ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 229
                                               

Skënderbeu (dokumentar)

Dokumentari Skenderbeu eshte nje prodhim i vitit 2012 dhe zgjat 127 minuta. Pjesa e pare e dokumentarit eshte emertuar" Principata e Kastrioteve” dhe perfshin periudhen 1406-1450. Ne kete pjese prezantohet perberja e familjes se Gjonit, vendlindj ...

                                               

Shelgu dhe kungulli (film)

Shelgu dhe kungulli eshte nje film ne lidhje me historine e nje shelgu qe deshironte te behej nje peme e larte dhe te mos mbetet gjithe kohes nje peme qe loton. Per kete arsye ai i kerkon ndihme kungullit. Kungulli i jep ndihmen e tij shelgut, po ...

                                               

Shpuzë

Shpuze eshte nje film i shkurter i proidhuar ne vitin 2007. Niku, Oni dhe Olta kalojne naten ne pyll. Niku dashuron Olten. Oni eshte shoku i tij i ngushte. Gjate nates me makthe ata kane ndjesine e çuditshme sikur marredheniet e tyre po ngaterroh ...

                                               

Shqipëri Itali 1-0

Shqiperi Itali 1-0 eshte nje film i realizuar ne vitin 2010. Filmi flet per nje italian i cili vjen ne Shqiperi me nje gomone dhe zbarkon ne Vlore. Ben gjithe kete rruge per te ndjekur ne stadium ne Tirane ndeshjen midis Shqiperise dhe Italise.

                                               

Shqiponja dhe sorra (film)

Nje tufe delesh po kullot ne nje livadh te bukur. Nje shqiponje e madhe fluturon afer dhe ulet ne nje shkemb aty prane. Te frikesuar nga klithmat e zogut, delet shperndahen dhe fshihen, duke lene pas nje qengj te vogel. Shqiponja rrezohet dhe kap ...

                                               

Shtëpia e vjetër

Nje peshkatar, babai i nje femije te vetem, punon me anijen e njerkut te tij,i bllokuar ne nje moment tragjik ne te kaluaren dhe te tashmen e tij te pashprese.

                                               

Shtremët

Fabula e filmit: Dy te rinj pranojne te ndryshojne pamjen ne shkembim te ardhurave monetare. Duke u kthyer keshtu ne njerez me dy personalitete, ne besimtare fanatike.

                                               

Testamenti (film)

Shume prej nesh jane kenaqur vertete, eksperienca epike ne jeten tone te cilat ne do ti rijetonim pa pushim. Per disa mund te jete aventura e nje udhetimi, per te tjeret ndoshta vetem nje nate e çmendur jashte me shoket me te mire.Te gjithe ne du ...

                                               

Të gjithë qajnë

Te gjithe qajne eshte nje film me regji te Jonid Jorgji dhe produksion i B and G Film Pro dhe qe tregon ngjarje te verteta te ndodhura ne 13 qershor te 2003.

                                               

Të tretunit

Ne nje jete te vetmuar larg atdheut dhe familjes se tij e kufizon Beqirin e vjeter, nje endacak i vetmuar ne boten e tij.Beqiri nuk kishte komunikuar me te vetmen shoqeruese te jetes, gruan e tij Margaret. Duke u perpjekur per te kuptuar te shkua ...

                                               

Të thyer

Zhan, nje veteran i luftes zvicerane fotograf, kap nje fotografi te nje krimi te tmerrshem ne Kosoven e shkaterruar nga lufta. Pas kesaj tragjedie te tmerrshme, ai vendos te jetoje nje jete te izoluar ne pyjet e Italise. Duke u kthyer ne Ballkan, ...

                                               

Tirana 100 km

Per Marine, jeta e mire mbaron kur Stefan, nje biznesmen i martuar qe u kujdes per te, vdes papritur. Pasi familja e tij armiqesore dhe te ashtuquajturit miq te saj i kthejne shpinen asaj, Maria vendos te kthehet ne vendlindje, nje fshat i vogel ...

