ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 196
                                               

Diana Rexhepi

Diana Rexhepi, gazetare, eshte lindur ne Shkup me 22 korrik 1955. Eshte rritur ne Prishtine. Jeton ne Zagreb nga viti 1974. Ka absolvuar ne studimet per arkeologij ne Fakultetin Filozofik te Zagrebit me 1978. Me profesion eshte gazetare e lire. S ...

                                               

Shaqir Rexhepi

Shaqir Rexhepi eshte nje futbollist Shqiptar nga Maqedonia Ai me pare ka luajtur per FK Shkendija, Renova, Sloboda Tuzla, KF Vellaznimi, Zonguldakspor, Al Taawon, MFK Košice, ACS Poli Timisoara, FK Shkendija, Honka dhe PK-35 Vantaa.

                                               

Rexhë Meta Ulaj

Leu ne Vuthaj me 1906, i vellazerise Ulaj te ketij fshati. Me 1913, babai i Rexhes, Mete Fazlia, bashke me vellezer te tjere, per te shpetuar familjen nga gjenocidi qe iu behej shqiptareve ne krahinen e Plaves dhe Gucise nga forcat malazeze ne kr ...

                                               

Rexho Mulliqi

Rexho Mulliqi mbiemrin e mori nga fisi Mula, Mulaj, Mulaku, Muliqi, shkollen fillore e kreu ne vendlindje per te vazhduar Medresene e Shkupit, deri ne vitin 1941. Pasketaj u vendos ne Prishtine, ku qendroi tre vjet 1941-1943. Me pas u regjistrua ...

                                               

Rezart Stafa

Rezart Stafa lindi ne Shqiperi ne 10 tetor 1982. Ne 1993 fillon studimet ne Akademine e Danzit Klasik. Ne 1998 fiton nje burse nga UNESCO per ne shkollen profesionale Cosi-Stefanescu. Ne 2002 diplomohet dhe pastaj behet pjese e shoqerise duke rea ...

                                               

Rezart Taçi

Rezart Taçi, biznesmen shqiptar. President i grupit "Taçi Oil", televizionit "Albanian Screen" etj. Biznesi i tij shtrihet dhe jashte Shqiperise, ndersa emri i Rezart Taçit eshte lakuar edhe nga mediat perendimore mbi ofertat e tij ndaj ekipeve t ...

                                               

Ridvan Vllasaliu

Ai filloj karrieren e tij qe nga mosha 15 vjeqare ne vitin 2002, e deri me tani eshte aktiv ne kete sport. Me par Ridvani ka qene Amator ne Thai/Kick dhe arriti sukse te larta duke fituar disa tituj si: Kampion i Kosoves ne Thai/Kick Boxing per 4 ...

                                               

Rifat Berisha

Rifat Berisha 1910-1949 u lind ne Berishe te Drenices. Ishte biri i Latif dhe Hasime Berishes, te dalluar per mbarevajtjen e familjes, te ekonomise shtepiake, te edukimit te femijeve dhe te mikpritjes tradicionale.Me 1926, fale ndihmes se Tahirit ...

                                               

Rifat Demaku

Rifat Demaku ka lindur me 31.10.1963 ne fshatin Terstenik ne komunen e Drenasit. Ne vitin 1981 ishte pjsemarres aktiv i demonstratave qe u organizuan me kekesen:Kosova Republike,Po ashtu gjate viteve te 90 aktivisht mori pjese ne organizimet dhe ...

                                               

Rifat Gjota

Dr. Rifat Gjota eshte zbulues shqiptar. Shkencetari dhe pedagogu i mirenjohur eshte lindur ne Peje me 5 maj 1939 ne nje familje te njohur zejtare. Shkollen fillore dhe gjimnazin e kreu ne vendlindjen e vet. Ne vitin 1965 ka diplomuar ne Fakulteti ...

                                               

Rifat Haliti

Mulla Rifati eshte i lindur me 1 shtator 1919 ne fshatin Kokaj, nga babai Neziri (axha Neze, dhe nena, Qamilja e lindur ne Depce. Prej 20 vitesh jetojne ne lagjen "Arberia" ne Gjilan.

