ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 223
                                               

Othello

I ati i Desdemones e ftonte shpesh Otellon ne shtepine e tij per te degjuar trimerite dhe aventurat e tij. Desdemona sa here qe ky arap tregonte historite e tij ajo degjonte fshehurazi çdo trimeri te tij me aq dashuri.Asaj i vinte keq per kete te ...

                                               

Romeo dhe Zhuljeta

Romeo e Zhuljeta eshte nje tragjedi e publikuar ne vitin 1597 nga Uiliam Shekspir. Ajo tregon historine e dy te dashuruareve, fiset te cileve jane armiq. Drama qe mbaron me vetevrasjen e Romeos dhe Zhuljetes eshte nje nga veprat me te njohura te ...

                                               

Rrëfenjat e Bardit Bidëll

Rrefenjat e Bardit Bidell eshte nje liber me rrefenja per femije i shkruar nga autorja angleze J.K.Rowling. Gjithashtu permendet si liber perrallash te Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes, libri i fundit i serise se Harry Potterit. Libri fillimis ...

                                               

Shtegtimi i Çajld Haroldit

Childe Harolds Pilgrimage eshte poeme rrefimtare e shkruar nga poeti anglez George Gordon Byron i njohur shkurt edhe si Lord Bajron kur ishte ne Kinsham. Kjo poeme per here te pare u botua ne vitin 1812 dhe u ribotua me 1818.

                                               

Shumë zhurmë për asgjë

Komedia Shume zhurme per asgje i perket periudhes se pjekurise se Shekspirit dhe futet ne llojin e komedise se zakoneve, me subjekt satirik dhe problemor. Motivi ne te cilin mbeshtet kjo komedi eshte i njohur qe ne Antikitet dhe rishfaqet ne mjaf ...

                                               

The Hitchhikers Guide to the Galaxy

The Hitchhikers Guide to the Galaxy eshte nje veper letrare te shkrimtarit anglez Douglas Adams. The Hitchhikers Guide to the Galaxy eshte shfaqur se pari si radioshow ne BBC. Romani eshte nje Sci-Fi parodi.

                                               

1640 në literaturë

Elegjia eshte forme poetike dhe vargjet e saj quhen vargje elegjia.Ne letersine bashkohore elegjia radhitet ne lloj te poezise lirike sepse ajo shpesh,zakonisht dhimbje te medha vdekje apo vuajtje e humbje te nje dashurie.Poetet e Greqise antike ...

                                               

1880 në literaturë

== Libri Jeronim DeRada lindi ne Maki te Kalabrise ne Itali aj e botoi Gazeten e par LaAlbanese Albania ai ishe nje personalitet shum i zgjuar dhe i rendesishem per rilindesit e par

                                               

1898 në literaturë

Historia e Skenderbeut, Naim Frasheri Poema epike "Historia e Skenderbeut" u botua me 1898, dy vjet para vdekjes se Naimit. Kjo veper e fundit qe botoi ai, mbeti si testamenti i tij, sepse ne te permblodhi dhe shprehu me patos te fuqishem idealet ...

                                               

1977 në literaturë

Fatos Arapi - Shoket Dritero Agolli - Fjala gdhend gurin, Agatha Christie - Murder is Announced, drame Fatos Arapi - Drejt qindra shekujsh shkojme Eqrem Çabej - Gjon Buzuku dhe gjuha e tij, Studime gjuhesore 6, Prishtine Ismail Kadare - Dimri i m ...

                                               

1979 në literaturë

Sabri Hamiti Kritika letrare, bashke me Ibrahim Rugoven Ismail Kadare - roman - Kush e solli Doruntinen Ibrahim Rugova Kritika letrare, bashke me Sabri Hamitin Sabri Hamiti Trungu ilir

                                               

2001 në literaturë

Qyteti pa reklama, roman - Ismail Kadare Historia e Shqiperise dhe e Shqiptareve - Hysni Myzyri Unaza ne kthetra - Ismail Kadare Endrra e Damokleut - Fatos Kongoli Eskili, ky humbes i madh - Ismail Kadare

                                               

2002 në literaturë

Zhdukja e pashallareve te kuq - Maks Velo Vepra komplete ne dhjete vellime - Sabri Hamiti Historia e Popullit Shqiptar vell.II - Hysni Myzyri Perkthyesi i Hitlerit -Paul Schmidt, perkthimi ne shqip i botuar ne ket vit Plaku dhe deti - Ernes Hemin ...

