ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 205
                                               

Ludwig von Mises

Ludwig Heinrich Edler von Mises ishte filozof, ekonomist i Shkolles Austriake, sociolog dhe liberal klasik. U be nje nga figurat me te shquara te Shkolles Austriake te mendimit ekonomik dhe eshte i mirenjohur per punen e tij mbi" praxeology”, nje ...

                                               

Vilfredo Pareto

Vilfredo Pareto eshte filozof, ekonomist, sociolog dhe Industrialist italian. Po ashtu ai eshte krijues i teorise se Elitave se bashku me Gaetano Mosken.

                                               

Peter Boettke

Peter Joseph Boettke eshte nje ekonomist amerikan dhe proponent i Shkolles Austriake te Ekonomise. Aktualisht eshte Profesor i Ekonomise dhe Filozofise ne George Mason University; Profesor per Studimin e Kapitalizmit ne BB&T; Drejtor i Progra ...

                                               

Richard Ebeling

Richard Ebeling eshte nje autor me prirje libertariane dhe ka qene president i Foundation for Economic Education nga viti 2003 ne 2008. Ka shkruar dhe redaktuar libra te shumte, perfshire tre vellimet e Selected Writings of Ludwig von Mises. Vepr ...

                                               

Robert P. Murphy

Robert P. Murphy eshte ekonomist amerikan, keshilltar, autor librash dhe eksponent i njohur i Shkolles Austriake te ekonomise.

                                               

Jean-Baptiste Say

Jean-Baptiste Say ka qene nje ekonomist francez. Say ka qene ekonomisti klasik kryesor francez; ishte gjithashtu gazetar dhe sipermarres ne fushen e pambukut. Eshte i famshem per Ligjin e Say-t dhe me ne pergjithesi per shkak te qendrimeve te tij ...

                                               

Thomas DiLorenzo

Thomas James DiLorenzo, eshte nje Profesor amerikan i Ekonomise ne Loyola University Maryland Sellinger School of Business. Ai vet identifikohet si nje aderent i Shkolles Austriake te Ekonomise. Eshte nje kerkues shkencor tek The Independent Inst ...

                                               

Yaron Brook

Yaron Brook u lind dhe u rrit ne Izrael nga prinder qe ishin socialiste. Kur ishte 16 vjeç nje mik i dha te lexonte Revolten e Atlasit Atlas Shrugged te shkrimtares Ayn Rand, çka beri qe ai te perqafonte Objektivizmin. Ka sherbyer ne Inteligjence ...

                                               

Alexander von Humboldt

Alexander von Humboldt studiues i natyres dhe profesor i famshem prusian. Udhetoi pese vjet me radhe ne kontinentin amerikano-jugor per te studiuar gjeografine dhe zakonet e atjeshme. Sot ai vleresohet si babai i udhepershkrimeve dhe ekspeditave ...

                                               

Herbert Lui

Herbert Lui ishte gjeomorfolog dhe gjeograf gjerman. Vizitoi Shqiperine ne vitet ’20 te shek.XX dhe botoi nje varg veprash e artikujsh gjeografike me vlere per vendin tone, si:" Shqiperia”," Harta re e Shqiperise 1:200.000”," Punime topografike n ...

                                               

Kristian Gotfrid Erenberg

Christian Gottfried Ehrenberg, gjermanisht natyralist, zoologu, anatomist krahasuese, gjeolog, dhe microscopist, ishte nje nga shkencetaret me te njohur dhe produktive te kohes se tij.

                                               

Antonio Pretorio

Antonio Pretorio, Teolog i reformuar Gjermani, shkrimtar, kundershtar i proceseve kunder shtrigave dhe torturave.

                                               

Arminiusi

Arminius ishte nje prijes fisnor gjermane, dhe ish oficer i ushtrisё romake. Ai i udhёhoqi fiset gjermane drejt fitores kundёr forcave romake nё Betejёn e Teuteborgut, nё vitin 9 tё erёs sonё.

                                               

Friedrich Fröbel

, Friedrich Fröbel ishte nje pedagog i shquar gjerman i cili eshte marre ne menyre aktive me edukimin parashkollor. Ai themeloi kopshtin per lojen dhe lodrat e femijeve.

