ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 234
                                               

Ankizi

Ankizi ishte mbret Dardan i Trojes, biri i Kapisit dhe gruas se tij Temides. Ai ishte babai i Eneut dhe nje anetar te familjes mbreterore te Trojes. Ne mitologjine greke ai ishte nje dashnor i vdekshem i perendeshes Aferdita dhe ne mitologjine ro ...

                                               

Dassaro

Dassaro eshte nje person i mitologjise greke. Ajo eshte e bija e Iliri, mbesa e ciklopit Polifemi dhe e Galateia si edhe eponimi i fisit ilir te Dasaretet.

                                               

Hektori

Hektori eshte figure mitologjike, hero trojan, biri i Priamit dhe Hekubes, burri i Andromakes dhe babai i Astianaksit. Orakulli kishte parathene se per sa kohe qe ai do te jetonte, mbreteria e Priamit do tu qendronte goditjeve te grekeve, prandaj ...

                                               

Millosh Kopiliqi

Millosh Obiliqi i njohur ne kenget epike shqipe si Millosh Kopiliqi ka qene nje kalores legjendar serb qe pandehet te kete qene ne sherbim te Llazarit te Serbise gjate pushtimit osman te Serbise ne fund te shekullit te 14. Emri i tij nuk dokument ...

                                               

Sneguroçka

Sneguroçka ose Snegurka, ose Snow Maiden, eshte nje personazh ne perrallat ruse. Ky karakter nuk ka rrenje te dukshme ne mitologjine dhe zakonet tradicionale sllave dhe paraqitja e saj e pare ne folklorin rus ka ndodhur ne shekullin e 19-te. Qe n ...

                                               

Abderi

Abderi ishte - i biri i zotit Hermes, shok i Herakliut, trimit me te madh te miteve greke. Me Herakliun mori pjese ne ekspediten ne Traki per ti ndihmuar ne kryerjen e njeres prej dymbedhjete detyrave, te cilat Herakliut ia pat ngarkuar Euristeu, ...

                                               

Adonisi

ADONISI - i biri i Kinirit, mbretit te Qipros dhe i bijes se tij, Mirrhes. Askush, si prej njerezve ashtu edhe prej zoterave, per nga bukuria, nuk ka qene i barabarte me te. Prandaj ne te eshte dashuruar edhe vete Afrodita, hyjnesha e bukurise dh ...

                                               

Ajanti

Ajanti - emri i dy trimave nga lufta trojane, njeri me shtat te madh e tjetri me shtat te vogel, jeta e famshme te cileve eshte shuar me vdekje te palavdishme. "Ajanti i madh" ishte i biri i Telamonit, mbretit te Salaimines me vone i Akilit, trim ...

                                               

Amazona

Amazona ne kuptimin e ngushte eshte emer, qe greket ia dhane nje popull te gjalle organizuar ne mit matriarçe, gjoja Anatolia dhe te bregu lindor te Detit te Zi. Me vone ky emer u perdor per nje popull grave ne afriken veriore.

                                               

Andromeda (mitologjia greke)

Andromeda - gruaja e trimit Perze, bija e Kefeut, mbretit te Etiopise dhe te gruas se tij, Kasiopese. Me Perzeun eshte njohur ne rrethana te çuditshme: e pafuqishme dhe e ngujuar per shkemb ne breg te detit, ku eshte dashur te vije tek ajo Keti, ...

                                               

Anteu

Anteu - i biri i Poseidonit, zotit te detit dhe hyjneshes se tokes Gea, gjigant i fuqise se paperballueshme. Jetonte ne Lihi dhe secili qe vinte ne token e tij e detyronte qe te luftoje me te. Ne dyluftim rendom e mundte kundershtarin dhe vriste ...

                                               

Antigona (mitologji)

Antigona ishte nje nga figurat me tragjike te Ciklit te Tebes dhe mitologjise Greke ne pergjithesi. Ishte e bija e Edipit dhe Jokastes. Nga martesa paradokse e prinderve te saj per shkak te lidhjes se gjakut qe kishin me njeri-tjetrin erdhen ne j ...

                                               

Antiopea

Antiopea - emer femerore mjaft i shpeshte. Nga mitet dime per tri gra te spikatura me kete emer. Me e dalluara prej tyre ishte sunduesja e amazoneve, te cilen e zuri rob Herakli, duke e kerkuar brezin e arte te Hipolites. Ia dhuroi mikut te vet T ...