                                               

Rifat Latifi

Prof. Rifat Latifi mjek dhe profesor i mirenjohur ne nivelin nderkombetar. Gjate karrieres se tij ai ka punuar ne universitete dhe qendra spitalore me emer neper Amerike, si Texas, Filadelfia, New York, Doha. Aktualisht, eshte profesor i kirurgji ...

                                               

Rini Useini

Rini Useini i lindur ne Koroshishte te Struges, shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Struge, kurse ne Departamentin e Etnologjise ne Universitetin e Prishtines mori titullin etnolog. Studimet postdiplomike i vazhdoi ne Institutin e ...

                                               

Adelina Rista

Adelina Rista eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Rita Gjeka

Rita Gjeka ka lindur ne Shkoder me 22 maj te vitit 1960. U diplomua ne vitin 1979 ne shkollen e mesme "Jordan Misja". Studimet e larta i kreu ne Akademine e Arteve te Bukura ku dhe diplomohet ne vitin 1985. Ka luajtur ne disa role ne teater dhe n ...

                                               

Rita Lati

Rita Lati eshte nje aktore shqiptare, e njohur me shume ne zhanrin e komedise. Ajo lindi ne Vlore dhe ne fillimet e saj u aktivizua ne qytetin e saj, pastaj kaloi ne Estraden e Tiranes. E njohur per rolet e saj me aktorin tjeter komik Behar Mera. ...

                                               

Rita Marko

Rita Marko ka qene figure politike ne periudhen e regjimit komunist, kohe kur sherbeu ne disa pozita te larta politike.

                                               

Riza Dani

U lind ne Shkoder, i biri i Hasanit dhe Baftes, nje familje qytetare me origjine te larget nga Gojani i Mirdites. Mbasi mbaroi Ruzhdijen ne Shkoder, studimet e larta i ndoqi dhe i kreu ne Stamboll, ku dhe u lidh me levizjen kombetare. Se bashku m ...

                                               

Riza Lluka

Riza Lluka lindi ne vitin 1944, eshte inxhinier i ndertimit. Delegat i Kuvendit te Kosoves 1982-1990 dhe anetar e kryetar i Keshillit per urbanizem dhe pune komunale ne ish-Dhomen e Punes se Bashkuar te Kosoves. Lluka njihet dhe si kundershtar i ...

                                               

Riza Poda

Riza Poda ka lindur ne Elbasan me 23 mars te vitit 1958. Ne vitin 1981 kreu studimet per Gjuhe-Letersi Angleze dhe ne 1985-1989 per Drejtesi. Ne vitin 1992 specializohet ne Universitetin e Gjeneves per Te Drejten Nderkombetare. Fillimet ne sherbi ...

                                               

Riza Runa

Riza Runa lindi me 13 mars 1881 ne Nivice te Kurveleshit Tepelene, eshte nje nder figurat me kryesore te krahines gjate viteve 1900-1940. Mesimet e para i mori ne vendlindje nen kujdesin e Hoxhe Kadriut deri ne moshen 11 vjeçare. Me pas ne gjuhen ...

                                               

Selman Riza

Riza kreu mesimet fillestare ne mejtepin e xhamise se" Haxhi Ymerit” ndersa i vazhdoi ne mejtepin" Ruzhdie”. Deshira per t’u shkolluar ne gjuhen shqipe e detyroi te largohet nga Gjakova, nga Kosova, qysh ne moshen 13-te vjeçare. Ne vitin 1922 u n ...

                                               

Rizah Xhakli

Rizah Xhakli Lindi me 07. 01. 1967 ne Prishtine. Ka mbaruar studimet ne Fakultetin e Filologjise, dega e Letersise Shqipe, ne Universitetin e Prishtines. Eshte aktivist i Levizjes Vetevendosje! dhe pjesemarres i aktiviteteve dhe i demonstratave t ...

                                               

Robert Aliaj Dragot

Robert Aliaj eshte kengetar shqiptar. Jeton dhe punon ne Bruksel dhe Tirane. Ai jo vetem qe filloi si piktor, por edhe piktura e tij ishte pika e nisjes per te gjitha aktivitetet e tjera qe ai shfaqi. Ne fund te viteve 90, pas nje karriere te gja ...

