ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 204
                                               

Kozeta Zavalani

Kozeta Zavalani - autore, poete, gazetare e shkrimtare. Zgjedhur nje nga 26 grate e shquara ne bote. Mban titullin Ambasadore per Paqen. Kozeta Zavalani lindi ne qytetin e Korçes ne 8 mars 1958. U diplomua ne Fakultetin Ekonomik ne Universitetin ...

                                               

Zef Boga

Zef Marash Boga u lind ne vitin 1928 ne Boge te rrethit te Kurbinit ne nje familje me tradita te hershme atdhetare. Shtepia e tij i ka pasur perhere te hapura dyert per militantet e lirise. Edhe vet Zef Boga ka qene nje nga trimat e Brigades XXII ...

                                               

Zef Çuni

Zef Çuni ka lindur ne qytetin e Shkodres ne vitin 1956. Ka kryer studimet e larta me rezultate te shkelqyera ne degen e Arkitektures ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1981. Eshte specializuar ne Danimarke per Sociologji Urbane dhe institucionet ...

                                               

Zef Deda

Zef Deda eshte nje nga komedianet me te mire te Shqiperise, i cilesuar edhe si karagjozi i Shqiperise. Lindi ne Shkoder me 27 korrik 1950. Eshte shkolluar ne qytetin e tij te lindjes, dhe ne politeknikumin e ndertimit ne Tirane. Fillon shkollen e ...

                                               

Zef Mazi

Zef Mazi eshte nje diplomat shqiptar, ambasador, qe sherben si Kryenegociator i Shqiperise me Bashkimin Evropian per anetaresi ne BE. Ai me pare ka sherbyer si Asistent Special i Drejtorit te Pergjithshem per Strategji ne Agjencine Nderkombetare ...

                                               

Zef Paci

Zef Paci eshte profesor i Historise se Artit dhe i Piktures ne Fakultetin e Arteve Pamore, Universiteti i Arteve, Tirane. Eshte autor artikujsh studimore ne revista shkencore dhe ka nje pjesemarrje aktive ne konferenca e workshope. Krahas veprimt ...

                                               

Zejadin Qani Zymberi

Zejadin Qani Zymberi nga fshati Haraçine ne Shkup, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Zejadin Zymberi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territo ...

                                               

Zejnullah Gruda

Zejnullah Gruda profesor shqiptar. Ka lindur ne Peje, ne vitin 1936, ishte njeri nder themeluesit e universitetit" Haxhi Zeka” te Pejes dhe ka ligjeruar ne disa universitete brenda dhe jashte vendit, ne lendet se Drejtes nderkombetare, te Drejtav ...

                                               

Zekirja Nebi Hasani

Zekirja Nebi Hasani nga Shkupi, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Zekirja Hasani ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e administruara ...

                                               

Zeko Braho

Zeko Xhevdet Braho Profesor i Asocuar, Doktor i Shkencave, studiues dhe pedagog shqiptar. Ka lindur ne Fterre te Sarandes. Shkollen fillore e kreu ne fshatin e lindjes, te mesmen ne Normalen e Elbasanit, ndersa studimet e larta ne Institutin e La ...

                                               

Zenel Çelo

Zenel Çelo nga Vranishti, ushtarak e prijes popullor u vra trimerisht per mbrojtjen e Janines ne luftimet kunder shovinisteve greke, te cilet synonin pushtimin e Shqiperise se Jugut.

                                               

Zenel Hamiti

Zenel Hamiti, ambasador i Shqiperise ne Itali ne vitet 1949-1952. Hamiti perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte per krimet e Partise ...

                                               

Zenel Merjo

Zenel Feti Merjo lindi ne fshatin Nivice te Kurveleshit te Tepelenes, me 18 gusht 1927. Familja e tij merrej me bujqesi dhe blegtori. Filloren e kreu ne fshatin e lindjes. Pas perfundimit te shkolles se mesme vazhdoi studimet e larta ne Shkollen ...

                                               

Abdullah Zeneli

U lind me 25 mars te vitit 1952. Eshte poet, prozator dhe editor i shtepise botuese Buzuku, Prishtine, Kosove. Ka kryer studimet e larta ne Fakultetin Filologjik te Prishtines, dega Letersi dhe Gjuhe Shqipe. Nga viti 1973 ka punuar ne shtepine bo ...

