ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 192
                                               

Nertila Koka

Nertila Koka eshte nje kengetare shqiptare nga Shqiperia. lindur ne vitin 1966 ne Tirane. Ne Dhjetor 1984, Gezim Çela & Nertila Koka marrin pjese ne Festivali i 23-te ne RTSH me kengen "Çel si gonxhe dashuria". Ne Dhjetor 1986, Nertila Koka merr ...

                                               

Remzi Nesimi

Remzi Nesimi ishte profesor universitar, studiues i gjuhes shqipe dhe autor tekstesh shkollore nga Maqedonia. U nda nga jeta me 3 shkurt 2018.

                                               

Nestor Jonuzi

Nestor Jonuzi Piktor i popullit, lindi me 15.10.1944. Nga viti 1962-67 studioi per pikture ne Liceun Artistik dhe ne Shkollen e Larte te Arteve ne Tirane, me pedagoge piktoret e shquar Abdurahim Buza, Kel Kojdheli, Janaq Paço, Nexhemdin Zajmi, Vi ...

                                               

Kliton Nesturi

Kliton Nesturi lindi ne Tirane, me 13 tetor 1971. Studimet e larta i kreu ne Universitetin e Tiranes, ne Fakultetin Histori-Filologji, dega gjuhe-letersi. Prej me se njezet e pese vjetesh eshte pjese e jetes letrare dhe e shtypit shqiptar. Prozat ...

                                               

Nevzat Bejta

Studime universitare: Fakulteti Filozofik – Dega e Historise, Universiteti i Prishtines Studime pasuniversitare: Fakulteti Filozofik, Universiteti i Tiranes me teme te magjistratures:" Shqiptaret e Maqedonise gjate Luftes se Pare Boterore” nen ud ...

                                               

Nexhat Mujovi

Nexhat Mujovi eshte kompozitori i kengeve te Elites. Jeton dhe punon ne Tetove ku gjindet edhe studjoja e tij ProSound. I shkolluar dhe specializuar ne konservatoret me te degjuara te Frances. Ka kompozuar muzike filmash dhe disa kolona zanore pe ...

                                               

Nexhati Ahmedi

Myderiz hafez Nexhati ef. Ahmedi lindi ne Prizren me 8 tetor 1910. Babai i tij, hfz. Aliu kishte marre ixhazetin ne Stamboll te Turqise, por, edhe para tij, gjenerata te kesaj familjeje intelektuale ishin te pergatitur jashtezakonisht mire ne pro ...

                                               

Nexhmedin Shaqiri

Nexhmedin Shaqiri lindi me 26 tetor 1957 ne Perlepnice te Gjilanit. Ka mbaruar studimet postdiplomike ne Fakultetin Ekonomik ne Prishtine dhe ka marrur titullin magjister ne shkencat ekonomike ne Universitetin e Prishtines. Qe nga viti 1990 deri ...

                                               

Nexhmije Pagarusha

Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare eshte aq e gjere, sa qe eshte veshtire te thuhet se cilit zhaner i takon. Eshte e njohur per interpretimet e saj te shkelqyera ne muziken popullore dhe opera. Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e suksesshme ...

                                               

Nezir Ago

Nezir Ago skulptor shqiptar nga Berati. Vepra e pare publike eshte statuja e flautistes e derdhur ne bronz qe ne vitin 1989 dhe e vendosur ne ambientet e lulishtes se qytetit te Beratit. Me vone ka realizuar disa vepra te tjera si: memoriali i uj ...

                                               

Nezir Haliti

Neziri - Axha Neze i lindur ne Kokaj me 1900. Axha neze i kishte edhe dy vellazer, Behlulin dhe Beqirin te tre bijte e Halitit dhe, tre djemet e tij, Rifatin, Sallahu, djali i dyte i cili sherbeu me vite deri ne pensionim ne shkolln e fshatit Kok ...

                                               

Nezir Myrtaj

Nezir Myrtaj I lindur me 13.03.1954 ne Uçe, fshat ne komunen e Burimit. Ka mbaruar studimet ne Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore, dega Fizike, Universiteti i Prishtines. Nga vitet 1976 deri me 2005 ka ligjeruar lenden e fizikes. Nga viti ...

