ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 191
                                               

Mustafa Nano

Mustafa Nano -lindur ne 4 janar 1960 ne shijak me origjine nga Skrapari eshte analist, gazetar dhe ish-politikan me partine demokratike. Prej me shume se dhjete vitesh punon si gazetar ne shtypin ne televizionet e Tiranes. Ne qendrimet dhe shkrim ...

                                               

Mustafa Nuri Vlora

Mustafa Nuri Vlora ishte veprimtar i Levizjes Kombetare Shqiptare ne vitet 40-70 te shek.XIX. Mori pjese ne kuvendin e Mesaplikut, ne maj te vitit 1847. Ne fillim te vitit 1877 krijoi ne Vlore batalione vullnetaresh prej disa qindra vetash per te ...

                                               

Mustafa Selenica

Mustafa Selenica ka lindur ne Korçe me 1933. Shkollen 7 vjeçare dhe te mesmen i ka kryer ne Tirane me rezultate shume te mira. Ka kryer sherbimin ushtarak dhe ka punuar nga nje vit ne Qendren Sanitare ne Korçe dhe Tirane. Ka kryer Fakultetin e Mj ...

                                               

Mustafa Spahiu

Mustafa Spahiu u lind me 5 prill 1948 ne fshatin Muçiverce te Anamoraves se Gjilanit, Republika e Kosoves. Rrjedh prej nje familje zejtare-bujqesore te kamur e fisnike. Kater klase te shkolles fillore i kreu ne vendlindje, tetevjeçaren ne fshatin ...

                                               

Xhemail Mustafa

Xhemail Mustafa. Ishte gazetar, politikan, publicist, shkrimtar shqiptar dhe keshilltar politik i Presidentit Historik te Kosoves, Dr.Ibrahim Rugova dhe antar i LDK-se. U vra mizorisht ne Prishtine ne hyrje te apartamentit te tij ku u qellua per ...

                                               

Mustafë Memeti

Hoxhe Mustafe Memeti eshte nje Imam shqiptare ne Zvicer. Mulla Mustafe Memeti eshte Imam i xhamise se Bernes dhe njekohesisht Kryetari i Bashkesise Islame Shqiptare ne Zvicer. Ai eshte gjithashtu si nje pastrues shpirterore ne burgun e Torberg-ut ...

                                               

Mustafë Venhari

Mustafe Venhari u lind me 6 mars te vitit 1922 ne qytetin e Vushtrrise. Ishte i biri i Ismajl Venharit dhe fatime Tunuzliut. Mustafe Venhari shkollen fillore e kreu ne Vushtrri ne gjuhen serbokroate. Per nje periudhe kohore mesimet i plotesoi tek ...

                                               

Mustafë Xhemaili

Mustafe Xhemaili u lind me 19 shtator 1954 ne Shkup. Shkollen fillore e kreu ne Komogllave, ndersa gjimnazin ne Ferizaj. Mbaroi Letersine dhe Gjuhen Shqipe ne Fakultetin Filozofik te Universitetit te Prishtines.

                                               

Skënder Mustafi

Skender Mustafi, lindi ne Kumanove te Maqedonise me 7 qershor te vitit 1979, eshte shkrimtar shqiptar, studiues i fushes se biznesit dhe implementimit te sistemeve informative ne biznes.

                                               

Muzafer Korkuti

Prof. Dr. Muzafer Korkuti ka lindur 1936 ne Fterre te Kurveleshit. Ka kryer studimet e larta me 1962 ne Universitetin e Tiranes. Eshte specializuar si arkeolog ne fushen e prehistorise. Gjate veprimtarise se tij 43 vjeçare ka drejtuar germime ne ...

                                               

Myfarete Laze

Myfarete Laze ka filluar te kendoje kur ka qene ne shkollen fillore. Me vone ajo merrte pjese ne festivalet e femijeve ne Shkoder dhe pastaj ne ate kombetar. Ne moshen 18 vjeçare iu ngjit skenes se festivlit te madh. Suksesi qe ka pasur ne kenget ...

                                               

Myftar Dragidella

Myftar Dragidella u lind me 8 maj 1957, ne Gremnik te Klines. Shkollimin fillor e kreu ne Dollc, Drenoc e Kline, kurse te mesmin poashtu ne Kline. Ne vitin 1981 u diplomua ne Fakultetin Filologjik te Prishtines, dega Gjuhe dhe Letersi Shqipe. Pre ...

