ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 20
                                               

Jetmir Hoxha

Cyanide eshte nje kengetar dhe autor kengesh i njohur. Jetmir Hoxha a.k.a Cyanide, mbaroi shkollen fillore ne Selman Rize. Mbas luftes ne Kosove, shpresat per nje te ardhme me te mir ishin teper te vogla. Ne fund te vitit 99, JH imigroj ne SHBA. ...

                                               

Jetmira Dusha

Djali elastik 1989.Matka Kur xhirohej nje film 1984.Jeta Mengjeze te reja 1984.Nora Tre vete kapercejne malin 1988 Pesha e kohes 1988.Lili Gjurme ne debore 1984 Gezhoja e vjeter 1984.Deshira Kado Kronike e atyre neteve 1986 Guret e shtepise sime ...

                                               

Jeton Muja

Jeton Muja u lind me 3 prill 1983 ne Gjilan. Skollen fillore dhe te mesme i kreu ne vendlindje. Kreu Fakultetin e Arteve ne degen e grafikes pran Universitetit te Prishtines ne vitin 2004, ku studimet posdiplomike i kreu ne vitin 2007. Morri pjes ...

                                               

Jetulla

Jetullau nga fshati Nikushtak ne Kumanove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Jetullau ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e administr ...

                                               

Jetullah Haliti

Jetullah Haliti Ka mbaruar Fakultetin e Arteve Figurative ne Universitetin e Prishtines, ndersa Studimet Pasuniversitare ne Beograd. Eshte anetar i ShAF te Kosoves dhe UNESCO-s ne Paris. Jetullah Haliti-Eti prej vitit 1985 mban statusin e piktori ...

                                               

Jian Zhen

Jian Zheni lindi ne Yangzhou te provinces Jiangsu te Kines lindore dhe ne familjen e fetareve budiste. Ne vitin 708, 21-vjeçari Jian Zheni u be murgu budist. Gjate 40 vjeteve te mevonshem, Jian Zheni perhapte njohuri budiste dhe ndertonte tempuj ...

                                               

Jim Xhema

Xhim - Xhemail Xhema eshte i lindur ne Tupalle ne vitin 1942. Shkollen fillore katerklaseshe e kreu ne Tupalle dhe kater te tjera ne Medvegje i kreu ne gjuhen serbe. Shkollen e mesme e filloi ne Gjilan dhe e mbaroi ne Prishtine. Ne shtator te vit ...

                                               

Jimmy Page

James Patrick "Jimmy" Page eshte kitaristi i njohur i grupit anglez Led Zeppelin. Me sjelljen e nje metode te re te interpretimit me kitare dhe duke vendosur nje stil dhe imazh te veçante ne skene, ai mbetet nje nga figurat me te veçanta te muzik ...

                                               

Joao Bernardo Vieira

Joao Bernardo Vieir ishte me profesion inxhinier elektrik.Ishte figure shume e rendesishme ne luften kunder pushtetit kolonial portugez. 1980: Erdhi ne pushtet me grusht shteti, si udheheqes i forcave te armatosura 1994: i fitoi zgjedhjet e para ...

                                               

Johan Erik Thunman

Johann Erich Thunmann ose Hans ishte nje gjuhetar, historian dhe teolog lindur ne Thoresund ne Suedi. Ai ka studiuar ne Stregnas dhe Uppsala pastaj e la Suedine per te studiuar ne Greifswald. Thunmann ishte profesor i filozofise ne Universitetin ...

                                               

Johan Tarçullovski

Johan Tarçullovski bashkepuntor i ish-ministrit te puneve te brendeshme te Maqedonis, u be i njohur per opinionin shqiptar dhe boterore, sidomos pas denimit te tij nga Gjykata e Hages me 12 vite burge per 6 vrasje, thyerje te ligjeve te luftes, t ...

                                               

Johann Georg von Hahn

U lind me 11 korrik 1811 ne Frankfurt am Main. Studioi drejtesi ne Gisen Giessen dhe ne Hajdelberg Heidelberg. Nga viti 1834-1843 punoi per ministrine e drejtesise se Mbreterise se re Greke. Nga 1843-1847 ishte konsull prusian ne Athine dhe pas k ...

