ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 202
                                               

Vasjan Lami

Vasjan Lami eshte aktor ne Teatrin Kombetar me aktivitet teatral dhe ne kinema, regjisor dhe dublues filmash shqiptar. Diplomohet ne vitin 1982 per aktrim ne Akademine e Arteve ne Tirane me nota te shkelqyera. Qe nga ky vit punon ne Teatrin Kombe ...

                                               

Vaskë Koleci

Vaske Koleci ishte shef Seksioni dhe me pas drejtor i Sigurimit te Shtetit, ndihmesminister i Puneve te Brendshme, rrobaqepes dhe kooperativist. Koleci perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmi ...

                                               

Vaskë Milkani

Vaske Milkani punonjes i Sektorit te Leksikologjise te Leksikografise pran Institutit te Gjuhesise dhe Letersise te Akademise se Shkencave te Shqiperis. Gjate kryerjes se detyres Vaske Milkani ka punuar per ndertimin e kartotekes se Leksikut te S ...

                                               

Vaso Papaj

Vaso Papaj ka lindur ne Tirane ne janar 1945 dhe banues ne Durres. Ka kryer Fakultetin e Shkencave te Natyres dega Matematike ne vitin 1968 dhe qe atehere ka ushtruar te gjitha profesionet, perjashto ate te vetin, te mesuesit: pra punetor krahu, ...

                                               

Vebi Velija

Vebi Velija lindi me 28 Korik te vitit 1948,ne fshatin Gradec te Gostivarit,Republika e Maqedonise. Vebi Velija pas perfundimit te studimeve per ekonomi, e lidhi jeten e tij pothuajse per gati 38 vjet, me biznesin. Investimet e tij u shtrine ne K ...

                                               

Vedat Bajrami

Vedat Bajrami ne Prishtine eshte aktor, humorist dhe regjisor. Ai eshte pjese e grupit Humoristik "Stupcat" i cili debutoi per here te pare me 2002-en. Ai eshte i njohur per shume vepra artistike, duke luajtur personazhe si: Liki, Fuka, Sahit Pli ...

                                               

Vegim Xhani

Vegim Xhani, ka qene nje nga aktoret e mirenjohur i Estrades se Tiranes. Perveç roleve te shumta ne Estrade, Xhani ka interpretuar edhe ne disa filma artistike: Kur hiqen maskat, Vajzat me kordele te kuqe dhe Shtigje te luftes. Xhani gjithashtu l ...

                                               

Vehbi Alimuça

Vehbi Alimuça, ishte bosi i firmes piramidale" Vefa Holding” e cila u krijua ne mesin e vitit 1993 dhe deri ne vitin 1998 kur u arrestua ai mashtroi 57.923 persona, duke i marre atyre shumen prej rreth 325.300.000 dollaresh amerikane.

                                               

Vehbi Bala

U lind me 1923 ne Shkoder. Studimet e larta i kreu ne Tirane dhe ne Bukuresht Rumani. Qe mesues ne gjimnazin e Gjirokastres dhe te Shkodres, me pas pedagog i Letersise Shqipe ne Institutin e Larte Pedagogjik te Shkodres si dhe ne Universitetin Sh ...

                                               

Vehbi Frashëri

Vehbi Frasheri ka qene nepunes dhe anetar i ngarkuar me Punet e Jashtme ne Komitetin Ekzekutiv te Perkohshem pas kapitullimit italian.

                                               

Vehbi Furxhi

Vehbi Furxhi ka lindur ne qytetin e Korçes, ne nje familje nga me te vjetrat e ketij qyteti. Babai i tij ka qene mesues, gjyshi ka qene patriot, mik i Fan Nolit. ishte pjese e parise t Korçes. Vehbi Furxhi ka mbaruar Universitetin e Tiranes ne Fa ...

                                               

Vehbi Hoti

Prof. Dr Vehbi Hoti u diplomua ne Fakultetin e Shkencave te Natyres se Universitetit te Tiranes, ne Degen Biologji-Kimi. Prej me shume se 35 vitesh eshte pedagog ne Universitetin e Shkodres," Luigj Gurakuqi” ku ka dhene lendet Psikologji-Pedagogj ...

