ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 224
                                               

Si të gatuajmë

Si te gatuajme eshte nje liber i ripunuar dhe perditesuar i hartuar nga Evgjeni Harizi. Permban 550 receta gatimi per nje tryeze me te pasur, botuar nga Botimet EDFA, Tirane. Per amvisat ribotimi i recetave "Si te gatuajme" si dhe plotesimi i tyr ...

                                               

Stinë e mërzitshme në Olymp

Stine e merzitshme ne Olymp eshte nje Drame e shkruajtur nga Ismail Kadare. Shtepia botuese Onufri. Zeusi ndihet i kercenuar nga nje komplot dhe" çeshtja Promethe”, para pajtimit mes atyre te dyve, eshte procesi i pare politik i historise. Edhe p ...

                                               

Shërbimi sekret shqiptar 1922-1944

Sherbimi sekret shqiptar 1922-1944 liber me autor Kastriot Dervishin punonjes i arkivave te Ministrise se Rendit. Ne kete pjese te historise botohen emrat e drejtuesve te pare te sherbimeve sekrete shqiptare, jeta e tyre, dhe kulmet e karrieres. ...

                                               

Shkaba (Roman)

Maksi eshte 22 vjeçar i cili nje mbremje shkon per te blere nje pako cigare por papritur rreshqet dhe bie poshte ne nje bote tjeter. E gjen veten ne nje qytet te vogel provincial me nje bar dhe nje kopsht zoologjik. Atje zbulon se nuk eshte i vet ...

                                               

Shkaqet e Vdekjeve (botim)

Shkaqet e Vdekjeve eshte botim vjetor dhe per here te pare ka dale ne vitin 1997 ng INSTAT me titullin" Shkaqet e Vdekjeve 1994-1997”. Ne kete botim semundjet jane klasifikuar sipas Klasifikimit Nderkombetar ICD -9, gje qe e ndihmon dhe e lehteso ...

                                               

Shkencëtari i çmendur

Shkencetari i çmendur eshte nje tip personazhe te zhanrit fiktive, ose maskara, apo beninje dhe i pamendueshem. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Shqipëria në Shifra 2006

Shqiperia ne Shifra 2006 eshte botuar per here te pare ne vitin 1996 nga INSTAT dhe eshte botim vjetor. Ai permban te dhenat kryesore, thelbesore mbi Demografine, Arsimin, Shendetesine, Punesim-Pagen, Ndertim-Transportin, Statistika Financiare si ...

                                               

Shqiptarët midis Perëndimit dhe Lindjes

Shqiptaret midis Perendimit dhe Lindjes liber nga Eqrem Çabej. Kjo ese e permbledhur mbi letersine dhe kulturen shqiptare, e shkruar gati 70 vjet me pare, konsiderohet akoma edhe sot si nje tekst themeltar per kuptimin dhe shpjegimin e historise ...

                                               

J. R. R. Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien lindi me 3 janar 1892 ne Bloemfontein, sot Afrika Jugore, dhe vdiq me 2 shtator 1973 Bournemouth, Britania e Madhe. Ishte shkrimtar dhe filolog. John Ronald Reuel Tolkien u lind me 3 janar te vitit 1892, ne Blumfonteinte ...

                                               

Topullarët e Gjirokastrës, Bajo e Çerçizi. Pararendësit dhe pasardhësit

"Topullaret e Gjirokastres, Bajo e Çerçizi. Pararendesit dhe pasardhesit" me Autor Bajo Topulli. Shtepia botuese Albin, viti botimit 2008. Faqet e librit 458.

                                               

Tregtia e Jashtme 2005

Tregtia e Jashtme 2005 eshte nje botim i pervitshem nga INSTAT, per here te pare doli ne vitin 1997 me titullin" Ecuria e Tregtise se Jashtme” dhe se fundmi" Tregtia e jashtme”. Perdoruesit i ofrohen te dhena statistikore vjetore mbi Qarkullimin ...

                                               

Tregu i Punës 2005

Tregu i Punes 2005 eshte nje publikim vjetor i cili eshte botuar per here te pare ne vitin 1997 nga INSTAT me te dhena statistikore te viteve 1995-96. Ketu perdoruesi do te gjeje te dhena te hollesishme mbi Forcat e punes, Punesimin, Papunesine, ...

                                               

The Chronicles of Narnia

The Chronicles of Narnia edhe Narnia jane 7 libra te zhanrit fantazi, qe midis 1939 dhe 1956 nga C. S. Lewis jane shkruajtur dhe publikuar.

