ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 22
                                               

Lutfi Musiqi

Mr.inxh. Lutfi Musiqi lindi me 18 dhjetor 1968 ne Vushtrri. Shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne vendlindje. Fakultetin e Elektroteknikes ne Universitetin e Prishtines, ndersa me 1995 regjistron studimet posdiplomike ne Universitetin e Mançest ...

                                               

Lutfi Zharku

Lutfi Zharku eshte i lindur me 19.11.1962 ne Kaçanik. Ka qene deputet i Grupit Parlamentar te LDK-se ne kohen e shpalljes se Pavaresise se Kosoves. Me profesion eshte Doktor i shkencave ekonomike. Ishte minister ne Ministrine e Tregtise dhe Indus ...

                                               

Lynette Hoppe

Lynette Hoppe, emri i vajzerise Holms, lindi me 8 maj 1960 ne Hammond, Indiana, SHBA. Kur ajo ishte 3 vjeçe, familja e saj u shperngul ne Uganda ne Afriken Lindore, pasi prinderit e saj ishin gjithashtu misionare. Ne vitin 1973 rikthehet ne SHBA ...

                                               

Llambro Andoni

Veprimtar i vendosur i Luftes ANÇ, Hero i Populiit. Lindi ne Vuno te Himares. Qe nga viti 1942 e shnderroi stanin e tij ne baze per njesitin gueril te Bregdetit. Ne perberjen e tij mori pjese ne disa aksione kunder pushtuesve e tradhtareve. Aneta ...

                                               

Llazar Mates

Sokol Dedja, "Emigrimi shqiptar ne Itali ne fund te mesjetes si problem historiografik"SH 1-2 2001 botim i A.Sh.Sh Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Llazar Tuni

Llazar Tuni kryetar i Bashkise se Durresit nga 1940-1943. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Mahatma Gandi

Mohandas Karamchand Gandhi ishte nje udheheqes i shquar politik dhe ideologjik i Indise gjate "levizjes indiane per pavaresi". Ishte i pari i levizjes Satyagraha ". Kjo eshte e percaktuar si rezistence ndaj tiranise, permes mases rezistuese civil ...

                                               

Mahir Kamberi

Mahir Kamberi nga fshati Gajre ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Mahir Kamberi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e admin ...

                                               

Mahmut Cela

Mahmut Cela kryetar i Bashkise se Durresit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

John Major

John Major eshte nje politikan britanik dhe kryeminister nga 1990 deri ne 1997. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Maks Haxhia

Maksim Haxhia eshte emeruar kryeprokuror ne muajin korrik te vitit 1992. Ai eshte kryeprokurori qe qendroi me pak ne detyre pasi u shkarkua ne nentor 1992. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wi ...

                                               

Malësor Prënkoçaj

Malesor Prenkoçaj, i njohur edhe si Malesori, i lindur me 17 korrik 1977 ne Podgorice eshte kengetar i njohur shqiptar nga trevat shqiptare qe gjenden nen Mal te Zi, saktesisht nga Trieshi, ne rrethinen e Tuzit. U rrit ne Podgorice ku edhe mbaroi ...

                                               

Bilall Maliqi

Bilall Maliqi lindi me 08.04.1969 ne fshatin ElezBali, komuna e Presheves. Shkollen fillore dhe te mesmen grafike me shkalle te larte i kreu ne Presheve. Ka ndjekur kursin e gazetarise dhe aftesimin ne fushen e trajnimeve gazetareske ne B K SH "P ...

                                               

Mandi Koçi

Mandi Koçi lindi ne Voskopoje te Korçes me 17 janar 1912 ne nje familje zanatçinjsh. Me 1936 hap ne Korçe te paren studio fotografike me korent. Fotografoi demostraten e bukes dhe xhandaret e Zogut, pushtimin fashist ne Korçe. Me 1942 atashohet p ...

                                               

Manetho

Manetho ishte prift ne Egjiptin e vjeter nga vendi i quajtur Sebennytos ne delten e Nilit. Historia e tij eshte regjistruar ne gjuhen greke.

                                               

Manushaqe Shehu

Manushaqe Shehu, ka lindur ne Peshkopi me 5 nentor te vitit 1965. Eshte graduar Gjeneral brigade. Pas perfundimit te studimeve ne Akademine e Larte te Oficereve Tirane, ne vitin 1984, emerohet shefe Logjistike ne Brigaden e Peshkopise. Gjate vite ...

                                               

Marash Hajati

Marash Hajati lindi ne vitin 1934 ne Shkoder, Shqiperi dhe vdiq ne Tirane me 28 mars 2013. Gazetar i njohur i organeve te shtypit dhe medias ne Shqiperi

                                               

Marco Huck

Marco Huck u lind me 11 nentor 1984 ne Ugao, Komuna e Sjenices, te Sanxhakut, ne te vertete emir i vertete i tij eshte Muamer Hukiq, eshte nje boksier gjerman me origjine nga Rrafshnalta e Peshterrit, Sanhxaku, aktualisht kampion boterore WBO. Ba ...

