi me 17 qershor 1919. Greket e pushtuan Anadoll ne 1919. Ishte nje beteje ne Bergama me milicite t ...

                                               

Masakra e Nanxhing

Masakra e Nanjing, ose e njohur ndryshe edhe si "Dhunosja e Nanjing", eshte nje krim lufte famekeq i kryer nga trupat japoneze gjate Luftes se Dyte Boterore, ne kurriz te popullsise kineze. Gjenerali i trupave ushtarake imperiale japoneze, Shin M ...

                                               

Masakra e Prekazit

Masakra e Prekazit ishte operacion e udhehequr nga Njesia Speciale e Serbise me 5 mars 1998 per ti kapur ushtaret e UÇK-se qe jane konsideruar terrorista nga Serbia. Gjate operacionit, udheheqesi i UÇK-se Adem Jashari dhe vellai i tij Hamez Jasha ...

                                               

Tragjedia e Bihorit

Tragjedia e Bihorit - me 6 janar te vitit 1943 nga sulmet çetnike serbo-malazezene te mbeshtetur ne ushtrine italiane dhe te veshtruar nga afer prej ushtrise antifashiste – komuniste te Titos, pesuan: Burra – 590 te vrare, 185 te there, 119 te gr ...

                                               

Mësymja e Kapitolit të Shteteve të Bashkuara (2021)

Me 5–6 janar 2021, mijera mbeshtetes te Presidentit te SHBA-se Donald Trump ishin ne Uashington, DC per te protestuar ndaj rezultateve te zgjedhjeve presidenciale te vitit 2020. Ata hyne per te mbeshtetur kerkesen e Trumpit per Nenpresidentin Mik ...

                                               

2008 në televizion

Futurama do te kthehet ne program pas 5 vite pushime dhe do te transmetohet ne Comedy Central. Futurama prej 1999 deri 2003 eshte transmetua nga 20th Century Fox.

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 Grupi B

Ndeshjet e grupit B tegjitha zhvillohen ne Austri. Çerek finalistet Ekipi 1 Ekipi 2 shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola te dhene, GP - Gola te pranuar, DG - Diferenca e golave.

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 Grupi C

Ndeshjet e grupit C tegjitha zhvillohen ne Zvicer. Çerek finalistet Ekipi 1 Ekipi 2 shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola te dhene, GP - Gola te pranuar, DG - Diferenca e golave.

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 Grupi D

Ndeshjet e grupit D tegjitha zhvillohen ne Austri. Çerek finalistet Ekipi 1 Ekipi 2 shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola te dhene, GP - Gola te pranuar, DG - Diferenca e golave.

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi D

Kete grup e perbejne 7 ekipe kombetare nga te ciat dy te parat kualifikohen per te marr pjese ne garat per Kampionatin Evropian te futbollit per vitin 2008. Ekipet e kualifikuara: Vendi i pare: Vendi percjelles:

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi E

Kete grup e perbejne 7 ekipe kombetare nga te ciat dy te parat kualifikohen per te marr pjese ne garat per Kampionatin Evropian te futbollit per vitin 2008. Ekipet e kualifikuara: Vendi i pare: Vendi percjelles:

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi F

Kete grup e perbejne 7 ekipe kombetare nga te ciat dy te parat kualifikohen per te marr pjese ne garat per Kampionatin Evropian te futbollit per vitin 2008. Ekipet e kualifikuara: Vendi i pare: Vendi percjelles:

                                               

Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi G

Kete grup e perbejne 7 ekipe kombetare nga te ciat dy te parat kualifikohen per te marr pjese ne garat per Kampionatin Evropian te futbollit per vitin 2008. Ekipet e kualifikuara: Vendi i pare: Vendi percjelles:

                                               

Lista e pjesëmarrësve të Kongresit të Manastirit

Kongresi i Manastirit i filloi punimet, me 14 nentor 1908 dhe vazhdoi deri me 22 nentor Kongresi kishte 32 delegate me te drejte vote, qe perfaqesonin 23 qytete, shoqeri dhe klube Kongresi kishte 18 delegate te tjere, pa te drejte vote Alfabetet ...

