ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 201
                                               

Tonin Tërshana

Tonin Tershana ishte kengetar shqiptar. Tonin Tershana, perben nje rekord ne skenen shqiptare, pasi qe ne debutimin e pare ne festivalet e kenges, ne Festivalin e 4 ne Radio ne vitin 1965, merr çmimin e pare me "Te dua o det" kompozitor Tonin Har ...

                                               

Zenel Hajdini

Zenel Hajdini lindi me 24 maj 1910 ne Tupalle te Medvegjes. Ne vitin 1928 u regjistrua ne Medresene e Madhe. Pas okupimit te vendit kthehet ne vendlindje, ku ne cilesine e komunistit ishte i angazhuar te punonte kryesisht ne radhe te popullsise m ...

                                               

Mark Topallaj

Mark Topallaj - aktor dhe regjizor shqiptar. Ai u diplomua per drame nga shkolla Aleksander Moisiu, qe vepron ne Teatrin Popullor ne Tirane. Ne 1966 ai u bashkua me Kinostudion Shqiperia e Re, se pari si nje aktor, dhe qe nga 1969 si drejtor i fi ...

                                               

Flamur Topi

Flamur Topi, mjek, shkrimtar dhe gazetar, anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise qe nga viti 1970, ka nisur te shkruaje ne moshe te re. Plot 45 vjet me pare, me 1964, botoi te parin tregim fantastiko - shkencor "Zemra trime" ...

                                               

Luan Toto

Luan Toto e ka nisur jeten me 19. 12. 1937 ne qytetin e Vlores. Mbaroi shkollen e mesme ne gjimnazin" Ali Demi”, ne vitin 1956. studjoi ne Poloni per ixhinier mekanik ne vitet 1956-1958, por nuk i mbaroi studimet se iu pre bursa nga shteti. Ne vi ...

                                               

Kolec Traboini

Traboini ka ndjekur per dy vjet shkollen Pedagogjike "Ndrec Ndue Gjoka" ne Tirane. Pas kryerjes se sherbimit ushtarak ne Tropoje, ka punuar rreth 4 vjet ne Kombinatin e Drurit ne Shkoder. Me pas ka vazhduar studimet ne Universitetin e Tiranes, de ...

                                               

Vasil Trasha

Vasil Nikolla Trasha ishte nje nga pionieret e Aviacionit Shqiptar. Eshte lindur ne vitin 1926 ne Dishnice te Korçes. Gjate LANÇ u rreshtua ne radhet e Batalionit" Hakmarrja” te Brigades se IV Sulmuese. Ne vitin 1945 filloi studimet per pilot ne ...

                                               

Trifon Ziu

Trifon Simon Ziu, Qytetar Nderi i Kuçoves. U lind me 10 janar 1935 ne Poshnje te rrethit te Beratit ne nje familje naftetaresh. Edhe pse i vogel ne moshe, e pat ndjere eren e barutit. Mbas çlirimit punoi ne detyra me pergjegjesi, deri drejtor ne ...

                                               

Tritan Shehu

eshte politikan shqiptar, ish Kryetar i Partise Demokratike. Tritan Shehu ka titullin Profesor Doktor te marre nga Universiteti i Tiranes, ka qene Shefi i anestezi-reanimacionit Shqiptar per nje periudhe me shume se 20 vjeçare deri ne momentin qe ...

                                               

Tuni Papuçiu

Tuni Papuçiu ka lindur me 23 mars 1922 ne qytetin e Fierit. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen dhe studimet e larta ne Tirane. Qe nga shtatori i vitit 1943 e deri ne çlirimin e Shqiperise, ishte inkuadruar ne Zonen e Pare Operative ...

                                               

Menduh Thaçi

Menduh Thaçi ka lindur me 03.03.1965 ne Tetove. I diplomuar ne Fakultetit Dega e Stomatologjis prane Universitetit te Prishtines. I ri, kombetarisht i formuar, i talentuar, i entuziazmuar nga vlerat demokratike liberale dhe i gatshem per te hyre ...

                                               

Thanas Nano

Thanas Nano, drejtori i pare i ATSH-se pas vitit 1944, deri ne vitin 1958, drejtor i Pergjithshem i Radio Tiranes dhe RTVSH-se. Ne kete periudhe te gjate u krijua Orkestra Simfonike e Radio Tiranes, festivalet e kenges ne radio, u ngrit RTVSH-ja.