                                               

Thomas Tidholm

Thomas Tidholm, lindur me 11 prill 1943 ne Örebro te Huddinge, Suedi, shkrimtare. Tomasi eshte njeherit edhe laurat i edicionit te IX te festivalit nderkombtare te poezise "Ditet e Naimit" te mbajtur ne Ttove ne vitin 2005. Po ne kete edicion ai ...

                                               

Udhëtoj i menduar

"Udhetoj i menduar" eshte nje permbledhje me poezi, shkruar nga Dritero Agolli. Eshte botuar ne vitin 1985 nga Shtepia Botuese "Naim Frasheri" ne Tirane. Libri ka 365 faqe.

                                               

Udhëzues mbi drejtimin e mjetit

Udhezues mbi drejtimin e mjetit eshte nje liber i shkruar nga Ing. Eduard B. Ndreu. Shtypur ne shtypshkronjen "ILAR" Tirane 2000. Botimi i ketij libri ka si qellim, te vihet ne dispozicion te kandidateve qe deshirojne te pergatiten per tu pajisur ...

                                               

Hajro Ulqinaku

Lindi me 3 maj 1938 ne Ulqin, atehere pjese e Mbreterise jugosllave, sot pjese e Malit te Zi. Shkollen fillore dhe e ka mbaruar ne vendlindje. Shkollen e mesme te mesuesise normalen e ka kryer ne Prishtine. Eshte diplomuar ne Beograd per Gjuhe dh ...

                                               

Unë banoja në Tiranë

"Une banoja ne Tirane" liber me tregime, me autor Arben Imeri. Shtepia botuese "Toena", viti i botimit 2014. Faqet e librit 240. Tiranes Sa here qe bryma me ndalet mbi qerpike e mjegulla e veriut me vret shikimin, kujtimet e mia, ti radhis kam fr ...

                                               

Vepra (Migjeni)

"Vepra" me Autor Migjenin jane mbledhur dhe redaktuar nga Skender Luarasi. Shtepia botuese: Cetis Tirana, viti i botimit 2002. Numri i faqeve 304. Nje nga disa veprat e tij eshte Recital i Malesorit. Gjithashtu dhe Luli I vocerr eshte nje proze e ...

                                               

Vepra 1 (Fan S. Noli)

Vepra 1 me Autor Fan S. Noli. Ne kete vellim perfshihen:" Albumi 1”," Albumi 2”," Poezite e para dhe parafrazat e fundit”," Proze poetike”," Israilite dhe filistine”, si dhe" Rubairat”. Zgjedhur dhe pergatitur nga Prof. Nasho Jorgaqi. Shtepia bot ...

                                               

Vepra 1 (Mihal Grameno)

Vepra 1 me autor Mihal Grameno. Ne kete vellim perfshihen: Kengetore shqipe "Plaget". Mallkimi i gjuhes shqipe. Vdekja e Piros. Vepra eshte botuar ne Prishtine nga shtepia botuese "Rilindja", viti i botimit 1979. Faqet e librit 250.

                                               

Vepra 2 (Mihal Grameno)

Vepra 2 me autor Mihal Grameno. Ne kete vellim perfshihen: Novela. Kryengritja shqiptare. Portrete. Artikuj. Pamflete dhe Fejtone. Vepra eshte botuar ne Prishtine nga shtepia botuese "Rilindja", viti i botimit 1979. Faqet e librit 351.

                                               

Vjen njeriu i çuditshëm

"Vjen njeriu i çuditshem" eshte nje permbledhje me poezi e shkruar nga Dritero Agolli. Libri eshte botuar nga Shtepia Botuese "Dritero" nga Tirana ne vitin 1996 dhe ka 249 faqe.

                                               

Vjetari i Treguesve Socialë

Vjetari i Treguesve Sociale eshte nje botim vjetor dhe per here te pare doli ne vitin 2000 nga INSTAT. Ne kete publikim perdoruesit i ofrohen te dhena statistikore mbi: Treguesit ekonomike, Popullsine, Familjen, Tregues te Punes, Arsimit, Transpo ...

                                               

Vjetari Statistikor 1995-2004

Vjetari Statistikor 1995-2004 eshte nje nder botimet me te rendesishme botuar nga INSTAT ku perdoruesi mund te gjeje te dhena statistikore te detajuara per vitet 1995-2004. Pas nje kohe te gjate mungese ky botim, erdhi ne serine kohore te botimev ...

