ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 23
                                               

Misto Shumeli

Misto Shumeli agronom dhe mesues shqiptar. Prof.Dr. Misto Shumeli lindi ne fshati Koder te Tepelenes, ne nje familje te nderuar autoktone, patriotike e atdhetare. Pasi kreu arsimin fillor dhe ate te mesem, me shume sakrifica, ne Tepelene, vazhdoi ...

                                               

Mitalip Çoça

MITALIP ÇOÇA lindi me 1936 ne Prizren, vdiq me 1997 ne Prishtine ishte xhirues filmik dhe gazetare. Pas mbarimit te normales punoi mesues ne Suhareke dhe korrespondent i disa gazetave nga rajoni i Prizrenit.Gjate vitit 1964 vijon mesimet ne insti ...

                                               

Alois Mock

Alois Mock eshte nje politikan austriak. Mock ishte minister i arsimit, zevendes kryeminister dhe minister i jashtem i Republikes se Austrise.

                                               

Monica Bellucci

Bellucci ka lindur ne Città di Castello, Umbria, Itali, ajo eshte femija i vetem i Pasquale Bellucci dhe Brunella Briganti, ajo u rrit ne San Giustino. Ajo filloi te punoje si modele per te paguar studimet e saj ne Fakultetin Juridik te Universit ...

                                               

Monika Lubonja

Tingulli i heshtjes - 2010 serial Dasma e Sakos 1998 Dashi pa brire 1993, komedi Plumbi prej plasteline 1995 Perdhunuesit 1995 Pas fasades 1992 Tirana viti 0 2001 Ne kerkim te kujt - 2011 serial

                                               

Mrike Loka

Mrike Loka ka qene komandante e nje brigade vullnetare ne ndertimin e hekurudhes Durres-Peqin. U shpall "Heroine e Popullit".

                                               

Muamer Zukorliq

Muamer Zukorliq ka lindur me 15 janar 1970 ne fshatin Orle, komuna e Tutinit, ai ishte me origine shqiptare prej Gucia. Shkollen fillore e kreu ne fshatin Ribariq komuna Tutinit, mandej Medresen "Gazi Husrev-beut" ne Sarajeve. Islamic University, ...

                                               

Muhamed Abduh

Abdu Mohammed - themelues i islamit modern egjiptiane, reformatore i shkolles se larte ne Azhar xhami. Abdu-i me 1899 zgjidhet si krye myftiu i Egjiptit. Punen e tij ia perkushton pershtatjes se fese islame risive qe ndodhen gjate jetes se tij ne ...

                                               

Muhamed er-Razi

Ebu Bekr Muhammed ibn Zekerija er-Razi i u lind ne Raj afer qytetit modern te Teheranit ne 251 H. Thuhet se ne rinine e tij al-Rhazi ishte i interesuar ne kendim dhe muzike krahas profesioneve te tjera. Per shkake te lakmise se tij per dituri ai ...

                                               

Muhamed Mufaku

Muhamed Mufaku ligjerues, historian, libaneze me origjine nga Kosova. Muhamed Mufaku eshte profesor i historise prane Universitetin "Al-al-Bajt" te Jordanit. Perkrahe ligjerimeve, Mufaku ne vitin 2009 ka nxierrur edhe nje liber te titlluar "Kosov ...

                                               

Muhamet Kërpaçi

Muhamet Kerpaçi ka lindur ne Kukes me (7 Mars 1958. Ka perfunduar studimet e larta ne vitin 1980. Nga viti 1984 eshte Anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise. Ne vitin 1987, anetar i Bashkimit te Gazetareve te Shqiperise. Ka ...

                                               

Muhamet Pirraku

Shkollen fillore teteklaseshe e mbaroi ne vendlindje dhe ne Bushat, Shkollen e Mesme Bujqesore ne Prishtine, ku e mbaroi edhe Fakultetin Filozofik - Degen e Historise. Studimet pasuniversitare i kreu ne Universitetin e Zagrebit dhe magjistroi ne ...

