ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 226
                                               

Wladimir Natanoviç Gelfand

Wladimir Natanoviç Gelfand ish qene oficer ne Ushtria e Kuqe ne luften dyt botores. Pas luftes deri ne vdekjen e tij ish qene mesues per profesion. Shkimtar edhe Shkimtar per kujtime -ka mare pjese ne Luften e dyt botrore i njohur si autori i dir ...

                                               

Poema pedagogjike

Poema Pedagogjike, perkthyer ne anglisht si Rruga per ne jete", eshte nje roman nga Anton Makarenko, shkruar mes viteve 1925 - 1935 dhe botuar ne tri pjese ne vitet 1933 - 1935. Pjesa 1 e romanit doli ne vitin 1933, Pjesa 2 ne 1935 dhe pjesa 3 me ...

                                               

Don Kishoti i Mançës

Sojliu mendje-mprehte Don Kishoti i Mançes, i njohur shkurt si Don Kishoti i Mançes, eshte nje roman satirik pikaresk ne dy vellime nga shkrimtari spanjoll Miguel de Servantes de Saavedra qe konsiderohet nje prej klasikeve te letersise boterore. ...

                                               

Shojo

Me termin japonez shojo behet fjale per nje manga ose anime te cilat jane te krijuara per nje publik femeror ku flitet qe nga femijeria e deri ne vitet e adoleshences.

                                               

300 (strip)

300 eshte nje miniseri grafikes novele, vizatuar dhe shkruar nga Frank Miller, ngjyrosur nga gruaja e tij Lynn Varley. Ajo eshte publikuar ne Dark Horse Comics.

                                               

Beast boy

Beast boy ose ndryshe eshte nje djale i cili gjendet ne skuadren teen titans ky grup ka shume personazhe por nje nga me te rendesishmit eshte djali bish aj ka aftesi te transformohet ne çdo lloj kafshe madje edhe ato alien qe ne jeten reale nuk e ...

                                               

DC Comics

DC Comics eshte nje shtepi botuese per publikimin e stripave. DC Comics u themelua ne vitin 1934 nga Malcolm Wheeler Nicholson si National Ailed Publications.

                                               

Fantastic Four

The Fantastic Four eshte nje strip te Marvel Comics me nje grup superhero, krijuar nga Stan Lee dhe Jack Kirby dhe debutoi ne The Fantastic Four #1.

                                               

Graphic novel

Graphic novel eshte forma e gjate te stripit, zakonisht me gjatesine dhe kompleksin te permbajtjes, dhe specifikisht shpesh me shume per publikun te pjekur. Sin City u xhirua sipas kesaj formate.

                                               

Image Comics

Image Comics eshte nje shtepi botues per stripa amerikan, qe u themelua 1992 nga shtate vizatuesit e njohur. Keta ishin Todd McFarlane, Jim Lee, Erik Larsen, Rob Liefeld, Marc Silvestri, Whilce Portacio dhe Jim Valentino. Image boton vepra prej a ...

                                               

Karaoğlan

Karaoğlan eshte liber strip historie krijuar me 1953 nga Suat Yalaz. Se pari u botua me 3 janar 1962 ne gazeten ditore Aksam. Karaoğlan filloi te botohej nga Yalaz si nje reviste e veçante komike me 1 prill 1963; dhe vazhdoi te botohej nga botues ...

                                               

Manga

Manga jane tregimet apo rrefejat vizatimore emertuar edhe vizrrefeja ne shqip dhe emertuar comics ne anglisht te botuara neper libra ose revista dhe te prodhuara nga artist manga japonez. Termi manga eshte emertim i krijuar ne Japoni dhe nenkupto ...

                                               

Marvel Comics

Marvel Comics eshte nje shtepi botuese per publikimin e stripave. Marvel u themelua ne 1939 si nje publikim i perkoheshem dhe ne fillimet e 1950 u be e njohur ndryshe si Atlas Comics. Rimisherimi i Marvelit daton ne vitin 1961, viti qe kompania l ...

                                               

Polandball

Polandball, e njohur gjithashtu si countryball, eshte nje figurine e krijuar nga perdorues anonime te internetit ne forme topi qe shpreh nje mimike te caktuar duke perfaqesuar keshtu sjelljen e nje shteti. Figurina u perdor per here te pare ne fa ...