                                               

Ulrike Guérot

Ulrike Beate Guérot eshte nje shkencetare politike dhe publiciste gjermane. Ajo dhe Robert Menasse jane te njohur ne mbare Evropen per kerkesen e tyre te nje krijimi e nje republike evropiane gjitheperfshirese dhe demokratike.

                                               

Hans-Joachim Lanksch

Hans-Joachim Lanksch perkthyesi i letersise shqipe ne Gjermani. Ka lindur ne vitin 1943 ne Braunschweig dhe u shperngul qysh ne rini ne Mynih, ku studioi ne fushat e filologjise ballkanike, sllavistike, kulture popullore dhe albanologji. Studimi ...

                                               

Johann Friedrich Herbart

Johann Friedrich Herbart filozof, psikolog dhe pedagog gjerman, themelues i pedagogjise si disipline shkencore akademike.

                                               

Johann Sebastian Bach

Johan Sebastian Bah, u lind me 21 mars 1685, ne nje familje muzikantesh, ne Aizenah Eisenach, ne Gjermanin e mesme. Ishte i fundit nga tete femije. Pas vdekjes se prinderve, kur ishte ende i mitur, ai jetoi me vellain e tij te madh, nga i cili mo ...

                                               

Johannes Sturm

Johannes Sturm ose Johan Shturmi ishte pedagog humanist dhe reformator gjerman. Shturmi ka merita te medha per arsimin e mesem jo vetem ne Gjermani por edhe jashte saj. Ne vitin 1538 ai themeloi ne Strasburg nje shkolle te mesme me strukture dhe ...

                                               

Konrad Adenauer

Konrad Adenauer u lind me 1876-1967 - politikan ne Gjermanin Federale, gjermane nga Gjermania. Nga 1917-1933 dhe ne vitin 1945 kryetare Oberbeurgermeister i Kellnit. Themelues dhe deri me 1966 udheheqes i Unionit te Krist Demokrateve Gjermane CDU ...

                                               

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven u pagezua me 17 dhjetor 1770 ne Bon, Gjermani dhe vdiq me 26 mars 1827 ne Vjene, Austri. Ishte kompozitor i Epokes Klasike Gjermane.

                                               

Princesha Sofi

Princesha Sofi formalisht Madheria e Saj Mbreteresha e Shqiperise Sofia) ishte bashkeshortja e Princ Vidit me te cilin u martua me 30 nentor 1906. Njihet gjithashtu si Princeshe Sofia e Shqiperise. Çifti mbreteror pati dy femije: Princesha Marie ...

                                               

Rupert Neudeck

Rupert Neudeck gazetar dhe humanist gjerman. Rupert Neudeck u lind ne qytetin Danzig sot qyteti Gdansk ne Poloni. Pas shkollimit fillor dhe atij te mesem, Neudeck studioi fillimisht per drejtesi, pastaj studioi edhe teologji, filozofi, gjermanist ...

                                               

Friedrich Schiller

Johann Christoph Friedrich Schiller, kurse nga viti 1802 njohursi von Schiller, lindi me 10 nentor te vitit 1759 ne Marbach am Neckar dhe vdiq me 9 maj te vitit 1805 ne Weimar ishte poet, dramaturg dhe historian aleman dhe gjerman i shquar. Njihe ...

                                               

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart, pagdigoezuar si Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, ishte nje kompozitor i shquar dhe me ndikim gjate epokes moderne. Moxart tregoi aftesi te jashtezakonshme nga femijeria e tij e hershme. Ai kompozoi nga ...

                                               

John von Neumann

John von Neumann ishte nje matematikan Hungaro-Amerikan i cili dha nje kontribut te madh ne nje game te gjere te fushave, duke perfshire edhe Teori e percakuar, analize funksionale, mekanike kuantike, Teoria ergodike, gjeometri te vazhdueshem, ek ...