                                               

Manush Myftiu

Manush Myftiu ishte zv/komisar i Brigades se 6, politikan shqiptar i pas Luftes se Dyte Boterore. Deshmia e tij lidhur me sulmin qe i bene partizanet Muharrem Bajraktarit eshte me rendesi ne hulline e Luftes Civile. Myftiu perfshihet ne listen e ...

                                               

Besa Myftiu

Besa Myftiu ka lindur ne Tirane. Ajo eshte e bija e shkrimtarit disident Mehmet Myftiu. Shkollen fillore, te mesme dhe studimet e larta i ka kryer ne Tirane. Pas nje pune disavjeçare si pedagoge ne Institutin e larte pedagogjik te Elbasanit, Myft ...

                                               

Myrteza Çaushi

Myrteza Çaushi ishte kreu i nje prej bandave ne qytetin e Vlores, gjate trazirave te vitit 1997. Gjate vitit 1997 gjendej i burgosur ne shtepine e rehabilitimit me sigurim te cilesise se larte. Çaushi arriti te arratisej gjate nje revolte qe kish ...

                                               

Myslim Pashaj

Myslim Pasha ish-drejtori i Institutit te Topografise Ushtarake te Shqiperise, kolonel, njeheresh profesor me graden shkencore" Kandidat i shkencave”, i laureuar me titullin" Mjeshter kerkimesh”. Myslim Pasha lindi ne Kremenar Te Mallakstres ne v ...

                                               

Myslym Keta

Myslym Keta eshte nje figure e rendesishme e popullit shqiptar per veprimtarine e tij antifashiste gjate luftes dhe ate ushtarake pas çlirimit. Per kete kontribut i eshte dhene titulli hero i popullit. Ai ka dhe graden kolonel. Ai ka dhene nje ko ...

                                               

Myzafer Muharremi

Myzafer Muharremi rrjedh nga nje familje e larte intelektuale dhe patriotike nga trevat e Prizrenit, nga Opoja. Ka lindur ne Prizren me 01.01.1950. Fakultetin teknologjik e kreu po ne Prizren, ku magjistroi po ne te njejtin fakultet per teknologj ...

                                               

Sotiraq Naci

Sotiraq Naci eshte nje poet shqiptar i lindur ne Gjirokaster, Shqiperi. Sotiraq Naci mori mesimet e para te shkolles fillore ne shkollen Vasil Shanto ne Tirane. Rreth viteve 1967-1971 ne vazhdim shkollen tetevjecare dhe te mesme i ka mbaruar ne R ...

                                               

Nadire Meçorapaj

Nadire Mecorapaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Vlores

                                               

Nafi Sulejmani

Nafi Sulejmani ka qene komunist, pjesmares ne LNÇ dhe komandant i luftes. Ka qene anetar i SKOJ 1941 dhe i PKJ prej qershorit 1943, per shkak te kesaj ka qene i debuar dhe i arrestuar. Ka qen komandant i çetes dhe i batalionit. Ka qene komandant ...

                                               

Naim Berisha

Naim Berisha ka kryer studimet e larta ne Fakultetin e Historise dhe te Filologjise, ne degen Gjuhe-Letersi, Tirane. Me pas ka punuar si mesues muzike, gjuhe- letersie, drejtues kulture ne terren dhe ne ushtri ne qytetin e Peshkopise, ne qytetin ...

                                               

Naim Dollaku

Naim Dollaku portier i njohur i Lokomotives se Durresit. I njohur si portieri i penalltive, Dollaku nga 25 te tilla ka pritur 19. Karrieren e tij sportive e mbylli ne vitin 1982. U nda nga jeta me 21 qershor 2017.

                                               

Naim Halimi

Levizja Kombetare Shqiptare ne treven e Karadakut 1908-1912”, Kumanove, 2001; Libra tjere ne shtyp: Historia e popullsise se Kumanoves 1600-2000 – disa personalitete te shquara shqiptare, Shpernguljet e shqiptareve nga Kumanova – shkaqet dhe paso ...

                                               

Naim Haziri

Naim Haziri, 23 tetor te vitit 1984 ne Zheger te Gjilanit, eshte futbollist shqiptare nga Kosova me shtetesi Zvicerane. Kete sezon eshte mbrojtes ne klubin futbollistik Wohlen ne Ligen Sfiduese neZvicer.