                                               

Silver Surfer

The Silver Surfer eshte nje superhero fiktiv te Marvel Comics. Krijuar nga autori Stan Lee dhe artisti/ko-plotter Jack Kirby, ai per here te pare u paraqite ne stripin The Fantastic Four #48. Ne filmin Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer Si ...

                                               

Sin City

Sin City eshte nje graphic novel te Dark Horse Comics, krijuar nga Frank Miller. 2005 eshte xhirua nje film sipas ketij stripit me emrin te njejte.

                                               

Superhero

Superhero quhen te gjithe ato personazhe fiktive ne strip, film ose literature qe kane force te madhe fizike, dhe ne shume raste edhe force mbinjerzore.

                                               

Todd McFarlane

Todd McFarlane lindi me 16 mars 1961 ne Calgary, Alberta, eshte vizatues stripi kanadez-amerikan. I njohur per stripin Spawn, McFarlane eshte edhe nje nga themeluesit e Image Comics, ai ka punuar po ashtu edhe te Marvel dhe DC Comics.

                                               

The Yellow Kid

The Yellow Kid apo Mickey Dugan ishte i pari strip modern, qe 1895 ne gazeten New York World se pari here u botua. Ai u krijua dhe vizatua nga Richard F. Outcault.

                                               

Wolverine

Wolverine, lindur si James Howlett dhe shpesh emerohet Logan, eshte nje personazh stripi te Marvel Comics-universit dhe anetar te X-Men po ashtu edhe te The Avengers. I krijuar prej shkrimtarit Len Wein dhe artistit John Romita Sr, Wolverine pati ...

                                               

Afërdita përsëri në fshat

"Aferdita perseri ne fshat" eshte nje roman i shkruar nga Sterjo Spasse. Ne vitin 1938 Spasse perfundoi se shkruari romanin e dyte" Aferdita” qe doli nga botimi ne vitin 1943. Romani u perkthye edhe ne rusisht e bullgarisht. Aferdita Skenderaj es ...

                                               

Antologjia e poezisë shqipe bashkëkohore

"Antologjia e poezise shqipe bashkekohore" pergatiti & redaktoi Bashkim Kuçuku. Shtepia botuese "Onufri", faqet e librit 462. ISBN 978-99943-42-41-9 Poezia shqipe e gjysmes se dyte te shekullit te XX, apo, sikurse emertohet ndryshe, poezia bashke ...

                                               

Aromë gruaje

Arome gruaje poezi, Autore: Alma Papamihali. Botuesi: Toena. Faqet e librit 80. "Arome gruaje" na sjell ndjesine e vertete te qenit femer. Poezi te shkurtra, detajiste, melodioze jane ato te cilat lexuesi do te gjeje duke shfletuar kete univers t ...

                                               

Arratisje nga kafazi

Arratisje nga kafazi 26 rrefenja e perralla. Autori: Bardhyl Xhama. Botuar ne Tirane: Erik, 2007. Faqet e librit 76. Ne liber jane perfshire 26 rrefenja e perralla. Me nje stil te rrjedhshem e gjuhe te figurshme, autori sjell plot situata te kend ...

                                               

Balada e largësive

"Balada e largesive" eshte liber i botuar ne gjuhen shqipe ne Greqi. Ky album poetik i botuar ne Athine ne 1995, qe perfshin krijime te 32 autoreve emigrante shqiptare. Libri u pergatit nga Kolec Traboini.

                                               

Balada intime

"Baladat intime" poezi me Autor Dhori Qiriazi. Shtepia botuese "Dudaj", viti i botimit 2001. Faqet e librit 120. Ne kerkimet e veta krijuese Dhori Qiriazi nuk disponon vrapin e galopit befasues ne te pushtuarit dhe ne te pervetesuarit e shtresave ...

                                               

Banorët e Shpellës

Banoret e shpelles Gjinia: Roman. Autori: Sulejman Mato. Shtepia botuese: "IHPVKA". Viti i botimit 2011. Faqet e librit 208. ISBN 978-9928-111-01-2 Romani trajton jeten e nje fshati qe ne nje moment te luftes se dyte boterore. Ne te shkruhet nga ...