                                               

Irmgard Griss

Irmgard Griss eshte nje gjykatese austriake, avokate dhe ish-presidente e Gjykates se Larte ne Austri. Ajo u regjistrua si kandaidate e pavarur ne zgjedhjet presidenciale ne Austri ne 2016. Griss u diplomua ne 1965 ne Akademine e Tregtise ne Graz ...

                                               

Avni Kaltani

Profesor-Doktor Avni KALTANI ka lindur me 15 gusht 1929 ne Ballsh te Fierit. Nga viti 1948 deri ne vitin 1952 ka kryer studimet ne Universitetin e Ostraves, ku eshte diplomuar si Inxhinier per Pasurimin e Mineraleve.

                                               

Sabataj Cevi

Sabataj Cevi ishte rabin sefardi dhe themelues i sektit hebre sabatarian, i cili ne moshen katerdhjete vjeçare i detyruar nga Sulltan Mehmedi i IV pranoi Islamin, se bashku me rreth 300 familje te pasuesve te tij, edhe pse kurre nuk e praktikoi. ...

                                               

Panos Aravantinos

Aravantinos u lind ne Korfuz dhe ndoqi kurse vizatimi ne Athine ne politeknikum. Me pas studioi ne Berlin ne akademi dhe i mbylli studimet ne Paris. Aravantinos i eshte ngritur Panos Aravantinos Decor Museum ne Pire.

                                               

David Coulthard

David Coulthard eshte piloti Skocez i Formula 1. Ka garuar per skuadrat WilliamsF1, McLaren Mercedes dhe Red Bull Racing. Gara e pare eshte mundesuar me vdekjen tragjike te Ayrton Sennas ne San Marino Grand Prix ne vitin 1994. Garen e pare ka fit ...

                                               

Jean-Claude Van Damme

Jean-Claude Camille François Van Varenberg, i njohur profesionalisht si Jean-Claude Van Damme, eshte nje artist belg luftarak, aktor, drejtor dhe me i njohur per filmat e tij luftarak artet veprimit. me te suksesshem te cilat perfshijne Bloodspor ...

                                               

John Cena

John Felix Anthony Cena eshte nje mundes profesionist dhe aktor. Ai per momentin eshte pjestar i WWE. Cena filloi karrieren e tij profesioniste ne mundje ne 1999 me Ultimate Pro Wrestling, ku ai majti UPW Heavyweight Championship. Ne 2001, Cena f ...

                                               

Mirna Jukić

Mirna Jukić e lindur me 9 prill 1986 eshte nje notare Austriake ne pension me origjine Kroate e cila fitoi medalje bronzi ne kursin e shkurter dhe natyrisht ate te gjate ne kampionatet boterore te notit. Ajo eshte trajnuar nga babai i saj Željko ...

                                               

Nadia Comăneci

Nadia Comăneci u lind me 12 nentor 1961 ne Rumani. Nadia ishte Gjimnastike Rumune. Njihet si nje fituese e shume çmimeve ne Lojrat Olimpike 1976 ne Montreal te Kanadase.

                                               

Usain Bolt

Usain Bolt (ka lindur ne Trelawny, me 21 gusht 1986, eshte sprinter nga Xhamajka. Bolti mban rekordin boteror ne vrapimin prej 100 m, me kohen 9.58 sekonda dhe ne 200 m me kohen prej 15.45 sek te arritura ne kampionatin boteror te atletikes ne Be ...

                                               

Antonio Bellushi

Antonio Bellushi, prift arberesh, gazetar, shkrimtar, pedagog, etnolog, lindur ne vitin 1934 ne Frashinete te Kozences. Diplomuar per filozofi e teologji. Ka sherbyer si prift famullitar arberesh. Ka themeluar revistat" Vatra Jone," Lidhja”, shoq ...

                                               

Anthony Quinn

Anthony Quinn ose Antonio Rodolfo Quinn Oaxaca ishte nje aktor meksikano - amerikan, si dhe piktor e shkrimtar. Ai luajti ne disa filma te vleresuar ne menyre kritike dhe komercialisht te suksesshem, duke perfshire:

                                               

Bekim Sejranoviç

Bekim Sejranoviç lindi ne 1972 ne Brçko. Ne 1985 u transferua ne Rijeke ku ndoqi shkollen detare dhe studioi kroatistike. Qe nga viti 1993, ka jetuar ne Oslo te Norvegjise, ku ka magjistruar per letersi te sllaveve te Jugut ne Fakultetin i Histor ...

