ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 221




                                               

Vuajtja

Vuajtja eshte dhimbje thelle shpirterore apo fizike per nje kohe te gjate. Ne te kaluaren, vuajtja shpirterore shpjegohej si futje se liges apo ndiejna e nderit te lenduar ndersa ne kohen moderne ndjena shpirterore e dhimbjes dhe e merzise. Si vu ...

                                               

Yin-Yang

Yin-Yang -u simbol i lindur nga Taoizmi, quhet ndryshe dhe lidhja midis se mires dhe te keqes, e bardha dhe e zeza simbolizojne driten dhe erresiren, diten dhe naten, pra çdo gje te kundert ose plotesuese. Emrat Yang dhe Yin perfaqesojne: Yin: Te ...

                                               

Grupet e ushqimeve

Te pjekurat Embelsirat Vaji i gjelles dhe yndyra Veza Perimet ose zarzavatet Bulmetrat Frutat Kerpudhat ushqyese Dritherat dhe brumerat buka, makaronat etj. Supat, salcat, lengu i mishit Peshku per gatim Erezat Mishi

                                               

Hamami

Hamami i njohur edhe si banjo turke eshte nje lloj banjo publike lidhur me kulturen e Perandorise Osmane dhe me gjeresisht me boten Islame. Metoda e pastrimit dhe relaksimit u be popullore gjate epokes viktoriane dhe u perhap ne Perandorine Brita ...

                                               

Hani i Hotit

Vendkalimi i Hanit te Hotit gjendet ne rrethin e Malesise se Madhe dhe ndodhet ne rrugen qe lidh Shkodren me Tuzin dhe Podgoricen. Eshte hapur ne vitet 80 si rezultat i permiresimit te marredhenieve Shqiperi - Jugosllavi dhe ishte i vetmi komunik ...

                                               

Himni i Evropës

Himni i Evropes i njohur ndryshe edhe si Himni i Gezimit ose Ode Gezimit eshte himni i Keshillit te Evropes dhe Bashkimit Evropian, e ku qe te dyja i referohen asaj si Himni i Evropes. Qe nga viti 1972, Himni Evropian eshte nje pjese nga preludi ...

                                               

Humori

Humori eshte aftesia ose cilesia e njeriut per te shkaktuar te qeshurin dhe zbavitjen e njerezve te tjere nepermjet sendeve, ose rrethanave. Humori mund te perkufizohet edhe si gjetja dhe shprehja e qesharakes ne nje rrethane apo send. Humori per ...

                                               

Anekdota

Anekdota eshte nje tregim i ceket, shpesh i "nxehte" ose qesharak ne te cilin zbardhet veçoria karakteristike e, nje person te njohur e, nje dukuri te njohur e, nje tip te njerezve. Zakonisht, anekdota neutrale perfundojne me pike kthese te befas ...

                                               

Karikatura

Karikatura eshte nje ilustrim humoristik qe tepron ose shtremberon thelbin e thjeshte te nje personi ose sendi per te krijuar nje ngashmeri identifikuese te lehte pamore. Ne literature, karikatura eshte nje pershkrim i nje personi qe perdor ekzag ...

                                               

Komediani

John Belushi Laurel & Hardy njohur si "Olio Stalio" Peter Sellers Eddie Murphy Monty Python Bob Hope Robin Williams Marx-Brothers Rowan Atkinson "Mr.Bean" Louis de Funès David Chappelle The Three Stooges Charlie Chaplin Shiko edhe: Lista e komedi ...

                                               

Stand-up komedi

Stand-up komedia eshte nje stil komedis ne te cilin nje komedian interpreton para nje audience live, zakonisht duke folur drejtperdrejt me ta. Performuesi eshte i njohur zakonisht si nje komik, komedian, stand-up komedian. Komedianet japin iluzio ...

                                               

Tigrat (Humor)

Tigrat ose "Gezuar me Tigrat" eshte nje humor shqiptar i Kosoves, prodhim i AMOL TV, editor gjeneral i KOLA COMMERCE. "Tigrat" jane shfaqur qe nga viti 2010 e akoma vazhdon. Tigrat prodhohen ne studion AMOL TV, ku shfaqen edhe vete, por "Tigrat" ...