                                               

Bar "Parajsa"

Bar "Parajsa" Roman me Autor Gazmend Krasniqi. Shtepia botuese "OMSCA-1", viti i botimit 2008. Faqet e librit 116. Nje çift te dashuruarish perballe dilemave te fatit, jetes dhe vdekjes. Ne perpjekjen per tu vene emer ketyre gjerave, ata. Gjithçk ...

                                               

Bejtexhinjtë

Bejtexhinjte ose bejtaxhijte ne Veri, kane qene vjershatare popullore ne traditen myslimane. Ne realitetin shqiptar shenjon te njejten gje, fillimisht myslimane, qe levruan sistemin e vjersherimit te njohur si bejte, te cilat i nxirrnin nder ahen ...

                                               

Besa (Sami Frashëri)

Besâ yâhut Âhde Vefâ eshte nje veper dramatike me gjashte pamje e Sami Frasherit, shkruar dhe botuar se pari ne gjuhen osmane me 1874 ne Stamboll. Me kete veper Samiu u perpoq ti paraqiste shqiptaret nen nje drite tjeter per opinionin osman, duke ...

                                               

Besa besë

Besa bese Autori: Andon Z. Çajupi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 76. Gjithe vendete gezojne, ti Shqiperi, pse pushon? Gjithe njerezit kendojne, ti shqiptar, pse renkon? Gjithe duane lirine dhe pa te njeriu srron; Ti shqiptar, Shqiperine, ne zgje ...

                                               

Buza e kuqe dhe gjaku i errët

Buza e kuqe dhe gjaku i erret novela dhe tregime, Autori: Zija Çela. Botuesi: Toena. Faqet e librit 372. Proza e shkurter e Zija Çeles eshte teresi unike, qe gjakon te njejtin objektiv me romanet e tij. Me librin e madh dhe unik qe shkruan, Zija ...

                                               

Çelësi i letërsisë dhe gjuhës shqipe

Çelesi i letersise dhe gjuhes shqipe. Autore: Rita Petro. Botuar ne Tirane: Albas, 2009. Faqet e librit 334.

                                               

Çeta e profetëve

Kjo veper perbehet nga dy vellime: Vellimi i dyte: Mbi jeten e Jezu Krishtit, flet per jeten e Krishtit, te bemat dhe vdekjen e tij. Vellimi i pare: Çeta e profeteve, flet per krijimin e botes, jeten e profeteve dhe jeten e Sibilave. Pjesa e dyte ...

                                               

Dënimi i dytë i Homerit

Denimi i dyte i Homerit Autori: Namik Dokle. Botuesi: Toena. Faqet e librit 176. Krijimtaria ne gjinine e drames se Namik Dokles daton qe ne vitin 1975. Se bashku me radiodramat per femije dhe te rritur, ai ka dhene nje kontribut te veçante ne dr ...

                                               

Dialektika e arsyes dhe e sugjestionit

Dialektika e arsyes dhe e sugjestionit Roman me Autor Robert Thomanikaj. Shtepia botuese: Globus R. Viti i botimit 2011. Faqe 320. ISBN 978-99956-90-78-6 Ngjarjet e romanit vertiten ne nje repart te uzines Traktori. Nen melodine e nje kitare perz ...

                                               

Dikur ishim bashkë

"Dikur ishim bashke" liber me Autore Brunilda Zllami. Shtepia botuese Dudaj, viti 2005. Faqet e librit 290. - Dikur ishim bashke Robert. Dikur. ne nje tjeter kohe. Tani jo me. - foli ajo duke fshire lotet qe i rridhnin rreke. Roberti la pijen mbi ...

                                               

Diturija (revistë)

Diturija eshte nje reviste periodike qe botohej nje here ne muaj. Revista u çel ne vitin 1909 dhe u mbyll ne vitin 1929. Gjate gjithe periudhes u botua ne Selanik, Bukuresht dhe Tirane. Drejtor i revistes qe Lumo Skendo.

