ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 209
                                               

Primula veris

Primulla officinalis eshte bime mjaft e perhapur tek ne dhe nje nder bimet me efektive ne sherimin e semundjeve si koke-dhimbjet, kolli, qetesim, semundjet bronkiale dhe kronike etj. Eshte mjaft e kerkuar ne tregun evropian nga se eshte edhe me k ...

                                               

Qepa

Qepa Allium cepa L., nga latinishtja cepa "qepe", eshte nje perime dhe eshte lloji me i kultivuar i gjinise Allium. Ajo eshte bime barishtore dyvjeçare ose shumevjeçare qe i takon familjes Amaryllidaceae qe kultivohet prej kohesh nga njeriu.

                                               

Qimnoni

Carum carvi - U.S. Natural Resources Conservation Service plants profile. Carum carvi - Gernot Katzers Spice Pages. Ky artikull ne lidhje me biologjine eshte i cunguar. Ndihmoni dhe ju ne permirsimin e tij.

                                               

Qumështorja

Euphorbia serrata Euphorbia spinosa Euphorbia esula Euphorbia incisa Euphorbia falcata Euphorbia longicruris Euphorbia caunculata Euphorbia lactea Euphorbia milii Euphorbia terracina Euphorbia roemerana Euphorbia graminea Euphorbia chamaesula Eup ...

                                               

Rigoni

Rigoni - eshte nje bime, qe ben pjese ne familjen Lamiaceae. Bime barishtore shumevjeçare me ere te kendshme, me kercell te holle, me gjethe te vogla vezake, me lule te bardha ose ngjyre trendafili, qe rritet vetvetiu ne toka te thata dhe qe thah ...

                                               

Rizoderma

Rizoderma eshte nje ind i veçante perthithes i rrenjes, i perbere nga qeliza te ndryshme nga ato qe ndodhen ne pjesen mbitokesore te bimes. Sherbejne per thithjen e ujit dhe materjeve ushqyese qe qarkullojne nen toke. Siperfaqja e kontaktit me am ...

                                               

Rubiaceae

Rubiaceae eshte familje e njohur me disa emra latine si madder, bedstraw etj. Bimet tjera te futura ketu jane edhe te cinchona, partridgeberry, gambier, ixora, dhe aal. Nje numer antaresh te failjeve Dialypetalanthaceae, Henriqueziaceae, Naucleac ...

                                               

Salix

Salix Shelgu eshte nje dru ose shkurre me dege te holla te lakueshme dhe me gjethe gjatoshe, te ngushta a vezake, qe rritet zakonisht ne vende me lageshti.

                                               

Selinoja

Selinoja e njohur edhe si selin, selini me ere te rende, seline eshte bime barishtore sheruese. Ne kohen e Egjiptit te vjeter fletat e selinojes se eger, dhuroheshin ne raste vdekje. Nga greket e njohur si sélinon, nga romaket e quajtur apium, kj ...

                                               

Sklereidet

Kane forma te ndryshme: izodiamtrike, te zgjatura por me pak se fibrat, te degezuara, ne forme ylli. Kur rriten shfaqin nje mur te shpeshte, te drurezuar me shume porokanale, pa citoplazem. Mund te jene te izoluar ose ne grupe te vogla. Perbejne ...

                                               

Sklerenkima

Perbehet nga qeliza qe kur rriten kane mur dytesor te trashe dhe pergjithesisht te drurezuar. Muret karakterizojne gjithe indin, ne fakt shpeshtia e tyre e konsiderueshme ben qe qelizat sklerenkimatike kur diferencohen te jene pa citoplazem ; pra ...

                                               

Soja

Soja eshte bime barishtor fruti i se ciles sherben si ushqim. Per te paren here eshte mbjelle ne arat kineze rreth viti 2700 p.e.sone.Ai konsumohet 4714 vjet farat e sojes permbajne 30-50% proteina 25% karbohidrate dhe 15-20% yndyra Koha me e per ...

                                               

Spinaqi

Spinaqi eshte nje bime barishtore qe mbillet, e cila perdoret per tu ushqyer duke e bere gjelle, sallate etj. Perveç hekurit, spinaqi ka shume lloje vitaminash A, C, E, K, B6, por edhe elemente si mangan, kalcium, selen, zink etj. Spinaqi eshte n ...

