ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 195
                                               

Qirjako Mihali

Qirjako Mihali ka mbajtur detyren e ministrit te Financave nga viti 1982 deri ne vitin 1984. Lindi ne Korçe me 13 maj 1929. Nga viti 1947 deri ne vitin 1951 studioi ne Shkollen e Mesme, Politeknikumi, Tirane. U be pjese e PPSH ne vitin 1949. Kreu ...

                                               

Pozaet Qose

Pozaet Qose u lind ne Sojnik te Gramshit ne vitin l964 dhe aktualisht eshte mesues i letersise e gjuhes shqipe ne gjimnazin" Shefqet Guzi”. Eshte poet, tregimtar e publicist. Mjaft krijime te tjera letrare e shkrime publicistike i ka botuar ne or ...

                                               

Qybra Sokoli

Qybra Sokoli. Veprimtare e vendosur e Luftes ANÇ, Heroine e Popullit. Lindi ne Korçe. Pjesemarrese aktive ne demonstratat antifashiste gjate viteve 1942-1943, ku u plagos dy here. U hodh ne rreshtat partizane dhe me formimin e Brigades XX S u cak ...

                                               

Radije Hoxha

Radije Hoxha Lindi me 24. 09. 1961 ne Shkup. Shkollen fillore dhe shkollen e mesme te mjekesise, i ka mbaruar ne Shkup. Studimet, ne Fakultetin e Mjekesise, ne Universitetin e Prishtines, i ka perfunduar gjate kohes se levizjeve studentore dhe po ...

                                               

Fritz Radovani

Fritz Radovani u lind ne Shkoder me 6 janar 1940. Ne bombardimin e bame nga Aleatet me 13 tetor 1943 ne Tirane, ìu vra i ati Kol Radovani, major i policise shqiptare dhe u rrit me temen. Ne vitin 1956, ne Shkoder ka perfunduar shkollen e mesme Pe ...

                                               

Rafael Dembo

Rafael Dembo ishte nje piktor shqiptar. Dembo i perket grupit te piktoreve shqiptare qe u formuan artistikisht ne Akademite e vendeve lindore te ish kampit socialist. Ishte pjese e piktoreve te realizmit socialist shqiptar duke realizuar tablo ko ...

                                               

Raif Gashi

Raif Gashi u lind me 20.03.1961 ne fshatin Meshine, Malesia e Gallapit, komuna e Dardanes. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje dhe ne Tygjec, ndersa shkollen e mesme ne Dardane. Studimet e filluara ne Prishtine iu nderprene ne vitin 1981, per s ...

                                               

Raif Haziri

Raif Haziri lindi ne fshatin Depce te komunes se Presheves me 10 shtator 1958. Famlja e Raifit, per shkaqe te kushteve jo te mira ekonomike dhe largesise se shkolles u shperngul ne Gjilan dhe ketu kreu shkollen fillore dhe shkollimin e mesem. Po ...

                                               

Raif Qela

Raif Qela Ka lindur me 14.9.1963 ne Rashan te Mitrovices. Ka kryer studimet universitare ne FSHMN,drejtimi Matematike-Informatike. Ka kryer kurs 3-javor per telekomunikacion, si dhe dhjetera kurse te tjera nga fusha e telekomunikacionit dhe e tek ...

                                               

Raimonda Ademi

Raimonda Ademi lindur ne qytetin e Korçes dhe aktualisht banon ne Tirane. Ka perfunduar studimet ne universitetin e Tiranes, ne Fakultetin e Mjekesise. Ne vitin 1999 ka punuar si ndihmes mjeke ne "International Medikal Korps" dhe ka qene Presiden ...

                                               

Rakip Suli

Rakip Suli eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Rakip Shabani

Rakip Shabani piktor, lindi ne vitin 1943 ne Dhemblan te Tepelenes, por qekur ishte femije prinderit e tij u trasferuan ne Vlore. Ka mbaruar Liceun Artistik ne vitin 1964 dhe Akademine e Arteve ne vitin 1974 eshte nderuar me çmim kombetar. 24 vep ...