                                               

Muhammad bin Al-Hassan

Muhammad bin Al-Hassan, ekonomist arabe, nga trojet e Kalifatit. Muhammad bin Al-Hassan shkroi Al-Ikhtisab fil Al Rizk Al Musthahab qe sqaron shume menyra per te fituar per jete: ixharah, tixharah, ziraah, sinaah. Ai thot se personi se pari duhet ...

                                               

Muharrem Cërabregu

Gjeo dhe hartolinguistika 1990, Aerokozmofotointerpretimi 1983, Distortinism in Historiography 1996, etj. Kosova ne hartat e vjetra – kontribut gjeografise historike te kosoves 1977, Hartografia1978, Historical geography of Albania-kosova-Çameria ...

                                               

Muharrem Ibrahimi

Muharrem Ibrahimi, u lind me 02 08 1959 ne Gjilan, eshte ushtarak shqiptar. Portali i Gjilanit Major - Muharrem Ibrahimi Ushtarak shqiptar, Shef i Zones Operative te Karadakut Muharrem Ibrahimi, u lind ne nje familje 9 anetareshe qytetare, prej n ...

                                               

Muharrem Nitaj

Muharrem Nitaj shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Haxhi Muhaxheri

Shkollen fillore e ka kryer ne Gllogjan te Pejes, te mesmen ne Kline, ndersa studimet letersi dhe gjuhe i ka vijuar ne Univesitetin e Prishtines. Haxhi Muhaxheri ka qene kryetar i Shoqates se Letrareve te Rinj te Kosoves, editor i Shtepse Botuese ...

                                               

Mulla Iljaz Spahiu – Broja

Iljaz Spahiu u lind ne vitin 1892, ne katundin Kosterc te Drenices eshte hero kombtar. Mulla Iljaz Spahiu – Broja shkollen fillore e kreu ne Vushtrri, ndersa te mesmen ne Medresene e Pejes, te cilen e kryen me notat maksimale. Ne vitin 1916, ne m ...

                                               

Mumin Bajrami

Mumin Bajrami lindi ne Kallarat te Vlores ne vitin 1923, ishte anetar i njesit gueril te Vlores, u vra me 18 tetor te vitit 1942. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresua ...

                                               

Alice Munro

Ann Alice Munro eshte nje shkrimtare kanadeze e cila shkruan ne gjuhen angleze. Eshte fituese e Çmimit Nobel per letersi per vitin 2013 dhe i Çmimit Man Booker International per vitin 2009.

                                               

Murtezan Merxhan Etemi

Murtezan Merxhan Etemi nga fshati Sllatinej ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Murtezan Etemi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne terr ...

                                               

Musa Fratari

Luftetar shqiptar i luftes se Spanjes. Lindi ne Fratar te Permetit, kreu liceun e Korçes. Ishte nje kundershtar i mbretit Ahmet Zogu dhe zhvilloi veprimtari kunder regjimit. Ishte pjesemarres ne kryengritjen e Fierit, bashke me Riza Ceroven. U pu ...

                                               

Musa Gashi

Prof. Dr Musa Gashi u shkollua ne Mitrovice dhe Prishtine.U diplomua ne Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore ne Universitetin e Beogradit 1952, ne te cilin mbrojti edhe magjistraturen ne lemin e turizmit me 1967, ndersa disertacionin e dokt ...

                                               

Musa Kraja

Profesor Musa Kraja lindi me 1938 ne Shkoder, ku mori edhe edukimin familjar, arsimin fillor dhe arsimin e mesem pedagogjik. Po ne Shkoder, perkatesisht ne Institutin e Larte Pedagogjik, i kreu edhe studimet e larta per gjuhe-letersi 1966 dhe per ...