                                               

Spirulina

Spirulina eshte nje alge mikroskopike ujore qe gjendet tek ujerat e embla, ka ngjyre te gjelbert dhe eshte nje nder ushqimet me te plota ne bote. Eshte nje organizem bimor qe permban shume vitamina, minerale dhe elemente ushqyese per njeriun. Gji ...

                                               

Stevia

Stevia eshte nje barishte me gjethe jeshile dhe i perket familjes se "krisantemi". Ajo njihet edhe me emrin bima e mjaltit. Perdoret qysh prej 1500 vjetesh ne Ameriken e jugut si baza kryesore per embelsira dhe per kurim. Ajo eshte rreth 250 here ...

                                               

Shega

Shega Punica granatum, L. eshte nje bime gjetherenese nga familja Punicaceae ose Lythraceae sipas klasifikimit APG, me origjine nga nje rajon gjeografik qe shtrihet nga Irani ne rajonin Himalajan te Indise veriore, dhe e pranishme qe nga kohet e ...

                                               

Shelgu i bardhë

Shelgu i bardhe eshte peme e familjes Salicaceae dhe rritet ne lartesi deri ne 25m mbi toke. Gjendet zakonisht ne Evrope dhe Azi, dhe me se shumti ne vende me lageshti. Acidi Salicilik ka prejardhje nga korja e shelgut. Gjithashtu perdorimi i kor ...

                                               

Sherebela

Sherebela Salvia officinalis L. eshte bima kryesore aromatiko-mjekesore qe ze peshen me te madhe si ne eksportet kombetare ashtu edhe rajonale. Kushtet klimatiko-tokesore kane percaktuar qe Shqiperia te kete privilegjin te jete furnitori kryesor ...

                                               

Shkëmbi Kom

Kom eshte nje maje ne malet perendimore te Ballkanit, qe ndodhet ne Bullgarine perendimore, jo larg nga kufiri serb. Maja eshte 2.016 metra e larte dhe shtrihet ne jug te qytetit te Berkovitsa, nga te cilat eshte nje simbol tradicional. Kom, se b ...

                                               

Shkretëtira e Gurit Pobiti Kamani

Pobiti Kamani, i njohur gjithashtu si Shkretetira e Gurit, eshte nje fenomen shkembor qe ndodhet ne veri-perendim te kufirit te Provinces se Varnes ne Bullgari. Konsiderohet si shkretetira e vetme ne Bullgari dhe nje nga disa te pakta qe gjenden ...

                                               

Shparga

Shparga quhet te shqiptaret ne Mal te zi kurse te arbereshet quhet sporenje, ne Shqiperi quhet Asparagus apo me emrin shpargel fillon kultivimi i saj. Ajo eshte bime qe ka shume minerale dhe kilogrami i saj kushton afer 6 €. Shparga eshte shume e ...

                                               

Shpargulli mjekësor

Shpargulli mjekesor apo si i thone ne krahinat shqiptare: ferrebute. pipe, fermi, shpargull, gjethemprehte, aparenji, eshte lloj bime i familjes Asparagaceae.

                                               

Shtogu

Shtogu rritet si kaçube apo dru ne lartesi prej 3 deri ne 10 metra. Ne pjesen e fundme te trungut levorja ka ngjyre geshtenje te çelet, kurse ne pjesen e eperme te perhirte ne te bardhe. Ne afersi te tokes dalin degeza anesore te brishta dhe te t ...

                                               

Tapa

Tapa perbehet nga fellogjeni, i cili zevendeson epidermen ne organet qe zhvillojne strukture dytesore. Perbehet nga disa shtresa qelizore, ne forme kryesisht prizmatike, pa hapesira nder-qelizore. Muret e qelizave te rritura te tapes, jane te pap ...

                                               

Tatulla

Tatulla e njohur edhe me emrin qarkullues si: - rreshull, eshak, plangjese. lule buelli eshte lule e familjes Solanaceae. Emri i referohet formes se gjethes si dhe toksictetit te cilat ato shkaktojne.