                                               

Rakip Zeneli

Rakip Zeneli u lind me 14 janar 1935 ne Peqin. Me 1938 vjen familjarisht ne Tirane, ku kryen me vone edhe arsimin 7-vjeçar. Menjehere pas shkolles punon mekanik ne parkun e autobuseve, ku qendron deri ne vitin 1954. Ate vit shkon ushtar dhe kryen ...

                                               

Rushit Ramabaja

Rushit Ramabaja autor i librit Mareci i shpreses se mire shqiptar nga Kosova. Rushit Ramabaja u lind me 20 nentor 1948 ne Marec te Prishtines. Rushit Ramabaja eshte doajen i fjales se shkruar, dhe i njohur per qarqet publicistike ne Kosove dhe ja ...

                                               

Ramadan Bigza

Ramadan Bigza gazetar shqiptar, ka lindur me 21 mars 1952. Ramadan Bigza ishte nje gazetar i njohur sportiv ne Shqiperi dhe Greqi, si dhe redaktor ne disa gazeta shqiptare ne Greqi. Ka sherbyer ne gazeten" Jeta e re”, ne Radio Shkodra, "Sporti Sh ...

                                               

Ramadan Halimi

Ramadan Halimi nga Lubeteni ne Shkupi, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Ramadan Halimi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e adminis ...

                                               

Ramadan Hoxha

Ramadan Hoxha. Lindi ne fshatin Buhot –Kabash, ne vitin 1937. Shkollen fillore e kreu ne Kabash. Pas çlirimit u pergatit si mesues. Se pari detyren e mesuesit e filloi me 1955 ne fshatin Kryezi. Gjate viteve 1956-1960 ka punuar ne shkollen 7¬vjeç ...

                                               

Ramadan Kosova

Oficer Ramadan Kosova ka lindur me dhe vdekur me. Kreu shkollen per oficer ne. Morri pjese aktive ne strukturimin e ushtrise shqiptare te porsaformuar. Ishte nje nga kosovaret e shumte qe dhane kontributin perngritjen e shtetit shqiptar por shpes ...

                                               

Ramadan Krasniqi

Ramadan Krasniqi - Dani lindi me 6 gusht te vitit 1958 ne Peje, eshte nje kengetar shqiptar nga Kosova. Eshte PAVAROTTI I KOSOVES. Arsimin fillor e kreu ne Shkollen fillore "8 Marsi", te mesmen ne gjimnazin ish "11 maji". Karrieren si kengetar e ...

                                               

Ramadan Krasniqi (sportist)

Ramadan Krasniqi lindi ne Prishtine ne vitin 1954 dhe eshte nje nga karateistet e njohur shqiptare. Me karate filloi te merret ne vitin 1972. Nga fundi i viteve 70 u angazhua si trajner ne klubin e karatese "Universiteti" te Prishtines, kurse ne ...

                                               

Ramadan Limani

Ramadan Limani Lindi me 15.03.1962 ne Llojan te Kumanoves. E ka mbaruar Fakultetin e Shkencave Matematikore-Natyrore ne vitin 1985. I ka perfunduar edhe studimet postdiplomike - master ne Departamentin e Matematikes dhe i vazhdon studimet per dok ...

                                               

Ramadan Martini

Ramadan Martini ish-mundesi dhe peshengrites shqiptar. Lindi ne Tirane ne vitin 1931, ai ka dhene kontribut te çmuar ne sportet e peshengritjes dhe mundjes, si lojtar, trajner, mesues shkollash dhe punonjes ne Federatat Sportive. Ne vitet 1949-19 ...

                                               

Ramadan Musliu

Ramadan Musliu ishte poet, gazetar dhe studjues i lindur ne Begunca te komunes Vitia si parashtrat kulturor me 31 maj 1954, vdiq me 22 tetor 2020, jetoi ne Prishtine Kosove. Studioi Letersi dhe gjuhen shqipe ne Fakultetin Filologjik te Universite ...

                                               

Ramadan Sokoli

Ramadan Sokoli qe muzikant, kompozitor, shkrimtar dhe etnomuzikologu i pare shqiptar. Çmohet si njeri prej studiuesve me te medhenj te muzikes shqiptare dhe ballkanike.