                                               

Veip Avdiaj

Veip Nelo Avdiaj ka lindur ne vitin 1936 ne fshatin Kashisht te Tepelenes. Nga viti 1952, ishte banor i kryeqytetit tone te Tiranes. Me arsimin e larte, ekonomik. Ka punuare si specialist ne Kombinatin e Tekstileve "Stalin" dhe ne pjesen me te ma ...

                                               

Veiz Halil Kovaçi

Veiz Halil Kovaçi Ka lindur ne vitin 1949 ne Gjakovice te Skraparit. Ka mbaruar Akademine e Forcave Ajrore per pilot reaktivi. Kryente detyren e komandantit te ekuipazhit ne Regjimentin e Kuçoves. Me 05.08.1974 ra ne krye te detyres, ndersa po ng ...

                                               

Veledin Delo Resuli

Veledin Delo Resuli Ka lindur me 26 nentor 1950 ne Vlore. Mbaroi Akademine e Forcave Ajrore ne Vlore per pilot dhe kryente detyren e komandantit te ekuipazhit me helikopter. Ra ne krye te detyres ne katastrofen ajrore te dates 22.11.1989 ne Himar ...

                                               

Veli Gerraj

Veli Gerraj, djali i Çamerise qe perkrahu Kongresin e Manastirit me 1908 dhe perhapi gjuhen shqipe ne Çameri. Nen drejtimin e Ismail Qemalit me 1911 – 1912 u be nje nga drejtuesit e kryengritjes antiturke ne Shqiperine e Jugut. Me 28 nentor 1912 ...

                                               

Veli Harxhi

Veli Harxhi lindi ne Gjirokaster. Veprimtar i klubit patriotik te qytetit, bashke me Idriz Gurin e Hysen Hoxhen. Bashke me kete te fundit, perfaqeson Gjirokastren ne kuvendin e Vlores dhe firmoi aktin e pavaresise, me siglen" Veli Harçi”. Harçi u ...

                                               

Veli Korça

Veli Korça ka lindur ne vitin 1867, ne nje familje te njohur te qytetit te Korçes, e spikatur per ndjenjat patriotike. Mesimet e para i mori ne vendlindje, pasi perfundoi Ruzhdien ne Korçe, shkollen e mesme e perfundoi ne Manastir, ku pati aftesi ...

                                               

Veli Llakaj

Ne vitet 1978-1982 eshte deputet i zones se Kurveleshit se Siperm ne Tepelene. Ne vitet 1975-1982 eshte nje nga 5 anetaret e Keshillit te Larte te Mbrojtjes. Me 13 tetor 1982, Komiteti Qendror i behet gjyqi politik si "puçist" e bashkepunetor i M ...

                                               

Venera Mustafa

Venera Mustafa eshte dizajnere e modes nga Kosova, qe jeton dhe vepron ne Prishtine. Ne 2010 Venera Mustafa themeloj marken nen emrin e saj veneramustafa, me baze dhe prodhim ne Prishtine Kosove. Perfundoi studimet ne dizajnin e modes prêt a port ...

                                               

Naum Veqilharxhi

Naum Veqilharxhi, lindur Naum Bredhi ka qene nje avokat dhe studjues shqiptar. Me 1844 krijoi nje alfabet krejt origjinal per gjuhen shqipe, quajtur Alfabeti i Vithkuqit. Veqilharxhi eshte nder figurat me te shquara te viteve te para te Rilindjes ...

                                               

Vera Grabocka

Vera Grabocka ka lindur ne 21 Mars,1950 ne qytetin e Tiranes. Eshte shume e njohur dhe e dashur per publikun per regjine qe ajo ka bere ne dhjetera programe televizive. Bashkeshorte e aktorit te mirenjohur Timo Flloko. Ka nje vajze,Linden.

                                               

Vera Ivanaj

Vera Ivanaj eshte nje piktore shqiptaro-franceze. Ajo ka lindur ne Shqiperi ne vitin 1967 dhe aktualisht jeton dhe punon ne France. Krijimi i saj artistik eshte ndikuar shume nga nje pervoje personale dhe profesionale nderkombetare si dhe nga njo ...

                                               

Vera Zheji

Vera Zheji e nisi punen si spikere ne Radio Tirana ne vitin 1948. Emisionet e saj te para kane qene emisionet e rinise. Krijoi emisione te ndryshme si Bota e perrallave, Universiteti popullor i radios, Enciklopedia e radios e disa te tjera, te ci ...

