ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 193
                                               

Osman Taka

Osman Taka ka qene nje kryengrites i rilindjes kombetare si edhe nje valltar shume i mire. Me emrin e tij eshte lidhur edhe Vallja e Osman Takes.

                                               

Ilijas Osmani

Ilijas Osmani lindi ne Shipkovice, ne vitin 1954, eshte nje shkrimtar shqiptar. Shkollimin fillestar dhe ate te mesmin, i kreu ne vendlindje dhe Tetove, Akademine Pedagogjike ne Shkup, ndersa Fakultetin Filologjik Katedren e Gjuhes dhe Letersise ...

                                               

Jusuf Osmani

Jusuf Osmani lindi ne Albane te Madhe te Fushe Kosoves ne vitin 1948. Pasi kreu shkollen fillore, te mesmen, fakultetin dhe studimet pasuniversitare ne Zagreb, ne vitin 1986 doktoroi ne fushen e arkivistikes prane Fakultetit Filozofik. Eshte dokt ...

                                               

Mulla Sulejman Osmani

Sulejmani rrjedh nga nje familje e madhe fetare me nje tradite shekullore te kultivimit, dhe jo eetem te kultivimit te fese islame por edhe me shume prirje, imam neper xhamite e shume fshatrave te malesise neper xhamite e shume fshatrave te males ...

                                               

Oso Kuka

Osman Bejtullah age Kuka i njohur me shume si Oso Kuka 1812 ose 1820–1862 ka qene nje kapiten i rojeve te kufirit Shqiptaro-malazez. Mes konflikteve te shpeshta mes Shqiptarve dhe Malit te Zi ne shek. XIX, vdes duke hedhur veten ne ere i rrethuar ...

                                               

Pali Miska

Pali Miska eshte nje ish-politikan shqiptare nga Partia e Punes e Shqiperise. Anetar i Byrose Politike te PPSH, Kryetar i Kuvendit Popullor, zevendeskryeminister, minister, si dhe sekretar i pare ne disa komitete te PPSH-se ne rrethe. Ky artikull ...

                                               

Palokë Kurti

Miku i hershem dhe bashkeahengxhiu i Daulles, Kole Idromeno, i beri nje portret te shoqes se Kurtit me 1925, i cili ruhet ne Galerine Kombetare. Ne martesen me Angjelinen paten kater djem: Leci, Zefi, Salvatori, Ndoci dhe nje vajze, Tusha. Djali ...

                                               

Rezart Palluqi

Rezart Palluqi eshte shkrimtar shqiptar. Ka lindur ne qytetin e Elbasanit ne vitin 1976. Ne vitin 1991 e nderpreu shkollen e mesme ngaqe emigroi drejt Greqise. Atje punoi e jetoi deri ne vitin 2005, ku perveç punesimit shkroi ne greqisht poezi dh ...

                                               

Panajot Kanaçi

Panajot Kanaçi, lindi me 2 gusht te vitit 1924, eshte koreograf, mjeshter baleti, pedagog shqiptar. Qe ne moshe te vogel ra ne sy menyra elegante e kercimit te tij. Ne vitin 1945 ishte nder te paret qe krijoi grupet e valleve, duke realizuar mini ...

                                               

Pandi Geço

Pandi Geço ishte nje gjeograf shqiptar, i njohur veçanerisht per rajonizimin unik te Shqiperise ne kater rajone fiziko-gjeografike, rajonalizim i propozuar per here te pare nga ai dhe qe perdoret ende sot. Ai ishte gjithashtu autori i pare i teks ...

                                               

Pandi Raidhi

Raidhi lindi ne 14 prill te vitit 1921 ne qytetin e Korçes. Ai nisi karieren e tij artistike ne vitin 1937 ne shfaqen teatrale "Dasma Korcare" ku fitoi menjehere simpatin e publikut Korcar. Mori pjese ne luften Nacional-Çlirimtare ne radhet e Rin ...

                                               

Pandi Stillu

Pandi Stillu u lind ne Korçe, me 1 maj te vitit 1914 dhe vdiq me 1 qershor te vitit 1970, ishte aktor dhe regjisor i njohur shqiptar. Aktivitetin e tij artistik e filloi ne vitin 1934. Ne vitin 1937 niset per studime ne Rumani ne Akademine e Arte ...