                                               

Nik Xhelilaj

Nik Xhelilaj eshte nje aktor shqiptar i lindur ne Tirane me 5 mars 1983. Ne vitin 2004 fillon vitin akademik per dramaturgji ne Akademine e Arteve, Tirane. Pasi kryen vitin e pare, behet protagonist me rolin e tij te pare ne filmin Trishtimi i zo ...

                                               

Petrit Nika

U lind ne Dardhe te rrethit te Pukes, me 9 qershor te vitit 1975. Ka perfunduar studimet e larta ne Universitetin e Tiranes per Letersi dhe Gjuhe shqipe ne vitin 2000. Ka punuar mesues ne vendlindje per dy vite, mandej ne Fier ku jeton qe prej gu ...

                                               

Niko Ago

Niko Ago eshte nje gazetar i shtypit suedez- reporter i Televizionit Publik, SVT-, me origjine shqiptare. Ka lindur ne Tepelene te Shqiperise ne vitin 1969. Emigroi ne Greqi ne vitin 1992. Ka studiuar gazetari ne Departamentin e Historise dhe Fil ...

                                               

Niko Dhrami

Niko Miço Dhrami u lind me 16 shkurt te vitit 1925 ne Çorraj te Sarandes ne nje familje te njohur per traditat e saja te hershme atdhetare. Ai ka qene nje nga trimat e spikatur te Batalionit IV te Brigades I Sulmuese Partizane. Kudo qe marshoi e ...

                                               

Niko Faberi

Niko Faber ishte shkrimtar, ekpsert i Bujqesise dhe ish deputet i lindur ne Korçe me 2 Mars 1940 dhe vdiq me 24 maj 2020. Studimet e mesme i perfundoi ne gjimnazin "Raqi Qirinxhi" ne vendlindje dhe u diplomua ne Universiteti Bujqesor i Tiranes ne ...

                                               

Niko Gjyzari

Lindi ne Vlore me 10 nentor 1934. Arsimin 8-vjecar e mbaroi ne vendlindje dhe kreu arsimin e mesem ne Tekniumin Financiar ne Tirane. Kreu studimet e larta ne Fakultetin Ekonomik ne Tirane ne vitn 1961. Detyrat e tij me te rendesishme ishin: Zeven ...

                                               

Niko Hoxha

Niko Selman Hoxha lindi me 1 shkurt 1926 ne Tragjas te Vlores. Filloi shkollen normale te Elbasanit, por qe ne fillimet e para te luftes, e la shkollen dhe ngjeshi armet per liri. Ne qershor 1943 ishte pjesetar i çetes se rinise Gumenice. Ka marr ...

                                               

Niko Kanxheri

Niko Kanxheri, lindi me 17 shkurt te vitit 1947 ne Tirane, eshte aktor dhe regjisor i mirenjohur shqiptar. Qe nga viti 1987 eshte pedagog per lenden "Mjeshteri Aktori" me pas shef i katedres se aktrimit ne akademine e arteve te fakultetit te arti ...

                                               

Niko Kotherja

Mesonjetorja e pare shqipe: me rastin e 125 vjetorit te hapjes se shkolles shqipe te Korçes - 2012 Mbi historine e Korçes: studime historike, trajtesa, shkrime - 2013 Enciklopedi e fotografeve korçare: nga fillimet e deri ne Luften II Boterore - 2010

                                               

Niko Mihali

Niko Mihali Ka mbaruar Universitetin e Tiranes, Dega Gjuhe dhe letersi shqipe dhe ka punuar per shume vite si drejtor i kultures dhe mesues i letersise ne qytetin e Permetit ku ka lindur dhe ku jeton. Eshte president i seksionit shqiptar te CIOFF ...

                                               

Niko Pojani

Prof. Dr. Niko Pojani eshte profesor i Inxhinierise se Ndertimit ne Universitetin Politeknik, Tirane, Shqiperi. Fushat e aktivitetit te tij jane Teoria e Strukturave dhe Inxhinieria Sizmike. Eshte autor i botimeve te shumta ne keto fusha.

                                               

Niko Stillo

Niko Stillo, eshte aktivist, autodidakt, autor çam ortodoks nga Greqia. Qe nga viti 1973 jeton dhe vepron ne Gjermani.

                                               

Niko Tyto

Niko Tyto ishte folklorist dhe shkrimtar shqiptar. Shkollen fillore e mbaroi ne Maleshove, 7-vjeçaren ne Elbasan, te mesmen ne Gjirokaster. Universitetin e Tiranes,Fakultetin Histori-Filologji, dega Letersi Shqipe, e kreu me 1961. Kursin pasunive ...