                                               

Todi Thanasi

Todi Thanasi aktor shqiptar. Todi Thanasi ka lindur ne vitin 1930 ne qytetin e Durresit. Ne teater Todi Thanasi ka marre pjese gati ne te gjitha pjeset e vena ne skene nga Trupa Profesionale e Teatrit" Aleksander Moisiu”. Ketu mund te permendim p ...

                                               

Thani Naqo

Thani Naqo ka lindur ne vitin 1953, ne Ziçisht te rrethit Korçe. Diplomuar ekonomist i larte, ka mbaruar kursin pasuniversitar ne Institutin e larte te Arteve Tirane ne degen e skenarit kinematografik. Jeton ne Florida te SHBA-se qe nga viti 1997.

                                               

Armend Thaqi

Armend Qazim Thaqi eshte futbolliste kosovare i cili luan per KF Prishtina si mbrojtesi dhe per kombetaren kosovare. Me 22 qershor 2013, ai u bashkua me Prishtinen. Me 13 korrik 2016, Thaqi u bashkua me Gjilanin. Me 31 maj 2018, Thaqi iu kthye kl ...

                                               

Themi Bame

Themi Vasil Bame ka lindur me 27 shkurt te vitit 1945 ne Bishqethem te Lushnjes. Ka banuar ne fshatin Karavasta Re dhe ne qytetin e Lushnjes. Ka punuar mesues dhe kuader ne tregti dhe administraten shteterore. Themi Bame eshte anetare i Shoqates ...

                                               

Theofil Haxhijani

Theofil Haxhijani lindi ne qytetin e Delvines, me 14 nentor 1939 dhe per gati 30 vjet punoi si aktor profesionist ne estraden profesioniste te Sarandes. Ne vitin 1970 iu dha Urdhri "Naim Frasheri" i Klasit te Trete. Me 1978 u pranua si anetar i L ...

                                               

Thimio Kondi

Thimio Kondi jurist shqiptar, ka lindur me 2 korrik 1948 ne Gjirokaster. Diplomuar ne Fakultetin e Drejtesise ne Tirane ne vitin 1977. Nga viti 1978 deri ne vitin 1982, ka ushtruar detyren Gjyqtar ne Gjykaten e Rrethit Gjyqesor Fier. Ne vitet 198 ...

                                               

Thoma Çami

Thoma Çami - Gjate muajve nentor-dhjetor te vitit 1906 u arrit bashkimi i te gjitha shoqerive te Bukureshtit ne nje te vetme. Ne takimet qe u bene ne fundin e nentorit ishte vendosur qe shoqeria e bashkuar te mbante emrin "Tomori", ndersa me 7 dh ...

                                               

Thoma Filipeu

Thoma Filipeu lindi ne vitin 1900 ne Leuse te rrethit te Permetit, ishte nje inxhinier i shquar hidroteknik e bashkepuntor i vjeter shkencor. Studimet e ulta i kreu ne vendlindje, ndersa studimet e larta i perfundoi ne vitin 1930, ne Gjermani ne ...

                                               

Thoma Nasi

Thoma Nasi ose Nashi, Nassi, Nasji qe dirigjent, kompozitor dhe veprimtar i mergates shqiptare ne Shtetet e Bashkuara.

                                               

Thoma Note

Thoma Note banon ne Tirane. Eshte i martuar dhe ka dy djem. Shkollen e mesme e ka mbaruar ne Korçe. Me pas ka studiuar ne shkollen e Aviacionit ne Vlore. Ka punuar ne Tirane ne Regjimentin e Helikoptereve. Pas nje konflikti zhvendoset ne nenstaci ...

                                               

Thoma Noti

Thoma Polo Noti Lindur me 17 gusht 1930 U lind ne Laboven e vogel, ne Gjirokaster, me 17 gusht 1930. Pas shkolles 8-vjeçare, ndoqi mesimet ne Shkollen Bujqesore te Kavajes. Ketu, se bashku me shoke te tjere, u lidhen me çeten e Pezes. Naten, more ...

                                               

Thoma Papapano

Thoma Papapano mesues shqiptar. Hapi shkollen e pare legale shqipe me emrin" Liria” ne Gjirokaster me 30 Mars 1908. Ku ishte mesues dhe drejtor i pare i saj. I eshte dhene titulli" Mesues i Popullit”, nje shkolle e qytetit te Gjrokastres mban emr ...