                                               

Argonautët

Argonautet Argo") - pjesemarresit e ekspedites, e cila nen udheheqjen e trimit Jazon nga Jolku ne Thesali shkon ne Kolhide per ta marre postajen e arte. Shkasin per kete akspedite e dha Peliu, mbret i Jolkut, femija ilegjitim i Kreteut, themelues ...

                                               

Atlanta (mitologji)

Atalanta - emri i dy vajzave mbreterore nga Beotia dhe Arkadia, te cilat i ngaterronin edhe shikrimtaret antike. E para prej tyrre ishte e bija e Skeneut, mbretit te Beotise dhe gruas se tij Klimenes. Kur ka lindur e derguan ne pyll, sepse babai ...

                                               

Centauri

Centauri ose Kentauri figur e mitologjise greke, qe perfytyrohej si nje qenie nga mesi e siper si burre e nga mesi e poshte kale. Centauret greqisht: Κένταυροι, Latin: Centauri - popull mitik katerkembesh gjysmenjerez-gjysmekuaj qe jetonin ne Tes ...

                                               

Ciklopë

Ciklopi ose Kiklopi perbindsha me nje sy te rrumbullaket ne mes te ballit. Se si dukeshin mitet pajtohen, por jo se sa kane qene dhe çfare prejardhje kane. Sipas Homerit kane qene popull. Kane jetuar ne Hiperi, token e larget dhe ne ujdhesat perr ...

                                               

Dardani (mitologji)

Dardani - i biri i Zeusit, zotit suprem dhe i Atlantides, bijes se Elektres, themelues dhe mbret i pare i Dardanise. Zeusi e ka dashur me se shumti prej te gjithe djemve te tokes, duke ia percaktuar sundimin e lumtur dhe trashegimtaret e famshem. ...

                                               

Deianira

Deianira - e bija e Eneut, mbretit te Kalidonise, gruaja e trimit Herakliut. Jeten me burrin nuk e ka pasur te lehte, gje qe eshte fati i shpeshte i njerezve te famshem, se paku ne mite. Se pari ka qene e fejuara e Akelout, zotit te lumit, i cili ...

                                               

Deifobi

Deifobi, djali i trete i mbreit Priam ishte nje nga luftetaret me te medhenj ne kampin Trojan. Ai vdiq ne dyluftim me Akilin duke mbrojtur qytetin e Trojes pasi Akili me disa ushtar thyejne porten e qytetit.Ne mitologji Deifobi ishte ai qe njohu ...

                                               

Diomedi

Diomedi - i biri i Tideut, kreshnikut kalidonas dhe gruas se tij Deipiles, mbret ne Arg. Para se gjithash e njohim nga lufta e Trojes, ne te cilen u dallua si njeri prej luftetareve akeas me trima, me te forte dhe me te suksesshem. Kurre nuk para ...

                                               

Dioskurët

Dioskuret - vellazerit Kastori dhe Polideuku, heronjet me te famshem dorike pas Herakliut. Kane lindur si bineq, por megjithate jane gjysme vellezer. I ati i Kastorit ishte Tindareu, mbreti i Spartes, i Polideukut ishte Zeusi, zoti suprem, ndersa ...

                                               

Elektra

Elektra - emri i dy qenieve hyjnore dhe i nje gruaje vdekatare nga mitet greke. E para prej ketyre qenieve hyjnore ishte e bija e Titanit Oqean dhe gruas se tij, Tetis. Eshte martuar me Taumantin, zotin e fenomeneve natyrore ne det dhe me te ka p ...

                                               

Ené Ankiziadi

Ené Ankiziadi ishte nje hero Dardan i Trojes, biri i princit Ankiz dhe perendeshes Aferdite. Ati i tij ishte kusheriri i pare i mbretit Priam te Trojes, duke e bere Enene nje kusheri te dyte per femijet e Priamit. Ai eshte nje personazh ne mitolo ...

                                               

Eriniet

Eriniet - hyjneshat e hakmarrjes dhe te mallkimit, sherbetoret e Hadit, zotit te botes nentokesore dhe gruas se tij Perzefones. Origjina e tyre nuk eshte e percaktuar thjeshte. Homeri per te nuk e thote asnje fjale. Linden nga krimi i pare i perg ...