                                               

Åke Cato

Åke Lennart Cato eshte autore dhe skenariste suedeze. Ai ka bere shume skeçe se bashku me Sven Melanderin. Ai ka punuar se bashku me Svenin ne fund te vitit 1980 dhe ne fillim te vitit 1990 ne shume skeçe si Werner och Werner. Cato ka shkruar ske ...

                                               

Elchin Iskenderzade

Elchin Iskenderzade shkrimtar dhe akademike, azere nga Azerbajxhani. Ka kryer studimet sekondare, me medalje te arte, me 1981, ne qytetin Agdam, si dhe Fakultetin e Mekanikes, Instituti Politeknik ne Baku Magna cum laudae, 1986. Ne vitin 1981 ka ...

                                               

Frans Sammut

Frans Sammut ka lindur ne Zebbug, Malte. Nxenes ne shkollen fillore ne Ħaż-Żebbug, ne Kolegjin St Aloysius, St Michaels Teacher Training College, Universitetin e Maltes, dhe ne Universitetin e Peruxhes. Diplome per te dhene mesim Italisht jashte ...

                                               

Kristin Hannah

Kristin Hannah eshte shkrimtare amerikane, e cila ka fituar shume çmime perfshire Golden Heart, Maggie, dhe Çmimin Kombetar te Lexuesve. Hannah lindi ne Kaliforni. Ajo diplomoi ne shkollen juridike ne Uashington dhe punonte ne Seattle para se te ...

                                               

Steve Harvey

Broderick Stephen Steve Harvey eshte komedian, prezantues televiziv, producent, aktor, dhe autor amerikan. Ai eshte autor i Act Like a Lady, Think Like a Man, e cila u botua ne mars 2009 dhe librat Straight Talk, No Chaser: How to Find dhe Keep a ...

                                               

Inga Borg

Inga Maria Borg, per nje kohe Grubbström, ishte artiste dhe shkrimtare suedeze. Ajo eshte e njohur per librat e saj per personazhin Plupp dhe takimin e saj me kafshet tjera. Inga Borg ishte vajza e notuesit Arne Borg.

                                               

Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro eshte shkrimtar britanik me origjine japoneze. U lind ne Nagasaki, Japoni dhe ne moshen 5-vjeçare u shperngul bashke me familjen e tij ne Angli. Ne vitin 1978 diplomoi ne Universitetin e Kentit, dega Gjuhe Angleze dhe Filozofi, kur ...

                                               

Panajot Kupitori

Panajot Kupitori ka qene nje shkrimtar arvanit nga ishulli Nidhra. Ai studioi letersi ne Universiteti i Athines dhe me vone ishte drejtor i nje sere shkollash. Ai organizoi edhe nje shkolle nate ku flitej arberisht. Kupitori eshte autor i Meletai ...

                                               

Camilla Läckberg

Läckberg lindi ne Fjällbacka, Suedi dhe filloi te shkruaj qe nga mosha e hershme. Pas diplomimit ne Universitetin e Göteborgut ne ekonomi, ajo u zhvendos ne Stokholm, ku punoi si ekonomiste para se te filloj te shkruaj. Ajo eshte partnere ne nje ...

                                               

Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa ose Jorge Mario Pedro Vargas Llosa, Markezi i Vargas Llosa eshte shkrimtar peruan dhe njeri nder romansieret kryesor ne Ameriken Latine. U lind ne vendin Arequipa, ne nje familje te klases se mesme me prejardhje spanjolle. Shko ...

                                               

Milovan Djilas

Millovan Gjilasi shkrimtar serbo-jugosllav. Ne vitin 1932 u antarsua ne Partin Komuniste, pas 6 viteve 1938 ne Komitetin Qendrore te saj, dhe me 1940 u zgjodhe ne politbyro. Gjate luftes se dyte boterore, Gjilasi se bashku me Mosha Pijaden organi ...