                                               

Oscar Wilde

Oscar Fingal O Flahertie Wills Wilde lindi me 16 tetor 1854 ne Dublin; vdiq me 30 nentor 1900 ne Paris. Ka qene nje shkrimtar anglezo-irlandez. Uajlld ishte nje shkrimtar dhe poet Anglez. Lindi ne Dublin ne vitin 1856 dhe vdiq ne vitin 1900 ne Pa ...

                                               

Xhejms Xhois

James Augustine Aloysius Joyce eshte nje autor irlandez i cili konsiderohet si nje nga autoret me influence ne fillimet e shekullit XX-te. Ai eshte i njohur me per romanin e tij "Uliksi", me vepren e shume diskutuar "Finegane zgjohuni", si dhe ro ...

                                               

Zogu i shqiptarëve

"Zogu i shqiptareve, nje histori e jetuar" me Autor Çatin Saraçi. Perktheu nga doreshkrimi ne anglisht Virgjil Muçi, redaktor Aurel Plasari. Shtepia botuese 55, viti botimit 2006. Faqe 161. Libri i tij eshte nje kritike e gjalle dhe e shumanshme ...

                                               

Zhurma e erërave të dikurshme

Zhurma e ererave te dikurshme Tregime dhe novela me Autor Dritero Agolli. Shtepia botuese "Onufri". Çdo liber ka nje histori qe kur lind, histori qe kujtohet here pas here nese jeten e ka te gjate. Keshtu ka ndodhur edhe me librin" Zhurma e erera ...

                                               

Çmimi Booker

Man Booker Prize for Fiction, me shume i njohur si Booker Prize, eshte nje çmim letrar i krijuar ne vitin 1968 i cili i jepet romanit me te mire e shkruar ne gjuhen angleze. Fituesit te Booket Prize i sigurohet fame dhe sukses nderkombetar, dhe p ...

                                               

Çmimi Jeruzalem

Çmimi Jeruzalem per Lirine e Individit ne Shoqeri eshte nje çmim letrar bienal, qe ndahet per autore, veprat te cileve trajtojne temen e lirise se njeriut ne shoqeri. Ndahet ne Panairin Nderkombetar te Librit ne Jeruzalem, dhe fituesit, zakonisht ...

                                               

Çmimi Pulitzer për poezi

2011: The Best of It: New and Selected Poems by Kay Ryan 2013: Stags Leap by Sharon Olds 2016: Ozone Journal by Peter Balakian 2015: Digest by Gregory Pardlo 2010: Versed by Rae Armantrout 2014: 3 Sections by Vijay Seshadri 2012: Life on Mars by ...

                                               

Bibliografia

Bibliografia nga greqishtja e lashte per pershkrimin e librave, ne fillim merrej si i gjithe mesimi nga permbajtja e librit, sot me kete shprehje nenkuptohet deftimi i mesimeve nga regjistrat e librave apo literatura. Bibliografia eshte pjese e p ...

                                               

Dokumentet e Gjuhes Shqipe

Dokumentet e para te shqipes se shkruar jane: Formula e Pagezimit 1462 Perikopeja e Ungjillit te Pashkes fundi i shek. XV - fillimi shek. XVI Fjalori i Arnold fon Harfit 1497 dhe Nen pluhurin e arkivave te Evropes dhe sidomos te atyre te Vatikani ...

                                               

Dominus Iesus

Dominus Iesus eshte nje dokument i kardinalit Jozef Racinger, asokohe prefekt i Kongregacionit per doktrinen e besimit, dhe sekretarit te atehershem te kongregacionit Tarqisio Bertone. Dokumenti u botua me 6 gusht, 2000 me nentitull "Mbi njinine ...

                                               

Formula e pagëzimit

Formula e pagezimit eshte dokumenti i pare i shkruar ne gjuhen shqipe. Eshte nje fjali e shkurter ne gjuhen shqipe:" Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit”, qe gjendet ne nje qarkore te shkruar ne latinisht ne vitin 1462 nga Krye ...

                                               

Hallkoma e balaitëve

Tabele prej bronzi e gjetur ne territorin e ballaiteve ndofta ne qytetin qe ndodhet sot ne Gurezeza afer Cakranit. Tabela eshte e ekspozuar ne muzeun arkeologjik te Apolonia.

                                               

Librezë e veteranit të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare

Libreze e veteranit te Luftes Antifashiste Nacionalçlirimtare eshte nje dokument qe e perfitojne te gjithe shtetasit shqiptare dhe te huaj, qe luftuan kunder pushtuesve nazifashiste dhe bashkpunetoreve te tyre qe nga 7 prilli i vitit 1939 deri ne ...

