ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 222
                                               

Shkolla e mesme e Artit

Shkolla e Mesme ne e Artit u themelua ne Peje ne vitin 1949,si qender per nxitjen e piktures,skulptures dhe arteve grafike dhe luajti rol qendror ne lindjen dhe zhvillimin e artit bashkekohor ne Kosove.Korrikulimi i saj perbehet nga nje program p ...

                                               

Shkolla Fillore Ndre Mjeda e Rakoshit

Shkolla fillore e Rakoshit eshte nder shkollat me te vjetra te Komunes se Istogut.Procesi mesimor ne kete shkolle eshte organizuar ne gjuhen serbe para Luftes se Dyte Boterore.Ne te mesonin edhe nxenesit shqiptare.Ne periudhen e viteve 1941-1944 ...

                                               

Shkolla fillore Trepça e Banjës

Ne vitin shkollor 1989/90 shkolla ame ne llixhe kishte kete strukture gjuhesore te nxenesve:prej gjithsej 1.090 te nxenesve,ne gjuhen shqipe 881 nxenes apo 80.83 %,kurse ne gjuhen serbe 209 nxenes apo 19.17%.Kjo shkolle kishte edhe nje paralele t ...

                                               

Shkolla Normale e Gjakovës

Shkolla Normale e Gjakoves eshte institucioni i pare profesional pedagogjik i hapur ne Kosove pas Luftes se Dyte Boterore. Mision i saj ishte pergatitja profesionale e kuadrove per fushen e arsimit jo vetem per Kosoven por edhe per vendet perreth ...

                                               

Shkolla publike

Shkolla publike eshte nje shkolle qe eshte administruar nga sektori publik. Ne kontrast me nje shkolle private qe menaxhohet nga privati e dyta menaxhohet plotesisht nga shteti dhe zakonisht financohen nga taksat. Ne shume vende ajo eshte interdi ...

                                               

Tafil Kasumaj (Shkollë)

Shkolla e mesme teknike" Tafil Kasumaj” Shkolla e mesme teknike" Tafil Kasumaj” ne Deçan mund te konsiderohet si nje shkolle re pasi qe ajo vetem ne vitin 1999 filloi te vepronte si shkolle e pavarur. Deri atehere, drejtimet teknike vepronin ne k ...

                                               

Konvikti

Konvikti ose internati zakonisht eshte nje ndertese e cila ofron fjetjen dhe banimin e perbashket te nxenesve ose studenteve te cilet ndjekin mesimet ose studimet ne nje shkolle, kolegj ose fakultet, me ose pa shkeputje nga puna.

                                               

Çmimi Pulitzer për dramë

Çmimi Pulitzer per drame, ndahet nga viti 1918. 1996: Jonathan Larson, Rent 1946: Russel Crouse, Howard Lindsay, State of the Union 2004: Doug Wright, I Am My Own Wife 1999: Margaret Edson, Wit 2007: David Lindsay-Abaire, Rabbit Hole 1975: Edward ...

                                               

Internet Broadway Database

Internet Broadway Database eshte nje database online i prodhimeve te Teatrit te Broadway dhe personelit te tij. Webfaqja gjithashtu ka applikacione korrensponduese per telefonet e menqur per sistemet iOS dhe Android.

                                               

Opera Shtetërore e Çekisë

Historia e teatrit, qe aktualisht eshte i njohur si Opera Shteterore e Prages, daton qe nga fundi i shekullit 19-te, ndersa shpesh hyn si teatri me i shquar i Prages. Ky institucion ka nje histori te veçante. Ne ate kohe, tokat çeke ishin pjese e ...

                                               

Teatri Kombëtar Ivan Vazov

Teatri Kombetar Ivan Vazov eshte teatri kombetar i Bullgarise, si dhe teatri me i vjeter ne vend dhe nje nga monumentet e rendesishme te Sofjes, kryeqytetit te Bullgarise. Ai eshte e vendosur ne qender te qytetit, me fasaden perballe parkut te qy ...

                                               

Teatri i Armenisë

Teatri Armenisht i ka rrenjet e tij ne teatrin e Greqise se lashte, dhe ishte nje zhvillim i natyrshem i ritualeve te lashta fetare, kur punesuan gusanstroubadours profesional, per te kenduar lavde per paraardhesit e mbretit-se ne vargje te gjata ...

