ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 200
                                               

Ymer Shkreli

Ymer Shkreli lindi ne vitin 1945 ne Shkrel te Rugoves. Eshte shkrimtar shqiptar, dramaturg, prozator, poet, radio-dramaturg dhe skenarist filmash. Eshte nje nder shkrimtaret me te njohur shqiptare.

                                               

Shkumbin Demaliaj

Shkumbin Demaliaj ishte anetar i Kuvendit te Kosoves nga Grupi Parlamentar i AKR-se ne kohen e shpalljes se pavaresise se Kosoves, me 17 shkurt 2008. Jurist i diplomuar, Demaliaj kishte mbajtur disa pozita udheheqese: drejtor ekzekutiv ne Kuvendi ...

                                               

Shkurte Aliu

shkurte Aliu E lindur me 28.12.1981 ne Gjilan. Aktualisht jeton ne Prishtine. Ka mbaruar studimet ne Fakultetin e Arteve, dega Regji Teatri. Ka punuar ne kompanine" Dalphim” ne Prishtine gjate vitit 2010 dhe ne TV MEN – Gjilan, gjate viteve 2000- ...

                                               

Gjon Shllaku (frat)

Gjon Shllaku ka qene frat françeskan, mesues, publicist, drejtor i te perkohshmes françeskane Hylli i Drites, dhe me marrjen e pushtetit nga regjimi komunist qe nje periudhe te shkurter anetar i Frontit Nacional-Çlirimtar, por me pas u denua me p ...

                                               

Shote Galica

Ishte luftetare e shquar e çetave kryengritese kosovare per çlirimin dhe bashkimin kombetar te gjitha viseve shqiptare dhe per nje regjim shteteror demokratik ne Shqiperi, Heroine e Popullit. Pa perfillur terrorin e armikut dhe ligjet e ashpra te ...

                                               

Shpend Dragobia

Zeqir Elezi apo me teper i njohur si Shpend Dragobia eshte djali i luftetarit Jah Elezi nga Dragobia, Malesi e Gjakoves, sot Rrethi i Tropojes. Ka qene perfaqesues i Kosoves ne Vlore, me 28 nentor 1912 kur u shpall pavaresia e Shqiperise. Shpend ...

                                               

Shpend Mazdrekaj

Shpend Mazdrekaj nga fshati Prilep ne Deçan, Kosove ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Shpend Mazdrekaj ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e a ...

                                               

Shpendi Topollajt

Shpendi Topollaj ushtarak shqiptar, ka lindur me 14 shkurt te vitit 1947 ne Berat. Babaj i tij Hulesiu, partizan nga te paret, me pas oficer, jurist dhe shkrimtar, ishte nga Novosela e Kolonjes, kurse e ema Hatiqeja, ishte nga fisi i degjuar per ...

                                               

Shpëtim Kushta

Shpetim Kushta eshte kompozitor shqiptar. Ai lindi ne Vlore, me 19 prill 1946. Studimet e lart i perfundoi ne Konservatorin Shteteror te Tiranes ne degen e kompozicionit. Shpetim Kushta ka nje krijimtari te pasur ne muziken instrumentale dhe voka ...

                                               

Shpëtim Luku

Shpetim Luku ka diplomu ne Fakultetin e Ekonomise ne Universitetin e Tiranes. Ka punu si gazetar profesionist i ekonomise dhe biznesit ne gazetat kryesore te vendit si" Rilindja Demokratike”," Koha Jone”," Shekulli”," Dita” si dhe ne revisten" Sp ...

                                               

Shpëtim Saraçi

Shpetim Saraci eshte kompozitor i njohur shqiptar, lindur me 19 prill 1970 ne Shkoder dhe aktualisht jeton ne Tirane. Eshte i martuar me kengetaren Mira Konçi.

                                               

Shpëtim Selman Sula

Shpetim Selman Sula Ka lindur me 29 dhjetor 1951 ne Shkoder. Ka mbaruar Akademine e Forcave Ajrore per pilot reaktivi dhe ka kryer detyren e komandantit te ekuipazhit ne Regjimentin e Rinasit. Ra ne krye te detyres me 30.08.1979, ndersa po kthehe ...