                                               

Zenepe Dibra

Zenepe Dibra lindi ne Shkoder me 13 mars 1948 ku kreu shkollen fillore dhe te mesme. Me 1970 diplomohet inxhiniere ndertimi ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Inxhinierise, Dega Ndertim. Deri ne vitin 1974 punon inxhiniere projektuese ne Zyr ...

                                               

Zenepe Luka

Zenepe Luka. Zenepe Luka Çekrezi, lindi ne Librazhd, ku mori edhe aresimin tetevjeçar.Pasi perfundoi shkollen e mesme "Luigj Gurakuqi” ne Elbasan, kreu studimet e larta ne Fakultetin e Shkencave Politiko-Juridike ne Tirane dhe ne maj te vitit 197 ...

                                               

Zeni Ballazhi

Zeni Ballazhi ka lindur ne Kerçove, Republika e Maqedonise ne vitin 1975. Studimet e Larta i ka kryer ne Akademine e Arteve Vizuale ne Tirane, gjate viteve 1993-1998, ndersa studimet Master i ka kryer ne Fakultetin e Arteve te Prishtines ne periu ...

                                               

Zenun Pajaziti

Zenun Pajaziti shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne Gjilan. Studioi ne Fakultetin Teknik te Universitetit te Prishtines ku specializoi ne ndertimtari. Me vone studioi ne Shkollen Politike te Prishtines dhe perfundoi kursin nga programi per viz ...

                                               

Zeqai Spahiu

1912-1991 Figura e prof. Zeqai Spahiut hyn ne dekadate fundit te shek XX me nje bagazh dijeshe kulture duke i vene ato ne sherbim te kombit. Gjate perkushtimit te tij ne mesimdhenie si nje mesues premtues dhe horizont te gjere, si njohes i pedago ...

                                               

Zeqi Agolli

Zeqi Agolli ka lindur ne Tirane me 23 mars 1923 dhe vdic me 17 Mentor 2018, ne nje familje me tradita patriotike. I ati i tij, Rexhep Agolli, ka mbeshtetur fuqishem levizjen per pavaresine e vendit. Shtepia e Agollit ka qene nje nga bazat me te f ...

                                               

Fadil Zeqiri

Fadil Zeqiri u lind ne Kajcanj te Paramithise se Çamerise, me 15. 07. 1937. Shovinistet greke, gjate Luftes se Dyte Boterore, i vrane prinderit dhe shume te aferm te tij. Mbeti jetim dhe keshtu detyrohet te vije ne Shqiperi. U strehua ne Sarande, ...

                                               

Zeqirija Nevaip Tahiri

Zeqirija Nevaip Tahiri nga fshati Vejce ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Zeqirija Tahiri ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territo ...

                                               

Ziadin Sela

Ziadin Sela eshte politikan shqiptare dhe kryetar i partise Aleanca per Shqiptaret ne Maqedonine e Veriut. Shkollimin fillor e ka kryer ne vendlindje, te mesmen ne shkollen "Sami Frasheri" ne Prishtine. Ka diplomuar ne Fakultetin e Mjekesise, Uni ...

                                               

Myzafer Zifla

Muzafer Zifla ka lindur ne 5 dhjetor 1962,ne Tepelene. Ai eshte nje aktor shqiptar, ka mbaruar akademine e arteve skenike ne vitin 1981-1985 ai aktualisht punon ne Teatrin Kombetar. Ai eshte i njohur per filmat si: 1983: Dora e ngrohte 2006: Gjol ...

                                               

Zigur Lelo

Zigur Lelo Heroi i Popullit. Veprimtar i luftes per mbrojtjen e pavaresise te teresise tokesore te vendit, pjesemarres ne Luften e Vlores te 1920 ku edhe u vra ne fshatin Kote.

                                               

Zihni Abaz Kanina

Zihni Abaz Kanina Hamzaraj lindi ne Kanine te Vlores ne nje familje te vjeter feudalesh. U dallua si politikan e diplomat. Qe ne vitin 1906 u emerua nenpunes i konsullatave turke ne Greqi, Bejrut, Malte, etj. U burgos prej autoriteteve turke, kur ...