                                               

Ramadan Xhema

Familja e tij gjegjesisht babai Abaz Jusuf Vranoci ishte shperngulur nga fshati Vranoc i Lebanes ne Tupalle. Shkollen fillore ne gjuhen serbe e kreu ne Medvegje Ndersa regjistroi gjimnazin ne Prishtine ne vitin 1951. Pas pak kohe u transferua ne ...

                                               

Ramazan Bogdani

Ramazan Bogdani studiues i etnomuzikologjise dhe etnokoreografise, mban titullin" Mjeshter i Madh”. ARSIMIMI 1965-1969 - Fakulteti Histori dhe Filologji, dega Gjuha - Letersi Shqipe, Universiteti i Tiranes 1948-1952 - Liceu Artistik "Jordan Misja ...

                                               

Ramazan Njala

Ramazan Njala lindi ne lagjen" Kala” te qytetit te Durresit, me 20 shkurt 1922, ne nje familje te mesme qytetare. Fillimet sportive te Ramazanit shenohen ne vitin 1945, kur gjate kohes se sherbimit ushtarak aktivizohet si futbollist me ekipin e G ...

                                               

Rametulla Miftar Ahmeti

Rametulla Miftar Ahmeti nga fshati Kopaçindoll ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Rametulla ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territ ...

                                               

Ramë Buja

Rame Buja ka lindur me 05.12.1958 ne Bujan. Arsimimi: Doktor i Shkencave Politike Universiteti i Prishtines, shkurt 2006; Magjister i Shkencave Juridike Universiteti i Prishtines, mars 2004; Ekonomist i diplomuar Universiteti i Prishtines, korrik ...

                                               

Ramë Manaj

Rame Manaj lindi me 24 korrik 1954 ne Gllareve te Komunes se Klines. Qe nga 10 janari 2008 eshte ne postin e zevendeskryeministrit te Qeverise se Republikes te Kosoves. Ne legjislaturen e trete eshte zgjedhur deputet i Kuvendit te Kosoves. Aktual ...

                                               

Rami Memushaj

Rami Memushaj gjuhetar shqiptar, ka lindur ne Kallarat te rrethit te Vlores me 28 shkurt 1943. Kater klasat e para te 7-vjeçares i ka kryer ne vendlindje, klasen e peste dhe te gjashte ne shkollen 7-vjeçare "1 maj" ne Skele te Vlores dhe te shtat ...

                                               

Ramiz Demiri

Ramiz Demiri nga fshati Sllupçan ne Kumanove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Ramiz Demiri ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e ad ...

                                               

Ramiz Kovaçi

Ramiz Kovaçi lindi me 22 mars 1929 ne qytetin e Krujes ne nje familje patriotike dhe itelektuale nga me te hereshmet e Krujes. Ka mbaruar liceun artistik" Jordan Misja” me petagog Mihal Cikon. Me vone vazhdoi konservatorin e Sofies me profesoret ...

                                               

Ramiz Rama

Ramiz Rama aktor shqiptar. Lindi ne Shkoder. Mbaroi shkollen e larte per aktore" Aleksander Moisiu”*, me 1963, dhe filloi pune ne teatrin" Migjeni”* te Shkodres, derisa doli ne pension. Ka luajtur mbi 90 role, shume syresh te dyta, por edhe kryes ...

                                               

Ramiz Reka

Ramiz Reka boksier shqiptar. Ish-kampion boksi, profesor, trajner boksi dhe autor i disa librave. Ramiz Reka nje nga emrat me te njohur te boksit shqiptar e ka nisur karrieren e tij sportive ne qytetin e tij te lindjes ne Durres dhe me pas e vazh ...

                                               

Rasim Bebo

Rasim Bebo ka lindur me 14 prill te vitit 1926 ne Shales, te Çamerise, ne territorin shqiptar. Ai ka perfunduar studimet ne Fakultetin e Historise dhe Filologjise dhe ka qene viktime e luftes se klasave gjate regjimit komunist. Prej vitesh ai vij ...

                                               

Rasim Selmanaj

Rasim Selmanaj, u lind me 8 mars 1963 ne Gllogjan te Deçanit. Me profesion eshte Bachelor i Biologjise - Kimise. Ne vitin 1980 bashke me disa veprimtare te tjere ka themeluar organizaten ilegale te rinjve "Shqiponja", e cila ka vepruar ne Deçan d ...