                                               

Thoma Simaku

Thoma Simaku eshte kompozitor shqiptar. Thoma Simaku ka lindur ne Shqiperi ne vitin 1958 dhe studioi ne Akademine e Muzikes dhe Arteve te Shqiperise ne vitet 1978-1982.

                                               

Jani Thomai

Jani Thomai eshte arsimtar, gjuhetar dhe albanolog shqiptar. Jani Thomai ka lindur me 2 shkurt te vitit 1935 ne Seman te Fierit, mesimet e para i mori ne vendlindje, ato te mesme – ne Shkoder, ndersa te larten – ne Tirane. Me 1958, kur mbaroi stu ...

                                               

Sabit Uka

Sabit Uka lindi nentor 1920 ne Sllatine te madhe afer Prishtines, eshte shkimtar shqiptar, ka botura librin Viset qe nuk harrohen - E drejta mbi vatrat dhe pasurite reale dhe autoktone nuk vjetrohet-te dhena ne forme rezymeje - Shkollen fillore p ...

                                               

Ndue Ukaj

Ndue Ukaj lindi ne vitin 1977 ne Stubell te Eperme te komunes se Vitise. Vepra letrare Diskursi biblik ne letersine shqipe"- studim, AIKD, 2004, Prishtine. "Ujevarat e metaforave", poezi, Botimet M&B, 2008 Tirane. "Ithaca of the word ", poezi ...

                                               

Albert Ukelli

Albert Ukelli eshte poet, shkrimtare dhe gazetare nga Kosova, ka dy libra te botuara ne gjuhen shqipe. Disa nga poezit e tija jane perkthyer edhe ne gjuhen suedeze, angleze dhe gjermane. Ukelli shkruan edhe tregime dhe novela.

                                               

Ulsi Manja

Ulsi Manja lindi me 5 Tetor 1973, ne Diber. Eshte i martuar dhe ka tre femije. Ne vitet 1992 - 1996 u diplomua me titullin "Jurist" ne Fakultetin e Drejtesise, prane Universitetit te Tiranes. Mban titullin Avokat dhe" Doktor Shkencash” ne fushen ...

                                               

Urani Rumbo

Urani Rumbo, "Mesuese e Popullit", aktiviste e shquar per te drejtat e gruas shqiptare dhe dramaturge. U angazhua fuqishem ne promovimin te drejtave te grave shqiptare te asaj kohe. Ishte themeluese e Lidhjes se Gruas, njera nder organizatat e pa ...

                                               

Uvil Zajmi

Uvil Zajmi, gazetar sportiv shqiptar, publicist me botime, artikuj te ndryshem, opinionist televiziv, botues librash me teme sportive, etj. Eshte fitues i Çmimit Anton Mazreku ". Nga viti 1974 deri me 1996, ka qene arbiter futbolli, pastaj drejtu ...

                                               

Valbona Çoba

Valbona Çoba u shpall Miss Fotozhenia e pare ne Shqiperi duke zene vendin e trete ne Miss Albania e pare. Me pas u largua per ne Greqi. Ka marre pjese ne nje film Bolliudi.

                                               

Valbona Nathanaili

Valbona Nathanaili eshte diplomuar prane Universitetit te Tiranes, Fakulteti i Shkencave te Natyres, dega Fizike me 1983. Me 1987 mbaron studimet pasuniversitare ne shkenca pedagogjike prane Universitetit te Tiranes, Fakulteti i Shkencave Sociale ...

                                               

Valbona Selimllari

Valbona Selimllari eshte kurorezua Miss Albania ne vitin 1992. Ne vitin 1999 Valbona perfaqesoi Shqiperine ne Miss Globe e cila u mbajt ne Riga, Letoni dhe ajo u kurorezua si Miss Globe te vitit 1999 ne mesin te gjitha vajzat e tjera qe perfaqeso ...

                                               

Valbona Sulçe

Valbona Sulçe Gazetare ne profesion te lire qe prej 2002 pas nje karriere si gazetare televizive 1997-2001. E diplomuar per Gjuhe Letersi ne UT e Tiranes. Pervoje ne fushen e marredhenieve me publikun dhe arsimin si koordinatore programesh ne org ...