                                               

Zija Kambo

Gjeneral Major Zija Kambo," Hero i Popullit” lindi ne Bitincke te Devollit, me 15.03.1915. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa gjimnazin ne Korçe. Me pas ndoqi studimet ne Itali per roje finance. Ne vitin 1953 mbaroi Akademine Ushtarake ...

                                               

Zija Xholi

Zija Xholi lindi me 25 prill te vitit 1923 ne Korçe. Shkollen e mesme e kreu ne Liceun Francez, ndersa me vone pati mundesine te studioje ne ish-Bashkimin Sovjetik per Filozofi, ne Universitetin Lomonosov, ne menyre te shkelqyer. Emri i tij rendi ...

                                               

Suzana Zisi

Suzana Zisi, u lind ne Vlore ne vitin 1967. U diplomua per Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Universitetin e Elbasanit ne vitin 1990. Qysh atehere e deri ne vitin 2000, ka botuar krijimet e veta poetike ne faqet e gazetave letrare te kohes. Ne vitin 20 ...

                                               

Brunilda Zllami

Brunilda Zllami shkrimtare shqiptare. Ka lindur ne qytetin e Bajram Curri dhe eshte diplomuar per mjekesi dhe vazhdon fakultetin juridik. Romanet e saj, qe ne fillimet e botimit prej vitit 1996, kane gjetur lexuesin e tyre te gjitha moshave. Fabu ...

                                               

Rexhep Zogaj

Rexhep Zozgaj u lind me 1935 ne Turjake. Shkollen e mesme e kreu ne Prishtine, Fakultetin Filozofik ne Universitetin e Beogradit. Punoi kryesisht ne Shtepine Gazetare Botuese" Rilindja”, me pare kryeredaktor i Gazetes, pastaj drejtor i pergjithsh ...

                                               

Zoi Themeli

Zoi Themeli, gjeneral Leitnant, kandidat per anetar te Komitetit Qendror te Partise. Kryetar i deges se puneve te brendshme ne Shkoder. Drejtues i Drejtorise se Zbulimit Politik nga 1 korriku 1955 deri me 31 mars 1966.

                                               

Zoica Haxho

Zoica Haxho eshte balerine Shqiptare. Ajo studioi gjashte vjet ne Moske per balet, ku dhe u be kryebalerine e "Balshoj Teater", kryebalerine e Teatrit te Operas dhe Baletit te Shqiptareve, "Heroine e Punes Socialiste, e bija e fierakut Nikollaq H ...

                                               

Mulla Rashit Zylfiu

Mulla Rashit Zylfiu u lind me 22.09.1979 ne Gjilan. Shkollen fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Deri sa ishte ne klasen e katert te fillores, kishte filluar ti marr mesimet e para fetare nga Mulla Halim Shabani, imam i xhamise se madhe ne Gjila ...

                                               

Pilo Zyba

Pilo Zyba, poet, prozator, fabulist, publicist e perkthyes. Antar i lidhjes se shkrimtareve te shqiperise qe nga viti 1982. Ne vitin 1990 emigron ne Greqi ku jeton edhe sot. Pjesmarres ne Anthologjine e pare ne emigracion" Balada e largesive” Ath ...

                                               

Zyber Konçi

Zyber Konçi ish-trajneri i Kombetares shqiptare te Futbollit dhe nje prej figurave me te njohura te trajningut shqiptar. Prof. Dr. Zyber Konçi ishte trajneri i pare qe drejtoi Shqiperine ne nje fushate eliminatore ato te Euro 1964, ku arriti dhe ...

                                               

Zyhra Mula

Zyhra S. Mula lindi me 1920 ne Gjakove -1994, kengetare e muzikes se lehte, shqiptare nga Kosova. Zyhraja ishte e bija e Selim Mula nje luftetar i ngushte i çetes se Bajram Currit. Me 1931, i Ati i saj se bashku me te dhe gruan e djalin, Jusufin ...

                                               

Zyliha Miloti

Zyliha Miloti eshte nje aktore e mirenjohur nga Shkodra. Lindi me 11 janar 1946. Pa i mbushur 14 vjet, kur ishte ne klasen e 7-te, u paraqit per here te pare para publikut si nje kengetare e vogel shume e talentuar ndersa si aktore e humorit, ajo ...