                                               

Kodi Morse

Kodi Morse eshte nje lloj alfabeti, ose sistem komunikimi me telegraf, i cili perbehet nga pika dhe viza te bashkerenduara ne grupe, qe ju pergjigjen shkronjave ose numrave te caktuar, krijuar nga Samuel Morse. Kjo eshte nje metode per transmetim ...

                                               

Komunikimet satelitore

Komunikimet satelitore ne telekomunikime paraqesin perdorimin e sateliteve artificial per te ofruar linja komunikimi ndermjet pjeseve te ndryshme ne Toke. Sateliti per komunikim eshte nje satelit artificial i tokes i cili merr nje sinjal komuniki ...

                                               

Kriptografia

Kriptografia eshte shkenca e kodimit dhe e perçimit te informacioneve dhe te dhenave te fshehta. Qellimi kryesor i kriptografise eshte fshehja e kuptimit te mesazheve, por zakonisht jo ekzistences se tyre. Kriptografia perkufizohet sipas kriptogr ...

                                               

Kriptografia në Sistemet Kompjuterike

Kriptografia eshte shkenca e kodimit, e cila ka pedorim te gjere ne shkencat kompjuterike. Sipas Tanenbaum qellimi i kriprografise eshte te merr porosi ose skedar te quajtur plaintext dhe t’a enkripton ne ciphertext ne menyre qe vetem njerez te a ...

                                               

Masmedia

Edukimi i ledhit bothes Masmedia, mjete te komunikimit masiv drejtuar turmave masave, ndryshe "aparate" qe organizojne proçeset e prodhimit dhe te shperndarjes se njoftimit informacionit dhe ate te imagjinates. Jane mjete te komunikimit ne permas ...

                                               

S-box

Ne kriptografi, nje S-Box) eshte nje komponent bazike e algoritmeve simetrike te cilat perdorin zevendesimin. Ne blloqet kriptuese, S-box zakonisht perdoren per te fshehur lidhjen ne mes te çelesit dhe tekstit te kriptuar. Ne pergjithesi, nje S-B ...

                                               

S/MIME

S/MIME eshte nje version i protokollit MIME qe mbeshtet kriptimin e e-mail mesazheve dhe permbajtjen e tyre me ane te teknologjise se kriptimit te çelesit publik RSA. S/MIME eshte krijuar ne vitin 1995 nga nje grup i prodhuesve te softuerit per t ...

                                               

Sistemi Komunikues

Sistemi i komunikimit eshte shume i remdesishem pasi eshte menyra e vetme per te komunikuar me dike. Ne menyre qe personi qe po komunikojme te na kuptojme duhet te jemi te qarte gjate perdorimit te komunikimit.

                                               

SMIME

S/MIME - nje standard qe mundesonte komunikimin me mail. Edhepse plotesonte shume mangesi te mehershme standardit MIME i duhej edhe dicka tjeter qe te mund te persosej. Kete mundesi e ofron S/MIME. SMIME ofron sigurine e komunikimit me MIME dhe e ...

                                               

SSL

SSL teknologjia perdoret per te enkriptuar komunikimin ne HTTP protokol. Zakonisht perdoret per te enkriptuar te dhenat qe barten ndermjet nje klineti dhe nje web sajti. Qe nje server te perkrah nje SSL lidhje duhet te kete te instaluar nje çerti ...

                                               

Gdhendja e gurit në Shqipëri

Ne truallin e Shqiperise gdhendja e gurit ka nje tradite te lashte, qe deshmohet gjeresisht nga gjetjet arkeologjike dhe ndertimet e periudhes ilire. Guri eshte perdorur nga banoret e shumices se krahinave te Shqiperise jo vetem per ndertimin e b ...

                                               

Kisha Bizantine Arbëreshe

Kisha Bizantine Arbereshe, thene me thjeshtesisht Kisha Greko-Katolike Arbereshe dhe e njohur si Kisha Italo-Shqipetare, eshte nje nga 23 kishat katolike lindore te cilat, se bashku me kishen latine, perbejne kishen katolike romake. Kishe e veçan ...

                                               

Malësor

Rajoni me i gjere etnografik perbehet nga nje kongregacion i shtate klaneve shqiptare: Hoti, Gruda, Kelmendi, Kastrati, Shkreli, Trieshi dhe Koja e Kuçit - pese paret qe perbejne 5 malet e Malesise. Ne Kosove, banoret e Rugoves denocuen si Maleso ...