                                               

Valdet Gjonbalaj

Valdet Gjonbalaj Valdet Gjonbalaj ka lindur me 10.08.1966 ne Vuthaj, Plave. Aktualisht jeton ne Prishtine. Ka mbaruar studimet ne Fakultetin Juridik n; vitin 1987. Prej vitit 1999 punon Menaxher i Ndermarrjes N.T.P AUTODARDANIA. Ka qene i angazhu ...

                                               

Valdete Antoni

Valdete Antoni lindi me 13 shtator, 1953, Tirane, eshte poete shqiptare bashkekohore dhe gazetare e Radio Tirana, RTSH. E vleresuar nga Lidhja e Shkrimtareve dhe Artisteve me çmimin e pare Naim Frasheri, 1999 per poezine dhe çmimin per gazetarine ...

                                               

Valentina Duka

Valentina Duka eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Korçes

                                               

Valon Murati

Valon Murati eshte i lindur ne Prishtine me 01.02.1975. Ai eshte Kryetar i Partise Levizja per Bashkim, analist, politikan i njohur dhe qe nga dhjetori 2014 Minister i Diaspores ne Qeverine e Republikes se Kosoves. Shkollen fillore dhe gjimnazin" ...

                                               

Valter Gjoni

Valter Gjoni aktor shqiptar. Lindi me 4 tetor 1954 ne Tirane dhe vdiq me 14 nentor 2020, ishte arsimuar ne nivel parauniversitare, po ne Tirane. Ne vitin 1978 perfundoi studimet universitare prane Akademise se Arteve ne degen e artit dramatik dhe ...

                                               

Valter Ibrahimi

Diplomati i njohur Valter Ibrahimi lindi ne Tirane 28 korrik 1963. Ai u diplomua ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1988. Ne dhjetor te vitit 1992, pas disa vjet eksperience ne fusha te ndryshme, ai fillon pune ne Ministrine e Puneve te Jashtme ...

                                               

Valter Shtylla

Valter Shtylla specialist shqiptar i monumenteve te kultures. Ka lindur ne Tirone me 21 maj te vitit 1942. Ai eshte pjese e Institutit te Monumenteve dhe punon ne kete institucion qe ne kohen kur ky i fundit u krijua, me 1965-en. Ne vitin 1970, S ...

                                               

Vangjel Çondi

Vangjel Çondi lindi ne Sarande ne vitin 1960. Njeri prej dy piloteve te helikopterit te rrezuar qeveritar Bell 222 me date 16 korrik 2006 gjate transportimit te Gramoz Pashkos per mjekime ne Itali. Ai mbante graden e majorit. Detyra: punonjes i h ...

                                               

Vangjel Dule

Vangjel Dule eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Vlores

                                               

Vangjel Heba

Vangjel Heba u lind ne vitin 1933 ne qytetin e Durresit, ne nje familje te njohur qytetare. Shkollen 7-vjeçare dhe ate te mesme i kreu ne qytetin bregdetar. Qe ne kete moshe spikaten aftesite e tij ne fushen skenike. Ne fillim te viteve 50, Heba ...

                                               

Vangjel Kici

Vangjel Kici u lind ne Bubullime te Lushnjes ne vitin 1935. Shkollen 7 vjeçare e kreu ne vendlindje, kurse te mesmen ne Kuçove. Studimet e larta i kreu ne Universitetin e Prages, ne Fakultetin e Shkencave te Natyres. U diplomua gjeolog – paleonto ...

                                               

Vangjel Pikuli

Vangjel Pikuli lindi ne Korçe ne vitin 1929, eshte aktor shqiptar. Ne afro 20 vjet ne skene Vangjeli Pikuli interpretoi pak role dhe ne shume pak prej tyre pati role kryesore. Megjithate ajo mbahet mend nga brezi i vjeter si nje aktore e talentau ...

                                               

Vangjel Tavo

Vangjel Tavo eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Levizja Socialiste per Integrim, ne qarkun e Gjirokastres

                                               

Vangjel Toçi

Vangjel Toçi u lind me 11 tetor te vitit 1920 ne Elbasan, ne nje mjedis te qyteteruar intelektual. Ai ishte femija i trete nder pese femije qe kishte familja e tij. I ati, Sotir Toçi ishte nje nepunes shteti i degjuar ne rrethet intelektuale si n ...