                                               

Nikolet Vasia

Nikolet Vasia lindur ne Durres, me 5.8.1947. Kreu Liceun Artistik" Jordan Misja” ne Tirane, ne vitin 1966. Qe nga ky vit deri ne vitin 1970 ndoqi studimet e larta ne Akademine e Arteve ne Tirane, ku u diplomua per pikture. Nga viti 1970-84 punoi ...

                                               

Nikolin Lorenci

Nikolin Lorenci ish sportist shqiptar. Ka lindur me 13 dhjetor 1949 ne Lezhe. Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci e ka veshur zyrtarisht fanellen e Beselidhjes ne maj te vitit 1965 ne ndeshjen Butrinti- Beselidhja dhe qe nga ajo kohe ...

                                               

Nikolin Xhoja

Nikolin Xhoja lindi ne Brindisi te Italise, me 12 maj. Qysh ne radhet e Ushtrise Nacionalçlirimtare, ku mori pjese aktivisht, luajti me grupet teatrore te njesiteve luftarake. Ne grupin filodramatik partizan ne Kosove, si nje nder aktoret kryesor ...

                                               

Nikoll Brozi

Nikoll Brozi ka lindur me 20.08.1935 ne Perlat, rrethi Mirdite. Ka mbaruar shkollen e mesme te pergjithshme, shkollen e larte te Partise, si dhe kurisn e larte te filozofise. Ka punuar arsimtar ne Perlat, shefi i seksionit te pionereve ne Komitet ...

                                               

Nikoll Çupi

Nikoll Çupi u lind ne fshatin Gojan i Vogel ne rretin Puke, me 9 gusht 1918. Ne filli te viteve 1940 punon si marangoz dhe elektrovozist ne ndertimin e godines qendrore te Universitetit te Tiranes. Ketu pati kontakt me teknike dhe ingjinjere ital ...

                                               

Nikolla Lako

Nikolla Lako, publicist dhe erudit i madh, nxenes dhe me pas mesues ne Mesonjetoren e Korçes. Qe vetem 17 vjeç kur nxori ne shtyp gazeten "Shqiperia", me 1897, ndonese aktiviteti i tij publicistik do te kulmoje me botimin ne Paris te revistes cil ...

                                               

Nikolla Panajoti

Nikolla Panajoti u lind ne Fier me 1 janar te vitit 1915 dhe vdiq ne gusht te vitit 1957, ishte aktor i njohur shqiptar. Karrieren artistike e filloi ne vitin 1936 me grupet amatore. Ne vitin 1945 ben pjese ne grupin e aktoreve qe themeluan Teatr ...

                                               

Nikolla Zdruli

Nikolla Zdruli ishte vellai i vogel i Grigor Zdrulit, qe si piktor njihet me emrin e tij fetar Neofit. Ka punuar bashke me te vellane ne Malin e Shenjte.

                                               

Nikolla Zengo

Ka jetuar ne gjysmen e dyte te shekullit te 18-te dhe gjysmen e pare te shekullit te 19-te. Per te kemi pak te dhene. Dime se ka qene ne Rusi. Prej asaj periudhe trashegojme 25 skica te bera ne laps. Ato paraqesin figura e portrete aristokratesh ...

                                               

Nikolla Zoraqi

Artisti i popullit Nikolla Zoraqi lindi me 24 janar ne vitin 1929 ne Tirane dhe u nda nga jeta ne vitin 1991. Kompozitori gjate karrieres se tij dha nje kontribut te veçante ne zhvillimin e muzikes se re shqiptare. Kompozitor i njohur, autor i mj ...

                                               

Nikollë Bardhi

Nikolle Bardhi ishte pjesemarres aktiv ne levizjen shqiptare per çlirim ne fund te shek.XVI ne fillim te shek.XVII. Rridhte nga familja e madhe e Bardhajve te Zadrimes. Nga viti 1594 deri pas vitit 1610 ishte peshkop i Zadrimes. Kryesoi me 1 nent ...

                                               

Nikollë Pjetri

Nikolle Pjetri ka lindur ne fshatin Berishe te rrethit Puke, me 5 prill 1937. Arsimin fillor e ka kryer ne Berishe Vendi, dhe ate 7 vjeçar ne rrethin e Shkodres. Ka mbaruar arsimin e mesem te pergjithshem, ne shkollen "35 vjetori i Çlirimit" ne q ...