                                               

Fahri Rashiti

Fahri Rashit Gjilani i njohur ndryshe edhe si Fahri Gjilani ose Fahri Rashid Gorani ka qene mjek kirurg, deputet dhe minister i shtetit shqiptar.

                                               

Rauf Dhomi

Rauf Dhomi, kompozitor, profesor e akademik, u lind ne qytetin e Gjakoves me 4 dhjetor 1945. Ne Gjakove e kreu shkollen fillore, kurse shkollen e mesme te muzikes ne Prizren me 1965. Me 1965/66 i regjistroi sdudimet ne Sarajeve ne seksionin e Kom ...

                                               

Redi Jupi

Redi Jupi 31 Maj 1974 eshte futbollist shqiptar. Luan si mesfushor qendre dhe ka luajtur rreth 19 ndeshje si kapiten ne skuadren kombetare te Shqiperise qe nga debutimi i tij ne 1999. Jupi ka luajtur edhe per skuadren e Dyiarbakirspor ne Super Li ...

                                               

Redi Radoja

Redi Radoja aktor shqiptar. Redi Radoja eshte djali i aktorit te mirenjohur Guljelm Radoja Artist i Merituar. Roli i tij i pare do te jete roli i Djalit te peshkatarit ne filmin "Asgje nuk harrohet" ne vitin 1985 si dhe roli i Nikut, vellai i Don ...

                                               

Refik Halili

Refik Halili eshte president dhe sponsori kryesor i KF Tirana. Qe nga viti 2003, Halili ka qene nje nga sponsoret e klubit. Detyra e tij si president i KF Tirana filloi me 29 maj 2008. Ai eshte nje tregtar i suksesshem, themelues dhe pronar i nje ...

                                               

Refik Ilajzi

Refik Ilajzi nga fshati Kalishte ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Refik Ilajzi ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e admi ...

                                               

Refit Asllan Jazo

Refit Asllan Jazo Ka lindur ne vitin 1930 ne fshatin Dukat te Vlores. Mbaroi studimet per pilot ne ish-Bashkimin Sovjetik. Gjate karrieres ushtarake ka kryer detyra te ndryshme si komandant ekuipazhi e çifti. Me 05.09.1970 humbi jeten ne nje kata ...

                                               

Reme Lala

Reme Lala eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise per Drejtesi, Integrim dhe Unitet,ne qarkun e Dibres

                                               

Remzi Bakalli

Remzi Bakalli prof. shqiptar, ka lindur me 9 shkurt 1944 ne Gjakove, nderkaq ka vdekur me 16 dhjetor 2007 ne Athens. Shkollen fillore e mbaroi ne Pri­zren, kurse shkollen e mesme buj­qesore ne Kraleve. Fakultetin e Bujqesise e mbaroi ne vitin 196 ...

                                               

Remzi Veseli

Remzi Veseli i lindur ne fshatin Morin te Kukesit, ishte i pamartuar dhe jetonte me dy vellezerit e tij me te vegjel, edhe ata beqare. Familja e Veseleve njihet ne Morin dhe ne mbare Kukesin per nacionalizem dhe temperament. Vila e Veseleve ndodh ...

                                               

Resmi Osmani

Resmi Osmani u lind ne Mazrek te Çamerise me 5 maj 1940. Kreu studimet e larta per Agronomi ne Institutin e Larte Bujqesor ne Tirane, studime te cilat i perfundoi ne vitin 1963. Ka kryer detyra te rendesishme drejtuese ne prodhimin bujqesor dhe a ...

                                               

Resul Arifi

Resul Arifi ishte hero dhe patriot nga Shipkovica e Tetoves. Ai ka qene ne burg per politike, sebashku me mua. I mbajti dy vjet e gjysme, edhepse ishte i denuar me shume, por e leshuan para kohe, ngase ishte i semure. Une kam qene kater vjet ne b ...

                                               

Reshat Ameti

Reshat Ameti lindur ne vitin 1964 ne Gostivar,Maqedoni eshte artist pamor dhe piktor i njohur. Mbaroi Fakultetin e Arteve Figurative ne Shkup ne vitin 1989, ne klasen e Ana Temkove, dhe mbrojti temen e diplomes te profesori Risto Kaliçevski. Nder ...