                                               

2003 në literaturë

Trilogji lirike - Nuhi Vinca Shtate fjalet e fundit - Veli Karahoda Lekura e qenit - Fatos Kongoli Historia e Arsimit dhe e mendimit Pedagogjik Shqiptar - Hysni Myzyri Sabri Hamiti Studime letrare

                                               

2004 në literaturë

Shkollat letrare shqipe Sabri Hamiti Letersia romantike shqiptare Sabri Hamiti Sympathia Sabri Hamiti Ne qofte mesdite - Jeton Kelmendi Ne vetmi - Frederik Rreshpja

                                               

Abstraktja

Abstraktja ne letersi eshte nje substantiv i cili lidhet per nje mendim, nje ide, nje ndjene ose diçka tjeter te cilen materialisht nuk mund ta perthekojme. Shembuj per abstrakten jane "drejtesia", "dashuria", "fantazia", "endrra" si dhe te tjera ...

                                               

Douglas Adams

Douglas Noel Adams lindi me 11 mars 1952 ne Cambridge, Britania e Madhe; vdiq me 11 maj 2001 ne Santa Barbara, ShBA. Ka qene nje shkrimtar britanik dhe autori i romanit The Hitchhikers Guide to the Galaxy. Nena e tij Janet Adams ishte nje infermi ...

                                               

Adaptimi

Adaptimi apo adoptimi riperpunimi i nje cope letrare, me se shpeshti i nje vepre epike, me qellim pershtatje nje gjinije tjeter te caktuar ose nje mjeti tjeter komunikativ.

                                               

Agoni e shpresa

Me 28 qershor 2011, doli nga shtypi vepra Agoni e shpresa, e autorit Besnik Bardhi. Libri paraqet nje deshmi rreqethese per tragjedite e njepasnjeshme dhe te dhembshme te popullit shqiptar ne Kosove, sidomos ne gjysmeshekullin e fundit. Autori be ...

                                               

Akrostiku

Akrostiku lloje i nje vjershe. Akrostiku adhurohej posaçerisht ne antike, me vone edhe ne mesjete si dhe ne letrat barokane. Ne ditet tona shpesh haset si pjese e propagandes ekonomike.

                                               

Anna Bolena, mbretëresha e Anglisë

Ne librin e studiuesit italian Eucardio Momigliano," Anna Bolena, mbreteresha e Anglise”, e veçanerisht nepermjet mendimeve te disa studiuesve qe shoqerojne perkthimin e ketij libri ne shqip, hidhet drite rreth disa fakteve interesante historike, ...

                                               

Anonimi

Anonimi eshte shprehje per te treguar libra autoret te cileve nuk jane te dhene, nuk permenden apo edhe nuk jane te njohur. Shkaku i mos njohjes se emrit te autorit mund te qendroje per vete faktin qe nuk dihet ose vete autori i vepres ka deshire ...

                                               

Antiquitatum Romanarum

Vepra Historia e vjeter e Romes nga Dionisi Romaiki arheologia apo latinisht Antiquitatum Romanarum Historia e vjeter e Romes eshte nje veper e autorit me prejardhje nga Greqia antike Dionisi i Halikarnasit. Vera eshte krijuar ne vitet e fundit p ...

                                               

Lindita Arapi

Lindi ne Lushnje. Ka kryer studimet e larta ne Universitetin e Tiranes. Poezia e saj Melodi tё heshtjes eshte perktyer ne gjuhen bullgare nga Diana Vёleva.

                                               

Aventurat e Nils Holgersson

Aventurat e Nils Holgersson eshte nje liber i shkrimtares suedeze Selma Lagerlof, e cila botoi librin me te njejtin titull ne dy pjese ne vitet 1906 dhe 1907.

                                               

Albrecht Behmel

Albrecht Behmel ka studiuar Histori, Filozofi dhe Politike ne Heidelberg dhe Berlin. Ai jeton ne Berlin. Ka shkruar Romane, Skenare dhe Libra Specialiteti. Ne vitin 2003 per Radiodramen e tij mbi poetin irlandez Flann O’Brien ka fituar cmimin e A ...

