ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 197
                                               

Sadefqar Mehmeti

Sadefqar Mehmeti ishte arkitekt i shquar me prejardhje shqiptare. Lindi ne Elbasan. Kreu studimet per arkitekture ne Universitetin e Stambollit. Zhvilloi atje nje aktivitet te gjere ne disa fusha te krijimtarise, u be kryearkitekt i perandorise. ...

                                               

Sadete Jashari-Aliu

Sadete Jashari-Aliu Lindi me 20. 09. 1982 ne Stuballove te Drenasit. Ka mbaruar Fakultetin Filozofik ne Degen e Pedagogjise ne Universitetin e Prishtines. Ushtron profesionin e mesueses. Eshte antare e Levizjes Vetevendosje.

                                               

Sadete Shkodra

Sadete Shkodra lindi me 30 prill 1968 ne Gjilan. Eshte nje kengetare shqiptare e muzikes popullore. Ajo filloi si kengetare ne moshen 13 vjeçare se pari here ne koncertin i cili u mbajt ne Kamenice te Kosoves e duke vazhduar keshtu edhe ne shume ...

                                               

Sadi Vorpsi

Sadi Vorpsi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje. 2013-2017: Prefekt i Qarkut Tirane.

                                               

Sadik Kajo

Sadik Mehmet Kajo bir i nderuar i fshatit Perisnak te Beratit, lindur ne vitin 1917, rridhte nga nje familje me emer ne tere Nahijen e Tomorrit. Pjesetare te familjes dhe te fisit te tij i kane dhene shume luftes per liri. Jahua ra heroikisht si ...

                                               

Sadik Krasniqi

Sadik Krasniqi. Lindi ne fshatin Llukar te Prishtines. Shkollen fillore e kreu ne fshatin e lindjes, ndersa shkollen e mesme si dhe studimet i ka kryer ne Prishtine. Eshte diplomuar ne degen e Letersise dhe Gjuhes Shqipe ne Universitetin e Prisht ...

                                               

Sadik Murraj

Sadik Murraj ka lindur ne qershor te vitit 1943 ne fshatin Mertinj te krahines se Deshnices ne rrethin e Permetit. Rrjedh nga nje familje me tradita atdhetare. Mbasi kreu shkollen e mesme petakogjike vazhdoi shkollen e larte ushtarake te aviacion ...

                                               

Sadik Zeqiri

Sadik Zeqiri ka qene aktivist per çlirimin e Kosoves qe nga viti 1992. Nga viti 1998 ka marre pjese aktivisht ne luften çlirimtare, si pjesetar i UÇK-se, Brigada 134-Bedri Shala, ne Zonen Operative te Dukagjinit. Ne vitin 1998, forcat e APJ-jugos ...

                                               

Sadri Ferati

Sadri Ferati shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne vendlindje. Studimet universitare ne Fakultetin e Xehetarise dhe Metalurgjise ne Mitrovice i perfundoi me 1985. Ne vitin 1992, z. Sadri Ferati u zgjodh Sekretar dhe nenkryetar i Deges se LDK-se ...

                                               

Sadri Ramabaja

Sadri Ramabaja Lindi me 07. 12. 1961 ne Magure te Dardanes. Studimet e filluara ne Universitetin e Prishtines me 1982 -1983 i ka mbaruar ne Tirane, ku ka studiuar ne vitet 1991- 1993. Studimet postdiplomike i ka kryer ne Basel te Zvicres me 1997. ...

                                               

Safer Tahiri

Raportimi i mediave mbi divesitetet”, 2012, botim i veçante i Institutit Maqedonas te Medias, Shkup; Kontributi kombetar i gazetes Shkupi 2012”, revista" Kerkime historike”, SHHSHM, Shkup; Veprimtaria atdhetare e Hasan Prishtines 2012”, ne bashka ...

                                               

Safet Berisha

Safet Berisha ishte futbollist shqiptar i cili ka luajtur ne skuadren KS Teuta dhe FK Partizani Tirana. Ai poashtu ka luajtur ne kombetaren shqiptare. Ne vitin 1992, ai emigroi per ne Itali se bashku me familjen e tij, se pari jetoi ne Bari pasta ...