                                               

Teatri i Jára Cimrmanit

Teatri i Jára Cimrmanit u themelua me 24 nentor 1967 dhe eshte nje nga teatrot e Prages. Pjeset me te njohura ne repertor jane shkruar prej Ladislav Smoljakut dhe Zdeněk Svěrákut. Ideja themelore e ketij teatri eshte krijimi i nje personazhi imag ...

                                               

Teatri i Republikës Çeke

Teatri i Republikes Çeke ka tradite te pasur ne te gjitha zhanret perfshire dramen, operen, baletin dhe vallet, teatrin e kukullave, teatrin e zi etj.

                                               

Teatri Kombëtar i Çekisë

Teatri Kombetar ne Prage njihet si monument i operes, historise dhe artit çek. Eshte i vendosur ne bregun e lumit Vltava, ne qender te Prages. U takon institucioneve me te rendesishme kulturore te Çekise, me nje tradite mjaft te pasur artistike. ...

                                               

Teatri Kombëtar i Sllovakisë

Teatri Kombetar i Sllovakise paraqet: ndertesa me e madhe moderne e teatrit ne Bratisllave afer Danubit, e cila u hap me 14 prill 2007. teatrin me te vjeter profesional sllovak qe permbane 3 teresi operen, baletin dhe dramen nje ndertese teatri e ...

                                               

Teatri në Azerbajxhan

Elementet e veprimit teatrore jane ne shume lloje te krijimtarise njerezve te Azerbaijani - ne lojera "gizlanpach" - fshehin dhe te kerkoje "kosaldigach" - loje polo, loje kenge "kepenek" - butterfly "banovsha" - violet, traditat e dasmes dhe fes ...

                                               

Teatri Stavovské divadlo

Stavovské divadlo eshte njeri nder teatrot me te vjetra ne Evrope, qe nga viti 1783. Ketu mund te shohim opere, drame e balet. Teatri u ndertua nga konti Nostic-Rieneck, nje aristokrat i Iluminizmit, i nxitur nga deshira per ta bere vendlindjen e ...

                                               

Teatri Kombëtar i Fëmijëve

Teatri Kombetar i Femijeve ne Tirane, eshte krijuar ne vitin 1950 nga nje trupe profesioniste dhe jepte çdo vit 500 shfaqje, ne te gjithe vendin. Ne shfaqjet e Teatrit Kombetar per Femije perdoren kukulla me tela, kukulla marionete, maska, teatro ...

                                               

Blackface

Blackface eshte nje stil makiazhi ne teater me origjine nga Shtetet e Bashkuara. Me kete lloj makiazhi ngjyroset fytyra artisteve te races se bardhe me ngjyre te zeze.

                                               

Dramaturg

Dramaturg eshte ai qe shkruan vepra te cilat perfaqesohen ne teater. Teatri eshte art qe realizohet nga nje andambel krijuesish,te cilet duke u nisur nga nje vullnet i lire vendosin te bashk okje energjite e tyre per nje qellim te perbashket.

                                               

Arkitektura Vernakulare Indiane

Arkitektura Vernakulare Indiane perbehet nga arkitektura e strukturave informale shpesh ne zonat rurale te Indise, ndertuar me materiale vendore dhe projektuar per te plotesuar nevojat e banoreve vendore. Ndertuesit e ketyre strukturave jane diza ...

                                               

Brezi (shoka)

Brezi i cili ne disa zona quhet shoka, paraqet ne vetvete nje element te rendesishem dhe te pandare te veshjes tradicionale shqiptare. Brezi ose shoka punohet prej leshi ne vegje e kombinuar me pet e ngjyrosur afersisht me ngjyrat e ylberit, e gj ...

                                               

Dekorimi i nuses

Dekorimi i nuses eshte term qe perfshihen gjitha mjetet dhe veprimet e ndermarra per te pregatitur nusen qe te dale para dasmoreve dhe dhuratat qe i varen ne trupin e saj ne shtepine e burrit. Ne dekorimin e nuses nuk hyne çejzi i nuses, por vete ...

                                               

Fjala e shtëpisë

Fjala e shtepise eshte mbishkrim i goditur ne balle te shtepise. Keto mbishkrime te zbukuruara jane perdorur nga fundi i shekullit XVI deri ne shekullin XVIII neper Evrope. Mirepo qe nga fillimi i shekullit XXI jane afirmuar perseri. Zakonisht ne ...

