ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 194
                                               

Përparim Kabo

Perparim Kabo ka lindur ne Tirane ne 23 gusht 1954. Kryen studimet e larta ne Universitetin e Tiranes ne degen e filozofise te cilat i perfundon me rezultate shume te larta ne vitin 1977. Per me shume se nje dekade jep mesim, fillimisht per pak v ...

                                               

Përparim Tomçini

Ka mbaruar Akademine e Arteve, Dega Kompozicion me rezultate te shkelqyera. Qe nga vitit 1979 ne vazhdim, ishte pergjegjes i Muzikes ne Shtepine e Kultures" Haki Stermilli” ne Peshkopi dhe pastaj ne Bashkine e Kamzes. Krijimtarine muzikore e ka f ...

                                               

Përparim Zaimi

Perparim Zaimi ka lindur me 12 mars 1948 ne Dobrushe te Skraparit. Arsimin fillor 7 vjeçar dhe te mesem i ka mbaruar ne Durres. Eshte diplomuar ne gjimnazin "Nako Spiru" ne Durres. Ka mbaruar studimet e larta ne degen tregetare me rezultate te sh ...

                                               

Çelo Picari

Xhelil Bega i lindur me 1802 ne Picar te vjeter, nje ngulim qe nuk eshte me i banuar dhe germadha, por ne afersi te Picarit te sotem, ne jug te Shqiperise, ai me vone preferoi te quhet Çelo Picari. Ne rinine e tij ai ishte nje bari dhe ne ate koh ...

                                               

Zana Pira

Zana Pira u lind me 03-06- 1961 ne Pozheran te Vitise. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Gjilan e Prishtine. Studioi ne SHLP te Gjilanit. Eshte anetare e lidhjes se shkrimtareve te Kosoves. ishte gazetare me korrospodenc te perd ...

                                               

Piro Lutaj

1982- Akademia "Skenderbej", Tirane. 1985- Kurs kualifikimi ne Shkollen e Larte te MPB-se. 1992- Akademia e Larte e Policise, Tirane. 1996- Trajnim ne Akademine e Policise ne Alabama, SHBA. 2002- Kolegji i Larte i Politikave te Sigurimit Kombetar ...

                                               

Pirro Çako

Pirro Çako lindi ne Tirane ne 19 Nentor 1965 nje familje artistesh. Te dy prinderit e tij ishin kengetare, Gaqo dhe Luiza Çako, njeri tenor dhe tjetra soprano. Mjedisi artistik familjar krijoi traditen qe ndoqi me pas dhe Pirron.

                                               

Pirro Mani

Pirro Mani lindi ne 14 prill te vitit 1932 ne Korçe, eshte aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Nje nga personalitetet me te shquar ne historine e teatrit shqiptar. Regjisor dhe pedagog i shkelqyer, per 25 vjet punoi ne Teatrin Kombetar. Studioi ...

                                               

Pirro Vito

Pirro Vito ka lindur ne Nivan te Gjirokastres, ne vitin 1941. Arsimin fillor e mbaroi ne fshatin e lindjes. Pas kesaj, ne vitet 1954-1958, ka vijuar studimet e pergjithshme ne gjimnazin e Gjirokastres. Per tre vjet, 1958 - 1961, ka punuar si mesu ...

                                               

Nirvana Pistulli

Nirvana Dovana Pistulli lindi ne shkurt 1954, Durres - shkrimtare e lire, e perndjekur nga regjimi, emigrante aktive shqiptare nga Shqiperia ne Itali. Pas kryerjes se studimeve e shkollen e mesme me rezultate te shkelqyeshem i ndallohet studimi i ...

                                               

Pjerin Ndreu

Pjerin Ndreu eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Pjetër Gurakuqi

Pjeter Gurakuqi, i lindur ne Shkoder, ishte i ati i Luigjit, ishte aktivist ne Lidhjen e Prizrenit, ne degen e Shkodres. Bashke me Loro Gurakuqin ishin veprimtar te levizjes kombetare e miq me Abat Prenk Doçin dhe Zef Jubanin. Vdiq me 22 tetor 19 ...

                                               

Pjetër Pepa

Pjeter Pepa ka qene stomatolog, diplomat dhe perterites i mbamendjes njerezore per krimet e komunizmit ne Shqiperi.