                                               

Pano Kondo

Pano Kondo skenograf dhe piktor e ruan koleksionin dhe albumin me 200 veprat me te mira te karrieres se tij 40-vjeçare ne Muzeun "Mezuraj". Auori eshte i frymezuar nga skenografia, gje qe duket ne gjeometrine dhe simbolizmin e detajeve. Pas vitev ...

                                               

Papa Harallamb Dardhioti

Papa Harallamb Dardhioti i lindur rreth vitit 1885 dhe ka vdekur para vitit 1920. Ka punuar si piktor ne Greqi dhe ne Shqiperine e Jugut, ne Sarande dhe vende tjera.

                                               

Papa Jani Zengo

Kreu shkollen fillore greke ne Dardhe, me vone largohet nga fshati e shkon si girak zografi ne Malin e Shenjte ne Korfuz. Ne vitin 1855 punon ne Larisa, ku mesoi dhe profesionin e fotografit, eshte nder fotografet e pare shqiptare ne mos i pari. ...

                                               

Loni Papa

Loni Papa ka qene dramaturg dhe autor i letersise per femije, i prozes, poezise, shkrimeve publicistike, rrefenjes, fabules etj. Autor i me shume se 35 veprave lertrare te botuara dhe laureat i Çmimit te Republikes e i disa çmimeve kombetare. Mba ...

                                               

Kolë Paparisto

U lind ne Elbasan, i ati ka qene zanatçi. Mbasi mbaroi Liceun e Korçes me rezultate shume te mira, vazhdoi dhe perfundoi studimet e larta per Biologji ne Paris. Ne vitet 1941-1943 punoi si mesues i shkencave Natyrore ne shkollen Normale. Me 1940 ...

                                               

Parid Dule

Parid Dule eshte piktor shqiptar dhe mjeshter i arteve marciale, lindur 1969 ne Tirane, Shqiperi me origjine nga Permeti. Si kampion sporti eshte formues dhe promovues i talenteve dhe profesionisteve te rinj nderkombtare. Paridi si artist pamor e ...

                                               

Paro Kita

Paro Kita ka qene patriote e shquar, propaganduese e luftetare per çlirim e bashkim kombetar. Paro Kita sherbeu si nderlidhese aktive e çetave patriotike gjate viteve 1910-1912 dhe njekohesisht si furnizuese e tyre me ushqime; shtepia e babait te ...

                                               

Pasion Mura

Ne vitin 1995 aktroi Gishton, protagonisitn, te Gishtezo dhe ne 1996 aktroi Dritanin ne Bojlero. Ne 1999-en Pasioni losi ne Don Matteo. Ne vitin 2004 aktroi Adrianin te La Squadra.

                                               

Paskal Cullufi

Paskal Cullufi lindi ne vitin 1958 ne Permet eshte mjek i shquar pediater ne spitalin "Nene Tereza" dhe pedagog ne Fakultetin e Mjekesise. Ne vitet 2006-2007 ka qene drejtor i spitalit universitar "Nene Tereza".

                                               

Paskal Milo

Paskal Milo ka lindur ne Palase, me 22 shkurt 1949. Eshte diplomuar per Histori dhe Gjeografi ne Fakultetin e Historise te Filologjise, Universiteti i Tiranes. Ka kryer studime pasuniversitare ne Suedi. Ka graden shkencore" Doktor” ne histori dhe ...

                                               

Pashk Përvathi

Pashk Pervathi ka lindur ne Manati te Lezhes, me 27 Shkurt te vitit 1958. Qe ne femijeri ushqen pasion per pikturen. Ne moshen 21-vjeçare paraqitet per here te pare ne Ekspoziten Kombetare ne vitin 1979 me peizazhin "Vjeshte ne Manati" perkrah pi ...

                                               

Pashk Rosi

Pashk Rosi i njohur nderkombtarisht si Pasqua Rosee eshte shqiptari nga Tuzi, Mali Zi qe çeli dy kafenete e para evropiane ne Londer me 1652 dhe ne Paris me 1672.

                                               

Pashko Geci

Pashko Geci qe arsimtar, perkthyes dhe punonjes i Sektorit te Leksikologjise te Leksikografise prane Institutit te Gjuhesise dhe Letersise te Akademise se Shkencave te Shqiperis.

                                               

Xhevdet Pataj

Xhevdet Pataj lindi ne Veliqot te Tepelenes me 13 gusht 1935. Me origjine shoqerore shtrese e mesme. Prinderit e tij jetuan ne fshat deri sa dolen ne pension, pastaj u vendosen me banim ne qytetin e Tepelenes. Se bashku me ta banoi edhe djali i t ...

