ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 225
                                               

Rruga për në shtëpi (roman)

Rruga per ne shtepi eshte romani i shtate i autorit italian Fabio Volo, i publikuar me 22 tetor 2013 dhe i sjelle per lexuesin shqiptar me 2014 nga shtepia botuese Dudaj. Ne dhjetor 2013 romani arriti te shiste me shume se 550.000 kopje.

                                               

Tigrat e Mompraçemit

Tigrat e Mompraçemit eshte nje roman aventurash ekzotike i shkruar nga autori italian Emilio Salgari, i botuar ne vitin 1900. Simboli i romanit eshte personazhi im tij kryesor, Sandokani.

                                               

Zemërimi dhe krenaria

Zemerimi dhe krenaria eshte libri i pare i triologjise nga Oriana Fallaci. dy librat e tjere Forca e arsyes dhe Oriana Fallaci Intervist vetes-Apokalipsi. Libri dhe versioni i saj si artikull u shfaq per here te pare ne gazeten e perditeshme Corr ...

                                               

Kritika

Kritika ne filozofi dhe politike eshte nje hulumtim sistematik brenda kushteve dhe pasojave te nje koncepti apo teresie konceptesh, si edhe nje orvatje e kuptimit te kufizimeve te tyre. Kritika ne gjuhen shqipe ne pergjithesi nenkupton verejtjen, ...

                                               

Nga Liza te Harri Poteri

Nga Liza te Harri Poteri veshtrim mbi letersine per femije te rinj. Autori: Viktor Canosinaj. Botuar ne Tirane: Lilo, 2006. Faqet e librit 190. ISBN 99927-35-96-1

                                               

Për letërsinë shqipe të shekullit të 20-të (Studime)

Per letersine shqipe te shekullit te 20-te studime me Autor Shaban Sinani. Qendra e Studimeve Albanologjike. Instituti i Gjuhesise dhe i Letersise. Shtepia botuese "Naimi" viti i botimit 2010. Faqet e librit 496. ISBN 978-99956-859-4-2

                                               

Vareni kryengritësin e shenjtëruar

Vareni kryengritesin e shenjteruar Autori: Begzad Baliu. Botuar ne Prishtine: Instituti Albshkenca, 2010. Faqet e librit 305. Prof. Dr. Begzat Baliu, njeri nga studiuesit me te njohur ne fushen e albanologjise, ne kete liber trajton tema te nxeht ...

                                               

Vepra 18 (Ismail Kadare)

Vepra 18 me Autor Ismail Kadare. Shtepia Botuese "Onufri". Faqet e librit 544. Ne vellimin e tetembedhjete, perveç sprovave te njohura "Ftese ne studio" dhe "Eskili, ky humbes i madh", te shkruara te botuara, e para plotesisht dhe e dyta pjeseris ...

                                               

Awilda

Awilda ose Alvida ishte nje pirate qe pretendohet qe udhehoqi ekuipazhin e saj dhe me vone u be mbretereshe e Danimarkes. Sidoqofte shume historiane konsiderojne nje legjende.

                                               

Hvitramanaland

Hvitramanaland ose Irlanda e Madhe, e njohur edhe si Vendi i Njerezve te Bardhe, dhe ne gjuhen latine si Hibernia major dhe Albania, eshte nje vend i cili sipas fiseve nordike ndodhej prane lokalitetit bregdetar kanadez Vinlande.

                                               

Legjenda e Ashikut

Legjenda e Ashikut eshte Dashuria legjendare e rajonit te Tiranes qe ka arritur deri ne ditet tona si tregim i cili mban titullin" Vorri i Ashikut”. Fillimisht kane shkruar per legjenden e Romeos dhe Xhuljetes ne versionin shqiptar ne botimin Stu ...

                                               

Legjenda e gurit të "Bletës”

Sipas legjendes shqiptare thuhet se:" Dikur nje djale ri nga fshati shkon tek guri i" Bletes” per te marre mjalte. Aty kishte shume blete dhe mjalti ishte ne sasi te madhe. I riu futet brenda ne gur dhe fillon te mbushe enet me mjalte. Guri i tho ...

                                               

Nora e Kelmendit

Nora e Kelmendit ishte nje fisnike shqiptare e shekullit te 17-te qe eshte shnderruar tashme ne legjende per bukurine dhe trimerine e saj. Ajo njihet edhe si "Helena e Shqiperise" per bukurine si dhe per faktin qe shkaktoi nje lufte te madhe. Esh ...