                                               

Vesa Luma

Vesa Luma eshte kengetare nga Kosova. Historia Vesa Luma ka lindur me 12/05/1986,nga nje familje intelektualesh.Pasionin dhe talentin e ka te trasheguar nga nena e saj,ndersa per here te pare ka kenduar ne moshen 5 vjecare ne "Akordet e Kosoves| ...

                                               

Nuhi Veselaj

Nuhi Veselaj eshte gjuhetar i gjuhes shqipe dhe shkrimtar qe vepron ne Prishtine, Kosove. Ai eshte autor publikimesh me proze e poezi dhe i punimeve shkencore nga fusha e gjuhesise, ndersa ka qene edhe punetor arsimi.

                                               

Veton Osmani

Veton Osmani eshte aktor dhe regjisor shqiptar. Mbaroi studimet per aktor ne vitin 1993 ne klasen e prof. Faruk Begollit. I takon gjenerates se pare te aktoreve kosovare te dale nga Fakulteti i Artit Dramatik, i cili ishte formuar ne vitin 1989 n ...

                                               

Vëllezërit Zografi

Kostandin dhe Athanas Zografi vellezerit ishin piktore shqiptare te shekullit te 18-te nga fshati Dardha e Korçes, Shqiperia e jugut. Ata jane konsideruar si piktoret me te njohur te shqiptare post-bizantine te artit ikonografi te shekullit te 18 ...

                                               

Vikena Kamenica

Vikena Kamenica, mexosopranoja e Teatrit te Operas dhe Baletit e nisi karrieren si kengetare e muzikes se lehte. Ne vitet 2000 kendoi ne baret e para te Tiranes ku luhej jazz megjithese nuk kishte ende nje formim te plote akademik ne muzike. U di ...

                                               

Viktor Gumi

Viktor Gumi eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Viktor Gjoka

Viktor Gjoka lindi me 4 korrik te vitit 1922 ne Tepelene dhe vdiq me 26 tetor 2007, eshte aktor i njohur shqiptar. Aktivitetin e tij artistik e filloi qe ne rinine e tij me amatoret. Ne Teatrin Kombetar u pranua ne vitin 1946 dhe punoi deri ne vi ...

                                               

Viktor Jubani

Viktor Jubani ishte nje sportist shqiptar. Ka lindur ne prill te vitit 1943 ne qytetin e Shkodres, ne nje familje te vjeter shkodrane. Pasi perfundon studimet e larta ne Universitetin e Tiranes per biologji, fillon punen si arsimtar ne shkolla te ...

                                               

Viktor Karpaçi

Vittore Carpaccio eshte piktor i njohur shqiptar i Rilindja italiane i lindur me 1455 ne Kapodistria afer Venedikut nga prinder shqiptare, te vendosur me pare nga Korça ne Rumani dhe pastaj ne Venecia te Italise. Mendohet se fjala Karpaçi rrjedh ...

                                               

Viktor Paloka

Viktor Palokaj muzikante, kengetar dhe interpretues, shqiptare nga Kosove. Viktori nder dashamiret e muzikes rep, sidomos te llojit klasike te repit eshte i njohur nen pseudonimin Rebel a.k.a UniKKatiL. Viktori perpos krijimtarise se repit klasik ...

                                               

Viktor Stratobërdha

Viktor Stratoberdha u lind me 15 maj 1925 ne Korçe. Studimet e larta i kreu ne Moske per regji filmi, me vitin 1953, ku mbrojti diplomen si as/regjisor i filmit "Skenderbeu". Ne vitin 1945 u emerua ne kinostudio, ku realizoi dy filma dokumentare ...

                                               

Viktor Tushaj

parapamje Viktor Mark Tushaj lindur me 01/01/1962 ne Lezhes eshte diplomuar ne degen" Gjuhe Letersi” ne Universitetin e Shkodres ne vitet 1983-1986. Po ashtu ka ndjekur studimet ne vitet 2003-2007 po ne kete universitet ne degen Juridik dhe ne vi ...

                                               

Viktor Volaj

Leu me 6 dhjetor 1910 ne lokalitetin e Shirokes, buze liqenit te Shkodres, Kola, i biri i Lazrit dhe i Antonetes. Me 10.09.1925 hyni ne seminarin françeskan. Ne vitet 1928-1929 kreu noviciatin ne Troshan, ndersa Kushtet e perjetshme ne Rregullin ...