                                               

Bram Stoker

Stoker lindi me 25 nentor 1847 ne Klontraf,ne pjesen veriore te Dublinit, Irlande. Prinderit e tij ishin Abraham Stoker 1799-1876 nga Dublini,dhe Charlotte Mathilda Blake Thornley 1818-1901. e cila vinte nga Ballyshannon, County Donegal. Stoker i ...

                                               

Buzë lumit Piedra u ula dhe qava

Ne çdo histori dashurie ka diçka qe i afron protagonistet me perjetesine, me te fshehtat e hyjnores, me thelbin e jetes: ne nje buzeqeshje, ne nje perkedhelje, ne nje shikim a ne nje fraze mbase te lene edhe pergjysme, te dashuruarit dine gjithmo ...

                                               

C. S. Lewis

Clive Staples Lewis ka lindur me 29 nentor 1898 ne Belfast, Iranden Veriore dhe ka vdekur me 22 nentor 1963 ne Oxford, Britani te Madhe. Ishte nje shkrimtar irlandez. Ai i ka shkruajtur librat e Narnias. Disa libra te tij jane:Luani,Magjistarja d ...

                                               

Xhakomo Kazanova

Giacomo Girolamo Casanova u lind me 2 prill 1725 ne Venedik, Itali; vdiq me 4 qershor 1798 ne Duchcov. Ishte nje aventurier dhe shkrimtar i shekullit XVIII nga Italia. Libri i tij "Historia e jetes sime" eshte referuesi kryesor per te kuptuar rre ...

                                               

Anton Çefa

Anton Çefa lindi 1935 ne Shkoder. Ishte student dhe pedagog i shkelqyer, studiues dhe krijues i talentuar, por mbi te gjitha njeri i perkryer zgjodhi ate me te veshtiren, heshtjen me pasoje harresen, fali gjithçka te bukur per te ruajtur me te sh ...

                                               

Çufoja në shtëpinë e çudirave

"Çufoja ne shtepine e çudirave" roman per femije me autor Gaqo Bushaken. Ilustruar nga Safo Marko. Shtepia botuese Çabej, viti botimit 2005. Numri i faqeve te librit 204.

                                               

Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle DL Ignatius (22 maj 1859 - 7 korrik 1930 ishte nje mjek dhe shkrimtar britanik, me e theksuar per tregimet e tij rreth detektivit Sherlick Holmes, te konsideruar ne pergjithesi nje moment historik ne fushen e trillim-krimit ...

                                               

Eskili, ky humbës i madh

"Eskili, ky humbes i madh" liber me autor Ismail Kadare. Eshte botuar nga Shtepia Botuese Onufri. "Eskili, ky humbes i madh" eshte ribotuar ne vitin 2006. Libri perbehet nga 184 faqe.

                                               

Ëndrra me krahë dylli

E gjithe poezia e librit "Endrra me krahe dylli" te Ismet Aliut ndertohet permes nje kontrasti te madh: ndeshjes rreth makrokozmosit dhe mikrokozmosit njerezor. Ne ate hapesire te dublifikuar, ku pafundesia e jashtme kontraston ne pafundesine e b ...

                                               

William Faulkner

William Faulkner u lind ne New Albany, Misisipi, me 25 shtator 1897. U pagezua me emrin e stergjyshit te tij: kolonel, hero i Luftes Civile, shkrimtar. Shume shpejt familja u vendos ne Oksford, qytet ne Misisipin e Veriut, ku ndoqi shkollen publi ...

                                               

Femra dhe Meshkuj

Femra dhe Meshkuj eshte nje botim vjetor i botuar nga INSTAT, ne te cilin jepet nje informacion i pasur mbi raportin Femra Meshkuj ne Shqiperi. Per here te pare eshte botuar ne vitin 1998. Kapitujt kryesore qe permban ky botim jane: Popullsia, Ar ...

                                               

Fjalor Arbëresh - Italisht - Arbëresh

Fjalor Arberesh - Italisht, Italisht - Arberesh eshte botim i vitit 2000 me Autor Emanuele Giordano. I duhur qe te thellosh kerkime shkollare dhe vetesore. Permban me se 19.000 fjale arbereshe, te perkthyera dhe te shpjeguara me shembuj te marre ...