                                               

Paulin Margjokaj

Leu ne Kçire me 26 shtator 1908, ne pagezim i qe ngjitur emri Bibe, i biri i Dede dhe i Lules se Gjin Geges. Me 4 gusht te 1925 hyri ne Urdhrin e Françeskaneve te Shqiperise dhe me 26 mars 1932 u shugurua meshtar. Prej vitit 1938 deri me 1941 she ...

                                               

Paulin Sterkaj

Paulin Sterkaj, ne vendin qe shkodranet e quajne" Fabrika e Vjeter e Sapunit”, nje lagje, me afer 50 shtepi, e populluar me te ardhur nga malesite perreth qytetit. Babai i tij ishte nga Dedajt e Shkrelit, ndersa nena eshte nga Hoti. Eshte njeri n ...

                                               

Paulin Zefi

Paulin Zefi. Historian medievalist dhe specialist shqiptar i monumenteve te kultures ne Qarkun e Lezhes. Ka lindur ne fshatin Fishte te Zadrimes, Lezhe, me 23 prill 1983. Eshte diplomuar ne Degen Histori-Gjeografi prane Universitetit te Shkodres ...

                                               

Sotir Peci

Sotir Peci ishte botues, publicist, nepunes dhe minister shqiptar. Hartoi dhe botoi nje gramatike te gjuhes shqipe, e cila qarkulloi ne vitet 1901-1912. Sipas nje artikulli shkruar nga i biri, Gaqo Peci, me 1974, kishte nisur hartimin e nje fjalo ...

                                               

Peçi Dado

Peçi Dado eshte nje aktor shqiptar. U lind ne fshatin Ogren, te rrethit te Permetit, me 27 Mars 1935. Pas mbarimit te shkolles pedagogjike ne Tirane, fillon punen si redaktor ne gazeten" Zeri i Rinise” dhe pas nje viti u emerua shef sektori. Gjat ...

                                               

Sabajete Peposhi

Sabajete Peposhi ishte nje shkrimtare me origjine nga Kukesi. Veprat e saj dallohen per origjinalitetin dhe per paraqitjen se vertetes pa asnje devijim. Ajo ishte nje poete dhe prozatore qe me veprat e saj terhoqi vemendjen e shume lexuesve. Megj ...

                                               

Perikli Çuli

Toka jone”, ne qender te Lushnjes 4 heroinat e Mirdites”, veper me bashkautore Ishte i vendosur ne Rreshen Tanush Topia” Ylli i lirise”, Qukes, Librazhd-Perrenjas

                                               

Perlat Sula

Perlat Sula Vendlindja:Tirane Datelindja: 26 Mars 1948 Pas perfundimit te Shkolles se Mesme Ushtarake" Skenderbej”, ne vitet 1963–1967 dhe 1 vit praktike si ushtar prane Korpusit te 7-te Kembesorise, perfundon me rezultate shume te mira Shkollen ...

                                               

Pertef Hasamataj

Pertef Hasamataj eshte cilesuar si nje nga diplomatet me te mire shqiptare gjate regjimit komunist. Ai ka punuar si diplomat per gati 15 vjet, ne poste shume te rendesishme. I lindur ne Vlore, Pertef Hasamataj u diplomua ne vitin 1961 ne universi ...

                                               

Peter Malota

Peter Malota Lulgjuraj lindi me 28 gusht 1958. I njohur edhe si Peter Lulgjurai, u lind ne nje fshate te vogel ne Malesi te Shqiperise, si biri i Gjon Malotes. Peter Malota eshte aktor profesionalist dhe ish-instruktor ne Studion Jun Chong Tae Kw ...

                                               

Petraq Koço

Petraq Koço Ne vitin 1995 diplomohet si jurist ne fakultetin e Drejtesise. Nje vit me pas emerohet gjykates ne Sarande, detyre te cilen e ushtron deri ne 2002-in. Per nje vit ushtroi detyren e gjykatesit te Apelit ne Gjirokaster. Aktualisht ushtr ...

                                               

Petraq Kote

Petraq Kote lindi ne Sheq Marinas, Fier me 27 shkurt 1959 nga prinderit Todi Kote dhe Kalije Dumi, te dy me shtetesi dhe kombesi shqiptare. Arsimin tetevjeçar e kreu ne vendlindje 1966- 1974. Ne vitin 1974– 1978 studioi dhe u diplomua ne Shkollen ...