                                               

Musa Piperku

Musa Piperku kompozitor, dirigjent dhe kritik arti shqiptar. Lindi ne shkurt 1945 ne Diber dhe u nda nga jeta me 14 qershor 2005. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresua ...

                                               

Musa Shehzade

Musa Shehzade ishte kryetari i Lidhjes se Dyte te Prizrenit dhe prefekti i pare i Prizrenit. Ai ndertoi Teqene Marash-Hisar ne Prizren. Ai gjithashtu sherbeu edhe si deputet ne parlamentin e fundit Osman dhe ishte mbrojtes i interesave kombetare ...

                                               

Musin Kroi

Musin Kroi, ambasador i Shqiperise ne Bullgari, ne Hungari ne vitet 1952-54,ne Poloni ne vitet 1957-1960,ne Algjeri ne vitet 1962-1966, ne Austri ne vitet 1978-82. Ka qene zv/minister i jashtem ne vitet 1960-62, minister keshilltar ne Kine ne vit ...

                                               

Mustafa Ceriq

Dr. Mustafa ef. Ceriq eshte president i Kongresi Boteror Boshnjak. Mustafa Ceriq eshte njeri nga themeluesit e Akademise se Shkencave dhe Arteve Boshnjake. Ai eshte ish Reis-ul-ulema i Bashkesise Islame ne Bosnje dhe Hercegovine.

                                               

Mustafa Ferizi

Mustafa Ferizi Akademine e Arteve Figurative, drejtimin e Piktures e kreu ne vitin 1979 ne Prishtine te profesori Muslim Mulliqi. Ishte anetar i SHAFK qe nga viti 1973. Mustafa Ferizi nderroi jete, pas nje fatkeqesie te rende. Ky artikull qe ka t ...

                                               

Mustafa ibn Abdulla

Mustafa ibn Abdulla - gjeograf, enciklopedis dhe udhepershkrues nga Perandoria Osmane. Mustafa gjate udhetive te tija, rreth viteve 30 te shekullit XVII, vizitoje edhe teritorin e Kosoves se sotshme. Ne shenimet e tij nder tjera shkruan per Mitro ...

                                               

Mustafa Memiq

Mustafa Memiqi ne vitin 1935 kreu shkollen fillore katervjeqare ne vendlindje. Nga shtatori i vitit 1935 deri ne fund te marsit te vititi 1941 ndjeki mesimet ne medresen e Madhe ne Shkup. Lufta e Dyte Botore e zuri si nxenes i klases se katert. S ...

                                               

Aziz Mustafa

Aziz Mustafa lindi me 24 dhjetor 1967 ne fshatin Malisheve te Gjilanit, eshte mjek dhe shkrimtar shqiptar. Prej vitit 1988 eshte anetar i shoqates boterore te njerezve me koficient shume te larte te inteligjences "Mensa International", si shqipta ...

                                               

Mustafë Hoxha

Mustafe Hoxha lindi ne Nishefc te Podujeves me 1915 dhe vdiq me 1995. Ishte komandant gjate dhe pas Luftes se dyte boterore ne zonen e Llapit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke ...

                                               

Muzafer Agushi

Muzafer Agushi nga fshati Haraçine ne Shkup, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Muzafer Agushi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e a ...

                                               

Muzafer Veli Xhaferi

Muzafer Veli Xhaferi nga fshati Tanushe ne Shkup, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Muzafer Xhaferi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territor ...

                                               

Myfit Mushi

Myfit Mushi, ka qene nje nga perkthyesit kryesore zyrtar i delegacionit te PPSH te kryesuar nga Enver Hoxha ne mbledhjen e 81 partive komuniste ne Moske ne vitin 1960. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ...

                                               

Myhedin Haxhiu

Lindi ne Vlore ne 15 maj 1909. Studimet e larta i kreu ne Vjene, ne fakultetin e shkencave diplomatike. Kur gjermanet erdhen ne Vlore, fundi i vitit 1943, kerkuan nga paria e Vlores qe te vendosnin nje kryetar Bashkie, ne te kundert komanda ushta ...