                                               

Fjalor Frengjisht-Shqip

Fjalor Frengjisht-Shqip apo Dictionnaire Français-Albanais eshte nje permbledhje fjalesh nga gjuha shqipe te perkthyera ne frengjisht nga autori i librit Vedat Kokona. Fjalori eshte botuar nga Shtepia botuese Kokona. Ka rreth 35000 fjale. Viti i ...

                                               

Fjalor Italisht - Arbërisht - Shqip

Fjalor Italisht - Arberisht - Shqip i ilustruar, Vellimi i pare te Shqiperise – Ed." Orizzonti Meridionali” – Cosenza. Historì dhe gjuhe arbereshe te Firmozes, Çiftit, Ejanines, Fermes, Frasnites, Ungres, Shen Vasilit dhe shqipe.

                                               

Fjalor sllovenisht-shqip, shqip-sllovenisht

Fjalor sllovenisht-shqip, shqip-sllovenisht ma Autor Nikolle Berishaj. Faqet e librit 484. ISBN 99927-1-601-0 Ky fjalor permban rreth 25 000 fjale per secilen gjuhe, tabelat perkatese gramatikore per te dyja gjuhet, nje fjalor bisedimor me shpreh ...

                                               

Fjalor Shqip-Anglisht

Fjalor Shqip-Anglisht eshte njpermbledhje e fjalesh nga gjuha shqipe te perkthyera ne gjuhen angleze nga autori i librit Pavli Qesku. Ka 45500 fjale - tituj viti 1999.

                                               

Fjalor Shqip-Rumanisht

Fjalori Shqip-Rumanisht ka per autore profesoret: Renata Topçiu, Ana Melonashi, Luan Topçiu. Vepra eshte botuar ne Bukuresht nga Shtepia Botuese Polirom, 2003. Fjalori eshte i tipit akademik, i pari fjalor shkencor i ketyre permasave. Ai pėrmban ...

                                               

Fletorka e mesnatës

"Fletorka e mesnates" eshte nje permbledhje me poezi e shkruar nga Dritero Agolli. Libri eshte botuar ne Tirane ne vitin 1998 nga Shtepia Botuese "Dritero" dhe ka 244 faqe. ISBN 9992761008, ISBN 978-99927-610-0-7

                                               

John Grisham

John Grisham, origjinal Jonathan Algara Bommes, lindi me 8 shkurt 1955 ne Jonesboro, Arkansas, ShBA. Eshte nje shkrimtar i njohur nga ShBA per libra gjyqesor, thriller dhe krimi.

                                               

Gur (libër)

Cili prej nesh nuk ka qendruar ne ndonje udhekryq duke e vrare mendjen se nga te shkoje? Udhekryqet shume here na hapin telashe, porse shnderrohen ne nje gje fort te dobishme, sapo ne arrijme te mesojme rrugen e drejte. Atehere kemi mundesi te or ...

                                               

Gjella e Shën-Mërisë Virgjër

Gjella e Shen Merís Virgjer eshte vepra e Jul Varibobes i vitit 1762, e cila eshte veper origjinale megjithese me permbajtje fetare. Ne perkthim shqip do te thote Jeta e Shen Merise se Virgjer. Mirepo kjo eshte e perber prej dy pjeseve: Gjella e ...

                                               

Ndoc Gjetja

Ndoc Gjetja ka qene poet shqiptar. ne fshatin te Shkodres. Kur ishte shtate vjeç, prinderit e tij u vendosen me banim ne Lezhe. Ne vitin 1970, filloi te botoje poezite e para. Merret vetem me poezi. Eshte autor i disa vellimeve poetike. Nje studi ...

                                               

Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave (libri)

Harry Potter dhe Dhoma te fshehtave eshte nje roman i zhanrit fantazi, shkruar nga autorja britanike J. K. Rowling dhe libri i dyte i serise Harry Potter. Behet fjale per vitin e dyte te Harrit ne Shkollen e Magjise dhe te Shtrigerise Hoguorts, m ...

                                               

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit (libri)

Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit eshte romani i katert e sages fantazi te Harry Potter, shkruar nga J.K.Rowling dhe e pershtatur kryesisht ne Boten Magjike Imagjinare pergjate viteve 90 te shekullit te XX. Ideuar kryesisht pergjate viteve 90, Harr ...