                                               

Shpëtim Zani

Shpetim Zani aktor shqiptar, i njohur per rolin e Colit ne filmin" Debatik”. Ne vitin 1960 regjisori i mirenjohur Hysen Hakani e perzgjodhi ate per rolin kryesor ne filmin" Debatik”, nje djale i shkathet, qe binte ne sy per lojen e bukur, krejt n ...

                                               

Shpresa Beqiri

Shpresa Beqiri lindi ne Kavaje me 1950. Ne vitet 1965 – 69 kryen studimet e mesme per pikture ne Liceun Artistik" Jordan Misja” Tirane. Pas studimeve, per 23 vjet me radhe Beqiri ishte mesuesja e vizatimit e nxenesve te shkolles 8-vjeçare" Lidhja ...

                                               

Shpresa Kureta

Shpresa Kureta nje diplomate e sherbimit te jashtem te Republikes se Shqiperise, me 29 prill 2014 eshte dekretuar Ambasadore Residente e Republikes se Shqiperise ne Republiken e Polonise dhe Ambasadore joresidente ne Republiken e Estonise, Republ ...

                                               

Leidi Shqiponja

Leidi Shqiponja, eshte lindur me 20. 06. 1962 ne Gramesh. Diplomuar per gjuhe-letersi shqipe ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1985. Ka punuar mesuese per 12 vjet ne shkollen 9 vjeçare" Rilindja" ne Gramsh dhe qe nga viti 1998 punoi drejtoreshe ...

                                               

Nickola Shreli

Nickola Shreli apo Nikolle Shkreli eshte aktor dhe producent Shqiptaro-Amerikan. Ai eshte i njohur ne rrolin e "Alek" tek filmi "Abduction" dhe "Hostel III".

                                               

Shtatë Shaljant

Akti heroik i Shtate Shaljanve, erdhi si rezultat i urrejtjes se akumuluar n’der shekuj. Lufta e zhvilluar ne sarajet e Shkoders ne veren e vitit 1816-te, eshte dokument identifikues i bajrakut te Shales si fis trim, luftarak, atdhedashes dhe i p ...

                                               

Shtjefën Kurti

Dom Shtjefen Kurti ishte nje prift dhe shenjtor shqiptar. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjate krem ...

                                               

Shukri Kaçaniku

Shukri Kaçaniku lindi me 2 tetor, 1951 eshte xhirues filmi-drejtor fotografie ne filmat televiziv dhe kinematografik. Filloi karieren e tij prej xhiruesit filmik me kameren e vogel 8mm ne Kino klubin Optika ne Mitrovice ne vitin 1968, nen perkujd ...

                                               

Kristo Shuli

Kristo Shuli, emri i plote Kristo Panajot Shuli, i njohur gjithashtu si Kristo Sulidhi, ishte nje fotograf shqiptar dhe shkrimtar i shekullit te 19-te dhe fillimit te shekullit te 20-te. Ka lindur ne fshatin Marjan te rajonit te Oparit. Ai emigro ...

                                               

Shyqri Ishmi

Shyqyri Ishmi, 1922-1942, Hero i Popullit. Ai mori pjese ne njesitet guerile te Tiranes dhe kreu me sukses disa aksione, fale guximit te tij ai kreu detyra te veçanta. Ai u kap nga fashistet dhe ne 22 tetor 1942 u denua me varje. Shyqyriu u var n ...

                                               

Shyqyri Azis Balla

Shyqyri Azis Balla Ka lindur ne fshatin Orenje te Elbasanit. Ne vitin 1950 mbaroi Shkollen e Mesme Ushtarake" Skenderbej” me pas u kualifikua per aviodrejtues ne ish-Bashkimin Sovjetik. Kreu detyren e aviodrejtuesit ne Regjimentin e Kuçoves. Ne v ...

                                               

Shyqyri Sako

Me pikturen u lidh ne moshen e lojes, kur ishte 7 vjeç dhe vizatoi "shgarravinat" e para siç thote ai. Ne shtepine e Pionierit ne Korçe mesimet e para i mori nga Vangjush Mio e Guri Madhi, ndersa ne Lice nga Kaceli e Buza. Ketij te fundit ia dedi ...