                                               

Torollaku

Nje triptik grimcash humoristike me personazhin tipik te diteve tona, nje njeri here ironik, here tragjik por edhe mizor. Me nje grotesk grafik dhe dramaturgjik, ai çon deri ne fund qellimin e tij.

                                               

Tre luanë drejt Venecias

Tre prodhues filmash do te marrin pjese ne festivalin e filmit ne Venecia me filmin e tyre hit "Kenaqesia te qenurit i martuar. Te tre jane lumturisht te martuar secili deri sa arrijne ne Itali dhe takojne tre aktore pornografike. Ekskursioni i t ...

                                               

Trishtimi i zonjës Shnajder

Film shqiptar i zhanrit Drame/Romance, xhiruar ne vitin 2005 ne Ceki dhe me premiere ne 14 Mars 2008, me regjizor Eno Milkani, Piro Milkani dhe shkrimtar Piro Milkani, Radek Sofr.

                                               

Universal Pictures 1931-1940

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 1931- 1940. Love, Honor and Oh Baby!, 1933 Trolley Troubles, 1931 Murders in the Rue Morgue, 1932 Wolf, Wolf, 1934 A Notorious Gentleman, 1935 A Nite in a ...

                                               

Universal Pictures 1941-1950

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 1941- 1950. Youre a Lucky Fellow, Mr. Smith, 1943 Calling Dr. Death, 1943 The Enemy Strikes, 1945 Ready to Ride, 1950 The Scarlet Horseman, 1946 Mouse Trap ...

                                               

Universal Pictures 1951-1960

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 1951- 1960. Cosacchi, I, 1960 Run of the Arrow, 1957 Love Slaves of the Amazons, 1957 Hunger Strife, 1960 Bunco Busters, 1955 Ma and Pa Kettle at the Fair, ...

                                               

Universal Pictures 1961-1970

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 1961- 1970. Munster, Go Home!, 1966 Operation Shanghai, 1966 Intrigo, L, 1964 Wings of Chance, 1961 The Ugly American, 1963 Davey Cricket, 1965 Nobodys Per ...

                                               

Universal Pictures 1981-1990

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 1981- 1990. Annies Coming Out, 1984 Macbeth, 1990 Barbarosa, 1982 Weird Science, 1985 The Holcroft Covenant, 1985 Metalstorm: The Destruction of Jared-Syn, ...

                                               

Universal Pictures 1991-2000

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 1991- 2000. The Real McCoy, 1993 Reality Bites, 1994 In a Savage Land, 1999 Were Back! A Dinosaurs Story, 1993 Dr. Giggles, 1992 Casper, 1995 Any Place But ...

                                               

Universal Pictures 2001-2010

Me poshte eshte lista e filmave te kinostudios Universal Pictures te prodhuar gjate viteve 2001 - 2010. Along Came Polly, 2004 Attack of the Living Dead, 2004 The Changeling, 2008 Josie and the Pussycats, 2001 The Skulls II, 2002 Goners, 2008 Six ...

                                               

Ushtarët 4

Aktoret: Evis Lule, Rael Hoxha, Xhejni Fama, Klodian Hoxha Financuar nga: Qendra Kombetare e Kinematografise/ANCC Prodhuar nga: OnFilm Production-Al Regjia: Geris Filipi

                                               

Valsi i lamtumirës

Linda shtron nje darke me rastin e pervjetorit te vdekjes se te atit, por askush nuk vjen, as miqte te atit. E mbetur vetem, ajo shfleton gazeten dhe lexon nje liste me emra njerezish qe kane kryer krime lufte. Atehere fillon te kuptoje implikimi ...

                                               

Vdekja e gjysh Trifonit

Fabula e filmit: Nje leter njoftimi per vdekjen e gjysh Trifonit ve ne levizje gjithe fisin." Ne kete jete te shkurter, te gjithe duhet te gjejme me shume kohe per njeri- tjetrin”.

