ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 203
                                               

Gani Xhafolli

Ne moshen 70 vjecare, ka nderruar jete, shkrimtari i madh shqiptar, Gani Xhafolli. Xhafolli u lind ne fshatin Drenovc afer Prishtines ne vitin 1945. Ndryshe, ai punoi ne arsim: ne Drenofc, Barileve, ne Lipjan dhe ne Magure, si me-sues. Ne Radiote ...

                                               

Haki Xhakli

Haki Xhakli eshte nje piktor shqiptar i Kosoves dhe nje profesor universiteti nga Kosova. Ai eshte i njohur per pikturat e tij te kompozimit ku dominojne figurat e kalit, kalase dhe gruas.

                                               

Xhavit Ahmeti

Xhavit Ahmeti, lindi me 25 tetor te vitit 1952 ne fshatin Perlepnice te Gjilanit dhe vdiq me 21 nentor te vitit 1996, ne nje aksident, si keshilltar politik i Presidentit Dr. Ibrahim Rugova. Ishte profesor i kimise ne Fakultetin e Shkencave Matem ...

                                               

Xhavit Gjata

Xhavit Gjata mjek shqiptar, nje nga themeluesit e sherbimit te psikiatrise ne Shqiperi. Emrin e prof. dr. Xhavit Gjates, e mban sot spitali i Psikiatrise ne Qendren Spitalore Universitare" Nene Tereza” ne Tirane.

                                               

Xhavit Kadri Kryeziu

Xhavit Kadri Kryeziu u lind me 24. 4. 1943 ne Rogaçice, komuna e Kamenices. Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, Normalen ne Gjilan, ndersa ShLP-ne, Dega e Gjuhes e Letersise Shqipe ne Prizren. Fakultetin per te njejten dege e kreu ne Prishti ...

                                               

Xhejms Berisha

Xhejms Berisha ka lindur me 22 janar 1972 ne Brestovc, Kosove. Lindi ne nje familje te thjeshte kosovare me prinder fermere. Femijeria e tij do te ishte mese e zakonshme, e ndare mes shkolles fillore dhe puneve ne fshat. Qe i vogel, teksa shihte ...

                                               

Xheladin Beqiri

Xheladin Beqiri lindi ne nje familje fshatare te varfer, ne Gjilan - Kosove. Te atin ia vrane serbet. Per te jetuar, ishte shtrenguar te punonte si sherbetor qe ne moshen e femijerise, duke bredhur nga krahina ne krahine, deri sa u vendos ne Kurv ...

                                               

Xhelal Deliallisi

Veprimtar shoqeror dhe politik i levizjeve per çlirim kombetar. Ne nentor 1912, si delegat i Shijakut, mori pjese ne shpalljen e pavaresise. Firmoi dokumentin e pavaresise me shenim ne osmanisht" Xhemmalyyddin bej”. Gjate viteve `20 mori pjese ne ...

                                               

Xhelal Neziri

Xhelal Neziri lindi ne fshatin Tearce te Tetoves, Maqedoni me 3 korrik te vitit 1977, eshte gazetar shqiptar. Shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne Tetove derisa ne Shkup diplomoi ne Fakultetin Filologjik. Menjehere pas diplomimit, ne vitin 199 ...

                                               

Xhelil Aliu

Xhelil Aliu, regjisor dhe foles ne Radio-Tirana. Ka lindur ne vitin 1946 ne Kalivaç te Tepelenes, ku mori arsimin fillor dhe shtatevjeçar. Pasi kreu arsimin e mesem ne Teknikumin e Minierave dhe Gjelologjise ne Perrenjas, punoi disa vjet ne Minie ...

                                               

Xhemail Agaj

Xhemi Agaj eshte aktor shqiptar i diplomuar ne Fakultetin e Arteve te Univeristetit te Prishtines te profesor Enver Petrovci. Aktualisht jeton dhe vepron ne Kanada.

                                               

Xhemajl Arënliu

Xhemajl Arenliu ka lindur me 20.07.1934 ne Prizren. Ka perfunduar shkollen e larte komerciale, ndersa me vite ka punuar si armistar ne shume fshatra duke dhene kontribut ne arsimimin e gjernaratve te shumta. Kontribut te madh ka dhene edhe gjate ...