                                               

Shyqyri Skënderi

Shyqyri Skenderi gazetar shqiptar. Ka lindur me 5 shtator te vitit 1945 ne Drizar te Mallakastres. Ka punuar gazetar ne Radio-teleciozionin publik shqiptar. Ai ka qene kryetari i pare i shoqates atdhetare-kulturore" Mallakastra”. U nda nga jeta m ...

                                               

Guri Shyti

Guri Shyti perkthyes shqiptar. Ishte bashkepunetor i gazetes" Dita”, pedagog ne Akademine Ushtarake, ne Universitetin e Tiranes dhe ne shkolla te tjera te larta, perkthyes i letersise artistike dhe autor i disa librave. U nda nga jeta me 1 janar ...

                                               

Vasil Tabaku

Vasil Tabaku. Lindi ne Lushnje, ne nje familje me origjine nga Gramshi. Pas disa muajsh familja e tij do te transferohet ne zonen e Mallakastres ne qytetin e Ballshit, ku e kaloi femijerine dhe rinine. Arsimin tetevjeçar e kreu ne Ballsh, sikurse ...

                                               

Bardhyl Taçi

Bardhyl Taçi u lind me 6 dhjetor 1933 ne Korçe. Shkollen 7-vjeçare e mbaroi po ne Korçe, ndersa shkollen e mesme dhe ate ushtarake Skenderbej ne Tirane. Mbaroi Akademine e Aviacionit ne Rusi si dhe disa kurse kualifikimi ne Kine e Shqiperi. Ka qe ...

                                               

Nexhati Tafa

Nexhati Tafa eshte shkrimtar dhe skenarist shqiptar. Ka shkruar 15 skenare kinematografike. Skenarist Film Artistik 1995 - Perdhunuesit 1995 - Vdekja e kalit 1995 - Zemra e nenes 1991 - Enigma 1988 - Sinjali i dashurise 1988 - Treni niset me shta ...

                                               

Tafil Njazi Agai

Tafil Njazi Agai Ka lindur me 10 janar te vitit 1950 ne Gjuze te Tepelenes. Ka mbaruar Akademine e Forcave Ajrore per pilot dhe ka kryer detyra te ndryshme deri komisar skuadrilje. Ra ne krye te detyres me 22.11.1989, se bashku me pilotet dhe tek ...

                                               

Tahir Berisha

Tahir Berisha nga Berisha e Drenices, ishte mendimtar erudit dhe vizionari me i madh popullor i shekullit te tij. Shquhet si krijues dhe bartes i tregimeve me teme filozofiko – historike.

                                               

Tahir Dalipi

Tahir Dalipi, lindi ne Ilince te Presheves ne vitin 1958, eshte politikan shqiptar, profesor i gjuhes frenge, ishte anetar i Keshillit Politik Ushtrise per Presheve, Bujanoc dhe Medvegje.

                                               

Tahir Emra

Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, kurse Shkollen e Mesme te Artit ne Peje. Akademine e Arteve Figurative dhe studimet pasuniversitare i kreu ne vitin 1966 ne Beograd, ne klasen e piktorit e pedagogut te shquar prof. Nedelko Gvozdenoviq. Ne F ...

                                               

Tahir Isufaj

Tahir Isufaj lindi me. ne. Pergatitja shkollore: Fakultetin e Kultures Fizike ne Universitetin e Sarajeves Karriera e punes: Pas diplomimit, perkatesisht nga viti 1980 deri ne vitin 2002 ka punuar si profesor i Edukates Fizike ne Gjimnazin" Velle ...

                                               

Tahir Kastrati

Tahir Kastrati ka lindur ne qytetin e Fierit me 04.08.1946. Shkollen e mesme e ka kryer ne qytetin e lindjes Fier. Kryen studimet e larta ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Shkencave te Natyres, Dega Matematike ne vitin 1970. Ne vitin 1978 – ...

                                               

Tahir Popova

Tahir Popova mesues i fese dhe poet i letersise shqipe me alfabet arab. Njihet edhe si perkthyes i Mevludit ne gjuhen shqipe.