                                               

Safet Ramadani

Safet Ramadani lindi me 14 janar te vitit 1964, eshte nje sportist, karateist shqiptar qe nga viti 1980. Gjate karrieres, disa here ka qene kampion i Kosoves, ndersa pas lufes se fundit ne Kosove, disa here eshte shpallur trajneri dhe referi me i ...

                                               

Safete Hadergjonaj

Deputetja nga Komuna e Deçanit, ishte pjese e Grupit Parlamentar te PDK-se, ne kohen e shpalljes se pavaresise se Kosoves, me 17 shkurt 2008. Studimet pasuniversitare – marredhenie nderkombetare dhe diplomaci, Hadergjonaj i perfundoi ne Akademine ...

                                               

Sahit Sejdi Serani

Sahit Sejdi Serani nga fshati Tanushe ne Shkup, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Sahit Serani ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e ...

                                               

Saim Kokona

Saim Kokona, nje nder drejtoret me te famshem te fotografise se filmit shqiptar, u lind me 26 shkurt te vitit 1934 ne Gjirokaster, Shqiperi. Ne moshen dhjetevjeçare shperngulet familjarisht ne Tirane, ku kreu edhe arsimin fillor. Me pas mbaroi st ...

                                               

Saimir Kumbaro

Kapedani 1972 Njesiti gueril 1969 Gadhnjim mbi vdekjen 1967

                                               

Saimir Muzhaka

Saimir Muzhaka eshte diplomuar per gazetari dhe bashke me profesionin ka nisur punen si krijues. Ai eshte bere fitues i Fondit per Krijimtarine Letrare i cili u permbyll me botimin e romanit te pare" Qyteti plak”.

                                               

Sal Albanese

Sal Albanese,arberesh nga Kalabria, prinderit e tij emigruan ne SHBA pas Luftes se Dyte Boterore. Studimet i kreu ne" York College”, New York University” dhe Brooklyn Law School”. Pasi punoi 11 vite ne arsim ne shkollat publike te New Yorkut, me ...

                                               

Sali Bedulla

Sali Bedulla, hero i transportit te brendshem detar ne Shqiperi. Lindur ne Bilisht te Devollit ne vitin 1924, ku kreu shkollen fillore dhe 7-vjeçare. Saliu ne moshe te re mori pjese ne Luften Antifashiste Nacionalçlirimtare, ne radhet e Br. II S. ...

                                               

Sali Berisha

Sali Berisha eshte nje kardiolog dhe politikan shqiptar qe sherbeu si presidenti i dyte i Shqiperise ne vitet 1992 - 1997, dhe presidenti i pare i zgjedhur nga nje parlament i dalur nga zgjedhjet te lira demokratike pas renies se regjimit komunis ...

                                               

Sali Çekaj

Sali Çekaj i njohur ndryshe me nofken Veterani ishte njeri nga komandantet me te shquar te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe aktivist i madh i kombit shqiptar. Lindi me 22 qershor 1956 ne fshatin Broliq te Komunes se Pejes dhe ra deshmore me 19 ...

                                               

Sali Dibra

Sali Dibra, atdhetar mori pjese ne Luften e Vlores 1920, si dhe ne shoqerine" Bashkimi”. Ne vitet e Luftes se Dyte Boterore, mori pjese ne demonstraten antifashiste te dates 28 nentor 1942. Per veprimtarine e tij antifashiste arrestohet nga pusht ...

                                               

Sali Jaha

Sali Jaha ushtarak dhe bajraktar shqiptar nga Kosova, pjesemarres i Lidhjes se Prizrenit. Major Sali Jaha - Bajraktari i Rugoves, lindi ne vitin 1803 ne Koshutan te Rugoves. Rrjedh nga familja Kurtdedaj, familje qe nxorri me vone edhe bajraktarin ...

                                               

Sali Latifi

Sali Latifi nga fshati Hotel ne Kumanove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Sali Latifi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e adminis ...

                                               

Sali Ramadani

Sali Ramadani ka lindur ne vitin 1939 ne Kerçove. Ai ishte nje protagonist i politikes ne Maqedonine e Veriut ne periudhen nga mesi i viteve 90-te si deputet i PPD apo me vone PDSH-se ne Parlamentin e Maqedonise. Me 8 korrik te 1997 nga foltorja ...