                                               

Xhemajl Pllana

Xhemajl Pllana Lindi me 15. 08. 1955 ne Shtitarice te Vushtrise. E ka mbaruar Fakultetin e Shkencave Matematikore-Natyrore, dega e Gjeografise, ne vitin 1981. Si profesor i gjeografise, ne shkollen" 21 nentori”, ne vitin 1981, u diferencua dhe u ...

                                               

Xhemal Dalipi

Xhemal Dalipi, kengetari i njohur i kenges popullore kolonjare. Eshte nje nga perfaqesuesit me te denje te muzikes popullore qytetare dhe mbahet mend nga publiku per kengen "As e vogel as e madhe". Ai ka qene per rreth 50 vjet pjese e Grupit Kolo ...

                                               

Xhemal Deliallisi

Xhemal Deliallisi ishte veprimtar shoqeror dhe politik i levizjeve per çlirim kombetar, nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Shqiperise. Xhemal Deliallisi u lind ne Shijak. Ai mori pjese ne shpalljen e pavaresise si delegat i Shijakut ne nent ...

                                               

Xhemal Laçi

Kolonel Xhemal Laçi u lind ne Lacaj te Pukes ne nje familje te varfer por atdhetare. Kesaj familje nuk i munguan intelektual si Zmajl Laci, Halil Laci, Beqir Laci, Kapiteni Ymer Laci. Mesimet e para i mori ne vendlindje, me pas ne Shkoder e Tiran ...

                                               

Xhemal Myftiu

Xhemal Myftiu ishte nje aktor shqiptar i estrades se Tiranes gjate periudhes se komunizmit. Ne vitet e demokracise ai mori pjese te skeçet televizive ne TV 2000 i drejtuar nga Haxhi Isufi.

                                               

Xhemal Naipi

Xhemal Naipi ka qene kadi, myfti dhe Kryetari i pare Keshillit Kombetar te Shqiperise, nga 27 mars 1920 deri me 1920.

                                               

Xhemal Qefalia

Xhemal Qefalia eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Xhemë Tupalla

Ai ishte djali i dyte i Murat Osmanit dhe Hanifes – familje muhaxheresh e cila ne vitin 1912 vendoset ne Gjilan. Me 1938 Xhema se bashku me shoket e tij: Muharrem Kacabashin, Mitat Azizin dhe Ruhan Sfircen, shkon ne Gjermani ku qendron deri ne 19 ...

                                               

Xhemi Agaj

Xhemi Agaj eshte aktor shqiptar i diplomuar ne Fakultetin e Arteve te Univeristetit te Prishtines te profesor Enver Petrovci. Aktualisht jeton dhe vepron ne Kanada.

                                               

Xhemil Çela

Xhemil Çela lindi ne Gusmar te Kurveleshit me 2 prill1937. Ushtarak, publicist, patriot, "Nderi i Qarkut Gjitokaster", "Personalitet i shquar i Laberise".

                                               

Xheraldina Vula

Znj. Vula u lind 1963; ka diplomuar ne Universitetin e Prishtines – fakulteti i Gjuhes dhe Letersise Shqipe. Ajo eshte Zevendes Drejtoreshe dhe anetare e Bordit te Drejtoreve ne Kompanine 21. Eshte gazetare e njohur dhe modetarore e talkshow prog ...

                                               

Xhesika Gjonikaj

Xhesika Gjonikaj ka studiuar ne Shkollen e Baletit ne Tirane per 6 vite. Ende edhe sot i kujton fillimet e saj ne balet me mjeshtrin e ndjere, Agron Aliaj. Asokohe ishte vetem 10 vjeç. Ndersa, 2 vitet e fundit te shkolles beri ne Shkollen e Balet ...

                                               

Xhevair Lleshi

Xhevair Hekuran Lleshi lindur ne Lapardha – Berat, 03 Nentor 1947. Ka kryer Universitetin e Tiranes – Fakulteti. Histori – Filologji, Dega Histori – Gjeografi ; Specializim per Psikologji – Pedagogji.