                                               

Visaret e Kombit

Visaret e Kombit ishte nje publikim i mbledhur e redaktuar nga At Bernardin Palaj dhe At Donat Kurti ne 15 vellime. Botimi i pare ishte i vitit 1937. Eshte botuar dy here te tjera, botimi i trete pa driten ne 2007 nga Shtepia botuese "Botime Fran ...

                                               

Faruk Myrtaj

Faruk Myrtaj eshte nje shkrimtar novelist, poet perkthyes dhe inxhinier nga Shqiperia, qe veçohet per frymen re qe solli, sidomos ne prozen e viteve pas nentedhjetes. Myrtaj u lind ne Selenice, nje qyteze minatoresh ne rrethin e Vlores. Edukimin ...

                                               

Ode gëzimit

Ode gezimit eshte nje ode e shkruar ne veren e vitit 1785 nga ana e poetit, dramaturgut dhe historianit gjerman Friedrich Schiller, e botuar nje vit me vone ne magazinen Thalia. Nje version i rishikuar u shfaq ne vitin 1808, duke ndryshuar dy rre ...

                                               

Lista e botuesve shqiptarë

Sh.B. Dita Group sh.a - Tirane Sh.B. Uegen - Tirane - Tirane Sh.B. Apollonia - Tirane Sh.B. Onufri - Tirane Sh.B. Erik - Tirane Sh.B. Logoreci - Tirane Sh.B. Botuese Aferdita - Tirane Sh.B. Grafon sh.p.k - Tirane Sh.B. Globus - Tirane Sh.B. Dita ...

                                               

Lista e librave mbi Ilirët

Iliri i Dačani: The Illyrians and Dacians botuar nga Narodni muzej - Beograd, viti 1971 Illyria and Dalmatia I shkruar nga Frederic Shoberl Illyria and Dalmatia II shkruar nga Frederic Shoberl Iliret, shkruar nga Neritan Ceka, Tirane Iliret flasi ...

                                               

Lista e librave shqip

Diplomacia dhe diplomatet shqiptare 1912-1944, shkruar nga Profesor-Doktor Uran Asllani. Te jetosh ne ishull, roman, Ben Blushi, Shtepia Botuese Toena, Tirane, 2008 Arti i atdhedashurise, esse, Ramadan Haziri, Tirane, 1999

                                               

Robin Hood

Robin Hud eshte banditi hero i folklorit Anglez. Shquhej ne perdorimin e harkut dhe shpates. Eshte i njohur pasi ai u vidhte pasurine te pasurve dhe ua shperndante te varferve i ndihmuar nga nje grup banditesh qe njiheshin me emrin "Shoket e Lumt ...

                                               

Ankthi i statujave

Ankthi i statujave Autori: Bardhyl Maliqi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 152. "Ankthi i statujave" dhe "Perandoria e zogjve" jane dy poema qe vijne edhe ne gjuhen angleze me te cilat Bardhyl Maliqi perfaqesohet ne Kongresin e dyte Nderkombetar t ...

                                               

Balada

Balada eshte nje forme e veçante e letersise gojore, ne te cilen jane te perziera elementet epike e dramatike, por me zoterim te elementeve lirike. Emri i saj del nga folja neolatine Ballare. Ne qender te balades nuk jane temat kolektive e heroik ...

                                               

Ditari i dhimbjeve

Ditari i dhimbjeve poezi, Autori: Sadulla Zendeli. Botuesi: Toena. Faqet e librit 72. Nje liber i vogel, i shkruar ne formen e nje ditari poetik qe perfshin nje periudhe te gjate kohore prej pese dekadash. Jane vargje te verteta, jane vargje marr ...

                                               

Gazeli

Gazeli eshte nje lloj poezie amatoriale ose ode, e famshme tejendane nenkontinentit indian ne shekujt 18 dhe 19. Gazeli karakterizohet me zgjatjen e zanoreve jashte normales se kendimit te kengeve tjera.

                                               

Kënga e jetës

"Kenga e jetes" eshte nje permbledhje poetike e autores Pikerime Curraj. Kjo eshte vepra e saj e pare e botuar ne vitin 2015, ne 500 kopje, nga shtepia botuese Triptik ne Vlore.

