ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 227
                                               

Simfonia e takave

Simfonia e takave eshte nje poezi e krijuar nga Skender Rusi. Nqs jeni kureshtare lexojeni me poshte: Ai ishte nje regjistrues i marre, Skish zemer ne gjoks, kish disqe Jetonte brenda ne nje kitare, atje e desh dhe varrin kur te vdiste. Ia dha ve ...

                                               

Skanderbeku i pafan

Scanderbeccu i pa-faan eshte nje nga veprat me te rendesishme te autorit arberesh Jeronim De Rada, qe ai e çmonte si kryevepra e tij.

                                               

Shkolla e Re

Shkolla Re E para reviste pedagogjike pas Çlirimit. E nisi botimin ne dhjetor 1945 dhe ne prill 1946 u quajt "Arsimi". Me pas nderroi disa here emertimin dhe doli me titullin "Revista pedagogjike".

                                               

Shpirti i fjalës

Shpirti i fjales me autor Jorgo Bulo. Shtepia Botuese "Toena". Libri "Shpirti i fjales" eshte shkruar nga koha ne kohe, jo si nje qellim me vete, pa ndonje projekt fillestar, por si nje pergjegjesi qe kerkuesi ndien ndaj gjithçkaje qe lidhet me p ...

                                               

Te dheu i huaj

"Te dheu i huaj" poema me Autor Zef Skiroi. Transkiptoi ne shqipen e sotme Ali Xhiku. Shtepia botuese "Dituria", viti i botimit 2002. Faqet e librit 136. ISBN 99927-31-25-7

                                               

Teshtimat e lirisë: njeriu, politika dhe kultura

Teshtimat e lirise: njeriu, politika dhe kultura liber me autor Dritero Agolli. Botuar ne Tirane nga shtepia botuese "Dritero" me 1997. Faqet e librit 919.

                                               

Të Vegjëlit

Te Vegjelit Autori: Naim Frasheri. Botuesi: ARGETA LMG. Faqet e librit 76. Lerini te gjithe te vijne, Te vegjlit prane meje, Ah, mos i beni te qajne, Kurre te mos mallengjehen! Syte ulur te mos mbajne, Dhe te meken te ndehen, Por te qeshin, te nx ...

                                               

Trëndafili në gotë

Trendafili ne gote: roman me autor Dritero Agolli. Botuar ne Prishtine nga "Rilindja" ne vitin 1979, ne Tirane nga "Naim Frasheri" me 1980, po ne Tirane me 1981 dhe se fundi ne Tirane nga shtepia botuese "Dritero" me 1999.

                                               

Thomai që mbolli kripë

Thomai qe mbolli kripe Autori: Timo Merkuri. Botuesi: Toena. Faqet e librit 208. Prova letrare-filozofike "Thomai qe mbolli kripe" e autorit Timo Merkuri sepse te kujton vetvetishem brilantin e pakrahasuar te letrave shqipe Faik Konica. Kjo rrefe ...

                                               

Vaje

Vaje eshte elegji e Andon Zako Çajupit, kushtuar gruas se tij te ndjere zvicerane. Sipas kritikut Dhimiter Shuteriqi Çajupi e kujtoi te shoqen dhjete vjet pasi ajo vdiq me ngasherim e i pangushulluar, permes vargjeve te kesaj poezie.

                                               

Vepra 1 (Ismail Kadare)

Vepra 1 me Autor Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri, viti 2008. Faqet e librit 398. ISBN 978-99943-42-42-6 Ne kete vellim te pare, me te cilin hapet korpusi i vepres se Kadarese, perfshihen krijime ne proze te periudhes se hershme te krijimtar ...

                                               

Vepra 2 (Ismail Kadare)

Vepra 2 me Autor Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri, viti 2008. Faqet e librit 440. ISBN 978-99943-42-43-3 Permbajtja: Gjenerali i Ushtrise se Vdekur Roman. Njembedhjete tregime te periudhes 1960-1970: 1. Ne periferi prane aeroportit 2. Perand ...

                                               

Vepra 5 (Ismail Kadare)

Vepra 5 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 584. Romani "Dimri i vetmise se madhe" u shkrua me 1971, per t’u botuar nje vit me pas. Ai duhej te ishte libri i dyte i triptikut "Koha e grindjes", nje sage bashkekohore m ...

                                               

Vepra 6 (Ismail Kadare)

Vepra 6 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 584. Pjesa permbyllese e diptikut "Koha e grindjes", romani "Koncert ne fund te stines", i shkruar ne vitet 1980-1981, nuk e pa driten e botimit, veç pas shume vitesh. Nje r ...

                                               

Vepra 7 (Ismail Kadare)

Vepra 7 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 384. Ne kete vellim permblidhet vepra poetike e Kadarese, krijuar midis viteve 1957 dhe 2005. Vjershat dhe poemat jane nxjerre nga librat "Enderrimet", "Shekulli im", "Perse ...