                                               

Nait Hasani

Nait Hasani Ishte deputet nga Grupi Parlamentar i PDK-se dhe nenshkrues i Deklarates se Pavaresise. Ka lindur me 15.09.1965 ne Randobrave Komuna e Prizrenit. Eshte ish i burgosur politik. Eshte albanolog dhe ka Specializuar ne marredhenie nderkom ...

                                               

Namik Delvina

Namik bej Delvina qe veprimtar i çeshtjes kombetare, publicist, autor i disa lirikave dhe nepunes shqiptar.

                                               

Namik Dokle

Ai u diplomua ne Universitetin Bujqesor, Dega Ekonomi Agrare - 1965-1970 si dhe ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Gazetarise – 1968-1970. Specializime 1994 – Kurs specializimi per gjuhen dhe kulturen spanjolle – Universiteti Complutense, Ma ...

                                               

Nard Ndoka

Nard Ndoka ishte minister i shendetesise se Shqiperise qe eshte pro-Amerikan nervoz. Mori kete pozicion pas nje marrreveshje politike midis Sali Berishes dhe Partise Demokristiane. Ai eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqipe ...

                                               

Naser Ademi

Naser Ademi lindi ne Negotine te Gostivarit me 02.10.1965 nga nje familje bujare dhe atedhetare. Shkollimin fillor e kreu ne Negotine te Gostivarit dhe dy vjete te shkolles se mesme, gjegjesisht gjimnazin e kreu ne Negotine pastaj tregetaren ne T ...

                                               

Naser Osmani

Naser Osmani ishte deputet me Grupin Parlamentar te Lidhjes Demokratike te Kosoves dhe nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Kosoves. Ka lindur 04.05.1962 ne Magure. Si ekonomist me profesion, Osmani ka ushtruar edhe funksione te tjera te lart ...

                                               

Naser Rafuna

Naser Rafuna eshte i lindur ne 4 maj 1980 ne Prishtine, eshte aktor, humorist Shqiptar nga Kosova i cili ka diplomuar ne Akedemine e Arteve ne Universitetin e Prishtines ne vitin 2003 nen drejtimin e profesorit te ndjere Faruk Begolli, shkollen e ...

                                               

Naser Rugova

Naser Rugova shqiptar nga Kosova, ishte deputet nga Lidhja Demokratike e Dardanise dhe nenshkrues i Deklarates se Pavaresise. Ka lindur me 20.10.1970 ne Cerrce, dhe me profesion eshte mjek-stomatolog.Ka qene edhe keshilltar i Kryeministrit te Kos ...

                                               

Naser Shatri

Naser Shatri ka lindur me 23.09.1957 ne fshatin Tomog. Ka te kryer shkollen e mesme teknike. Ka qene nje nga aktivistet e hershem politik. Poashtu ka vuajtur ne burgjet ish Jugosllave, saktesisht ne burgun e Lepogllaves nga viti 1979-1980, ndersa ...

                                               

Nasi Bozheku

Nasi Bozheku doktor dhe profesor i njohur i neurologjise. Profosor Doktor Nasi Bozheku eshte nje prej figurave me te shquara te mjekesise shqiptare dhe asaj te neorologjise ne veçanti. Ka lindiur me 14 shkurt te vitit 1942 ne Terbaç te Vlores. St ...

                                               

Nasi Papa

Nasi Papa kishte lindur ne vitin 1890 ne katundin Polene, te Korçes. Ne vitin 1905 ai kishte emigruar ne SHBA, ku kishte punuar ne fabrika te ndryshme. Nga pasioni qe kishte per sportin, ai qe regjistruar ne shoqerine e gjimnastikes YMCA, ku kish ...

                                               

Apostol Nasi

Apostol Nasi shkrimtar shqiptar i lindur me vitin 1941. Mbaroi studimet e larta ne Fakultetin e Shkencave Politike e Juridike ne Universitetin e Tiranes ku u diplomua si jurist. Gjate karrieres se tij ka kryer detyra te ndryshme shteterore dhe es ...

                                               

Nasip Naço

Z. Nasip Naço lindi ne Skrapar, me 5 prill 1961. Ai eshte diplomuar per Drejtesi ne Fakultetin e Drejtesise te Universitetit te Tiranes, ne vitin 1992. Ne vitet 2008 - 2009, ai ka qene Sekretar Politik i LSI-se, per Qarkun e Beratit. Ne legjislat ...