                                               

Petraq Pojani

Petraq Pojani ka lindur ne Tirane me 19 korrik te vitit 1935. Kreu studimet ne Institutin e Marredhenieve Nderkombetare ne Moske gjate viteve 1954-1960. Pas kryerjes se studimeve fillon pune ne Ministrine e Puneve te Jashtme. Nga viti 1961 deri n ...

                                               

Petraq Samsuri

Petraq Samsuri ka lindur n Qyteze te Devollit me 1915. Qe ne femini i eshte perkustuar Letersise Shqipe dhe asaj boterore, shtypit te kohes. I dikuar kurdohere nga deshira per kulture e art dhe perparim shoqeror ka qene kurdohere idhtar i Levizje ...

                                               

Petraq Sotiri

Petraq Sotiri i lindur me 23 qershor 1936 eshte Profesor i Shkencave Bujqesore i specializuar ne drejtimin e Vreshtarise dhe Pemtarise. Eshte autor i shume botimeve shkencore, udheheqes temash si dhe realizues i disa permiresimeve gjenetike ne kr ...

                                               

Petraq Xhaçka

Petraq Xhaçka ka lindur ne Tirane me 14 prill 1932, ku kreu edhe shkollen e mesme. Eshte i biri i Vasil Xhaçkes, themelues i letersise shqiptare per femije. Studimet e larta i kreu ne Institutin e Naftes "Gubkin" te Moskes, ne vitin 1959 dhe i pe ...

                                               

Petraq Xhillari

Petraq Xhillari lindi ne Permet me 11 qershor te vitit 1943 eshte aktor i njohur shqiptar. Ne vitin 1995 Kasi kreu liceun aertistik per pikture ne 1965 –1969, futet ne studion per aktore prane Teatrit Kombetar dhe vazhdon studimet deri ne vitin 1 ...

                                               

Petrika Gjezi

Petrika Gjezi eshte nje aktor i mirenjohur shqiptar. Perika Gjezi ka lindur ne vitin 1949 ne qytetin e Korçes. Ai ka perfunduar studimet e larta per art dramatik ne Institutin e Larte te Arteve ne Tirane ne vitin 1975, kohe prej se ciles ka punua ...

                                               

Petrit Ahmeti

Petrit Ahmeti u lind ne Prishtine ne vitin 1982. Shkollimin fillor dhe te mesem e perfundoi ne Prishtine. Diplomoi ne Fakultetin e Ndertimtarise dhe Arkitektures, seksioni i Arkitektues ne vitin 2006. Pas perfundimit te studimeve, filloi te punoj ...

                                               

Petrit Beci

Petrit Beci Menjehere pas mbarimit te shkolles se larte per ekonomi, Petrit Beci eshte emeruar si punonjes ne Kinostudio. Me tej karriera e tij vijoi duke u emertuar ne vitin 1984 si kryetar i prodhimit per tre gjinite e filmit, po ne Kinostudio. ...

                                               

Petrit Bushati

Petrit Bushati ka lindur ne Tirane me 20 tetor te vitit 1948. Diplomohet per Gjuhe Shqipe e Angleze ne Fakultetin e Histori-Filologjise dhe pas nje eksperience pune si mesues e gazetar, i futet karrieres diplomatike ne dhjetor te vitit 1983, kur ...

                                               

Petrit Dobroshi

Petrit Dobroshi i njohur si Patrick Dobroschi ne Skenen e Boksit Profesionist Gjerman, eshte nje djalosh ri nga Kosova, nga Peja e bukur. Eshte lindur dhe rritur ne Köln te Gjermanise, bokson per Gjermanin, ne boksin Profesionist ka 3 luftera, 3 ...

                                               

Petrit Dume

Petrit Dume qe partizan, Komandant brigade, Komandant divizioni, shpallur Hero i Popullit me vendim te Qeverise e PoliByrose se PPSh-se me pas ne vitin 1974 u shpall Armik i Popullit. Deputet, i arsimuar me dy akademi sovjetike ushtarake, shef i ...

                                               

Petrit Gaçe

Petrit Gaçe. Ishte kirurg, pedagog, profesor shqiptar. Ishte nder te paret qe mori graden" Kandidat i Shkencave Mjekesore”, ne vitin 1966 mori titullin" Docent”dhe ne vitin 1971 titullin" Profesor”. Ishte mjek me horizont te gjere, nismetar i mje ...