                                               

Sali Vata

Sali Kadri Vata lindi me 6 qershor te vitit 1915 ne fshatin Surroj te rrethit te Kukesit.Femijerine e kaloi po ne ate fshat duke bere jete baritore apo duke punuar si mullixhi deri ne vitin 1936, vit ky ku u mobilizua si ushtar ne Gramoz dhe Lesk ...

                                               

Sali Vranishti

Sali Vranishti, eshte memorizuar si nje atdhetar i flakte dhe luftetar i shquar per liri e sovranitet kombetar.

                                               

Mimoza Sali

Mimoza Sali ka lindur me 10 prill 1973 ne Durres, Shqiperi. Ka mbaruar shkollen Pedagogjike te Gjuheve te Huaja ne Shqiperi dhe, me pas, ka perfunduar studimet e larta per Multikulturat ne Itali. Punon per te drejtat e emigranteve ne Itali, gjith ...

                                               

Salih Bajrami

Salih Bajrami Krasniqi lindi me 1919 ne fshatin Llashka Drenoc te Prekorupes komuna e Malisheves, vdiq me 1987. Eshte nje nder rapsodet me te njohur shqiptar te Kosoves. Sipas pohimit te vete Salihut ai filoj te kendoj qysh ne moshen 6-7 vjeçare, ...

                                               

Salih Fejzë Kastrati

Lindi ne fshatin Hogosht ne vitin 1892. Ne fund te vitit 1915 internohet ne Varna te Bullgarise. Pas kthimit te tij nga Bullgaria filloj te merret me politike. Ishte tregtar e bujk me profesion, analfabet poliglot, perveç gjuhes shqipe fliste tur ...

                                               

Salih Gjuka

Salih Gjuka lindi ne Peje, ne vitin 1876. Mesimet e para i mori ne vendlindje, ndersa te mesmet ne Shkup, ku familja e tij u vendos si shkak i perndjekjeve te pushtuesve osmane. U regjistrua ne Fakultetin e Drejtesise, ne Selanik. Pas mbarimit te ...

                                               

Salih Zyba

Salih Zyba ka lindur me 1 janar te vitit 1977 ne Bukosh te Therandes, ndersa sot jeton ne Prizren. Ka te perfunduar gjimnazin" Jeta e re” ne Therande, dhe aktualisht eshte absolvent ne Fakultetin Juridik ne Universitetin e Prishtines, dega Menaxh ...

                                               

Hajdar Salihu

Hajdar Salihu eshte shkrimtar shqiptar nga Kosova. Shkollen fillore e kreu ne fshatin e aferm te Mulliqit kurse normalen dhe ShLP ne Gjakove. Me tej vazhdoi studimet universitare dhe pasuniverzitare ne UP, dega Gjuje dhe Letersi Shqipe. Magjistro ...

                                               

Salajdin Salihu

Ka botuar librat me poezi dhe tregime: Digresione, Milenium, 2008 Vdes pas gjerave te imeta, Aza- Tetove 1996 Genjeshter e sinqerte, Prokultura, 2004, poezi Panteoni i utopise, "Shkupi 1997, ese Nate e blerte vetmie/zelenata noc na samosta, Serem ...

                                               

Sami Luma

Sami Luma ka lindur me 15.11.1958 ne fshatin Kraishte, te komunes se Lypjanit. Nga viti 1979 gjer me vitin 1985 ka vijuar Shkollen e Larte Pedagogjike, te cilen e ka perfunduar me sukses. Pas diplomimit punesohet ne arsim, ku pergjate pervojes 26 ...

                                               

Samir Mane

Samir Mane eshte sipermarresi me i pasur shqiptar. Ai eshte miliarderi i pare Shqiptar Ai eshte president dhe pronar i grupit BALFIN, i cili eshte grupi me i madh i investimeve private ne Shqiperi dhe ne Evropen Juglindore. Portofoli i investimev ...

                                               

Samir Statovci

Me karate ka filluar te merret ne vitin 1996 ne klubin e karatese "Rrufeja" te Prishtines, ku ka mesuar karatene te mesuesit Ramadan Krasniqi, Besim Hasani dhe i ati, Mustafe Statovci. Pas nje karriere relativisht te shkurter garuese, gjate se ci ...