                                               

Gjigantët

Gjigantet - vigane te shemtuar, flokegjate, djemt e Gese, hyjneshes se tokes, te lindur nga pikat e gjakut te Uranit te qiellit. Pasi qene pasardhes te zoterave me te lashte se sa ata olimpike dhe pasi ishin teper te forte, nuk e pranuan sundimin ...

                                               

Helena e Trojës

Helena - e bija e Zeusit, zotit suprem dhe e Ledes, me e bukura prej te gjitha grave vdekatare. E ema, Leda, ishte gruaja e Tindareut, mbret i Spartes me te cilin ka pasur dy femije, bijen Klitemnestren dhe djalin Kastorin. Me bukurine e vet Leda ...

                                               

Hesiona

Ne mitologjine greke dhe artin e mevonshem, emri Hesione i referohet figurave te ndryshme mitologjike, nga te cilat princesha trojane Hesiona eshte me e njohura.

                                               

Ifigjenia

Ifigjenia - e bija e Agamemnonit, mbretit te Mikenes dhe gruas se tij Klitemnstres. Ifigjenia u be heroine tragjike me madhesi te vertete klasike jo me vullnet te vetin, por "me loje te pameshirshme te fatit". Kur i ati i saj, Agamemnoni ne krye ...

                                               

Ifiti

Ifiti - i biri i Euritit, mbretit te Ehales, mik i kreshnikut Herakli. Nuk i ka besuar Autolikut dinak se Herakliu ne kohen e vizites se tij ne Ehali e ka vjedhe kopene e kafsheve mbreterore dhe, per ta deshmuar pafajsine e tij, shkon per ta kerk ...

                                               

Iliri

Iliri eshte nje person ne Mitologjine Greke. Ne njeren prej historise, ku thuhet se Iliri ka qene i biri i Kadmos-it dhe i Haromonise. I cili ndoshta ka udhehequr Iliret. Ne nje histori tjeter thuhet se Iliri ka qene i biri i Ciklopit Polyphem th ...

                                               

Jolau

Jolau - i biri i vellaut prej babe te Herakliut, i Ifiklaut dhe gruas se tij te dyte Automeduzes. Ishte i fuqishem dhe guximtar. Ne lufte me Hidren lerniase i ka ndihmuar Heraikliu dhe e ka mbytur dragoin qe i erdhi ne ndihme Hidres. Me trimin Me ...

                                               

Kefali

Kefali - i biri i zotit Hermes dhe dashnores se tij Herzes, bijes se Kekropsit, mbretit te pare te Athines. Si zot ishte i bukur dhe njesoj e bukur ka qene edhe bashkeshortja e tij, Prokrida, e bija e Erehteut, mbretit te trete te Athines. Perveç ...

                                               

Kerberi

Kerberi - qeni i botes nentokesore, i biri i viganit Tifon njeqindkreresh dhe i Ehidnes gjysmegrua - gjysmegjarper. Ka pasur tri koka, rreth qafes i mbeshtilleshin gjarperinjte, ndersa bishti perfundonte me koken e gjarperit. Pamja e tij e tmerrs ...

                                               

Kimera

Kimera eshte nje kafshe e perzier nga dije greke trupi i te cilit ne menyre tipike perbehet nga copa te ndryshme te luani, dhi, dhe gjarprit nganjehere dragoi dhe eshte e njohur per te leshuar fryme zjarri.Bellerophon hero grek ishte i njohur per ...

                                               

Laokoonti

Laokoonti - prift i Apollonit ne Troje, hero tragjik i dites se fundit te luftes se Trojes.Pjese e Eneides te shkruar nga Virgjili. Pasi qe akeasve gjate nente vjete lufte nuk u shkoi per dore ta pushtojne Trojen me arme, vendosen qe ta pushtojne ...

                                               

Medea

Medea - bija e Eetit, mbretit te Kolhides dhe e gruas se tij, Eides, magjistares se fuqishme. Dhuraten e magjistarise e ka fituar prej hyjneshes Hekata dhe me te ka hyre ne mit nga qe hyjneshat Hera dhe Athena e kane zgjedhur per ti ndihmuar miku ...

                                               

Megara

Megara - e bija e Kreontit, mbretit teban, gruaja e pare e kreshnikut Herakli. Kur Herakliu u martua me te ende nuk ka qene heroi me i madh i miteve greke.Fama sa po e priste.Megjithate, beri veper me te cilen e meritoi mirenjohjen e tebaneve dhe ...