                                               

Ali Podrimja

Ali Podrimja u lind me 28 gusht, 1942 ne Gjakove, Kosove, ne kohe lufte e rrethanash aspak te volitshme dhe pati nje femijeri mjaft te veshtire. Ali Podrimja eshte autor i me shume se dhjete vellimeve me poezi dhe mbahet sot nga kritika si perfaq ...

                                               

Dhimitër Pojanaku

Dhimiter Pojanaku eshte poet i gjenerates se re qe arriti te imponohet prane lexuesit me nje poezi te kulluar, te pastruar nga foljet e teperta gati te bezdisshme qe hasen shpesh ne poezine tone bashkekohore. Ne vargjet e zgjedhura, ndaj sa per i ...

                                               

Praq Rado

Praq Rado eshte djali i Marie dhe Nikoll Radoina dhe ka dy motra e tre vellezer. Rado tani perfaqeson nje celebritet per boten e filmit ne mediat amerikane dhe shqiptare. Rado i larguar ne Amerike para 16 vjetesh me renien e komunizmit ne vend dh ...

                                               

Vasil Premçi

Vasil Premçi eshte shkrimtar dhe studiues ne fushen e letersise. Ka lindur ne qytetin e Burrelit ne vitin 1952. Ne vitin 1971 perfundon Shkollen e Mesme te Pergjithshme te Ndertimit ne Tirane. Ne vitin 1973, kryen studimet ne Akademine Ushtarake ...

                                               

Preng Marka Prenga

Preng Marka Prenga u lind ne Orosh ne vitin 1858 dhe vdiq po ne kete vend me 1955. Njihet si kreu i bajrakut te Oroshit per nje periudhe te gjate, afer gjysme shekulli XX. Emri i tij permendet ne te gjithe leterkembimin diplomatik me kancelarite ...

                                               

Prenk Pervizi

Prenk Pervizi. Kreu Gjimnazin ne Shkoder 1904-1914), Akademine Ushtarake ne Vjene, dhe Shkollen e Luftes ne Torino. Oficeri me i larte dhe me i pergatirur i Ushtrise shqiptare. U ngrit ne graden Gjeneral e Minister i Mbrojtjes.

                                               

Pretash Zeka

Pretash Zeka Ulaj lindi ne vitin 1882 ne fshatin Koje, krahine me popullate shqiptare, afro 15 kilometra larg nga Podgorica, ne kohen e perpjekjeve te vazhdueshme te Malesise se Mbishkodres per mbrojtjen te drejtave njerezore, civile dhe kombetar ...

                                               

Prokop Mima

Prokop Mima u lind ne Durres, me 7 korrik te vitit 1920 dhe viq me 18 gusht te vitit 1986, ishte aktor i njohur shqiptar. Prokop Mima shquhej per diksionin e tij, nje mjeshter i gjuhes shqipe, nje aktor brilant karakteresh. Qe ri ishte i pasionua ...

                                               

Iljaz Prokshi

Iljaz Prokshi u lind ne Fortese te Drenices me 15 nentor 1949. Shkollen fillore e perfundoi me rezultate te shkelqyera. Edhe ne shkollen e mesem ishte nxenes i dalluar, duke u shquar per zgjuarsine, vizionin dhe vokacionin prej krijuesi. Studimet ...

                                               

Nezir Prokshi

Nezir Prokshi lindi ne Fortese ish Verbofc te Drenices, komuna e Drenasit, me 15 tetor te vitit 1945. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Prishtine. Studioi ne Fakultetin Juridik te Universitetit te Prishtines pa shkeputje nga pun ...

                                               

Selami Pulaha

Selami Pulaha ishte nje nder studiuesit me te rendesishem te historise se Shqiperise dhe asaj osmane, veçanerisht te periudhes se hershme te pushtimit turk ne Shqiperi. Ai ishte drejtor i Institutit te Historise ne vitet 1989-1990.

                                               

Pupo Shyti

Pupo Shyti lindi ne Vlore me 13 prill te vitit 1918 ne nje familje me tradita patriotike dhe arsimdashese. Babai i tij Ibrahim Shyti 1879-1972 si luftetar mori pjese ne te gjitha ngjarjet e medha historike dhe publicistike, qe kaloi Shqiperia, dh ...