                                               

Nimete Progonati

Nimete Progonati u vra ne betejen e Linjes ne Diber, me 26 korrik 1944. Mbas vdekjes eshte dekoruar me Medaljen e Trimerise, Medaljen e Çlirimit, Medaljen e Kujtimit dhe eshte shpallur Heroine e Popullit.

                                               

Nineta Verbica

Nineta Parubi Verbica e bija e Kolec Parubit, njё nga heronjet e shquar shkodranё, qё punoi dhe luftoi pёr bashkimin e trojeve etnike. Pёr kёtё ai sё bashku me Marie Shllakun, Atё Bernard Llupin dhe Gjergj Martinin, u vra nё Prizren mё 29 qershor ...

                                               

Nisret krasniqi

Nisret Krasniqi lindi me 10 Prill te vitit 1989, ne Rahovec Nisret Krasniqi eshte nje kengetar shume i talentuar i kengeve me tematike fetare e sociale, i mirenjohur ne mbare trojet shqiptare dhe diaspore. Ai per here te pare u prezantua para ndj ...

                                               

Nikolla Nishku

Nikolla Nishku Arsimtar, tregtar i njohur ne historine e vendit dhe i vlersuar nga institucionet e shtetit shqiptar per pjesmarrjen ne komisionin qe ngriti flamurin ne 26 nentor 1912 ne Tirane. Per kulturen dhe horizontin e tij te gjere gezonte p ...

                                               

Bardh Nitaj

Bardh Nitaj u lind me 6 maj 1919, ne fshatin Drenoc te Vokshit, komuna e Deçanit. Rrjedh nga nje familje fshatare, me vlera te larta kombetare. Bardhi, shkollen fillore e kreu ne Deçan. Vazhdoi mesimet ne gjimnazin e Pejes, por per shkak te pjese ...

                                               

Nora Malaj

Nora Malaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Levizja Socialiste per Integrim, ne qarkun e Durresit

                                               

Novruz Dervishaj

Novruz Dervishaj ka lindur me 15 mars 1936, ne fshatin Ramice te rrethit te Vlores. Pas perfundimit te arsimit 7-vjeçar, ne vitin 1949, pranohet ne shkollen ushtarake" Skenderbej”, te cilen e perfundon ne vitin 1953. Studimet e larta i vazhdon si ...

                                               

Nue Oroshi

Nue Oroshi U lind me 1970 ne fshatin Caparc te Prizrenit. Shkollen e mesmen e kreu ne Prizren. Studimet e larta i mbaroi ne Fakultetin Filozofik te Prishtines ne drejtimin e Historise, ne mars te vitit 1995. Me vone kreu ne po te njejtin Fakultet ...

                                               

Numan Bala

Numan Bala nga Tragjasi, lindur me 1836, luftetar i shquar popullor kunder pushtuesve osmane, veprimtar i shquar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit ne Vlore, i cili u vra ne perpjekje me pushtuesit ne 1885.

                                               

Patrik Nuo

Patrick Nuo eshte nje kengetar dhe aktor zviceran-shqiptar. Aktualisht ai jeton ne Los Anxheles, California. Ne vitin 2002, Patrick u takua me producentin dhe shkrimtarin David Jost, i cili ndihmoi Nuo te nenshkruaje nje kontrate me Warner Music. ...

                                               

Murteza Xajë Nura

Murteza Nura, lindur ne Peje, rritur ne Peje, ka jetuar pjesen me te madhe te jetes ne Gjakove. Ishte aktivist i çeshtjes kombetare, per te cilen u denua me burg per dyzet e kater vite, por i mbajti vetem dymbedhjete. Ai ishte piktor me disa eksp ...

                                               

Nuri Belba

Nuri Belba eshte Kryetar i Bashkise Prrenjas i dale nga zgjedhjet e 30 qershorit 2019 si edhe ka qene nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka ...

                                               

Nuri Luçi

Nuri Luçi lindi ne 20 nentor 1922 ne fshatin Kuç te rrethit te Vlores ne nje familje me tradita patriotike. Mbasi mbaroi shkollen fillore ne Kuç, i ati i tij, Mustafa Luçi mesues i popullit, e dergoi ne gjimnazin e Gjirokastres. Ne vitin 1937, sh ...