                                               

Kuvendi i Prevezës

Kuvendi i Prevezes filloi me 11 janar 1879. Ky kuvend kundershtoi kalimin e krahinave shqiptare brenda kufijve te Mbreterise Greke. Kuvendi i Prevezes ndertoi tre komisione per ti zhvilluar punimet: Ne pritje te bisedimeve greko-turke Te organizo ...

                                               

Protokolli i Korfuzit

Protokolli i Korfuzit, e nenshkruar me 17 maj 1914, ishte nje marreveshje midis perfaqesuesve te Qeverise Shqiptare dhe Qeverise se Perkohshme te Epirit te Veriut, e cila njohu zyrtarisht zonen e Epirit te Veriut si nje rajon vete-qeverises auton ...

                                               

Agjencia e Regjistrimit të Bizneseve (ARBK)

Agjencia e Regjistrimit te Bizneseve vepron ne kuader te Ministrise se Tregtise dhe Industrise qe eshte institucion i vetem pergjegjes per regjistrimin e bizneseve te Kosoves. ARBK funksionon ne baze te nje sistemi elektronik te dhenash, si nje p ...

                                               

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarise se Kosoves eshte autoriteti me i larte per Ushqim dhe Veterinari i cili eshte pergjegjes qe te mbroje jeten dhe shendetin e njerzeve duke siguruar nivel te larte te sigurise se ushqimit, perfshire edhe ushqimi ...

                                               

Agjencia Kombëtare e Diasporës

Agjencia Kombetare e Diaspores eshte institucion publik, i cili eshte i varur nga Ministria e Shtetit per Diasporen. Misioni i Agjencise eshte te zhvilloje dhe thelloje bashkepunimin institucional me komunitetin e Diaspores permes permiresimit dh ...

                                               

Agjencia Kombëtare e Provimeve

Agjencia Kombetare e Provimeve ne Shqiperi ose shkurt AKP eshte nje institucion i posaçem qe merret me organizimin e provimeve kombetare. Ajo harton dhe/ose vlereson provimet parauniversitare si Provimet e Lirimit apo provimet e olimpiadave kombe ...

                                               

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit

Agjencia Kombetare e Shoqerise se Informacionit eshte krijuar me ane te Vendimit te Keshillit te Ministrave Nr.248, date 27.04.2007, i ndryshuar. Kjo agjenci eshte bere funksionale me emerimin e Drejtorit te Pergjithshem te saj ne shtator te viti ...

                                               

Agjencia Kosovare e Mirëbesimit

Agjencia Kosovare e Mirebesimit eshte themeluar per te ruajtur apo shtuar vleren, qendrueshmerine afariste dhe qeverisjen e perbashket te ndermarrjeve shoqerore dhe publike ne Kosove. Per ndermarrjet shoqerore, AKM-ja mund te ndermarre procedurat ...

                                               

Agjencia Kosovare e Privatizimit

Agjencia Kosovare e Privatizimit themelohet si nje organ i pavarur publik i cili i ushtron funksionet dhe pergjegjesite ne menyre plotesisht te pavarur, ne baze Ligjit te Kuvendit te Kosoves ligjit Nr. 05-/L-080 per ndryshimin dhe plotesimin e li ...

                                               

Agjencia Kosovare e Pronës

Agjencia Kosovare e Prones eshte themeluar si Agjenci e pavarur me shpalljen e Rregullores se UNMIK-ut 2006/10 mbi zgjidhjen e kerkesave qe kane te bejne me pronen e paluajtshme private, perfshire pronen bujqesore dhe komerciale. Rregullorja e UN ...