                                               

Johann Sattler

Johann Sattler emerohet ne prill 2016 Ambasador i Republikes se Austrise ne Shqiperi. Me pare ai ka drejtuar per tre vite Sektorin per Ballkanin Perendimor prane Ministrise se Puneve te Jashtme Austriake. Nga viti 2008 deri ne vitin 2013, Dr. Sat ...

                                               

John Couch Adams

John Couch Adams, lindi me 5 qershor te vitit 1819 ne Lindcot, ShBA dhe vdiq me 21 janar te vitit 1892 ne Kembrixh, Angli, ishte shkencetar britanik. Pas studimeve ne kolegjin "St. John´s" ne Kembrixh punoi si astronom dhe me 1858 u emerua profes ...

                                               

John Denver

John Denver ishte kengetar i njohur amerikan, lindi me 31 dhjetor te vitit 1943 dhe vdiq me 12 tetor te vitit 1997 ne nje aksident duke pilotuar nje aeroplan te vogel personal.

                                               

John Pemberton

John Stith Pemberton lindi me 8 korrik 1831 ne Knoxville, Georgia; vdiq me 16 gusht 1888, ishte nje farmacist dhe zbuluesi i Koka Koles. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e per ...

                                               

Jolanda Shala

Jolanda Preka Shala, aktore e Estrades Profesioniste te qytetit te Shkodres, lindi me 14 maj 1947 ne Shkoder. Ndonese karriera e saj artistike qe e shkurter, ajo mbeti nje aktore e talentuar ne skenen e estrades profesioniste te teatrit" Migjeni” ...

                                               

Jordan Misja

Jordan Misja se bashku me Branko Kadine dhe Perlat Rexhepin eshte nder "Tre heronjte e Shkodres". Me 22 qershor u rrethuan ne shtepine e Misjes. E motra, Sava se bashku me te emen, sherbyesen dhe nipin Toma dolen pas kerkeses se policise dhe krye ...

                                               

Jordan Pani

Jordan Pani, ambasador i Shqiperise ne Itali ne vitet 1961-1967 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Jorgo Bulo

Jorgo Bulo ka qene filolog, historian dhe kritik letrar. Qe nga 2003 e deri kur nderroi jete qe anetar Akademise se Shkencave te Shqiperise.

                                               

Jorgji Gjikopulli

Jorgji Gjikopulli piktor shqiptar. Ka lindur ne vitin 1939 Dhermi te Shqiperise. Eshte diplomuar ne vitin 1964 ne Liceun Artistik "Jordan Misja" ne Tirane dhe ne vitin 1969 ne Akademine e Arteve te Tiranes. Deri ne vitin 1982 ishte inspektor ne M ...

                                               

Jorgji Gjinari

Jorgji Gjinari lindi ne Berat ne vitin 1931. Gjuhetar shqiptar, recensente dhe bashkepuntore i vjeter i shkencave i cili ka ndihemuar me vejtjet dhe sugjerimet per hartuesit e Fjalorit te gjuhes shqipe te botuar ne Tirane me 1980. Ai eshte nje ng ...

                                               

Joschka Fischer

Joseph Martin "Joschka" Fischer eshte nje ish-politikan gjerman nga partia e gjelbert e Gjermanise. Nga 1998-2005 ishte Minister i Jashtem i Republikes Federative te Gjermanise dhe nga 1 janari 1999 deri me 30 qershor 1999 ishte Presidenti i Kesh ...

                                               

José María Aznar

José María Aznar López lindi me 25 shkurt 1953 ne Madrid, Spanje dhe eshte nje politikan spanjolle. Aznar ishte nga 1996-2004 Kryeministr i Mbreteris se Spanjes. Ai i perket partis popullore spanjolle e cila eshte nje parti konzervatore. Siç esht ...

                                               

José María Gutiérrez

José María Gutiérrez Hernández, njohur si Guti, eshte nje trajner spanjoll futbolli dhe ish futbolliist profesionist spanjoll i cili aktualisht eshte ndihmes-trajner ne klub turk Besiktas. Guti e shpenzoi pothuajse te gjithe karrieren me Real Mad ...

