ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 215
                                               

Gjiri i Nartës

Gjiri i Artes, eshte nje gji i detit Jon ne Rajonin e Çanerise pjese Shqiperise Etnike e zaptuar nga Greqia ne 1913,tani ndodhet ne Greqine veriperendimore, midis rajoneve adminstrativ te Epirit dhe Greqise perendimore. Per shkak te qytezes se Ar ...

                                               

Gjiri i Panormës

Gjiri i Panormes eshte gji deti ne bregun shqiptar te Jonit, gjiri me i madh i krejt Rivieres Shqiptare. Shtrihet ne juglindje te Himares, midis gadishullit te Panormes ne juglindje dhe gadishullit te Kavadonit ne veriperendim. Ka prejardhje tekt ...

                                               

Gjiri Persik

Gjiri Persik, ujerat e ketij gjiri derdhen ne Oqeanin Indian. Gjatesia e Gjirit Persik eshte 850 kilometra, gjeresia 280 kilometra dhe thellesia 40-50 metra. Pika me e thellet te ketij gjiri eshte Ngushtica e Hormuzit. Irani, Iraku, Kuvajti, Arab ...

                                               

Porto Palermo

Gji ne bregdetin e Jonit. Mundet qe me heret te jete quajtur edhe gjiri i Panormos Ne krahun e djathte te rruges automobilistike Vlore-Sarande, 8 km ne jug te Himares, ndodhet gjiu i Porto Palermos. Ne te ndodhet dhe kalaja trekendore e Ali Pasha ...

                                               

Kanioni i Madh i Groenlandës

Kanioni i Madh i Groenlandes eshte nje kanion ne Groenlande i zbuluar rishtazi. Mendohet te jete kanioni me i madh ne bote.

                                               

Lista e shteteve sipas të ardhurave për kokë të banorit

Te ardhurat per koke te banorit sipas vendeve viti 1998 Vendi - GDP ne dollar amerikan Kanadaja – 20.020 Argjentina – 8.970 Bahraini – 7.660 Luksemburgu – 43.570 Danimarka – 33.260 Japonia – 32.380 Zvicra – 40.080 Belgjika – 25.380 Finlanda – 24. ...

                                               

Lista e qyteteve më të mëdha të BE

Lista e qyteteve me te medha te Bashkimit Evropian Me poshte jane shenuar qytetet me shume se 500.000 banore, si dhe shteti te cilit i perket qyteti. Shifrat e banoreve jane llogaritur per daten 1 janar 2005 dhe kane te bejne me qytetet perbrenda ...

                                               

Qytetet e Libisë

Kjo eshte nje liste e 10 vendbanimeve me te medha ne Libi. Disa vende ne kete liste mund te konsiderohen periferi ose lagje te disa qyteteve te medhenj ne liste, prandaj kjo liste nuk eshte definitive.

                                               

Lista e shteteve afrikane

Shtetet Afrikane Somalia Bregu i Fildishte Benini Afrika Qendrore Liberia Mauritius Sejelles Gana Madagaskar Suazilandia Nigeria Tunizi Uganda Siera Leone Eritrea Mauritania Mozambiku Afrika e Jugut Kameruni Senegali Komoros Libia Togo Tanzania E ...

                                               

Wadi Bani Khalid

Wadi Bani Khalid eshte uade e cila ndodhet rreth 203 kilometra larg Maskat, Oman. Eshte uadja me e njohur ne rajonin Ash Sharqiyah. Wadi Bani Khalid eshte nje Wadi Rreth 203 km nga Muscat, Oman. Kjo eshte Wadi me i njohur i rajonit Sharqiyah. lum ...

                                               

Tërmeti në Dibër dhe Librazhd

Termeti ne Diber dhe Librazhd ndodhi ne 30 nentor 1967 ku u shkaterruan 177 fshatra, gjeten vdekjen 18 veta dhe 174 te tjere u plagosen. Toka ishte çare me gjatesi mbi 10 kilometra e zhvendosje vertikale te dheut deri ne 50 centimetra.

                                               

Tërmeti në Haiti (2010)

Me 12 janar, 2010, dite e marte ora 21:53 ne Haiti, ndodhi nje nder termetet me te medha ne Ameriken qendrore. Qytetet me te shkaterruara dhe me te prekura nga termeti ishin Léogâne, Port-au-Prince, kjo beri qe ne Haiti 1/4 e popullates te vdisni ...

                                               

Tërmeti në Kili (2010)

Termeti ne Kili, ishte nje nga shume termetet qe ndodhen aty, pavaresisht se ne Kili ndodhin shpesh termete kete vit apo kete here ka qene i dyti me i rrezikshem me 8.8 mangidude me pak dallim nga 1986 me 9.0. Termeti ndodhi me 27 Shkurt, 2010 ne ...