                                               

Ventotenne

Ne vitet e Luftes II Boterore, shume intelektuale antifashiste shqiptare u internuan ne ishullin Ventotenne, te cilet, se bashku me shume te tjere nga gjithe bota projektuan idene e Europes se Bashkuar. Pas nderhyrjes se forcave aleate, te intern ...

                                               

Vera pa kthim

Pas nje mungese tridhjete vjeçare, Sana, tashme ne pesedhjetat e saj,befasohet nga kthimi i papritur i dashurise se saj te madhe te humbur, Gori. Edhe pse ajo e ka pritur kete moment gjithe jeten e saj tani mezi u beson syve.

                                               

Vrasësit e qenve

Sipas ligjit ne Shkoder, Shqiperi, qente e humbur mund te eliminohen ne kembim te nje shperblimi te vogel monetar. Dy ish-gjuetaret shqiptare te moshes se mesme, Nikolin dhe Enver, bejne nje udhetim vrastar te nates neper qytet, i cili nderpritet ...

                                               

Vrima përballë

Vian shkon per te pushuar por gjithçka i kujton diçka. Peshperimat, zhurmat dhe zerat do ta drejtojne ne nje realitet te larget. Vian dashuron Alfredin, ky i fundit dashuron pjesen tjeter te saj,Emen. Eshte nje vizion i femres apo thjesht realitet.

                                               

Xixëllonjat (film)

Ndersa ai po pastron shpirtin,ne kujtimet e tij i rikthehet nje njeri shume i vjeter, nga nje tregim i se kaluares se tij, teksa po lutej per falje vetes dhe njerezve qe ka demtuar.

                                               

Yjet e të ardhmes

Nje perkushtim i dashur per gjeneraten e trete te artisteve shqiptare te cilet pothuajse ishin harruar ne periudhun e tranzicionit social dhe ekonomike. Keto talente kreative, shume prej te cileve ishin mesuesit tane, vazhdojne per te jetuar ne k ...

                                               

Zheg

Dy histori te ndryshme pleksen ne nje pike. Ne njeren ane nje e moshuar vazhdon jeten e saj te varfer te thjeshte, e harruar nga femijet e saj emigrante, e vetmuar dhe pa dashuri. Ne anen tjeter nje grua e divorcuar, nene e dy femijeve, neperpjek ...

                                               

Akullorja

Akullorja eshte embelsire qe zakonisht pregatitet nga uji ose qumeshti duke u kombinuar me produkte tjera. Kjo embelsire ruhet ne temperatura te uleta dhe konsumohet si duke qene ne temperature te tille. Konsumimi i akullores zakonisht behet gjat ...

                                               

Lista e brumërave

Petulla me kos Makarona dore me salce ose kime Pastiço me djathe Ngaster me miell misri e kungull te njome Manti Kosove Pete tigani me spinaq Makarona me gjalpe Byrek me domate dhe salmon Makarona me peshk ton Byrek me peta te ziera llazanja Petu ...

                                               

Lista e ëmbëlsirave

Krem me geshtenja Paluze me fruta te ndryshme Krem me çaj Bakllava Krem me kafe Çokollate e ftohte Qumeshtor Krem portokall Krem i djegur Qumeshtor me pete e shurup Molle te skuqura Krem me luleshtrydhe Kompekaj Krem kakao Pasta flora Biskota me ...

                                               

Gjellë me mish të grirë

Melçi derri te skuqura Biftek me mish te grire e qepe Plendes jahni Qofte me salce Kernacka te furres Role me mish te grire Melçi jahni Qofte me salce te bardhe frikase Qofte te mbushura me qepe Qofte te skares kordhezat Biftek me mish te grire d ...

                                               

Gjellë me peshk

Peshk i furres me qepe Kallamare te mbushur Peshk i skares Peshk i ferguar Karkaleca te zier Peshk i zier Peshk i stufuar Fileto peshku me veze Karkaleca te ferguar me veze Fileto peshku me galete Kallamare ose supie te stufuara Peshk i zier me b ...