                                               

Joseph J. DioGuardi

Xhozef DioGuardi apo Joseph J. DioGuardi lindi me 20 shtator te vitit 1940, eshte politikan amerikan me origjine arberesh-shqiptare nga Italia. DioGuardi eshte kongresmen ne kongresin e Shteteve Bashkuara te Amerikes. Sipas DioGuardit ai vjen nga ...

                                               

Josip Jelačić

Josip Jelacic ishte gjeneral dhe politikan ne Monarikine Habsburge ne ate kohe, atij iu dha edhe titulli oficer gjate viteve sa ishte aktiv ne ushtri. Lindi ne Petrovaradin dhe vdiq ne Zagreb.

                                               

Josip Katalinski

Josip Katalinski, eshte nje ish-lojtar futbolli i Bosnjes. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Jovan Cico Kosturi

Jovan Cico Kosturi patriot shqiptar, veprimtaria te cilit dhe brezave pas tij lidhej me hapjen e shkolles se pare shqipe ne Korçe. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresu ...

                                               

Jovan Cvijiq

Jovan Cvijiq je lindi me 11 tetor te vitit 1865. ne Lloznice. Babi i tij quhej Todor Cvijiq, me profesion tregtar. Nena e tij quhej Marija, vajzerise Avramoviq, nga Korenite. Shkollen fiollore e kreu Lloznice ndersa gjimnazin e ulet ne Lloznice d ...

                                               

Jovan Jano

Jovan Llaqi Jano shkrimtar dhe publicist shqiptar. Ka lindur me 1 Korrik 1949 ne Libofshe, Fier. 1963 - 1967 perfundoi shkollen e mesme pedagogjike, ne Korçe. 1968 - 1972 perfundoi, fakultetin e shkencave histori - filologji, deget gjuhe ruse dhe ...

                                               

Juan Antonio Samaranch

Juan Antonio Samaranch lindi me 17 korrik 1920 ne Barcelone, Spanje, dhe vdiq me 21 prill 2010 ne Barcelone, Spanje., ishte, veprimtar sportive spanjoll, ish kryetar i Komitetit Olimpik Nderkombtare.

                                               

Juan Carlos I.

Juan Carlos I lindi me 5 janar 1938 ne Rome, Itali, si Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias. Juan Carlos I eshte nga 22 nentori 1975 Mbreti i Spanjes. Ai i perket shtepise mbreterore te Bourbonve. Ai eshte djali i pare ...

                                               

Juan Manuel Fangio

Juan Manuel Fangio, ishte garus ne garat automobilistike Formula 1. Vije nga Argjentina dhe ka fituar pese here titullin e kampionit ne kete gara. Ai fitoi keto tituj duke pilotuar Alfa Romeo, Ferrari, Mercedes Benz dhe Maserati.

                                               

Jul Çezari

Gaius Iulius Caesar, i njohur shqip si Jul Çezari lindi me 12 korrik 100 p.e.s. ne Rome dhe ka vdekur me 15 mars te 44 p.e.s. - ushtarak dhe burre shteti i Perandorise romake, u vra nga kundershtaret e tij politike. Gai Jul Çezari ka luajtur nje ...

                                               

Julia Ndoci

Julia Ndoci eshte nje kengetare shqiptare nga Shqiperia. Eshte motra e kengetarit dhe aktorit Frederik Ndoci. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Jürgen Klinsmann

Jürgen Klinsmann lindi ne Göppingen, me 30 qershor 1964 eshte futbollist dhe trene gjerman. Karrieren e tij profesionale e filloi ne Stuttgarter Kickers. Ndersa e perfundoi pas humbjes nga Kroacia ne kampionatin botror 1998. Ne Bundeslige i luajt ...

                                               

Justin Godart

Justin Godart, deputet radikal-socialist ne Asamblene kombetare franceze, i perkushtuar pas te drejtes dhe popujve te shtypur, pati shume pergjegjesi; Zv/Minister francez i Luftes gjate Luftes se Pare Boterore, rezistent i shquar ne klandestinite ...