                                               

Moisiu në Mal

Moisiu ne Mal Ngjitet perpjete Malit te shkrete Krye-Profeti trimi me flete, Te bisedonje me Perendine Per Palestine. Arrin ne maje lart i kapitur, Qendron me frike, pret i tronditur, Dhe Jehovaj i flet prej nje reje Me ze rrufeje: "Ti dhe te tje ...

                                               

Rrustem Geci

Rrustem Geci eshte nje poet shqiptar ng Kosova, i lindur ne fshatin Rogane te Dardanes. Mesimet e para i beri ne vendlindje, kurse shkollen e mesme e kreu ne Gjilan dhe Dardane. Rrusta u kulturua me tej ne Universitetin e Prishtines, ne Fakulteti ...

                                               

Vargu i lirë

Vargu i lire eshte nje forme e hapur e poezise. Quhet i lire sepse nuk mbeshtetet mbi nje numer rrokjesh fiks, pra nuk ndjek sisteme metrike konsistente apo ndonje lloj tjeter modeli muzikor. Kesodore shume poezi te shkruara me vargun e lire prir ...

                                               

Nusret Pllana

Dr.sc. Nusret Pllana shkollen filloren e kreu ne vendlindje, kurse gjimnazin dhe Fakultetin Ekonomik ne Prishtine. Nje kohe te gjate eshte marre me veprimtari kulturore-artistike. Ne vitin 1984 themeloi Ansamblin Artistik,”Hasan Prishtina”, te Pr ...

                                               

Thomas Paine

Thomas Paine ishte publicist dhe filozof britanik-amerikan dhe njeri prej eterve themelues te Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ruajti rol te rendesishem ne revolucionin amerikan dhe ate freng. Veprat e tij i dhane shtyse ndertimit te identiteti ...

                                               

Ennius

Quintus Ennius ishte nje shkrimtar dhe poet me origjine nga fisi ilir i Mesapeve qe jetoi gjate Republikes Romake. Ai shpesh konsiderohet babai i poezise Romake. Ai lindi ne Rudiae, dikur nje qytet i vogel i vendosur afer Leçes moderne ne thember ...

                                               

Alkimisti

Alkimisti eshte nje roman i shkruar nga autori brazilian Paulo Coelho, e cili u botua per here te pare ne 1988. Libri eshte perkthyer ne shume gjuhe si dhe eshte nje nga librat me te shitur ne bote. Duke qene nje roman alegorik, Alkimisti ndjek n ...

                                               

Anna Karenina

Anna Karenina, e njohur edhe me emrin Ana Karenin, eshte nje nder novelat me te njohura ruse e shkruar nga Leo Tolstoy gjate viteve 1873 deri me 1877. Ne kete veper trajton stilin realist, duke treguar per familjet aristokrate ne Rusi ne ate kohe ...

                                               

Aventurat e Tom Sojerit

Aventurat e Tom Sojerit eshte roman me autor Mark Tuen. Ne gjuhen shqipe eshte shqiperuar nga shume perkthyes si Bedri Dedja, Ardian Klosi, Ajsela Koka, Entela Ndreu, Asllan Saraçi, Kujtim Agalliu, Edlira Hoxholli, Halisa Hydi, Agim Doksani, Viol ...

                                               

Dhoma polen

Maturi, melankoli, ndrojte dhe pa vete keqardhje tregon Zoe Jenny ne novelen e saj" Dhoma Polen” ne te cilen flitet per jeten e nje vajze Jo, prinderit se ciles jane duke u divorcuar. Babai i saj eshte nje njeri i huaj, nje shkrimtar librash i pa ...

                                               

Eugjen Onjegin

Eugjen Onjegini eshte nje roman ne vargje i shkruar nga Aleksander Pushkini. Ben pjese ne letersise klasike ruse, dhe protagonist i saj kryesor ka sherbyer si model per nje numer heronjsh te letersise ruse. U botua ne forme serish mes viteve 1825 ...

                                               

Florimont

Florimont - Ne shek. XII nje poet francez i quajtur Aymon de Varennes hartoi nje roman poetik prej 13680 vargjesh ne frengjishten mesjetare me titull: Florimont. Ky roman kaloresiak mesjetar lidhet me figuren e heroit Florimont, i cili eshte biri ...

                                               

Gjuetari i balonave

Gjuetari i balonave eshte romani i pare nga shkrimtari afgano-amerikan Khaled Hosseini. I botuar ne vitin 2003, tregon per jeten e Amirit, nje djale nga Kabuli, shoku i ngushte i te cilit eshte Hasani, djali i sherbetorit te babait te tij qe esht ...