                                               

Marek Edelman

Marek Edelman u lind ne 1919 ne Homel tani Bjellorusi Ose ne 1922 ne Varshave ne nje familje hebreje-polake. Gjate Lufta e Dyte Boterore ai ishte nje nga themeluesit e Organizates Çifute Combat. Ai mori pjese me 1943 ne Varshave ne kryengritjen e ...

                                               

Marek Jankulovski

Marek Jankulovski eshte nje ish futbollist çek. Sukseset me te medhaja ne karrieren e tij jane fitimi i UEFA Champions Leagues ne vitin 2007 me Milanin duke votuar si Futbollisti Çek i Vitit serisht ne vitin 2007. Ai ka qene pjestar i kombetares ...

                                               

Margaret Findlay

Margaret Keitha Findlay ka lindur ne Scottsdale, Tasmani ne vitin 1916. Me pas, ne vitin 1930, ajo dhe familja e saj u shperngulen ne Nju Norfolk, Tasmani, ku ajo ndoqi shkollen.

                                               

Margherita Hack

Margherita Hack ishte nje astrofizikante e njohur italjane. U diplomua ne fizike ne vitin 1945. Profesore e astronomise ne Universitetin e Triestes nga 1964-1992, ishte femra e pare qe drejtoi Oservatorin Astronomik te Triestes. Gjate karrires se ...

                                               

Marigo Pozio

Marigo Pozio, mbiemri i vajzerise Poçi, lindi ne Korçe, me 2 shkurt 1882 dhe vdiq ne 23 shkurt 1932. Ishte e bija e Papakosta Poçit dhe Lenka Ballaurit me origjine nga Voskopoja. Ajo kishte dhe dy motra: Urani Poçin dhe Angjeliqi Poçin. Marigoja ...

                                               

Marin Sterkaj

Don Phenom Don Phenom eshte nje kengetar, reper i njohur. Emri i tij i vertete eshte Marin Sterkaj, por njihet si Phenom ose Don Phenom. Ai lindi ne Shkoder me pas emigroi ne New York perkatesisht ne lagjen e Bronx-it. Ka qene pjese ne grupin A.B ...

                                               

Mario Ashiku

Mario Ashiku lindi me 27 korrik te vitit 1939 ne Shkoder, Shqiperi, eshte aktor dhe regjisor shqiptar. Ai u diplomua ne Shkollen e Drames. Aleksander Moisiu ne Teatrin Kombetar ne Tirane. Pas diplomimit, ai u be nje aktor i Teatrit Kombetar. Perv ...

                                               

Marjeta Pronjari

Marjeta Pronjari, lindi me 3 shtator te vitit 1951 ishte atlete shiptare, Mjeshtre e Merituar e Sportit, pedagoge. Karrieren e saj e nisi qe ne moshe te re dhe ishte e gjithanshme dhe kudo e suksesshme. Ajo ka marre pjese ne garat e kercimit se l ...

                                               

Mark Kodheli

Mark Kodheli, kryekonsull i Shqiperise ne Bari, konsull Itali, ne vitet 1927-1933. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Mark Milani

U lind ne Medun me 25 prill 1833, diten e Shen Markut, andaj dhe i vune emrin Mark. I ati qe Miljan Jankov Popoviq, ndersa e ema Borika, nga Oraovo. ishte vojvoda malazeze qe i ka njohur shume mire shqiptaret ka thene per Shalen se" Shala nuk i d ...

                                               

Mark Ndoja

Mark Ndoja ka qene shkrimtar, studiues i letersise dhe klasicist, perkthyes i letersise klasike ne shqip dhe asaj shqipe ne italisht, aktivist anti-fashist dhe komunist, dhe politikan shqiptar. Njihet per perkthimin e plote qe i beri Divina Comme ...

                                               

Mark Shantoja

Mark Shantoja i lindur ne Shkoder ishte mesues i gjuhes shqipe per te interesuarit e huaj gjate shekulli XIX. Nga ky mesues, kishte mesuar edhe dijetari albanolog Jan Urban Jarnik siç pohon vete ne vepren Mbi lenden e gjuhesore te Shqipes. Ky art ...

                                               

Marko Dajti

Marko Dajti eshte Sekretari i Pare i Komitetit Qendror te Partise se Punes te Shqiperise e Riorganizuar. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Marko Jakshiq

Marko Jakšić aktivste serbe, serbe nga Serbia. Marko Jakšić eshte I ashtuquajturi Nenkryetar i Kuvendit te Bashkesise se Komunave te Krahines Autonome te Kosoves 2009 dhe nga Levizja Vetvendosje eshte akuzuar per veprimtari ilegale ne Kosove. Lev ...

                                               

Marko la Piana

Marko la Piana, oce Marku Hores, ishte studiues arberesh nga Hora e Arbereshevet, me te cilin nis brezi i mirefillte i gjuhetareve nder arbereshet e Italise. Ai nxori per here te pare ne drite shkrimin me te vjeter te arberishtes se Italise - vep ...