                                               

Gjellë me shpendë

Pule e mbushur me geshtenja Filete pule Pule e pjekur Pule me frikase Pule me arra Zogj te tiganisur me domate Pule e skuqur ne tenxhere Pule e zier Pule me leng

                                               

Koktej

Ponç me raki rrushi Pije me vere Portokallade shtepie Koktej me vishnje Lekura limoni ose portokalli per esence Pije me manaferra Pije me vishnje Koktej konjak Koktej frutash Koktej vanilje Pije koktej Koktej me vere te bardhe Grejpfrut Koktej me ...

                                               

Krem akullore

Krem akullore eshte i zakonshem ne Greqia, vendet arabe dhe Turqia. Emri eshte emeruar pas Mastic qe tradicionalisht eshte prodhuar ne ishullin grek te Kios dhe, si resina te tjera natyrale, ne formen e saj natyrale eshte "lot" ose bie. Per shkak ...

                                               

Lista e gatimeve

Zogj te tiganisur me domate Zemer kremi me djathe Zenia e kosit

                                               

Lista e kompostove

Komposto qershie Komposto me fruta te thata Komposto vishnje Komposto kajsie Komposto dardhe Komposto portokalli Komposto ftoi Komposto me fruta te konservuara Komposto pjeshke Komposto molle Komposto kumbulle

                                               

Lista e perimeve

Spinaq me qepe te skuqura Pure spinaqi Kroketa me spinaq Spinaq me oriz burani

                                               

Lista e reçelrave

Reçel dardhe Reçel kumbulle Reçel i Gliko me arra Reçel me mana toke Rreqeeçel shalqiri Gliko me kumbulla Reçel rrushi Reçel qershie Reçel kajsie Reçel ftoi Reçel molle reqel karrote Pelte ftonjsh Reçel qitroje Reçel me karota Marmelate me fiq Gl ...

                                               

Lista e turshive

Domate ne marinade Kastraveca turshi Domate turshi Laker turshi e grire Patellxhane turshi Speca turshi me gjize Ullinj te pergatitur ne shtepi Speca turshi Panxhar i kuq turshi Laker turshi

                                               

Mishi i skuqur

Kotoleta me veze Eskallop derri ose viçi te furres Berxolla viçi, dashi, derri te skares Gjyveç me patate Mish qengji me qepe te njoma Kotoleta viçi te njome te skuqura ne tigan Qengj frikase Mish çomlek Shishqebap Mish qengji me angjinare Mish m ...

                                               

Lista e supave

Supe orizi Supe krem - spinaq Supe orizi me fasule Supe me laker turshi Supe perimesh me panxhar borsh Paçe koke Çorbe orizi me gjoks dashi Supe peshku me perime Supe patatesh Supe me pete dore makarona te shtepise Supe patatesh me lepjete Supe p ...

                                               

Tavë shtëpie

Tave peshku me hudhra Tave me kungull Tave peshku qefull Tave pure me kime Tave peshku me perime 1 Tave me qepe e Pejes Tava shkodrane e Krapit Tave kosi Tave me presh Tave me patate te reja Tave e Gjakoves me domate Tave dheu tiranase Tave me fi ...

                                               

Lista e sportistëve shqiptarë

Kjo eshte lista e sportisteve me te dalluar shqiptare ne arenen kombetare dhe ate nderkombetare. Lista permban llojet e sporteve dhe emrat e sportisteve, te cilat jane nenrenditur sipas alfabetit. Lista akoma te pa krijuara

                                               

Lista e ishujve sipas popullsisë

Ky eshte lista e ishujve sipas popullsise. Perfshine te gjitha ishujt me popullesi me shume se 100.000. Popullesia e ishujve ne bote jane mbi 730 milione, rreth 11% te popullsise se botes.