                                               

Protokolli i Firences

Protokolli i Firences eshte akti nderkombetar me anen te cilit eshte caktuar kufiri i Shqiperise. U hartua nga nje komision i posaçem me pjesemarrjen e perfaqesuesve te 6 Fuqive te Medha te kohes. Ai u krijua me vendimin e 11 gushtit 1913 te Konf ...

                                               

Bellifortis

Bellifortis eshte doreshkrimi i pare i teknologjise ushtarake i ilustruar i cili daton nga fillimi i shekullit XV. Ai permbledh materiale nga shkrimtaret klasike mbi teknologjine ushtarake, si p.sh. nga vepra De Re Militari e Vegetiusit dhe Strat ...

                                               

Dorëshkrimi i Kieutit

Doreshkrimi i Kieutit eshte nje nga deshmite e para te kengeve popullore arbereshe. U gjend ne Kieuti te Kapitanates prej nga mori edhe emrin. Autori i ketij doreshkrimi njihet Nikolle Filja. Permban 5 kapituj me shkrime dhe poezi te ndryshme. Ne ...

                                               

Dorëshkrimi i Rekës së Epërme

Nje doreshkrim i porsazbuluar ne gjuhen shqipe me shkronja cirilike nga viti 1868 ne Reka e Eperme. Midis 13 doreshkrimeve u zbulua edhe nje shenim ne doreshkrim ne gjuhen shqipe, pas disa kerkimeve ne rrethin e Prilepit, Gjevgjelise, Gostivarit ...

                                               

Spile (e Saraqinishtës)

Manastiri "Lindja e Shen Merise" ne Spile te fshatit te Saraqinishtes, ne Lunxheri te Gjirokastres, ka pasur nje biblioteke shume te rendesishme me doreshkrime te rendesishme te vjetra. Nje igumen i quajtur Dionisi i I-re eshte krijuesi i bibliot ...

                                               

Drama (libër)

Drama Antologji personale. Lule te stines se hershme. Shkrime parahistorike. Togeri trim. Skene komike, liber me Autor Kasem Trebeshina. Shtepia botuese "Faik Konica", Prishtine, viti i botimit 2006. Faqet e librit 549. ISBN 9951-06-150-8

                                               

Erveheja, Ahmet Qirezi

Erveheja, eshte drame me 8 pamje e shkruar nga autori Ahmet Qirezi me 1966. Vepra bazohet ne motivet e poemes po me kete emer te Muhamet Çami - Kyçyku. Kjo drame mbi bukurine, dashurine dhe besnikerine e personifikuar ne personin, luften jetesore ...

                                               

Guan Hanqing

Dramaturgu i dinastise Yuan te Kines Guan Hanqing ka qene nje nder shkrimtaret me te medhenj ne historine e letersise dhe te dramaturgjise te Kines. Tragjedia e krijuar prej tij:" Padrejtesia ndaj Dou E-se” ishte shfaqur dhe vazhdon te shfaqet me ...

                                               

Harry Potter dhe Fëmija i Mallkuar

Harry Potter dhe Femija i Mallkuar eshte nje shfaqje britanike ne dy pjese e vitit 2016, e shkruar nga Jack Thorne bazuar ne nje histori origjinale nga JK Rowling, John Tiffany dhe Thorne. Paraqitjet e shfaqjes filluan ne Palace Theatre, Londer, ...

                                               

Hiob

Hiob eshte roman nga Joseph Roth, nje shkrimtari austriak, i publikuar ne vitin 1930. Autori e pershkruan rrugen e vuajtjes te nje mesuesi fshati me besimin çifut nga nje Schtetl ne Rusi. Protagonistit, Mendel Singer, i qellohen ne nje kohe te sh ...

                                               

Katërmbëdhjetë vjeç dhëndërr - Pas vdekjesë

Katermbedhjete vjeç dhenderr - Pas vdekjese Autori: Andon Z. Çajupi. Botuesi: Toena. Faqet e librit 108. Eshte komedia e pare e shkruar nga Çajupi. Ajo u botua ne permbledhjen" Baba Tomorri”, se bashku me poemen me te njejtin titull dhe nje sere ...

                                               

Kush ka frikë nga Virginia Woolf

Kush ka frike nga Virginia Woolf eshte nje drame e shkruar nga dramaturgu amerikan Edward Albee, e shfaqur per here te pare ne teatrin Broadway me 13 tetor 1962. Ne vitin 1966 kjo drame u adaptua ne nje film hollivudian me te njejtin titull me re ...