                                               

Vilma Bello

Vilma Bello eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Vilson Ahmeti

Vilson Ahmeti eshte politikan shqiptar, kryeminister i Shqiperise gjate viteve 1991-1992. Ahmeti ka qene kryeminister i Shqiperise ne Qeverine Teknike 1991-1992 dhe minister ne Qeverine e Stabilitetit 1991. Qeveria Teknike me kryeminister Vilson ...

                                               

Vilson Kilica

Vilson Kilica eshte nje nga krijuesit me te rendesishem te piktures shqiptare qe fillon nga viti 1950 e deri ne ditet tona sidomos per periudhen e gjate te viteve te diktatures komuniste ne Shqiperi. Mbas studimeve ne Akademine e Artit ne Leningr ...

                                               

Vilson Shaho

Vilson Shaho kengetar shqiptar. Ka mbaruar Akademine e Arteve, ndersa eshte i njohur ne Fier si kengetar i muzikes kanto. Shaho i perket brezit te vjeter te kengetareve shqiptar, ai gjithashtu ka marre pjese ne Festivalin e 1-re te Interpretuesve ...

                                               

Nuhi Vinca

Nuhi Vinca eshte poet, shkrimtar dhe perkthyes nga Struga, Maqedoni. Ai lindi ne vitin 1932 ne Veleshte te Struges. Shkollen filore e kreu ne vendlindje, ndersa te mesmen ne Shkup me 1953 kur e botoi dhe te paren vjershe per te rritur me titullin ...

                                               

Vinçenc Gjini

Vinçenc Gjini lindur me 22 janar te vitit 1935 ne Ferizaj, Kosove. U diplomua per teori dhe pedagogji muzikore ne Akademine e Muzikes ne Beograd; ne Shkup studioi dhe u diplomua per kompozim. Punoi kryesisht si pedagog ne SHLP-dega e muzikes dhe ...

                                               

Viola Isufaj

Viola Isufaj lindi ne Durres ne vitin 1980. Eshte profesoreshe e Letersise Bashkekohore ne Fakultetin e Historise dhe te Filologjise, Dega Gjuhe-Letersi, Universiteti i Tiranes, ku u gradua "Doktor i Shkencave" me 2012 dhe "Profesor i Asociuar" m ...

                                               

Violeta Gjoka

Violeta Gjoka ka lindur ne Tirane. Ka filluar karrieren e saj si balerine ne Ansamblin Artistik te Ushtrise ndersa studionte per teoritike ne Liceun Artistik ne Tirane. Per arsye biografie eshte larguar nga AAU per te marre pjese ne Ansamblin e N ...

                                               

Violeta Salihu

Violeta Salihu ka lindur me 25/04/1974 ne Prishtine. Ka perfunduar Fakultetin Ekonomik gjate periudhes 2007-2010, ndersa eshte edhe studente ne Fakultetin e Mjekesise viti i IV. Po ashtu Violeta vazhdon studimet per master ne Fakultetin ekonomik, ...

                                               

Virgjil Kule

Virgjil Kule u lind me 1952. Studioi per gazetari dhe punoi per nje kohe te gjate ne Televizionin Shqiptar si gazetar, foles dhe drejtor i ketij institucioni. Ka drejtuar televizione private dhe nje studio komplekse multimediale. Jane te shumte e ...

                                               

Viron Kola

Viron Kola Prof. shqiptar. Prof. Dr. Viron Kola, ishte nje nder profesoret me te nderuar te Fakultetit te Shkencave te Natyres ne Universitetin e Tiranes.

                                               

Viron Kona

Viron Kona ka lindur me 24 qershor 1950 ne qytetin e Vlores. Eshte diplomuar ne Universitetin e Tiranes, dega Gjuhe – letersi. Para vitit 1991 ka punuar ne administraten e larte shteterore; Me pas, si drejtor ne shkolla te ndryshme. Pas vitit 201 ...

                                               

Viron Toska

Viron Toska sportist shqiptar, trajner i ekipit te basketbollit per femra "Flamurtari". Karrieren e tij, e nisi ne vitin 1978 me ekipin e djemve. Nderkohe, prej vitit 2002 ishte ne krye te ekipit te vajzave te "Flamurtarit", ekipi njohu 47 trofe ...