                                               

Tërmeti në Mal të Zi

Qyteti i vjeter i Budves, nje nga trashegimite kulturore te Malit te Zi, u shkaterruar rende. Nga 400 ndertesa ne Qytetin e vjeter te Budves, 8 mbeten te pademtuar nga termeti. Bedenet e shekullit 15 te qytetit te vjeter u demtuan gjithashtu rend ...

                                               

Tërmeti në Mesina (1908)

Termeti dhe tsunami me 28 dhjetor 1908 ne Mesina te Italise mori 10000-20000 jete njerezish. U shkaterruan ne qytetin e Mesina, Reggio Calabria dhe Palmi.

                                               

Burimet e Belloves

Burimet e Belloves eshte nje monument natyror ne afersi te fshatit homonim te komunes se Melanit, rrethi Diber, ne lartesine 620 m mbi nivelin e detit. Perbejne disa burime karstike. Kane uje te paster dhe te ftohte. Krijojne nje mjedis shume ter ...

                                               

Ujëvarat e Niagarës

Ujevarat e Niagares shtrihen ne 43º 4’ 54.7’’ te gje. gj. v, dhe 79º 4’ 19.5’’ te gja. gj. p. dhe paraqesin nje masiv te ujevarave te cilat gjinden ne lumin e Niagares, ne pjesen lindore te Amerikes Veriore, ne kufirin ne mes SHBA-ve dhe Kanadase ...

                                               

Ujëvarat e Viktorisë

Ujevarat e Viktorise radhiten ne ujevarat me te bukura ne bote.Ujevarat e Viktorise gjinden ne lumin Zambezi,ne lumen kufitar ndermjet Zamise dhe Zimbabvese. Ujevarat jane te gjera 1.5 km me renje nga 128 metar lartesi. Dejvid Livingston, hulumtu ...

                                               

Aurora polare

Aurora polare, e cila ne varesi te hemisferes ndahet ne boreale dhe australe. Behet fjale per nje dukuri natyrore qe karakterizohet nga dalja e drites gjate nates, dhe shoqerohet nga nje tingull i lehte ose kercellitje. Ne te dyja rastet origjina ...

                                               

Programi Kërkues Auroreal i Frekuencave të Larta Aktive

Programi Kerkues Auroreal i Frekuencave te Larta Aktive apo PKAFA ne gjuhen shqipe, eshte nje projekt i programit kerkues civil dhe ushtakar amerikan per kuptimin, nxitjen dhe kontrollin e proceseve jonosferike qe mund te ndryshojne efektshmerine ...

                                               

Koha Parakembriane (gjeokronologji)

Koha Parakembriane, periudhe kohe qe perfshin nga 4.6 miliard vjet me pare deri ne fillimin e Kohes Kembriane, para 542 milion vjetesh. Ky interval kohor perfaqeson mbi 80 perqind te gjithe kohes gjeologjike. Supozohet se te gjitha format e jetes ...

                                               

Antropoceni

Antropoceni eshte propozim per nje epoke qe datohet nga fillimi i ndikimit te madh se njeriut mbi Token, gjeologjine dhe ekosistemet. Ajo fillon fill pas epokes se Holoceni, e cila nisi pas asaj te Pleistocenit, qe iu perkasin periudhes se Kuater ...

                                               

Eoceni

Eoceni Epoka, e cila zgjat 56 deri ne 33.9 milione vjet me pare, eshte nje ndarje e madhe e kohezgjatjes gjeologjike dhe epokes se dyte te Periudhes Paleogene ne Epoken Cenozoike. Eoceni mbulon kohen qe nga fundi i epokes Paleocen ne fillim te Ep ...

                                               

Pleistoceni

Pleistoceni shpesh i referohen edhe si Epoka e akullnajave, eshte epoka gjeologjike e cila zgjati nga rreth 2.588.000 deri ne 11.700 vjet me pare dhe perfshin periudhen e fundit te akullnajave. Fundi i Pleistocenit korrespondon me fundin e periud ...

                                               

Plioceni

Plioceni eshte epoka gjeologjike qe shtrihet me kohezgjatje nga 5.333 milion ne 2.58 milion vjet me pare. Eshte epoka e dyte dhe me re e Periudhes Neogjene ne Epoken Kenozoike. Plioceni pason Epoken Miocene dhe pasohet nga Epoka e Pleistocenit. S ...

                                               

Alfabeti

Alfabeti eshte nje permbledhje shkronjash te cilat sherbejne per te bere paraqitjen me shkrim te tingujve zanore te nje gjuhe. Fjala Alfabet Alphabet vjen prej alfabetit grek: ἀ = Alpha sqt.: Alfa dhe β = Beta.

                                               

A

A eshte nje nga shtate zanoret e gjuhes shqipe dhe shkronja e pare e alfabetit te saj, e cila shenon kete zanore. Me te shenohet shkronja A e madhe e shtypit. Kjo shkronje ka kater forma kryesore te cilat jane: a e madhe e shtypit, a e vogel e sh ...