                                               

Justin Timberlake

Justin Randall Timberlake lindi me 31 janar 1981. Shume here i njohur si JT, eshte nje kengetar, aktor, tekstshkrues, producent etj. U lind ne Memphis, SHBA. Si femije u paraqit ne shoun televiziv Ne kerkim te yllit. Ne fund te vitit 1990 u be i ...

                                               

Jusuf Bajraktari

U lind me 1962m mbaroi shkollen fillore ne Ponoshec, ndersa me 1966 gjimanzin ne Gjakove. Me 1973 diplomoi ne Fakultetin Filozofik, dega e Historise ne Prishtine. U magjistrua me 1980 ne temen:" Plenumi i Brioneve dhe jehona e ndikimi i tij ne Ko ...

                                               

Kadri Mani

Kadri Mani shqiptare i mllefosur nga reaksionet e Doris Pakut, i cili se bashku me Shukrije Bunjaku-Manin i ka shkruar leter te hapur asaj dhe kopanise se saj. Letra eshte botuar ne ameza interneti te ndryshme, kjo leter po ashtu ne forme permble ...

                                               

Kakhaber Kaladze

Kahaber Kaladze კალაძე, lindur me 27 shkurt, 1978 ne Samtredia) eshte futbollist gjeorgjian qe momentalisht luan per klubin Italian te Seria A, A.C. Milan

                                               

Kaley Cuoco

Kaley Christine Cuoco Kamarilo, Kalifornia me 30 nentor 1985 eshte nje aktore amerikane. Esht bere e famshme pas rolit si Penny ne serialin The Big Bang Theory.

                                               

Kaliopi

Kaliopi Bukle lindi me 28 dhjetor 1966 ne Ohri, Republika Socialiste Federative e Jugosllavise. Eshte nje kengetare maqedonase.

                                               

Kaliopi Plasari

Kaliopi Plasari, e cila ka nisur te lexoje qe me 28 nentor te vitit 1938, diten kur u themelua Radio Tirana, deri me 1964-n. Ka lexuar edhe ne emisionet e Radio Tiranes ne gjuhen frenge.

                                               

Kalo Brahim Xhaferaj

10-15 shtator 1943 Ne luftimet, kunder ushtrise italiane per çlirimin e qytetit te Tepelenes, Kalo Brahimi jep nje ndihmese te çmuar, me forcat territoriale te Krahesit. 26-30 shtator 1943 Pas luftimeve ne Shkallen e Zeze kunder gjermaneve, Kalo ...

                                               

Kalorësi i Karadakut

Romani i Ibrahim Kadriut kushtuar "Skenderbeut te Karadakut", heroit, Idriz Seferi. Kaloresi i Karadakut te Ibrahim Kadriut nuk eshte vetem nje roman, por eshte nje monument, nje monument historik i betejave shqiptare per mbrojtje dhe pavaresi. P ...

                                               

Kanan Maze

Kanan Maze eshte Hero i Popullit, ishte ushtarak dhe nje figure e shquar, qe vu ne sherbim te Qeverise se Vlores ne vitin 1912, me pas mori pjese ne revolucionin demokratik te qershorit dhe u dallua per trimeri ne luften e Vlores te 20-s. vdiq me ...

                                               

Karl Lagerfeld

Karl Otto Lagerfeld ishte nje drejtor artistik, krijues mode me origjine gjermane, stilist, artist, fotograf dhe karikaturist qe jetonte ne Paris. Ai njihej si drejtor artistik, krijues i shtepise se modes franceze Chanel, nje pozite qe ai e mban ...

                                               

Karl Landsteiner

Karl Landsteiner ka lindur me 14 qershor 1868 ne Baden dhe vdiq me 26 qershor 1943 ne New York. Ne vitin 1901 ai zbuloi se ka lloje te ndryshme gjaku, A, B, AB dhe 0 dhe se njerezit me grup te njejte gjaku mund te kryenin transfuzion. Transfuzion ...