                                               

Pushkin Lubonja

Pushkin Lubonja gazetar, aktor, regjisor dhe skenarist shqiptar. Nje prej personaliteteve te artit dhe kultures shqiptare, i cili dha kontributin me se shumti si regjisor ne emisione dhe dokumentare te ndryshme, e nisi karrieren ne art si aktor. ...

                                               

Petraq Qafëzezi

Petraq Qafezezi lindi ne qytetin e Korçes ne vitin 1935). Aviatori i dikurshem dhe sot inxhinieri arkitekt ka qene ne te shkuaren autor i njohur i disa poezive dhe romaneve kryesisht per femije. Qafezezi ka shkruar tekste kengesh gati ne te gjith ...

                                               

Qamil Foniqi

Qamil Foniqi u lind 24 janar 1950- ten ne Llozice-Perkorube. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Drenas, studjoi Letersi- Gjuhe shqipe ne Prishtine. Punoi gazetar ne Radio-Prishtine 11-te vjet, ne programin Informativ ku afirmoi k ...

                                               

Qamili i Vogël

Qamili i Vogel - Muhaxhiri eshte kengetar i muzikes popullore qytetare te kenduar ne Gjakove. I frymezuar qe nga rinia me muziken tiranase ai u kthye ne Kosove dhe themeloj se bashku me Ymer Rizen anembane saj Shoqeri Kulturo-Artistike. Qamili i ...

                                               

Qazim Kërtusha

Qazim Kertusha, e ka nisur karrieren e vet 30 vjet me pare. Ai eshte njeri nder skulptoret me aktive ne jeten artistike te Shqiperise. Mes shume veprave te tjera, ai eshte autor dhe bashkautor i shtatores se Aleksander Moisiut ne Viene te Austris ...

                                               

Qazim Kondi

Qazim Mehmet Kondi lindi me 22 mars 1912, ne fshatin Kuç te Vlores, ne nje familje patriotike. Gjate luftes, ai ka qene nje nga organizatoret kryesore te saj ne Zonen e Pare Operative Vlore-Gjirokaster, duke mbajtur funksione te larta te saj, si: ...

                                               

Qazim Mulleti

Leu ne lagjen "Sulejman Pasha", sot tek Pazari i Ri, i biri i Reshit bej Mulletit dhe Naile Kelliçit. Mesimet e para i mori ne Manastir, vazhdoi ne gjimnazin" Zosimea” te Janines dhe se fundmi kreu studimet e larta ne kolegjin perandorak" Gallata ...

                                               

Qazim Muska

Qazim Muska ka lindur ne qytetin e Maliqit ne janar 1965. Ka shkruar qe heret ne gjimnaz duke botuar ne shtypin lokal dhe qendror. Ka marre disa çmime ne konkurset letrare organizuar nga pallati i kultures Ali Kelmendi ne Korçe dhe nga shoqata e ...

                                               

Qazim Sejdini

Lindi ne Elbasan ne 12 shkurt te 1951. Ndoqi shkollen e mesme Jeronim De Rada dhe vazhdoi edukimin e tij te larte ne Universitetin Luigj Gurakuqi te Shkodres, nga 1968-1970, ne degen e Edukimit Fizik. Nga 1973-1978 vazhdoi studimet e larta ne Uni ...

                                               

Qazim Shemaj

Qazim Shemaj ka lindur ne Qesarat te Tepelenes me 1950. Ka kryer institutin e larte pedagogjik "Eqrem Çabej" ne Gjirokaster, dega gjuhe-letersi. Gjate vitit shkollor 1985 - 1986 mbaroi kursin njevjeçar pasuniversitar per kritike letrare. Qe nga v ...

                                               

Qazim Tepshi

Qazim Tepshi ka mbaruar studimet e larta per gjuhe e letersi shqipe. Ne vitin 1966 ishte mesues ne shkollen e mesme te pergjithshme" Nako Spiru”. Pastaj filloi punen si korrespodent i Durresit dhe me vone redaktor ne te perditshmen" Bashkimi”. Pe ...

                                               

Qefsere Trako

Qefsere Trako lindi ne Mborje me 1928. E mitura 7 vjeçare fatkeqesisht ndahet nga nena. Ajo do te vazhdonte filloren ne Mborje, ndersa te mesmen ne Korçe; ketu do te shoqerohet me shoqe dhe shoke dhe do te fitonte besimin dhe dashurine e tyre. Vi ...