                                               

Tecophilaeaceae

Tecophilaeaceae eshte emer per mes te cilit ne botanike njihet nje familje bimesh lulore. Ne kete familje perfshihen bimet si: Cyanella Odontostomum Walleria Zephyra Tecophilaea Conanthera Lanaria Lanariaceae H.Huber ex. R.Dahlgren & A.E.van Wyk? ...

                                               

Tërshëra

Tershera rritet me mire ne rajonet me klime te bute. Ajo ka nje kerkese me te ulet per vere te nxehte dhe tolerance me te madhe ndaj shirave se dritherat e tjera, si gruri, thekra apo elbi, keshtu qe eshte veçanerisht e rendesishme ne zonat me ve ...

                                               

Tipe parenkime

Permban shume kloroplaste te diferencuar, dhe eshte veçanerisht e pershtatshme per te kryer fotosintezen. Gjendet ne te gjitha pjeset e gjelbra te bimes: kercejte e rinj e sidomos ne gjethe.

                                               

Trangulli

Kastraveci eshte bime barishtore njevjeçare, qe ben pjese ne Gjinine Cucumis. Kjo lloj perime kultivohet nga njeriu dhe perdoret per ushqim. Ka lloje te ndryshme kastraveci qe rriten ne shume vise te botes. Origjina e tij nuk dihet saktesisht, po ...

                                               

Trëndelina

Trendelina eshte nje bime qe arrin deri ne 1.5m. Lulja e saj ka ngjyre te verdhe te çelet. Trendelina eshte nje bime mjekesore shume e njohur per aromen e saj dhe vlerat kuruese.

                                               

Tulipa albanica

Tulipa albanica eshte nje bime e lulezuar ne gjinine e tulipanit, familja Liliaceae qe eshte vendase ne Shqiperi. U zbulua ne afersi te fshatit Surroj ne Shqiperi ne vitin 2010. Bima eshte e rrezikuar ne menyre kritike pasi rritet ne nje zone me ...

                                               

Thekra

Thekra eshte bime barishtore nje vjeçare fruti i se ciles sherben si ushqim. Per te paren here eshte mbjelle ne arat kineze rreth viti 2700 p.e.sone. Thekra eshte nder bimet lavertare me te rendesishme per ushqim. Thekra mbillet ne viset e larta ...

                                               

Thjerrëza

Thjerreza eshte nje bime dykotiledoneshe e familjes Fabaceae, e njohur per formen e vet lente-ngjashme. Eshte nje bime vjetore qe kultivohet nga njeriu qysh prej antikitetit per farat e veta te ngrenshme., te pasura me proteina dhe me hekur.

                                               

Ulliri

Ulliri Olea europaea eshte bime subtropike nga familja "Oleaceae". Ulliri ka qene pjese e civilizimit mesdhetar qe mijera vjet me pare. Ulliri dhe vaji i ullirit jane perdorur per ushqim, gatim, mjeksi, sapun dhe ndriçim. Sot shumica e ullinjve t ...

                                               

Ushojza pa kërcell

Ushojza pa kercell e njohur edhe si: roshetke, qumeshtore, eshte antare e familjes Asteraceae. Emertimin e ka marre nga pozicioni karakteristik i lules se saj, e cila qendron direkt mbi nje rozete gjethesh me gjemba, pa ekzistencen e nje kercelli ...

                                               

Xinxifja

Xinxifja eshte nje peme e vogel ose shkurre gjetherenese qe arrin nje lartesi prej 5-12 metra, zakonisht me dege me maje te mprehte. Gjethet jane te gjelbra me shkelqim, ovale, 2-7 centimetra te gjata dhe 1-3 centimetra te gjera, me tre venave te ...

                                               

Xhenxhefili

Xhenxhefili Bime barishtore shumevjeçare e vendeve te nxehta, me gjethe si heshta me lule te verdha, rizomat se ciles kane nje lloj vaji dhe perdoren te thara per tu dhene ere te mire pijeve, gatesave etj. Vaj xhenxhefili. Salep me xhenxhefil. Me ...

                                               

Zambaku

Zambaku, eshte nje bime e cila ben pjese ne familjen e Nymforeve. Ajo ndryshe quhet dhe mbreteresha e ujit. Nga rizomi i Zambakut prodhohet Niseshtja. Ajo rritet prej 60 deri ne 180cm. Ja disa specie te Zambakave: Lilium African Queen, Lilium Cas ...