                                               

Vepra 8 (Ismail Kadare)

Vepra 8 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 464. Ne kete vellim te tete permblidhen tri vepra, romanet "Muzgu i perendive te stepes" dhe "Kamarja e turpit", si dhe novela "Komisioni i festes", te shkruara midis viteve ...

                                               

Vepra 9 (Ismail Kadare)

Vepra 9 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 480. Ne kete vellim perfshihet romani "nentori i nje kryeqyteti", shkruar dhe botuar ne Tirane, ne vitin 1974, si dhe nje numer i madh tregimesh e novelash, shkruar midis vi ...

                                               

Vepra 10 (Ismail Kadare)

Vepra 10 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 400. Ne kete vellim perfshihen romanet "Kush e solli Doruntinen" dhe "Ura me tri harqe", si dhe rrefimi i gjate "Breznite e Hankonateve". Dy romanet jane bazuar mbi legjend ...

                                               

Vepra 12 (Ismail Kadare)

Vepra 12 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 496. Ne kete vellim te dymbedhjete perfshihen kater vepra: "Dosja H.", "Krushqit jane te ngrire", "Qorrfermani" dhe "Viti i mbrapshte". Veprat jane shkruar midis fillimit d ...

                                               

Vepra 13 (Ismail Kadare)

Vepra 13 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 512. Ne kete vellim botohen kater vepra, tri prej te cilave "Hija", "Vajza e Agamemnonit" dhe "Nata me hene", jane shkruar ne vitet 1984-1986 ne Tirane, kurse e katerta, "P ...

                                               

Vepra 14 (Ismail Kadare)

Vepra 14 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 480. Ne kete vellim jane botuar vepra te shkruara ne Tirane dhe ne Paris, ne kohen e komunizmit dhe pas renies se tij. Perveç romanit "Piramida", gjysma te cilit ishte shkr ...

                                               

Vepra 15 (Ismail Kadare)

Vepra 15 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 480. Vellimi i pesembedhjete i veprave permban dy romane te shkruara ne France, "Spiritus" dhe "Lulet e ftohta te marsit", respektivisht ne vitet 1995-1996 dhe 1998-2000, s ...

                                               

Vepra 20 (Ismail Kadare)

Vepra 20 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 592. Ne kete vellim permbylles te vepres se Kadarese, perveç dy librave dokumentaro-artistike "Nga nje dhjetor ne tjetrin" dhe "Pesha e kryqit", jane permbledhur dy dialoge ...

                                               

Vepra e plotë poetike (Ali Asllani)

Vepra e plote poetik me Autor Ali Asllani eshte pergatitur nga: Nasho Jorgaqi dhe Ardian Klosi. Shtepia botuese: K&B. Viti i botimit 2011. Faqet e librit 386. ISBN 978-99956-840-8-2 Per here te pare, pas nje numri sprovash e perzgjedhjesh pre ...

                                               

Vepra letrare 1 (Mark Gurakuqi)

Vepra letrare 1 poezi me autor Mark Gurakuqi. Shtepia botuese "Naim Frasheri", viti i botimit 1986. Faqet e librit 345. Permbajtja e librit: Poezi nga libri "Kange per jeten" Poezi nga libri "Pranvere" Poezi nga libri "Kange per dashunine" Poezi ...

                                               

Vepra letrare 2 (Mark Gurakuqi)

Vepra letrare 2 proze me autor Mark Gurakuqi. Shtepia Botuese "Naim Frasheri" Tirane, 1986. Faqet e librit 365. Permbajtja e librit: Nga libri "Skica dhe tregime" Miniera nuk u mbyll fragmente Nga libri "Porosia e fundit e Gjergj Kastriotit" Nga ...

                                               

Cifti ideal

Çifti ideal eshte nje liber tregimesh nga shkrimtari dhe filizofi gjerman Leonhard Thoma.Libri rrefen tregime per njerezit qe shkaktojne tek ne ndjenjen e befasise.Ka gjithesej 15 tregime dhe4 98 fq. dhe eshte botuar ne vitin 2007. Tema kryesore ...

                                               

Djalli i Argadasit

Djalli i Argadasit eshte nje tregim i autorit shqiptar Fatmir Terziu i cili fitoi vendin e trete ne konkursin "Kadmus" ne Greqi, qe u zhvillua ne vitin 2006. Kete titull mban edhe vellimi i autorit Fatmir Terziu botuar nga shtepia Botuese "Silver ...

                                               

Epiteti

Eshte nje fjale percaktuese, zakonisht mbiemer, qe i shtohet nje emri per ti pasuruar kuptimin, duke i dhene bukuri artistike, duke shprehur nje vleresim, nje qendrim nga autori, ose duke i vene ne dukje nje ane. Ne pergjithesi epitetet jane meta ...

                                               

Anne Frank

Anneliese Marie Frank lindi me 12 qershor 1929 ne Frankfurt am Main; vdiq ne fillim te muajit mars te vitit 1945 ne KZ Bergen-Belsen. Ishte nje femer gjermane-hebreje, qe ishte fshehur me familjen e saj ne Amsterdam, ne kohen nacionaliste, por qe ...