                                               

Neoptolemi

Neoptolemi - i biri i kreshnikut Akil dhe i dashnores se tij, Deidamese. Ka lindur ne ujedhesen Skyros. E ema e tij ishte e bija e Likomedit, mbretit te Skyrosit, ne pallatin te cilit jetonte Akili para se te shkonte ne luften e Trojes. Kur Akili ...

                                               

Nimfat

Nimfat - hyjnesha te ujit, pajeve dhe te maleve te greket dhe romaket, te ngjashme me zanat dhe shtojzovallet tona. Jane me origjine te prinderve te ndryshem, shpesh edhe te panjohur, ndersa ne kierankine e zoterave e zene vendin e ulet, shpesh m ...

                                               

Oresti

Feimi - i biri i njonit, mbretit i feimit dhe gruas se tij, Majlinda, mbret i Bathores. Kur u kthye Agamemnoni nga lufta e Trojes ne te cilen ka qene kryekomandant i ushtrise ngadhenjyese, u vra gjate gostise se pergatitur per ndere te tij prej d ...

                                               

Orfeu

Orfeu - i biri i zotit Apoloni ose i Eagarit, zotit te ujit dhe muzes Kaliopa, kengetari dhe muzikanti rne i madh i miteve greke. Eshte ne harmoni te persosur me botekuptimin antik qe Orfeun e kane konsideruar ne bote per hero: nje ndere e tille, ...

                                               

Orioni

Orioni - i biri i Poseidonit, zotit te detit dhe dashnores se tij Euriales, gjahtar i flaket. Prej te gjithe personazheve te miteve greke Orioni ka pasur trupin me te larte: kur ecte neper fundin e detit koka i dilte mbi dallge. Pos madhesise se ...

                                               

Paridi

"Poqese krahas Agamemnonit, eshte me antipatiku prej te gjitha personazheve te Iliades", thuhet per Paridin, "atehere kjo ne te vertete nuk eshte pa arsye". Por, megjithate, emri i tij ne vetedijen e brezave eshte i rrenjosur me thelle se emrat e ...

                                               

Patrokli

Patrokli ishte nje luftetar ake ne Iliaden e Homerit. Biri i Menetit dhe Steneles, nipi i Aktorit, mbreti i Opusit, ai ishte shoku me i mire i Akilit. Ai mbante krahet e shokut te tij, kur Akili, i ofenduar nga mbreti i Mikenes Agamemnonit, i cil ...

                                               

Pegazi

PEGAZI ose Pegazus - kali me krah, i cili ka fluturuar nga trupi i Gorgona Meduzes kur trimi Perze ia preu koken. Ka mundur te fluturoje me shpejtesine e eres dhe ka jetuar ne malet e larta, veçmas ne Parnas ne Fokide dhe ne Helikon ne Beoti. Ne ...

                                               

Penelopa

Penelopa - e bija e Ikariut, mbretit te Akarnanise dhe e gruas se tij, Periboa, bashkeshortja e mbretit Odise. Sot e kesaj dite jeton ne nderdijen e njerezimit si shembull i shkelqyeshem i dashurise dhe i besnikerise bashkeshortore. Ne Greqi ka q ...

                                               

Pithoni

Pithoni - dragoi i gerditshem me trup gjarperi i mbuluar me guaska, qe jetonte ne gryke te erret te malit afer Delfit. Me urdher te hyjneshes Hera deshti ta mbyse Titaniden Leta, qe mos te linde femijet qe i priste prej burrit te Heres, zotit sup ...

                                               

Polifemi

Polifemi - vigani me nje sy, i biri i Poseidonit, zotit te detit dhe nimfes Toata. Nga jeta e tij dime vetem dy ngjarje. E para eshte ne lidhje me dashurine. U dashrua ne nereiden e bukur, Galatea por te ajo nuk gjen fat, ndonese per shkak te saj ...

                                               

Prometeu

Prometeu - i biri i Titanit Japet dhe i hyjneshes Temida ose Oqeanides Klimena. Figura e ketij Titani eshte nje prej produkteve me te vlefshme te mitologjise greke. Prometheu i takon simbolit te luftes me te hershme, por perhere te re per perpari ...