                                               

Apiologjia

Apiologjia eshte nje dege e entomologjise e cila merret me studimin shkencor te bleteve. Apiologjia mbulon specie qe gjenden ne gjinine antophila brenda superfamily apoidea, i perbere nga me shume se 20.000 lloje, duke perfshire edhe anezat, grer ...

                                               

Dylli

Dylli bleteve eshte nje prodhim i bleteve me te cilin i ndertojne hojet ku e vendosin mjaltin. Pesha specifike ne temperaturen prej 15 °C eshte 0.956kg. +, - 0.003kg. Shkrihet ne temperaturen prej 58 - 64 °C dhe eshte shume me e larte se e parafi ...

                                               

Kosherja

Kosherja eshte nje strukture e mbyllur, e krijuar nga njeriu, ne te cilen jetojne disa lloje te bleteve te mjaltit te subgenusit Apis ku edhe rrisin pasardhesite e tyre. Megjithese fjala koshere eshte perdorur zakonisht per te pershkruar fole te ...

                                               

Mjalti

Mjalti eshte leng i trashe dhe i embel me ngjyre qelibari, qe e bejne bletet nga nektari i luleve. Nektari eshte burimi kryesor i karbohidrateve te cilin bletet e shndrrojne ne sheqer, glukoze dhe fruktoze. Mjalti permban mbi 15% uje, bletet ne z ...

                                               

Poleni i bletës

Poleni i bletes eshte nje top ose topth i polenit te luleve te mbledhura neper fusha, nga bletet punetore, dhe qe perdoret si burimi kryesor ushqimor per nje zgjua bletesh. Perbehet nga sheqerna te thjeshta, proteina, minerale dhe vitamina, acide ...

                                               

Propolisi

Propolis eshte prodhim i bleteve per te cilin shume studime kane vertetuar se i zhduk bakteriet, kepurdhat, viruset dhe infeksionet poashtu ka veti anestetike, antioksiduese dhe antitumorale, nxit rigjenerimin e indeve dhe e forcon sistemin imuno ...

                                               

Qumështi i bletës

Qumeshti i bletes i njohur edhe si qumeshti mbreteror, eshte nje sekrecion i bleteve qe perdoret ne ushqimin e larvave, si dhe te mbretereshave te rritura. Qumeshti i bletes sekretohet nga gjendrat ne hipofarin e bleteve infermiere, dhe ushqehet ...

                                               

Roitja e bletës

Roitja e bletes eshte nje menyre natyrale e riprodhimit te kolonise se bleteve te mjaltit. Ne procesin e roitjes, nje koloni e vetme ndahet ne dy ose me shume koloni te veçanta. Roitja eshte kryesisht nje fenomen pranveror, zakonisht brenda nje p ...

                                               

Sëmundjet dhe dëmtuesit e bletëve

Virusi i krahut te deformuar Virusi i qelizave te mbretereshes se zeze Iridoviridae Virusi SBV Virusi i krahut me re Virusi kronik i paralizes se bleteve Dicistroviridae Virusi Kakugo Virusi i Liqenit te Sinait Virusi i Kashmirit Virusi akut i pa ...

                                               

Kopshtet Mogule

Kopshtet Mogule jane nje grup kopshtesh te ndertuar nga Perandoria Mogule ne stilin arkitekturor persian. Ky stil ishte i ndikuar shume nga kopshtet persiane, veçanerisht nga struktura e çarbagut. Perdorimi domethenes i planimetrive drejtvizore j ...

                                               

Kopshtet në shishe

Kopshtet ne shishe jane nje ekosistem autonom i cili mund te mbijetoje edhe pa uje dhe pleh organik, mjafton qe te kete drite qe te aktivizohet procesi i fotosintezes. Kjo lloj teknike eshte perdorur qe nga vitet 800 botaniku anglez me emrin Ward ...

                                               

Rrushi i freskët

Rrushi i fresket eshte fruti i hardhise qe perdoret per te prodhuar veren, teknologjikisht i pjekur dhe pak i terur, qe mund te bluhet apo shtypet me pajisje normale ne bodrume te veres dhe te cilat ne menyre spontane mund te prodhojne fermentim ...