                                               

Gostia

Gostia eshte teresia e ushqimeve qe nuk jane domosdo te nevojshme por qe shtrohen perhire te miqve si rend i fundit ne tryeze. Gosti thirret shpesh edhe drekat apo darkat e shtruara me ushqime jashte normave te zakonshme shoqerore mirepritese per ...

                                               

Monedha e nuses

Monedha e nuses eshte monedha metalike e cila bartet ne dore nga nusja pas hyrjes ne makinen transportuese nga shtepin te atit per ne shtepin e dhenderrit. Ne trojet shqiptare ne veri Gjakove nuses i jepet qe te mbaje ne dore nje monedhe qe eshte ...

                                               

Oda

Oda eshte nje dhome e zakonshme ne nje shtepi tradicionale shqiptare, e perdorur per mikpritjen. Ajo merret si dhoma me e madhe dhe me e mire e shtepise e cila ka vatren dhe eshte e pajisur me disa zbukurime tradicionale shqiptare qe vijojne krye ...

                                               

Plisi

Plisi apo Qeleshja eshte simbol dhe mbulese tradicionale e kokes nder shqiptaret. Plisi eshte nje kapele qe shpeshhere cilesohet si me e veçanta, pasi qe ajo perdoret vetem ne trojet shqiptare. Zakonisht plisi mbahet si pjese e kompletit te tesha ...

                                               

Sofra

Sofra eshte element i kuzhines mesjetare qe sherbente ne vend te tryezes a tavolines se ushqimit. Nje plan ne form rrethi nga derrasat zakonisht mbi kater kembez qe e ndajne ate plan nga siperfaqja e tokes, diku 15–20 cm. Ne shtepite shqiptare me ...

                                               

Toraja

Torajanet jane nje grup etnik indigjen ne nje rajon malor te Sulawesi Jugor, Indonezi. Popullsia e tyre eshte perafersisht 1.100.000, prej te cileve 450.000 jetojne ne mbreterine e Tana Toraja. Shumica e popullsise eshte te krishtere, ndersa te t ...

                                               

Xhamadani

Xhamadani eshte nje pjese e siperme e veshjes tradicionale shqiptare e cila perbehet prej leshit. Ajo mund te jete me menge te shkurtra ose pa menge. Xhamadani pa menge eshte vetem nje lloj i jelekut shqiptar, krahas edhe dy llojeve te tjera te x ...

                                               

Bleta shqiptare

Bleta Shqiptare eshte nje liber i botuar ne Aleksandri, Egjipt ne 1878 dhe ka per autor Thimi Mitkon. Libri eshte nje koleksion me qellim te siguroje lulezimin e komunitetit shqiptar te Egjiptit me informacion ne lidhje me zakonet shqiptare. Puna ...

                                               

Bisht

Bisht eshte veshje tradicionale ne Arabine Saudite dhe ne disa vende arabe. Ne thelb eshte nje mantel i rrjedhshem i bere nga leshi, i veshur mbi thobe. Ndryshe nga thobe, ajo zakonisht eshte e zeze, kafe, ngjyre bezhe, krem ose gri ne ngjyre. Ne ...

                                               

Çorapet

Çorapet tradicionale, jane pjese e veshjeve tradicionale shqiptare te cilat jane punuar nga leshi ose pambuku, dhe kane shume motive dhe ngjyra, nganjehere duke perfshire fije shume te holla metalike. Çorapet te cilat perdoren ne rajonin e Rugove ...

                                               

Jeans

Xhins -at, angleze), nder te tjera te njohura edhe si "blue-jeans", jane pantollona te kalterta, te ngushta qe kapen per trup, si dhe veshje tjera te krijuara nga ky material i pambukut, si p.sh.: fustani xhins, veshtjet xhins qe me nje fjale kri ...

                                               

Kostumet e Ulqinit

Veshjet tradicionale apo kostumet e Ulqinit jane karakteristike tradicionale e Ulqinit dhe rrethines se tij qe edhe gjate shekujve te fundit e ka ruajtur origjinalitetin e vet. Pa marre parasysh kontaktet e shumta kulturore, kostumet e kane ruajt ...