                                               

Marlon Brando

The Chase 1966 si Sheriff Calder The Godfather 1972 si Don Vito Corleone The Missouri Breaks 1976 si Robert E. Lee Clayton Don Juan DeMarco 1995 si Dr. Jack Mickler Actors Studio 1 seri, 1949 A Dry White Season 1989 si Ian McKenzie The Brave 1997 ...

                                               

Marsela Çibukaj

Marsela Çibukaj eshte kengetare shqiptare. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Mary Barra

Mary Barra u lind me ne eshte Kryetare dhe CEO e kompanise General Motors. Ajo ka mbajtur postin e drejtores te pergjithshem qe nga 15 Janari i vitit 2014 dhe eshte drejtorja e pare femer e nje automakeri te madh global. Me 10 dhjetor te viti 201 ...

                                               

Mary Gardiner

Mary Gardiner eshte nje programuese e platformes Linux nga Australia, e cila ishte drejtor e operacioneve ne organizaten Ada Initiative, nje "organizate jo-fitimprurese e dedikuar rritjes se pjesemarrjes se vajzave ne teknologji te hapur dhe te k ...

                                               

Mary Wollstonecraft

Mary Wollstonecraft ishte nje shkrimtare Angleze qe u mor me shkrime, filozofi dhe gjithmone kerkoi te drejtat e femrave.Vdiq ne moshe te hershme 38vjeqare. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni W ...

                                               

Matei Shembra

Matei Shembra lindi ne Kundisa, nje fshat arbereshe e Siçilise, me 30 janar te vitit 1914. Ishte nje prift i ritit grek-ortodhoks dhe profesor universitar te gjuhes e kulture shqipetare ne Palermo, te cilet iu perkushtua me angazhim te madh ne th ...

                                               

Martin Mato

Lindur ne Tirane me 9 gusht 1966. Tre vitet e para te fillores i ka kryer ne shkollen katervjeçare "Kosova", vitin e katert te Kongresi i Lushnjes. Tetevjeçaren e kreu ne shkollen "Fan Stilian Noli" ndersa te mesmen ne shkollen e gjuheve te huaja ...

                                               

Dasho Matodashaj

Dasho Matodashaj, ishte shkrimtar shqiptar, ish nenkryetari i shoqates kulturoro-atdhetare" Laberia”. Eshte dekoruar me urdhra e medalje te ndryshme nga Presidiumi i Kuvendit Popullor per problemet e historise dhe te kultures te rrethit te Vlores ...

                                               

Matt Groening

Matthew Abram Groening ka lindur me 15 shkurt 1954 ne Portland, Oregon. Eshte krijuesi i serive Simpsons dhe Futurama. Ky artikull ne lidhje me Filmi eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar. Ky artikull qe ka te beje me nj ...

                                               

Matteo Darmian

Matteo Darmian eshte ne futbollist profesionist italian i cili luan si mbrotjes per klubin italian Parma dhe kombetaren italiane.

                                               

Matteo Mandalà

Matteo Mandalà eshte profesor i letersise shqipe dhe drejtues i njesise shkencore te albanologjise ne universitetin e Palermos, Itali. Ai eshte albanolog i mirenjohur, autor i disa librave dhe studimeve themelore per historine, kulturen dhe leter ...

                                               

Richard Matheson

Richard Burton Matheson lindi me, ishte nje escritor amerikan. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Max Grundig

Maks Grundig ishte sipermarres ne teknik, i cili ne Fuerth, me 1927 themeloi shoqerine sipermarrese te pavarur radio-transmetuese nga e cila me vone doli uzina Grundig GmbH. Kjo uzine me 1972 u shnderrua ne shoqeri aksionaresh, kryesin e keshilli ...

                                               

Max Wertheimer

Wertheimer lindi ne Prage, ne vitin 1880. Prinderit e tij donin qe ai te behej fizikant, por ai zgjodhi psikologjine. Ne vitin 1904, atij iu dha grada shkencore Ph.D. nga Universiteti i Wurzburg-ut. Ai dha mesim ne disa universitete te Gjermanise ...

                                               

Giuseppe Meazza

Giuseppe "Peppino" Meazza, njohur gjithashtu si il Balilla, ka qene nje futbollist italian i cili ka luajtur kryesissht me skuadren italiane Inter gjate viteve 30, duke shenuar 242 gola ne 365 ndeshje me klubin. Ai udhehoqi Italine ne fitimin e d ...

                                               

Meg Whitman

Margaret Cushing "Meg" Whitman eshte nje ekzekutive amerikane e biznesit dhe aktiviste politike dhe donatore. Whitman aktualisht eshte Presidente dhe Shefe Ekzekutive e Hewlett Packard Enterprise. Nje vendase e Cold Spring Harbour, nje fshat i Hu ...

                                               

Mehmed Hoxha

Mehmed Hoxha aktivist dhe luftetar gjate Luftes se Dyte Boterore, shqiptar nga Kosova. Mehmedi me 1 janar 1944 nga ana e komunisteve u emerua ne postin e Udheheqesit te Komitetit Çlirimtar Popullor per Krahinen Socialiste Autonome te Kosoves.