                                               

Zylyftar Poda

Zylyftar Poda, apo siç ka qene emri i vertete i tij, Iljaz Poda, lindi rreth vitit 1768, ne fshatin Pode te Kolonjes, i cili ndodhet edhe sot ne te dale te qytetit te Ersekes, afer ures se Shalesit, ne te djathte te rruges qe te shpie ne Leskovik ...

                                               

Zhani Ziçishti

Zhani Petro ka lindur ne 31 maj te vitit 1940 ne qytetin e Korçes. Pas mbarimit te studimeve te larta ne Institutin e larte te Arteve fillon punen si aktor prane Teatrit "A.Z. Çajupi" te Korçes. Me trupen e ketij teatri do te interpretoje nje ser ...

                                               

Zehra Zhubi

Shkollen fillore dhe 5 klase te shkolles zejtare. Me 1941 e filloi punen si mesuese ne shkollen fillore "Skenderbeg" ne Mitrovice.Gjate muajve korrik -gusht-shtator 1943,mbaroi kursin e dyte pedagogjik ne grupin B, ku gjendeshin 38 kursist nga Mi ...

                                               

Ilirian Zhupa

Ilirian Zhupa ka lindur ne 1957 ne Tepelene. I diplomuar i Institutit Pedagogjik se Shkodres. Ka punuar si arsimetar, gazetar e botues dhe ka qene ish anetar i deges shqipetare te Komitetit te Helsinkit per te drejtat e njeriut. Gjithashtu ka qen ...

                                               

Burrneshat

Virgjereshat e betuara, te njohura ne shqip burrneshat, jane gra qe ndermarrin nje betim deliresie dhe veshin rroba mashkullore per te jetuar si burra ne shoqerite patriarkale te Shqiperise Veriore, Kosoves dhe Malit te Zi. Ne nje shtrirje me te ...

                                               

Rabë Lajqi

Rabe Lajqi lindur me 1930 ne Pepaj - burreneshe, shqiptare nga Kosova. Femer qe ne moshen 12 vjeçare ka marre vendin e burrit te shtepise. Raba kishte vendosur te veshe teshat e burrit pasi forcat serbe ja kishin vrare te atin. Vellau i saj ishte ...

                                               

Erifili Bezhani

Erifili Bezhani lindi ne Vlore, me 16 nentor 1910. Pas mbarimit te shkolles fillore ne vendlindje, e ema e dergon per shkollim ne Korfuz dhe pas mbarimit te shkolles se mesme atje shkon ne France me te motren, ku studion fillimisht per Letersi fr ...

                                               

Etta James

Etta James, bije e nje nene me ngjyre dhe nje babai te bardhe, i cili me pas i braktisi, Etta James gjate gjithe jetes ndjeu" peshen” e diversitetit te saj. Veç muzikes dhe zerit te mrekullueshem, emocioneve qe u fali mijera fansave, jeta e saj u ...

                                               

Zeqir Fazliu

Shkollen tetevjeçare e mbaroi ne Rogane Rogaçice. Shkollen Normale ne Gjilan me 1965. Shkollen e Larte Pedagogjike, dega gjuhe dhe letersi shqipe e mbaroi ne Prizren, me 1969. Fakultetin Filozofik, dega gjuhe dhe letersi shqipe e mbaroi ne Prisht ...

                                               

Kristo Qiriazi

Kristo Qiriazi ishte sekretar i Klubit "Bashkimi" te Manastirit, njeri nder veprimtaret e shquar te "Shoqerise Botonjese Letrare" te ketij qyteti. Me ndihmen e kesaj Shoqerie dhe te atdhetareve shqiptare brenda dhe jashte vendit, sidomos te Fehim ...

                                               

Snjezhana Kordiq

Snjezhana Kordiq eshte nje linguiste kroate. Perveç punes se saj ne sintakse, ajo eshte marre edhe me sociolinguistike. Kordiq eshte e njohur midis jo-specialisteve per artikuj te ndryshem kunder politikes pastruese dhe pershkruese te gjuhes ne K ...

                                               

Vasfi Samimi

Vasfi Samimi ka qene doktor i shkencave, mjek veteriner, dhe publicist shqiptar. Renditet nder themeluesit e sherbimit veterinar e zooteknik ne Shqiperi. Qe gjithashtu nder futbollistet e pare shqiptare qe ka luajtur jashte vendit ne Turqi ne nje ...