                                               

Alfabetet e hershme shqipe

Karl Fauelman, ne pranveren e vitit 1878 boton ne Vjene librin me titull "Das Buch der Schrift", ne te cilin, nder alfabetet e shumte te njohur deri atehere, prezanton 4 alfabete nga shqipja. Ne librin e tij ai shkruan: Albanesen, te cilet e quaj ...

                                               

Alfabeti arab

Alfabeti arab shenohet prej anes se djathte ne te majte, ka 28 shkronja dhe shenohet me shkronja kursive. Ajo eshte perdorur edhe per te shkruar gjuhen shqipe. tyre nevojiten ushtrime te veçanta. Ka edhe germa te ngjajshme te cilat ndryshe shkruh ...

                                               

Alfabeti Braj

Alfabeti Braj eshte krijuar nga pedagogut francez Louis Braille. Eshte alfabet ne reliev qe perdoret nga te verberit. Ky alfabet u perdor per here te pare ne vitin 1829, kurse libri i pare me kete alfabet eshte botuar ne vitin 1837. Aktualisht al ...

                                               

Alfabeti osman

Alfabeti osman, i njohur edhe si elifbaja, eshte nje version i alfabetit pers, te bazuar ne alfabetin arab, qe perdorej per shkrimin e gjuhes osmane deri ne vitin 1928, ku u zevendesua nga alfabeti turk, i bazuar ne alfabetin latin.

                                               

Alfabeti qirilik

Alfabeti cirilik eshte nje shkrim alfabeti qe e perdorin shtetet sllave te Evropes dhe Azise. Alfabeti cirilik perdoret nder keto gjuhe: ne gjuhen e vjeter sllave, ne gjuhen bullgare alfabeti bullgar, ne gjuhen serbe alfabeti serb, ne gjuhen maqe ...

                                               

Alfabeti armen

Alfabeti armen u konceptua nga Shen Mesrop Mashtotsi, nje teolog i kristhere dhe gjuhetar. Alfabeti armen eshte i modeluar sipas alfabetet: asiriane, latine, greke, dhe mundesisht edhe etiopike. Versioni origjinal kishte 36 shkronja. Me vone tre ...

                                               

B

B eshte nje nga bashketingelloret e gjuhes shqipe dhe shkronja e dyte e alfabetit te saj, e cila shenon kete bashketingellore. Me te shenohet shkronja B e madhe e shtypit. Kjo shkronje ka kater forma kryesore te cilat jane: b e madhe e shtypit, b ...

                                               

B (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze B. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

C

C eshte nje nga bashketingelloret e gjuhes shqipe dhe shkronja e trete e alfabetit te saj, e cila shenon kete bashketingellore. Me te shenohet shkronja C e madhe e shtypit. Kjo shkronje ka kater forma kryesore te cilat jane: c e madhe e shtypit, ...

                                               

C (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze C. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Ç

Ç eshte nje nga bashketingelloret e gjuhes shqipe dhe shkronja e katert e alfabetit te saj, e cila shenon kete bashketingellore. Me te shenohet shkronja Ç e madhe e shtypit. Kjo shkronje ka kater forma kryesore te cilat jane: ç e madhe e shtypit, ...

                                               

Ç (kthjellim)

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Ç. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

D

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze D. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Dh

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Dh. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

E

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze E. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Elifba

Elifbaja ishte sistemi kryesor i shkrimit te gjuhes shqipe gjate kohes se Perandorise Osmane qe nga shekulli 14 deri ne vitin 1911. Versioni i fundit me emrin Elifbaja shqip u shpik nga udheheqesi i Rilindjes Kombetare, dijetari mysliman Rexhep V ...

                                               

Ë

E eshte shkronje e gjuhes shqipe dhe gjuhes kashubiane. Kjo shkronje gjithashtu paraqitet ne Afrikanisht, Holandisht, Frengjisht dhe Luxemburgish si variant i shkronjes" e”. Gjithashtu paraqitet edhe ne gjuhen Turoyo kur ajo shkruhet me shkronja ...

                                               

F

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze F. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

G

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze G. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Gj

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze Gj. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

Gjuha lit

Leet ose gjuha lit eshte nje gjuhe e koduar e komunikimit me shkrim e cila bazohet ne disa rregulla te cilat i njohin bashkebiseduesit dhe qe perdoret me se shumti ne Internet. Keshtu qarkullon thenja se shifra "1337" i pergjegjet fjales angleze ...

                                               

H

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze H. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.

                                               

I

Kjo faqe ben kthjellimin e titujve qe kane per baze I. Nese nje lidhje e brendshme ju solli ketu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen ne fjale qe te ridrejtoje direkt te faqja e duhur.