                                               

Qemajl Aliu

Qemajl Aliu ka lindur me 19 shkurt 1983 ne Shtime. Shkollimin fillor dhe te mesem i kreu ne vendlindje. Ne vitin 2009 u diplomua si Mjek i Pergjithshem ne Universitetin e Tiranes. Ne prill te vitit 2015 mbaroi Specilizimin dhe mori titullin" Spec ...

                                               

Qemal Bego

Qemal Hysen Bego Lindi me 10.10.1927 ne Çepan ku kreu edhe kater klase fillore me mesues Vasil Kiten e Gjon Harushen ne vitet 1936-1940. Shkollat e tjera ai do t’i mbaronte shume vite mbas luftes. Me 10 shtator 1943 ne moshen 16 vjeç shkoi me des ...

                                               

Qemal Butka

U lind ne Butke te kazase se Kolonjes, ne nje degezim te Aliçkove te Frasherit. I ati iu vra gjate Luftes se Pare Boterore, dhe u rrit nga ungji i tij, Sali Butka. kryetar i Bashkise se Tiranes prej vitit 1936 deri ne vitin 1937.

                                               

Qemal Hoxha

Qemal Xhafer Hoxha lindi me 16 gusht 1920, ishte veteran dhe invalid i LANÇ-it, i dekoruar me 16 medalje te luftes e punes nga Presidiumi i Kuvendit Popullor te Republikes se Shqiperise. Dhe i akorduar titulli i larte "Krenaria e Qarkut", Gjiroka ...

                                               

Qemal Koni

Qemal Koni lindi ne vitin 1950. Vdiq ne vitin 2006 gjate transportimit ne Itali te Gramoz Pashko. Tekniku i fluturimit dhe specialisti i avionit, Qemal Koni, ndodhej ne bordin e helikopterit" Bell 222” pas kerkeses qe i kishin bere pilotet, qe ai ...

                                               

Qemal Lame

Qemal Lame eshte publicist shqiptar, autor i disa librave memoaristike per periudhen e komunizmit. Ne vitet 1982-1992 sherbeu si Kryetar i Hetuesise se Pergjithshme te Shqiperise.

                                               

Qemal Minxhozi

Qemal Minxhozi Datelindja: 01.04.1953 Edukimi: Fakulteti i Historise dhe Filologjise, Departamenti i Gjuheve te huaja. 1972 – 1976. Eksperience pune: Qemal Minxhozi nga viti 1991 deri ne vitin 2002 ka zhvilluar nje aktivitet te gjere bashkepunimi ...

                                               

Qemal Mullaj

Shkollen e larte e perfundoi ne Stamboll, per gjeografi. Pas shpalljes se Kushtetutes xhonturke Hyrjetit dhe faljes se lirise, u kthye ne Shqiperi dhe u vendos ne afersi te Lushnjes. Aty propagandoi veprimtarine dhe levizjet kunder osmaneve dhe p ...

                                               

Qemal Murati

Standardi gjuhesor dhe kultura e shprehjes, Instituti Albanologjik, Prishtine, 2004. Fjalor idiomatik shqip-maqedonisht, Çabej, Tetove, 2003. Fjalor toponomastik i terthoreve shqiptare te Maqedonise, Universiteti Shteteror i Tetoves, 2008. Kerçov ...

                                               

Qemal Sulejmani

Qemal Sulejmani nga fshati Poroj ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Qemal Sulejmani ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e a ...

                                               

Qemal Shaqiri

Qemal Shaqiri nga fshati Hasanbeg ne Shkup, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Qemal Shaqiri ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e adm ...

                                               

Muharrem Qena

Muharrem Qena, lindi ne 25 Qershor te vitit 1934 ne Mitrovice dhe vdiq me 25 shtator te vitit 2006 ne Prishtine, ishte shkrimtar, kengetar, aktor dhe regjisor shqiptar. Muharrem Qena eshte njeri prej themeluesve te skenes teatrore dhe te kenges a ...

                                               

Qenan Mesarea

Qenan Mesarea lindi ne vitin 1889 ne Janine, vdiq ne Athine ne vitin 1964. Origjina e familjes ishte nga fshati Mesarea i Leskovikut. Babai tij Hasan Tahsin Mesare, ka qene nje nga figurat e njohura dhe te rendesishme ne vitet e lufterave ballkan ...