                                               

Pazari i vjetër, Gjakovë

Pazari i vjeter ne Gjakove eshte pazari me i vjeter ne Kosove. Ai eshte i njohur edhe si Çarshia e Madhe. Mehalla e Hadumit, lagjen historike ku ajo ndodhet gjithashtu ndodhet dhe xhamia me e vjeter e qytetit, Xhamia e Hadumit e cila daton nga sh ...

                                               

Modelja

Modelja, qe nenkupton nje "kukull vitrinash") quhen ata persona, detyra kryesore te cileve eshte paraqitja optike e trupit te tyre, per qellime reklamash, te prezantimit te nje sendi, ose dhe per shitje sidomos te prodhimeve te veshjes. Paraqitja ...

                                               

Sthefany Brito

Sthefany Fernandes de Brito ka lindur ne São Paulo, Brazil, me 19 qershor 1987. Ka studjuar per teater deri me 1995, ka bere disa reklama per lodra femijesh. Rolin e pare ne televizion e mori ne vitin 1999 ne pjesen Chiquititas ku luajti personaz ...

                                               

Dejzi

Diellza Krasniqi lindi ne Mitrovice. Studimet e larta i kreu ne Universitetin per Biznes dhe Teknologji "UBT" ne Prishtine, por qe e vogel zhvilloi pasionin per qepjen dhe moden e ndikuar prej nenes se saj rrobaqepese. Ne janar, 2018 ne Javen e M ...

                                               

Dizajni i modës

Dizajni eshte nje vizatim i ndonje rrobe. Dizanjeret i dizajnojne rrobat duke i vizitauar pastaj ate qe e kane vizatuar, rrobaqepesi i qepin dhe ato shiten ne dyqan. Dizajneret kane nje pune te veqante. Ato gjera qe shiten shume jane gjera me mod ...

                                               

Gaby Espino

Gaby Espino (emri i vertete María Gabriela Espino Rugero lindur me 15 nentor, 1977 ne Caracas, Venezuela. Eshte aktore, modele dhe moderatore venezuelane.

                                               

Gisele Bündchen

Gisele Caroline Bundchen eshte nje modele braziliane dhe aktore e rastit e filmit. Sipas Forbes, ajo eshte modeli me i larte i paguar ne bote dhe gjithashtu nder gjashtembedhjete femrat me te pasura ne boten argetuese, me nje pasuri rreth 150 mil ...

                                               

OBEY(veshje)

OBEY eshte nje kompani e themeluar ne vitin 2001 nga artisti i ruuges dhe illustratori Shepard Fairey si nje zgjatje per punen e tij ne aktivizem. Kjo marke eshte e njohur mire per perfshirje politike dhe shoqerore dhe propaganda provokative ne p ...

                                               

Përkrenaret ilire

Perkrenaret ilire - Ne armatimin e luftetareve te pasur benin pjese, sipas te gjitha gjasave, kur perdoreshin edhe kallçijt, gjithashtu edhe perkrenarja e bronzit. Me siguri per shkak te rendesise shume me te madhe ne armatim, perkrenarja haset s ...

                                               

Sebastián Rulli

Sebastián Oscar Rulli eshte nja aktor dhe model latin, i lindur me 6 korrik 1975 ne Buenos Aires, Argjentina. Para se te behej aktor, ai punonte si model ne disa vende te Evropes, Spanje, Itali dhe France me vone ne Meksiko dhe ShBA. Eshte i gjat ...

                                               

Veshja

Veshja eshte fibra dhe materiali i tekstilit i veshur ne trup. Mbajtja e veshjeve eshte kryesisht e kufizuar tek qeniet njerezore dhe eshte nje tipar i pothuajse te gjitha shoqerive njerezore. Shuma dhe lloji i veshjeve te veshura varet nga lloji ...

                                               

Lista e panairëve të botës

1844 - Paris - Panairi Industrial Francez 1844 1849 - Panairi i pare i prodhuesve Britanike 1849 1849 - Birmingham - Panairi i Shoqerise Britanike 1849

                                               

Panairi

Panairi eshte nje lloj tregu, pazari a ekspozite e madhe ku paraqiten e shiten mallra te ndryshme, zakonisht per disa dite me radhe. Nje treg i tille ne te kaluaren organizohej nje here ne vit ne disa qytete a fshatra te medha me rastin e nje fes ...