                                               

William i Baskerville

William i Baskerville eshte personazh fiktiv ne romanin mister-historik The Name of the Rose nga Umberto Eco. Ne kete liber, autori pershkruan karakteristikat e William me ate te Sherlock Holmes ne A Study in Scarlet nga Arthur Conan Doyle.

                                               

Bakeliti

Historia e Bakelitit Bakeliti eshte material i pare plastik teresisht sintetik i perbere nga fenoli dhe formaldeidi. Ate e ka shpikur Leo H. Bakeland me prejardhje nga Belgjika, mirepo, edhe nje zbulues tjeter anglez, Sir James Swinurne, pothuajs ...

                                               

Gjysmemetalet

Gjysmemetalet sillen dhe si metale dhe si jometale,per arsye te kofigurimit te shtreses se jashtme te mbushjes me elektrone.Jane percjelles te keqinj te elektricitetit.

                                               

Klasifikimi i Materieve Magnetike

Per nga vetite magnetike materiet ndahen ne materie lineare dhe jolineare. Ne disa materie vektoret B dhe H nuk jane kolinear dhe quhen anizotropike. Mirepo ne kete nivel studimi vemendja do te perqendrohet vetem te materiet izotropike, te cilat ...

                                               

Materialet Termoplastike

Lloje te materialeve termoplastike jane: Polipropileni i cili eshte material qe ka veti te shkelqyeshme mekanike.I qendrueshem edhe pas 10 milione lakimesh.Reziston temperaturat deri ne 100 C.Perdoret ne shenjat e komunikacionit,pjese mobiljesh, ...

                                               

Najlloni - Poliamidi

Poliamidi ose najloni u zbulua ne fillimet e viteve 1930.Se pari u prodhua nga kompania amerikane Du Pont ne baze te rezultateve te shkencetarit Wallace Carothers, ndersa vetem disa muaj me vone edhe gjermanet filluan ta prodhojne najlonin. Perfi ...

                                               

Poliesteri

Poliesteri eshte emri i zakonshem per tereftalatin polietilen plastik. Karakteristikat e tij jane transparenca, mungesa e ngjyres, fortesia e larte elastike dhe stabiliteti kimik. Te perdorura ne forme fleteza apo ne forme filmi per te bere folde ...

                                               

Polivinil Kloruri

Polivinil kloruri eshte polimer termoplastik i treti ne perdorim pas polieteni dhe polipropenit. Ai eshte nje nga produktet me te rendesishem ne industrine kimike. Ne gjithe boten mbi 50 % e PVC qe prodhohet perdoret ne ndertim. Si material ndert ...

                                               

Xhami (material)

Nga pikepamja kimike-fizike xhami eshte nje material i tejdukshem, i ngurte, qe prodhohet nga ftohja e shpejte e materialit SiO 2. Qelqi leshon driten ne jeten tone pa na ndare nga bota e jashteme. Ai krijon nje lidhje te tejdukshme mes ambientit ...

                                               

Lista e aktorëve: B

Burim Zahiti Bekim Fehmiu l. 1986 Blair Brown Bill Pullman Brad Pitt l. 1963 Bledar Mehmeti Bill Paxton Ben Stiller l. 1965 Bruce Willis l. 1955 Brendan Fraser l. 1968 Burt Reynolds l. 1936 Betty Buckley

                                               

Lista e aktorëve: C

Christopher Lee Candice Bergen Charlize Theron Carrie Fisher Catherine Zeta-Jones Christopher Walken Christopher Reeve Cameron Diaz Chevy Chaze Charlie Chaplin Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duk ...

                                               

Lista e aktorëve: D

Danny De Vito Dan Aykroyd Dustin Hoffman l. 1937 Don Novello Don Johnson Dave Thomas Donat Qosja Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Lista e aktorëve: H

Helen Hunt Hugo Weaving Harrison Ford Holly Hunter Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Lista e aktorëve: I

Ian Holm Ian McKellen Ilir Rexhepi Ismail Ymeri Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Lista e aktorëve: J

Julia Roberts Jennifer Aniston Jack Nicholson Jackie Chan James Belushi John Belushi John Wayne John Cleese James Earl Jones Jim Carey Jane Curtin John Travolta James Dean Joaqline Phoenix John Rhys-Davies Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte ...

                                               

Lista e aktorëve: K

Katheryn Walker Karen Allen Keanu Reeves Kelly Hu Kajol Mukherjee Kenny Baker Star Wars: R2-D2 Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Lista e aktorëve: L

Luan Jaha l. 1967 Lindsay Lohan l. 1986 Lucy Liu Leslie Nielsen l. 1926 Lorraine Nicholson l. 1990 Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Lista e aktorëve: N

Nicole Kidman Niko kanxheri Natalie Imbruglia Nicolas Cage Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Lista e aktorëve: P

Phil Hartman Paul Walker Penny Marshall Peter Aykroyd Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Lista e aktorëve: R

Rani Mukherjee l. 1978 Rusell Crowe Robert Duvall Robin Williams l. 1951 Roberto Benigni l. 1952 Rick Moranis Robert De Niro l. 1943 Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.