                                               

Robert Bitri

Robert Bitri eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Levizjes Socialiste per Integrim, ne qarkun e Fierit.

                                               

Robert Çeku

Robert Çeku ka lindur ne Korçe me 5 Qershor 1955. Ka mbaruar shkollen e mesme ne gjimazin Raqi Qirinxhi ne vendlindje.Ne vitet 1974-1978 ka mbaruar fakultetin ekonomik,dega finance.Ish Kryetar i Kontrollit te Larte te Shtetit, ish-deputet i Parti ...

                                               

Robert Ndrenika

| ekipi i futbollit AC MILAN Robert Ndrenika eshte nje aktor shqiptar. Ai eshte emerua Artist i Popullit ne vitin 1988. Ai ka studiuar ne gjimnazin Qemal Stafa.

                                               

Robert Përmeti

Mbaroi shkollen ushtarake 2Skenderbej" dhe per oficer gjithearmesh nga viti 1963 deri ne 1970. Nderkohe mbaroi edhe shkollen e Kultures dhe gjate viteve 1970-1975 studioi ne Akademine e Arteve te bukura ne Tirane per pikture. Specializohet per sk ...

                                               

Robert Radoja

Robert Radoja kompozitor shqiptar. Ka lindur ne 15 prill 1938 ne Bolonja. Ne vitin 1951 fillon studimet ne Liceun Artistik ne Tirane per piano. I mbaron ato ne vitin 1959. Ne vitin 1962 fillon studimet e larta ne Konservator ku edhe diplomohet pe ...

                                               

Roland Berzani

Roland Berzani lindi ne vitin 1965, ndersa ne vitin 1973 mbaron shkollen e mesme te pergjithshme ushtarake" Skenderbej”. Ne vitin 1986 mbaron Akademine Ushtarake ne degen radio-zbulim. Ne vitin 1998, kryen nje kurs special profesional dhe kursin ...

                                               

Roland Bimo

Roland Bimo ka lindur me 31 Mars 1954 ne Tirane. Ka studiuar ne Kine dhe flet gjuhen kineze. Roland Bimo eshte nje diplomat karriere. Ai ishte ambasadori i pare shqiptar ne Shtetet e Bashkuara, pas permbysjes se regjimit komunist. Bimo e mbajti k ...

                                               

Roland Lushi

Roland Lushi ka lindur ne Korçe, me 15 maj 1955. Ka mbaruar shkollen e larte, dega Gjuhe-Letersi, ne Universitetin "Aleksander Xhuvani", Elbasan. Deri ne vitin 1990 ka punuar ne RTSH. Pas vitit 1990, drejton Shtepine Botuese "ADA" dhe boton revis ...

                                               

Roland Qafoku

Roland Qafoku, gazetar shqiptar, PHD Doktor i Shkencave te Komunikimit, drejtues i emisionit "HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU" ne grupin mediatik "FJALA", analist, studiues, autor librash, pedagog i jashtem ne Universitetin e Tiranes, Departamenti i ...

                                               

Roland Roshi

Roland Roshi regjisor shqiptar, u lind dhe u rrit ne qytetin e Permetit. Ai mbaroi Institutin e Larte te Arteve dhe filloi pune per here te pare ne qytetin e Fierit, ne teatrin" Bylis”. Roshi eshte shquar per rolin e tij si" Avni Rustemi”, tek Dr ...

                                               

Roland Tasho

Roland Tasho fotograf i njohur shqiptar i cili ka 30 vjet qe merret me fotografine, ndersa ka hapur shume ekspozita brenda dhe jashte Shqiperise. Tasho ka nisur te fotografoje ne vitin 1982. Pas tridhjete vjet veprimtari si fotoreporter, sot puno ...

                                               

Rolant Xhelilaj

Rolant Xhelilaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Romeo Gurakuqi

Romeo Gurakuqi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Shkodres

                                               

Rovena Stefa

Lindi ne Fier me 27 Prill 1979, ajo eshte nje nga pop-kengetaret me te medha Shqiptare. Albumi i pare "Bie debore" pati shume sukses ne Itali, Greqi, Maqedoni, Kosove, Zvicer, Suedi, Danimarke, Norvegji, Britania e Madhe, Belgjike. ku Rovena beri ...