                                               

Dora e shtetit

Dora e shtetit tregime te zgjedhura, Autori: Uran Butka. Botuesi: Toena. Faqet e librit 270. Nuk e ndaja dot: doja shpirtezimin e tij, apo ate vete. Gjithsesi, ne thellesine e qenies sime ndieja nje dhimbje perveluese, qe rritej dhe as e pengoja, ...

                                               

Dorëshkrimi i Ungjillit të Elbasanit

Doreshkrimi i Ungjillit te Elbasanit eshte nje permbledhje perkthimesh e shek. XVIII te Dhjates se Re ne gjuhen shqipe. Megjithese autori njihet me se shumti si Anonimi i Elbasanit, sipas Mahir Domit dhe Robert Elsie te dhenat gjuhesore dhe histo ...

                                               

Dramaturgjia shqiptare

Dramaturgjia shqiptare eshte e mirenjohur nga shume vende te tjera evropiane. Jo vetem drama dhe role teatrore por edhe shume aktore te talentuar shqiptare qe kane shfaqur talentin dhe bukurine e stilin e veçante te aktrimit shqiptar. Aleksander ...

                                               

E bukura e dheut (Përralla shqiptare)

E bukura e dheut Perralla shqiptare. Autori: Kastriot Mahilaj. Shtepia botuese: "EMAL". Viti i botimit 2014. Faqet e librit 112. ISBN 978-9928-04-184-5

                                               

E madhe është gjëma e mëkatit

E madhe eshte gjema e mekatit eshte veper e shkrimtarit shqiptar Mitrush Kuteli, e shkruar me 1947 dhe e botuar per here te pare me 1993 ne antologjine "Quo Vadis". Krahas noveles "Vjeshta e Xheladin Beut", eshte cilesuar si kryevepra e Kutelit

                                               

Ëndrra e doktorit

Endrra e doktorit roman me autor Besnik Mustafaj. Shtepia botuese "Toena", Viti 2016. Faqet e librit 240. Mbi librin: Romani "Endrra e doktorit" perben nje rast te veçante ne letersine e sotme shqipe. Besnik Mustafaj ka rishkruar ne proze komedin ...

                                               

Fabula të zgjedhura (Gjikë Kurtiqi)

Fabula te zgjedhura Autori: Gjike Kurtiqi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 204. Gjike Kurtiqi eshte pa dyshim njeri nga fabulistet tane me te spikatur, i cili del para lexuesve me nje vellim me fabula te zgjedhura nga 12 vellimet e botuara prej ti ...

                                               

Fantazmat e një epoke të mërzitshme

Fantazmat e nje epoke te merzitshme Gjinia: Tregime. Autori: Arben Orhani. Viti i botimit 2005. Faqet e librit 112. "A kendon apo vajton zogu ne kafaz nuk e di, por ne liri ai krijon. Zogu ne liri nuk do kafazin, por ate qe eshte brenda, zogu ne ...

                                               

Fjalorthi i Arnold Ritter von Harffit

Fjalorthi i Arnold Ritter von Harffit eshte njeri nder dokumentet e para te gjuhes shqipe krahas me Doreshkrimin e Theodor Shkodranit dhe Formulen e pagezimit. Fjalorthi ishte shkruar nga Arnold Ritter von Harffi, nje kalores udhetar gjermane, i ...

                                               

Fytyra tjetër e natës

Tregime nga Enkelejd Lamaj Cili shkon ne nje restorant dhe sheh se vera e kuqe eshte pak si shume e kuqe ; cili ne diskoteke i ve syrin vajzes me te bukur ; cili per te kaluar nje fundjave zgjedh dhomen e gabuar. mireserdhet ne bord, zonja dhe zo ...

                                               

Gjahu i Malësorëvet (Hieja e Tomorrit)

Gjahu i Malesorevet geg. Gjaja e Malesorevet tregim i Kostandin Kristoforidhit. Sipas Bedri Dedjes eshte tregimi i pare i prozes shqipe per femije.

                                               

Himnizmi në letërsinë shqipe

Himnizmi si prosed krijues u duk ne letersine shqipe, qe autoret e vjeter, ne rradhe te pare si himnizim i derivuar i Shkrimit te shenjte. Ne letersine e romantizmit dhe ne letersine e Rilinjdes, ky himnizim kaloi ne nje rrafsh te ri tematik dhe ...