                                               

Xhevair Zeneli

Xhevahir Zeneli Ka mbaruar Akademine e Arteve nga viti 1981 deri ne 1985 per drame. Eshte nje aktor i njohur i Estrades se Tiranes. Lindur me 1961 ne Luaras te Kolonjes.

                                               

Xhevat Hana

Xhevat Hana ishte nje nga prokuroret me te njohur te Shqiperise, me nje karriere te gjate ne drejtesi, per disa kohe dhe si keshilltar i presidentit Alfred Moisiu. Ai ka sherbyer per nje periudhe te caktuar edhe si pjese e struktures ne zyren e A ...

                                               

Xhevat Kallajxhi

Xhevat Kallajxhi gazetar shqiptaro-amerikan. Ka punuar per shume vite prane seksionit shqip te Zerit te Amerikes dhe si redaktor pergjegjes i gazetes Dielli. Xhevat Kallajxhiu vdiq me 8 nentor, 1989, ne moshen 85-vjeçare, ne nje lagje te shtetit ...

                                               

Xhevat Serezi

Xhevat Serezi me 52 rolet e tij episodike ne Teatrin Popullor la gjurme ne hisotirne e ketij teatri. Ai erdhi ne vitin 1945, me prevojen e tij ne leizjen amatore te kryeqytetitne vitet 30, duke iu bashkuar grupit te aktoreve qe nisnin hisotirne n ...

                                               

Xhevdet Mustafa

Xhevdet Mustafa I arratisur nga Shqiperia ne vitin 1964 ne drejtim te Amerikes, Xhevdet Mustafa eshte njeriu qe hyri si personi fundit qe do desantonte ne Shqiperi per te vrare ish-diktatorin Hoxha. Gjate qendrimit te tij ne Amerike, Xhevdet Must ...

                                               

Xhevdet Spahija

Xhevdet Spahija piktor, u lind ne Peje me 1950. 1971 kreu shkollen e teknikeve te artit figurative – Peje 1982 u diplomua ne akademin e arteve ne Prishtine – dega e artit figurative 2005 kreu FA – studimet pasdiplonike dhe muarr granden Mr i pictures

                                               

Xhevdet Xhafa

Xhevdet Xhafa U lind ne vitin 1934 ne Peje. Skollen e Mesme te Artit e kreu ne vendlindje. Akademine e Arteve Figurative, drejtimin e piktures, e kreu ne Lublane, ne vitin 1970, ne klasen e prof. Gabriel Stupica. Stu­dimet pasuniversitare, drejti ...

                                               

Xhevit Bushaj

Xhevit Bushaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Xhezair Dafa

Xhezair Dafa regjisor shqiptar. Ka lindur ne Borsh, ndersa studimet e larta i kreu ne degen e Aktrimit ne shkollen e larte" Aleksander Moisiu”. Komisari i drites”," Ngadhnjim mbi vdekjen”," Njesiti gueril”," Plage te vjetra” jane vetem disa nga f ...

                                               

Xhezo Canaj

Xhezo Canaj ka lindur ne Vasjar te Tepelenes, ne 1961. Shkollen e mesme e kreu ne qytetin Memaliaj, ndersa studimet e larta i kreu ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Shkencave te Natyres, dega Matematike. Ka punuar si mesues dhe drejtues ne ...

                                               

Xhovani IV

Papa Gjoni IV ishte papa i 72 i Kishes Katolike. Sherbeu si pape qe nga zgjedhja e tij me 24 dhjetor 640 dhe deri me 12 tetor 642. Paraardhes i tij ishte papa Severini, ndersa pasardhesi papa Theodhori I.

                                               

Xhovani Shyti

Xhovan Andrea SHYTI,eshte gazetar shqiptar.Lindi ne qytetin e lashte te Beratit. Arsimin fillor e kreu ne shkollen "7 Nentori" dhe ate te mesme ne gjimnazin "Bab Dud Karabunara". Perfundoi studimet e larta prane fakultetit Gjuhe dhe Letersi. Esht ...

                                               

Ylli Alushi

Ylli Alushi Ushtroi detyren e kryetar te Sherbimit Informativ Shteteror SHISH ne nje periudhe afer tre mujore pas vdekjes se Kujtim Hysenaj, duke qene se ishte zevendeskryetar i ketij sherbimi.