                                               

Rozana Radi

Rozana Radi, lindi ne Prishtine me 6 Korrik 1979, eshte aktore dhe kengetare shqiptare. Ajo eshte autorja e shume kengeve dhe eshte nje tekstshkruese.

                                               

Rozi Theohari

Rozi Theohari i botoi vjershat dhe prozat e veta qysh ne vitet ’60 ne gazeta e revista te ndryshme si" Drita”," Hosteni”," Shqiptarja e re”," Fatosi” etj. Ka levruar vjershat humoristike e tregimin humoristik si per te rriturit, ashtu dhe per fem ...

                                               

Rozmari Jorganxhi

Rozmari Jorganxhi kengetare shqiptare, ka nisur karrieren e saj qe ne vitin 1959 si soliste lirike." Mezzosoprano” ne TOB dhe ka interpretuar me profesionalizem ne nivele te larta role nga operat nderkombetare, por edhe ato kombetare. Nga viti 19 ...

                                               

Nazmi Rudari

Nazmi Rudari kreu studimet e letersise shqiptare ne Fakultetin Filologjik te Universitetit te Prishtines. Nga vitet e shtatedhjeta shkruan poezi, proze, drame dhe kritike, qe i botoi ne shtypin dhe periodikun tone. Punoi si mesimdhenes ne gjimnaz ...

                                               

Rudi Bregu

Rudi Bregu, lindi ne Zemblak te Korçes dhe sot banon ne Durres. Ka kryer Liceun Artistik ne Korçe. Ka rreth 20 vjet pervoje pune. Ne vitet ’83-’89, ka punuar si stilizues i dhomave te pritjes ne Hotel Adriatiku ne Durres. Pas ’90-es, punime druri ...

                                               

Rudi Goga

Rudi Goga eshte piktor shqiptar nga Mali i Zi. Piktori Rudi Goga, ka lindur ne vitin 1948 ne qytetin e Ulqinit, ne Malin e Zi. Eshte diplomuar ne Akademine e Arteve te Prishtines, ne klasen e akademikut Muslim Mulliqi, ne vitin 1979. Ka kryer stu ...

                                               

Rudin Lengo

Rudin Lengo pianist shqiptar. Ai ka lindur ne Tirane. Deri ne moshen pesembedhjetevjeçare ka jetuar ne kryeqytet. Perpjekjet per nje jete me te mire e detyruan familjen e tij qe te kerkonte nje mundesi me shume. Keshtu menjehere pas perfundimit t ...

                                               

Rudina Hajdari

Rudina Hajdari lindi me 15 gusht 1987 ne qytetin e Tiranes. Ajo eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Demokratike te Shqiperise, ne qarkun e Tiranes

                                               

Rudina Magjistari

Rudina Magjistari u lind ne Tirane me 26 gusht 1975 eshte prezantuese ne TV Klan. Ajo ka nisur karrieren e saj ne televizion qe ne moshen 15-vjeçare, duke realizuar dhjetera e dhjetera programe dhe formate televizive. Prej vitesh drejton programi ...

                                               

Rudolf Sopi

Rudolf Sopi lindi ne vitin 1932 dhe vdiq ne vitin 1984, ishte fotograf dhe kinematograf i njohur shqiptar, xhiruesi i pare i filmit artistik ne Kosove.

                                               

Rudolf Stambolla

Rudolf Stambolla ka qene kengetar shqiptar dhe muzika ku identifikohet me shume eshte ajo e lehte. Zerin me melodioz dhe njeri prej pionierve te muzikes se lehte Shqiptare te fund viteve 60. Ne Dhjetor 1962, Rudolf Stambolla merr pjese ne Festiva ...

                                               

Rufi Osmani

Rufi Osmani, eshte ekonomist, intelektual dhe ish perfaqesues politik shqiptar ne Maqedoni, dy mandate i zgjedhur si kryetar i komunes se Gostivarit si dhe tre here ka fituar mandat deputeti ne parlamentin e Republikes se Maqedonise.