                                               

Haidi

Hajdi eshte nje roman per femije i shkruar nga shkrimtaria zviceriane Johanna Spyri, i publikuar per here te pare ne vitin 1881. Adelheid e njohurshkurt si Heidi) eshte nje vajze qe eshte rritur nga tezja e saj Deten ne Maienfeld, Zvicer pas vdek ...

                                               

I ndaluar për vajza

Leni eshte nje vajze me shume endrra dhe ideale per te ardhmen.Ajo nuk deshiron te kete nje jete te merzitshme e monotone si e ema dhe te gjitha femrat e tjera ne shoqerine e viteve 1914,qe i lejonin vetes luksin per te dremitur drekave,per te be ...

                                               

James Bond

James Bond, edhe i njohur si Agjenti 007 eshte nje tregim fiktiv mbi agjentin sektret anglez te MI6. Romanet e pare jane shkruar prej Ian Fleming nderkohe qe jane xhiruar mbi 20 filma te suksesshem. Filmi me aktual i James Bond-it eshte Quantum o ...

                                               

Jetojeni realitetin

Ne romanin e njohur ta jetojme realitetin behet fjale per nje vajze te bukur qe quhet Matilde. Matilde eshte vajze jetime, e lene nga mamia e vete ne jetimore qysh pas lindjes. Vajzen e bukur Matilde pastaj e marrin dy pleq te vjeter qe nuk kane ...

                                               

Krim dhe ndëshkim

Krim dhe Ndeshkim eshte roman i publikuar me 1866 nga shkrimtari rus Fjodor Dostojevski. Konsiderohet si nje nga romanet ruse me te njohur dhe i perket periudhes pjekurise se tij. Tregon dilemat morale dhe mendore te studentit te varfer Rodion Ra ...

                                               

Kryqe të bëra me tul buke

Kryqe te bera me tul buke roman, me Autor: Valter File. Botuar nga "Tirana times" Tirane, 2012. Faqet e librit 290. .kryqet i mbajne te gjallet, ata i sjellin ne gjithe jeten e tyre, nga fillimi deri ne fundin e rruges qe u eshte caktuar. Ndaj je ...

                                               

Lufta dhe paqja

Lufta dhe Paqja, eshte nje novele historike, ne perkthimin shqip e ndare ne kater libra, flet per ngjarjet e trazuara ne Rusi gjate lufterave te Napoloeonit ne fillim te shekullit te nentembedhjete. Mbeshtetur mbi nje stil jete aristokratike qe t ...

                                               

Mjeshtri dhe Margarita

Mjeshtri dhe Margarita eshte nje roman nga shkrimtari rus Mikhail Bulgakov, i shkruar ne Bashkimin Sovjetik ne mes viteve 1928 dhe 1940 gjate regjimit te Stalinit. Nje version i censuruar u botua ne revisten Moska me 1966-1967. Doreshkrimi nuk u ...

                                               

Motoçikleta e Skënderbeut

Motoçikleta e Skenderbeut roman, Autori: Karmine Abate. Botuesi: Toena. Faqet e librit 224. Xhovani aleksi eshte ne ikje: nga familja e tij, nga vendi i tij ku ka lindur dhe eshte rritur, nga gjuha se ciles i perket - arberishtes se shqiptareve t ...

                                               

Një mbret në Shqipëri

Nje mbret ne Shqiperi: roman me autor Jean-Luc Tourenne dhe Dashnor Kokonozi, Xhevahir Lleshi. Botuar ne Tirane nga "Uegen", ne vitin 2012. Faqet e librit 244.

                                               

Peanuts

Peanuts eshte nje novele grafike e shkruar dhe ilustruar nga Charles M. Schulz, e perditshme qe prej 2 tetor 1950 deri me 13 shkurt 2000. Kjo novele eshte me popullorja dhe novela me ndikim ne histori, me 17.897 ndodhi, duke e klasifikuar si hist ...

                                               

Quo Vadis? (roman)

Quo Vadis?, eshte nje roman historik nga Henryk Sienkiewicz, botuar 1895 ne Poloni. Duke u inspiruar nga legjenda e Quo vadis-it, ai shtjellon ne nje forme alegorike stigmatizimin e tiranise dhe korrupsionit te nje elite te privilegjuar njerezish ...