                                               

Agjencia Nacionale e Trafikut Ajror

Agjencia Nacionale e Trafikut Ajror sh.a. eshte agjenci shteterore qe ben kontrollin e hapesires ajrore ne Shqiperi. ANTA funksionon sipas ligjit nr. 7638 date 19.11.1992 "Per Shoqerite Tregtare". Misioni i Agjencise eshte ofrimi i sherbimeve te ...

                                               

Agjencia Shqiptare e Filmave

Agjencia Shqiptare e Filmave ishte agjenca e pare kinematrografike ne Shqiperi e themeluar me 1945. Pas dy vjeteve behet prone shteterore nen emrin Ndermarrje Shteterore Kinematografike Shqiptare

                                               

Agjencioni për Financim në Kosovë

Agjencioni per Financim ne Kosove, eshte institucion mikrofinanciar jo bankar, i themeluar nga programi Mercy Corps per Zhvillimin e Ndermarrjeve te Vogla. Misioni i AFK-se ne Kosove eshte permiresimi i kushteve te jeteses ne Kosove duke ofruar n ...

                                               

Agjensia Investigative "Stop Krimit"

Agjensia Investigative "Stop Krimit" operon prej vitesh ne Shqiperi, me Drejtor Ekzekutiv z. Fatmir Sena. Kjo agjensi ka ne fokus ndihmen e familjeve te varfera po ashtu luften ndaj droges, korrupsionit dhe prostitucionit. Ka rreth 400 anetare ne ...

                                               

Agjensioni i përkrahjes së punësimit Kosovë

Agjensioni i perkrahjes se punesimit Kosove eshte mision i organizates joqeveritare Arbeitsgruppe Entwiklung und Fahkräfte per hapesiren e mergates dhe te punes se perbashket per zhvillim. Ky mision ka filluar veprimtarin e vet qe ne muajin shkur ...

                                               

Agjensioni Kosovar i Antikorrupcionit

Agjensioni Kosovar kunder korrupsionit eshte organ i pavarrur qe mund te inicioje hetime administrative te cilat kane te bejne me masat disiplinore kunder sherbyesve civil. Ju njoftoj se inkasanti i KEK-ut ne Istog,Silver Imeraj,bene keqperdorim ...

                                               

Anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara

Anetaret e perhershem te Keshillit te Sigurimit te Kombeve te Bashkuara, te njohur edhe si Peseshja e perhershme, Peseshja e madhe ose P5, jane keto pese qeveri: Franca, Kina, Mbreteria e Bashkuar, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara. Keto anetare perf ...

                                               

Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut

Keshilli i Kombeve te Bashkuara per te Drejtat e Njeriut) eshte nje organ i Kombeve te Bashkuara, misioni i te cilit eshte te promovoje dhe mbroje te drejtat e njeriut ne te gjithe boten. UNHRC ka 47 anetare te zgjedhur me mandat tre vjeçar ne ba ...

                                               

Komiteti i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut

Komiteti i Kombeve te Bashkuara per te Drejtat e Njeriut eshte nje organ i Kombeve te Bashkuara me 18 eksperte te krijuar nga nje traktat per te drejtat e njeriut, Pakti Nderkombetar per te Drejtat Civile dhe Politike. Komiteti mblidhet per tre s ...

                                               

Konferenca ndërkombëtare mbi Popullsinë dhe Zhvillimin

Konferenca nderkombetare mbi Popullsine dhe Zhvillimin ose ICPD eshte mbajtur nga Kombet Bashkuara ne Kajro, Egjipt nga 5-13 shtatori 1994.

                                               

Programi Botëror i Ushqimit

Programi Boteror i Ushqimit eshte dega e ndihmes ushqimore te Kombeve te Bashkuara dhe organizata me e madhe humanitare ne bote e perqendruar te uria dhe siguria ushqimore. E themeluar ne 1961, ka seline ne Rome dhe ka zyra ne 80 shtete. Sipas te ...