                                               

Mënga

Menga eshte pjesa e teshave, krahu i kemishes. Po ne kete kuptim edhe emertimi per personat me manglsi te mangeve te veshjes perdoren edhe termet Moglan, Shmoglane etj.

                                               

Moda

Moda eshte stili dhe zakoni i perhapur ne nje kohe te caktuar. Ne kuptimin e saj me te zakonshem, "moda" pershkruan stilin me te perhapur te veshjes. Shume lloje te modes jane te perhapura ne kultura te ndryshme ne nje kohe te caktuar. Por, e ren ...

                                               

Veshjet tradicionale shqiptare

, jane pa dyshim nje nga manifestimet me te fuqishme te kultures tradicionale. Ato jane trashegues te shume elementeve, qe vijne nga lashtesia dhe nga koha e mesme, por jane njekohesisht edhe shprehje e marredhenieve kulturore me popuj te tjere g ...

                                               

Xhubleta

Xhubleta eshte nje veshje tipike e grave ne Shqiperine Veriore, ne Malesine e Madhe, Rugove, Dukagjin dhe trevat shqiptare ne Malin e Zi. Xhubleta eshte nje fund ne trajte kembane, qe vjen e valezuar perfundi, sidomos ne pjesen e mbrapme. Perbehe ...

                                               

A Song of Ice and Fire

A Song of Ice and Fire eshte nje seri e novelave fantazi epike nga shkrimtari dhe skenaristi amerikan George R. R. Martin. Vellimi i pare i serise, A Game of Thrones, u fillua ne vitin 1991 dhe u publikua ne vitin 1996. Seria u rrit nga nje trilo ...

                                               

Breaking dawn

Breaking Dawn eshte pjesa e katert e librave Twilight. Pasi qe Bella dhe i dashuri i saj vampir Eduard martohen, ata vendosin te shkojne ne muajin e mjaltit ne Brazil. Pas pak kohesh Bella zbulon qe eshte shtatzene. Bella dhe Eduard kthehen menje ...

                                               

Dhëmbi i bardhë

Dhembi i Bardhe eshte nje roman krijuar ne vitin 1906 nga autori i njohur Jack London. Permbajtja e librit. Dhembi I bardhe eshte gjysme ujk dhe gjysme qen.Ai jeton so qeni I njerit prej indianeve,por ai sillet ashper me qente e tjere we e largoj ...

                                               

Ferri (roman nga Dan Brown)

Ferri eshte nje roman i zhanrit mister dhe trillues i vitit 2013 nga autori amerikan Dan Brown dhe libri i katert nga seria e Robert Langdonit, pas Engjej & Djaj, Kodi i da Vinçit dhe Simboli i Humbur. Libri ishte botuar me 14 maj 2013, dhjete vj ...

                                               

Kodi i Da Vinçit

Kodi i Da Vinçit eshte roman i autorit Dan Brown, i cili u xhirua film me titullin The Da Vinci Code nga regjisori Ron Howard dhe me Tom Hanks dhe Audrey Tautou ne rolin kryesor.

                                               

Muzgu (roman)

Te Muzgu, libri me fantazi te jashtezakonshme i Stephenie Meyer, lexuesit zbulojne nje çift te dashuruarish me koken mbi re. Bela adhuron Eduardin e pashem dhe ai ia kthen dashurine. Por Eduardi po kalon nje periudhe te veshtire pasi duhet te per ...

                                               

Plaku dhe deti

Plaku dhe deti titulli origjinal: The Old Man and the Sea eshte nje novele e shkruar nga shkrimtari amerikan Ernest Hemingway ne vitin 1951 ne Kube, dhe karell ne vitin 1952. Ishte vepra e fundit madhore fiksion e prodhuar nga Heminguej dhe botua ...

                                               

The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History

The 100: A Ranking of the Most Influential Persons in History eshte nje liber i vitit 1978 nga Michael H. Hart, nje astrofizikan, studiues i jetes aliene dhe separatist i bardhe. Ishte libri i pare i Hart, i cili u ribotua ne vitin 1992 me rishik ...

                                               

The Adventurers (roman)

The Adventurers eshte roman i shkruar nga shkrimtari amerikan Harold Robins. Ne vitin 1966 renditet ne vendin e dyte ne listeen e romaneve me te lexuara ne SHBA, sipas gazetes The New York Times. Me 1970 sipas motiveve te ketij romani u xhirua fi ...