                                               

Sander Okseti

Sander Okseti muzikante, kengetar dhe interpretues, Shqiptare. Sander Okseti i njohur ne rep, pseudonimin Kiameti eshte edhe anetar i grupit "The Wild Albanians". Ai shkollen fillore e kreu ne Shkoder dhe pas saj u regjistrua ne gjimnazin "Jordan ...

                                               

Sanije Berisha

Sanije Berisha ka lindur ne Skenderaj me 23.08.1952. Shkollen fillore dhe te mesme e kreu ne Mitrovice. Vazhdoi studimet ne Universitetin e Prishtines, ndersa ato i nderpreu pasi qe u punesua ne Televizionin e Prishtines si montazhere filmike e k ...

                                               

Anton Santori

Françesko Anton Santori u lind me 16 shtator 1819 ne Picilia te Kozences, Itali. Ne moshe te re filloi te merret me mesim per murg. Ne moshen 16 vjeçare ne vitin 1835 hyri ne Manastirin Françeskan. Atje jetoi 18 vjet deri ne 1860, me pas u kthye ...

                                               

Saranda Kumnova-Pozhegu

Saranda Kumnova-Pozhegu ka lindur me 28.04.1970 ne Gjakove, ku edhe aktualisht jeton. Ka te perfunduar Shkollen e Larte Pedagogjike si dhe Fakultetin e Edukimit ne drejtimin Mesimdhenie dhe Kurikulle. Qe nga viti 1993 punon si mesimdhenese ne SHM ...

                                               

Sashenka Jonuzi

Sashenka Jonuzi Eshte shpallur dy here anetar e Kolegjit zgjedhor dhe eshte anetarja me e vjeter ne moshe ne kete institucion. Fale punes dhe integritetit te saj gezon nje emer te mire ne radhet e juristeve, por edhe mes partive politike, aq sa e ...

                                               

Sefedin Hasan Tomçini

Sefedin Hasan Tomçini Ka lindur ne Polozhan te rrethit te Dibres ne vitin 1942. Ka kryer studimet per pilot reaktiv ne ish-Bashkimin Sovjetik dhe fluturonte me avion MIG-19. Ka kryer detyra te ndryshme deri ne komisar skuadrilje. Ra ne krye te de ...

                                               

Seit Mansaku

Seit Mansaku bashkepunetore i shkencave qe ka ndihmuar per termat e gramatikes te fonetikes ne Fjalorin e gjuhes shqipe te botuar ne Tirane me 1980.

                                               

Seit Qemali

Me 1905 u arrestua nga autoritetet osmane pasi perhapte libra shqip. Ishte anetar i Klubit atdhetar" Laberia” 1908. Mori pjese ne kryengritjet antiosmane 1911 – 1912. Luftoi kunder shovinisteve greke me 1913 – 1914, si dhe kunder forcave rebele t ...

                                               

Sejdi N. Gashi

SEJDI N: GASHI u lind me 12 shkurt 1947 ne Peran te Besianes-Kosove. Familja e tij vjen nga fshati Buzellap i Besianes te cilet ishin shperngulur ne Turqi ne vitin 1925. Pas dy vitesh qendrimi ne Turqi, kthehen dhe vendosen ne Prishtine ku jetojn ...

                                               

Dardan Sejdiu

Dardan Sejdiu tani eshte zevendeskryetar i Prishtines, kryeqytetit te Kosoves. Me pare ai ka qene i angazhuar per 4 vjet si president i bordit Kosovo - Slloven per pensione me nje rol kyç ne menagjimin e ketyre fondeve te gjithe Kosoves.Sejdiu es ...

                                               

Sejfi Protopapa

Sejfi Protopapa ishte shkencetar dhe personazh i Ballit Kombetar i lindur ne Berat me 20 shkurt 1923 ishte bir i nje avokati me origjine nga fshati Protopape i Korçes. Arsimohet ne vendlindje dhe ne Itali. Ne vitin 1943, kur ishte vetem 20 vjeç, ...

                                               

Natasha Sela

Flete te bardha 1990 Mao Ce Dun 2007, fallxhorja Njerez dhe Fate 2002-2003, pastruesja Gjoleka, djali i Abazit 2006, Kronike provinciale 2009 Nata 1998 Piruet 2005, nena Ky artikull ne lidhje me nje aktor eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wiki ...