                                               

Panairi AGROKOS

Panairi AGROKOS eshte nje panair nderkombetar i agrobiznesit, ushqimit, pijeve dhe gastronomise, i cili zhvillohet nje here ne vit ne kryeqendren e Kosoves, Prishtine. Nga viti 2011 ne kuader te ketij panairi eshte edhe panairi i industrise se pi ...

                                               

Panairi EXPOKOS

Panairi EXPOKOS i njohur edhe si EXPOKOS Prishtina eshte nje panair i pervitshem nderkombetar i cili mbahet ne Prishtine. Ndryshe njihet edhe si Panairi i Ndertimit, Teknologjise, Energjise dhe Mobiljeve ndersa per here te pare u mbajte ne vitin ...

                                               

Chandler Bing

Chandler Bing eshte nje personazh ne Friends, i luajtur nga Matthew Perry. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Maksimiljen Robespier

Maximilien François Marie Isidore de Robespierre 6 maj 1758 - 28 korrik 1794 eshte nje nga figurat me te njohura dhe me te ndikuese te Revolucionit Francez. Ai, per nje kohe te gjate, morri drejtimin e Komitetit te Sigurise Shteterore dhe ishte p ...

                                               

Grup etnikogjuhësor

Nje grup etnolinguistik eshte nje grup qe eshte i unifikuar nga nje etnitet dhe gjuhe e perbashket. Shumica e grupeve etnike kane gjuhen e tyre. Pavaresisht kesaj, termi shpesh perdoret per te theksuar kur gjuha eshte nje baze e rendesishme per g ...

                                               

Mëmëdheu

Memedheu eshte koncepti i vendit ku nje identitet kulturor, kombetar ose racial eshte formuar. Perkufizimi mund te nenkuptoje gjithashtu thjesht vendin e lindjes. Kur perdoret si nje emer, atdheu, si dhe ekuivalentet e saj ne gjuhe te tjera, shpe ...

                                               

Polietniciteti

Polietniciteti i referohet afersise se njerezve me prejardhje te ndryshme etnike brenda nje vendi ose rajoni tjeter specifik gjeografik. Ai gjithashtu lidhet me aftesine dhe gatishmerine e individeve per tu identifikuar me shume perkatesi etnike. ...

                                               

Borëbardha

Borebardha eshte nje perralle gjermane e shekullit te 19-te e cila sot njihet gjeresisht ne te gjithe boten perendimore. Vellezerit Grim e botuan ate ne vitin 1812 ne edicionin e pare te koleksionit te tyre Perrallat e Vellezerve Grim. Perralla p ...

                                               

Bukuroshja e Fjetur

Bukuroshja e Fjetur eshte nje perralle klasike per nje princeshe e cila eshte e mallkuar te fleje per njeqind vjet nga nje zane e keqe, ku ajo do te zgjohej nga nje princ i bukur. Kur zanat e mira e degjojne kete ajo e dinte qe princesha do te fr ...

                                               

Kësulëkuqja

Kesulekuqja eshte nje perralle evropiane ne lishje me nje vajze te re dhe nje ujkun e keq. Origjina e saj mund te gjurmohet ne shekullin e 10-te ne disa perralla folklorike evropiane. Versionet me te njohura jane shkruar nga Charles Perrault dhe ...

                                               

Lepuri dhe iriqi

Lepuri dhe iriqi eshte nje perralle nga fusha e fabulave rreth gares se te ngadalshmit dhe te shpejtit. Dallohen tri grupe, kafsha e ngadalshme e mashtron te shpejten me ndihmen e miqve te cilet jane radhitur me pare pergjate vijes se vrapimit ; ...

                                               

Magjistari i mrekullueshëm i Ozit

Magjistari i mrekullueshem i Ozit eshte nje roman amerikan per femije i shkruar nga autori L. Frank Baum dhe ilustruar nga William Wallace Denslow, botuar fillimisht nga George M. Hill Company ne Çikago me 17 maj 1900. Qe nga botimi i pare ne vit ...