                                               

Nagip Berisha

Nagip Berisha Akademine e Arteve Figurative – Drejtimi i Piktures e kreu nePrishtine ne 1977 te profesor Tahir Emra. Studimet pasuniversitare i kreu ne te njejten Akademi dhe te i njejti profesor. Nagip Berisha eshte anetar i SHAFK. Ekspozitat ve ...

                                               

Nail Draga

Nail Draga lindi ne vitin 1957 ne fshatin Dragine Ane te Malit, pjese e Komunes se Ulqinit. Ne Katerkolle ka kryer shkollen fillore 1972, te mesmen ne Ulqin 1976, ndersa ka studiuar gjeografine ne FSHMN te Universitetit te Prishtines 1980. Nail D ...

                                               

Naim Gjylbegu

Naim Gjylbegu ka qene veprimtar i Levizjes Nacional-Çlirimtare, njeri nder "5 Heronjt e Vigut", shpallur Hero i Popullit.

                                               

Naim Maloku

Naim Maloku politikan, ushtark shqiptare, eprore ushtarak i UÇK-se. Aktualisht deputet i AAK-se, anetare i kryesise se Kuvendit te Republikes se Kosoves. Eshte lindur me 17 shkurt 1958 ne Llabjan.

                                               

Naim Zeqiri

Naim Zeqiri ka lindur me 28 nentor te vitit 1978 ne Prishtine. Ka studiuar juridikun ne Universitetin e Prishtines. Qe nga viti 1999 ka punuar ne media te ndryshme si gazetar e redaktor, duke filluar nga Radio Kosova e Lire, revista Zeri i Kosove ...

                                               

Giorgio Napolitano

Giorgio Napolitano, politikan italian, Presidenti i 11-te i Italise nga 2006 ne vazhdim. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Nasi Driza

Nasi Driza kryetar i Bashkise se Durresit nga 1949-1952. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Nasip Meçaj

Nasip Meçaj, eshte Prof. Dr. dhe punonjes shkencor ne Qendren e Studimeve Gjeografike te Akademise se Shkencave te Shqiperise. Ne periudhen 1990-91 kreu studimet pasuniversitare ne Bari, ne fushen e Gjeomorfologjise Fluviale, gjithashtu ka kryer ...

                                               

Nate Dushku

Nathaniel Dushku i njohur si Nate Dushku, eshte aktor shqiptaro-amerikano-danez, vella i aktores se njohur Eliza Dushku.

                                               

Nazane Breca

Nazane Breca ka perfunduar studimet per mjekesi ne Universitetin e Prishtines ne vitin 1983. Per nje periudhe te gjate kohore ka punuar si mjeke e pergjithshme, kurse gjate kohes se luftes ne Kosove, kur u debua ne Maqedoni, u angazhua ne projekt ...

                                               

Nazim Dedolli

Nazim Dedolli i lindur me 13 mars 1922 ne Mitrovice. Shkollen fillore dhe gjimnazin i kreu ne Mitrovice. Ne vitin 1943, Bedri Gjinaj e keshilloi qe te shkonte per te sherbyer si mesues ne Pazarin e Ri. Ai ne vitin shkollor 1943/44 punoi mesues ne ...

                                               

Nazim Gruda

Nazim Gruda ka lindur 11 mars 1957 ne Tirane, Akademik shqiptar. Agronom, profesor, personalitet i bujqesise e nje nga specialistet dhe shkencetaret me te shquar mbareshqiptare ne fushen e hortikultures. Eshte fitues i Çmimit Radovicka per vitin ...

                                               

Nâzım Hikmet

Nâzım Hikmet Ran, ne shqip i njohur edhe si Nazem Hiqmeti, ishte shkrimtar, poet e dramaturg turk. Ai njihet si themeluesi i lirikes moderne turke dhe si nje nga poetet turq me te njohur.