                                               

Ylli Bufi

Ne qershor te vitit 1991 zgjidhet minister i industrise se lehte dhe ushqimit. Deputet i Kuvendit te Shqiperise nga viti 1991 deri ne vitin 2009. Nenkryetar i Kuvendit te Shqiperise ne vitin 2005-2009, kryetar i Komisionit parlamentar te Ekonomis ...

                                               

Ylli Çiftja

Ylli Çiftja eshte nje kengetar shqiptar dhe muzika ku identifikohet me shume eshte ajo e lehte. Ne Dhjetor 1977, Adriana Ceka dhe Ylli Çiftja marrin pjese ne Festivali i 16-te ne RTSH me kengen "Sa lule çel pranvera". Ne Dhjetor 1978, Ylli Çiftja ...

                                               

Ylli Dilo

Ylli M. Dilo u lind ne Sheper te Zagorise, ne vitin 1951, vendlindja e Andon Zako Çajupit dhe Ilia Dilo Sheperit. Mesimet e para i mori ne vendlindje, ndersa shkollen e mesme, e mbaroi ne Tirane, me rezultate shume te mira. Dyert e shkolles se la ...

                                               

Ylli Molla

Ylli Molla lindi ne Skrapar ne vitin 1964. Gazetar profesionist qe nga viti 1992. Karrieren e ka nisur ne gazeten "Luftetari", gazetar dhe redaktor pergjegjes. Me pas, ne gazeten "Shekulli", redaktor i kronikes dhe i redaksise se investigimit. Kr ...

                                               

Ylli Ndroqi

Ylli Ndroqi eshte nje biznesmen shqiptar ne fushen e medias dhe investimeve te ndryshme ne infrastrukture dhe import-eksport, themelues dhe drejtues i disa prej kompanive ne Shqiperi. Ndroqi eshte nje ze i njohur ne fushen e diplomacise se Konsuj ...

                                               

Ylli Rakipi

Ylli Rakipi ka lindur me 10 Mars 1959ne Kolonje. Ai eshte diplomuar ne degen Gjuhe-Letersi dhe ne ka shkruar ne gazetat "Zeri i Rinise" dhe "Drita". Ne ate kohe ka qene gjithashtu anetar i Lidhjes se Shkrimtareve. Ne vitin 1992, Rakipi ka qene kr ...

                                               

Ylli Tomorri

Ylli Tomorri trajner i Partizanit ne volejboll per meshkuj. Ai ka qene edhe trajneri i Studentit, duke i dhene kesaj skuadre 13 tituj" kampion” dhe 11 Kupa te Shqiperise, si dhe trajneri i kombetares se meshkujve.

                                               

Ylli Trokitës

Adem Ramadani i njohur dhe me emrin Ylli Trokites lindi me 19 mars te vitit 1985 ne Prishtine, eshte artist shqiptar, drejtor i shtepise artistike "albaSTARs", ish CEO i Nesmedia, drejtor i revistes "HipHopKultura", drejtor i festivalit "HipHopFe ...

                                               

Ylli Xhaferri

Ylli Xhaferri mesues dhe shkrimtar shqiptar. Mesues letersie ne qytetin e Rrogozhines. Ylli Xhaferri eshte autor librash poetik dhe ne proze. U nda nga jeta nga COVID-19 me 15 nentor 2020.

                                               

Ymer Bala

Lume drite - 1975 Ditet qe sollen pranveren - 1979 Mengjeze lufte - 1971 Gjurma - 1970 Çeta e vogel - 1979 Operacioni "zjarri" - 1973 Flaka e maleve - 1982 Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e ...

                                               

Ymer Deliallisi

Ymer Deliallisi lindi ne Shijak me 1873. Emigroi heret ne kolonite e shqiptareve jashte atdheut, nga ku mori formimin e pare te tij si veprimtar i levizjes kombetare. Bashke me miqte e tij Abdi e Murat Toptani, mori pjese ne kryengritjen e pergji ...

                                               

Ymer Dishnica

Ymer Dishnica qe anetar i Partise Komuniste Franceze, politikan dhe mjek shqiptar. Dishnica perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte pe ...