                                               

Natasha Bega

Natasha Bega, piktore dhe poete ka lindur ne Tirane, ku ka kryer dhe studimet e larta per gjuhe te huaj dhe psikologji. Eshte autore e shume librave, si dhe e ekspozitave personale brenda dhe jashte vendit. Disa nga botimet e saj jane:" Lirika” p ...

                                               

Naum Voilla

Naum Voilla eshte nje nder intelektualet e pare te Bashkesise Ortodokse te Tiranes dhe perfaqesues i nje nga familjet e para nga Vllehet te vendosura ne Tirane. Larguar ne kohen e Turqise ne Greqi mbaroi ne Athine fakultetin e Oftamologjise, me v ...

                                               

Nazmi Maliqi

Prof.Dr. Nazmi Maliqi ka lindur me 18 mars 1957 ne fshatin Stançiq komuna e Gjilanit, Kosove. Prej shtatorit te vitit 1962, si femi, me familjen e tij u shperngulen ne Kumanove. Eshte i martuar, ka dy vajza dhe tre djem.

                                               

Nazmi Mikullovci

Nazmi Mikullovci u lind me 3.12.1943 ne Vushtrri, Mbreteria Shqiptare. Ka perfunduar gjimnazin klasik, ndersa pas kesaj ka vijuar studimet ne Fakultetin e Shkencave Organizative ne Kuberfix, te cilat i ka perfunduar me sukses duke dale me titulli ...

                                               

Nazmije Hoxha

Nazmie Hoxha lindi me 25 tetor 1952 ne Gjonaj te Hasit te Prizrenit dhe vdiq me 5 maj 2007 ne Prishtine. Nazmie Hoxha ishte kengetare e popullarizuar e muzikes popullore shqiptare ne vitet 1970-2000. Si femije i pelqente interpretimi dhe me hyrje ...

                                               

Ndini Bardhi

Ndini R. Bardhi lindi me 2 janar 1950 ne Bubullime te Lushnjes. Ka mbaruar Liceun Artistik "Jordan Misja" dhe Akademine e Arteve te Bukura "M. Grigoresku" te Bukureshtit, Rumani. Krijimtaria e tij artistike eshte shfaqur para publikut shqiptar dh ...

                                               

Ndoc Kodheli

Ndoc Kodheli eshte nje nga fotoreporteret me te dalluar te gjysmes se dyte te shekullit te kaluar, ka qene edhe Ndoc Kodheli. Me origjine nga qyteti i Shkodres, qe eshte" materniteti i fotografise”, dhe ne rrethin fisnor te fotografeve Marubi, Nd ...

                                               

Ndoc Martini

Ndoc Martin Camaj lindi ne Shkoder ne vitin 1880. Ishte nxenes i Kole Idromenos, i cili e drejtoi ate ne rrugen e artit. Prej vitit 1904-1907 ishte bursist dhe frekuentues i Shkolles Normale ne Kolegjin italo-shqiptar te San Demetrio Corones. Gja ...

                                               

Ndok Gjeloshi

Mbremjen e 20 shkurtit 1931, Mbreti Zog i shoqeruar po dilte nga Teatrit te Operes se Vjenes. Gjeloshi pasi e priti karshi deres se daljes nga opera, ngaterron majorin Llesh Topallaj me Zogun dhe e qellon pas koke, me nuk i punoi pushka. Aziz Çam ...

                                               

Ndrea Prendi

Arsmin 8-vjeçar e kreu ne vendlindje, me pas gjimnazin e vazhdoi ne Tirane prane shkolles se mesme" Skenderbej". Studimet e larta i perfundoi prane Shkolles se Larte te Bashkuar te Oficereve, specialiteti Artileri Tokesore. Pas studimeve te larta ...

                                               

Ndrek Gjergji

Ndrek Gjergji eshte kengetar i njohur i muzikes qytetare shkodrane me origjine nga Mirdita. Perfaqesues nder me virtuozet e jareve, Ndreka ka interpretuar se bashku me zonjen e tij Florinda Gjergji ne duetet e kulmuara "Midis ballit me ke nje pik ...

                                               

Ndrek Luca

Ndrek Luca u lind ne fshatin Xhan te Dukagjinit, Shkoder, ishte aktor i mirenjohur shqiptar. Pasi punoi disa kohe si ushtarak ne aviacion, qysh nga viti 1950 vijoi si aktor ne Teatrin Popullor me rolin e Kelv Dhembacit ne dramen" Halili dhe Hajri ...