                                               

Tahir Sinani

Tahir Sinani ishte nje oficer i Ushtrise Shqiptare dhe komandant i shquar i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves i cili mori pjese ne Luften e Kosoves, ne Luften e Lugines se Presheves dhe ne Luften e Maqedonise. Mori pjese edhe ne Betejen e Pashtrikut ...

                                               

Tahir Shtylla

U lind me 19 janar 1899 ne qytetin e Korçes. Ndoqi studimet ne kolegjin e Shen Adrianit ne Shen Miter Korone, Itali. Me 1925 mbaroi Fakultetin e Jurisprudences ne Universitetin e Romes. Me 1926 qe sekretar i pare i legates shqiptare ne Bukuresht. ...

                                               

Tahir Zemaj

Tahir Zemaj ishte Kryekomandant i Forcave te Armatosura te Republikes se Kosoves dhe Gjeneral i UÇK-se gjate Luftes ne Kosove. Lindi me 28 dhjetor 1952 ne fshatin Strellc te Eperm, te Komunes se Deçanit, dhe u vra me 4 janar 2003 ne qytetin e Pej ...

                                               

Bedri Tahiri

Bedri Tahiri u lind ne Galice te Drenices me 1956. Mesimet e para i mori ne vendlindje, ndersa te mesmet ne Gjimnazin e Skenderajt. Studimet i mbaroi ne Universitetin e Prishtines, dega Letersi dhe Gjuhe Shqipe. Qe nga janari i vitit 1980 ligjero ...

                                               

Taho Sejko

Taho Sejko eshte cilesuar si koka e krijimit te" Grupit çam” i mbeshtetur dhe financuar nga sherbimi sekret grek. Ai madje, sipas Sigurimit te Shtetit, eshte edhe personi qe kreu rekrutimin per llogari te sherbimeve sekrete greke te vellait te ti ...

                                               

Anita Take

Anita Take lindi ne Korçe me 2 prill 1934. Ajo spikati qe ne moshe te re per vokalin e saj te veçante. Ne moshen 17-vjeçare, ne vitin 1951, u emerua si kengetare profesioniste ne Filarmonine Shqiptare, per te kaluar me pas ne Estraden e Shtetit. ...

                                               

Tano Banushi

Athanas Banushi, njohur si Tano Banushi ka qene aktori me ne ze i humorit shqiptar, ku spikati ne gjinine e estrades. Per meritat e tij ne kete leme eshte dekoruar me titullin Artist i Popullit.

                                               

Tasim Jonuzi

Tahsin Jonuzi, lindur ne Vlore me 10 mars 1912, kreu studimet e larta per arkeologji ne Innsbruck te Austris ne Universitates Leopoldino Franciscea, me titullin. Punoi si arkeolog ne Apoloni dhe ishte drejtori i Institutit Tregtar Vlore deri ne m ...

                                               

Tatiana Piro (Nurçe)

Tatiana Piro eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje. Ka lindur ne 20 Qershor 1958, ne Lushnje. ...

                                               

Tatjana Pirro

Tatjana Pirro eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Taxhedin Bislimi

Dr. Taxhedin Bislimi u lind me 19 Prill te vitit 1961 ne fshatin Grushine te komunes se Haraçines - Shkup. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Siri, Fakultetin e sheriatit pran Universitetit te Damaskut ne Damask- Siri. Disertacio ...

                                               

Tefik Çaushi

Tefik Çaushi Studiuesi i njohur, gjithashtu, ish-drejtori i akademise se arteve ne vitet 69- 73. Nje nga studiuesit kryesore te letersise se Kadarese. Çaushi eshte marre me vepren e Kadarese, posacerisht erotizmin ne veprat e tij, si dhe ka bere ...

                                               

Tefta Tashko Koço

Tefta Tashko Koço kengetare e shquar lirike ne interpretimin e kenges popullore qytetare mbareshqiptare dhe Artiste e Popullit I Love BTS Shqiperise.

                                               

Teki Kolaneci

Teki Kolaneci Hero i popullit. Kolaneci perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte per krimet e Partise Komuniste Shqiptare dhe te Ushtri ...