ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 190
                                               

Mihallaq Andrea

Mihallaq Andrea ka lindur ne qytetin e Korces ne 17 Korrik 1949. Kariera e tij muzikore ka filluar qe ne moshe te vogel. Kur ishte vetem 14 vjec ai ka krijuar kengen e tij te pare, me tekstin e nje te panjohure. Duke akorduar kitaren e tij ne "so ...

                                               

Mihallaq Ziçishti

Mihallaq Ziçishti. Mori pjese ne Luften e Dyte Boterore. M.Ziçishti perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte per krimet e Partise Komun ...

                                               

Mikel Dusi

Familja e tij eshte nga Kosova dhe prinderit perkatesisht me origjine nga Gjakova dhe Mirdita, jane pronaret e nje picerie ku Mikeli ka punuar fillimisht dhe me vendosi dhe u kualifikua per filmin ne Los Angeles. Se fundmi pas disa realizimesh fi ...

                                               

Mikel Gojani

Shkollimin fillor e kreu ne Drenoc afer vendlindjes, te mesmen ne Kline, ndersa studioi SHLP-ne - Degen e Gjuhes dhe Letersise Shqipe ne Gjakove, po ashtu edhe Fakultetin Filologjik - Letersi dhe Gjuhe Shqipe ne Universitetin e Prishtines. Ka pun ...

                                               

Mikel Janku

Mikel Janku ka lindur ne Tirane me 25 tetor 1941 eshte nje ish futbollist shqiptar. Ai ishte portier per ekipin e "Partizani" te Tiranes dhe ekipin kombetar shqiptar ne periudhen 1962-1969 dhe 1964-1967. U nda nga jeta me 10 janar 2019. Pasi mbyl ...

                                               

Mikel Temo

Mikel Temo i lindur me 1964 ne Korçe eshte piktor dhe stilist shqiptar me banim ne Kanada. Diplomohet ne degen Pikture Monumentale dhe Vizatim ne Akademine e Arteve ne Tirane, Shqiperi ne vitin 1986, pas trajnimit ne nje program intensiv ne artin ...

                                               

Milaim Kadriu

Milaim Kadriu u lind me 18 maj 1949 ne fshatin Revuç, komuna e Besianes ish Podujeva. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje. Gjate shkollimit fillor tregoi aftesi te jashtezakonshme sa qe i kreu tre klase per nje vit. Brenda vetem pese viteve per ...

                                               

Milaim Krasniqi

Milaim Krasniqi I lindur me 29.01.1963 ne Kaçanik. Ka mbaruar studimet ne Fakultetin e Teknologjise Ushqimore ne Universitetin e Zagrebit, me 1986. Pas studimeve ka punuar ne fabriken Konditorike”Minex”, ne Ferizaj. Ka mbaruar magjistraturen ne f ...

                                               

Milto Profi

Milto Profi aktor shqiptar. Ishte nje nga aktoret e dashur te skenes durrsake ne vitet 1960 – 1980. Mjaft i njohur, veçanerisht per rolet e tij me karakter komik, ai ishte pjese e plejades se artisteve, qe kontribuuan ne teatrin" Aleksander Moisi ...

                                               

Milva Ekonomi

Milva Ekonomi ka lindur ne Tirane ne vitin 1962. Qe nga viti 2016 ajo eshte Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes se Republikes se Shqiperise.

                                               

Mimi Kodheli

Mimi Kodheli ka lindur ne Tirane, me 11 shtator 1964. Kodheli eshte Doktorante e Shkencave Ekono­mike nga Universiteti i Verones, Itali, ne bashkepunim me Universiteti i Tirane Universitetin e Tiranes, Fakulteti Ekonomik, prej vitit 2007. Ka nje ...

                                               

Mimoza Hafizi

Hafizi ka perfunduar gjimnazin" 29 nentori” ne Shkoder dhe me pas eshte diplomuar ne Fakultetin e Shkencave Natyrore, Universiteti i Tiranes, per Fizike Speciale, diplome e shoqeruar me Medaljen e Arte, ndersa studimet pasuniversitare ne "Relativ ...

                                               

Mimoza Karagjozi Kore

Mimoza Karagjozi Kore eshte diplomuar per gjuhe dhe letersi shqipe, ne Universitetin e Tiranes me 1986. Eshte pedagoge prej 25 vjetesh, fillimisht ne Universitetin" Eqrem. Çabej” dhe prej 2004-s ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Historise d ...

                                               

Mimoza Selenica

Mimoza Selenica Lindi me 29 prill 1956 ne qytetin e Tiranes. Ka kryer studimet ne Shkollen e Mesme te Pergjithshme" Sami Frasheri” ne Tirane dhe me pas eshte diplomuar ne Universitetin te Tiranes, Fakulteti i Shkencave te Natyres, Dega Fizike, ne ...

                                               

Mimoza Selimi

Mimoza Selimi eshte kengetare e njohur shqiptare. Ne Dhjetor 1991, Mimoza Selimi, Adhurim Demiri & Dashnor Diko marrin pjese ne Festivali i 30-te ne RTSH me kengen "Na Kujtoni". Ne Dhjetor 1992, Kastriot Ago & Mimoza Selimi marrin pjese ne Festiv ...

                                               

Minella Borova

Me 1969 mbaroi studimet e larta ne Akademine e Arteve te Bukura, per aktrim. Per 10 vjet punoi si aktor prane teatrit" A.Z. Çajupi” ne Korçe. Me pas per 14 vjet, punoi si pedagog ne Akademine e Arteve te bukura ne Tirane. Ka realizuar rreth 50 ro ...

                                               

Mira Konçi

Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull. Mira Konci u lind me 4 Mars, 1973 ne Tirane eshte nje kengetare Shqipetare, dhe kantautore. Mira filloi karieren duke marre pjese ne shume fes ...

                                               

Hekuran Miraka

Hekuran Miraka, u lind me 17 tetor 1966 ne Gramsh. Eshte diplomuar per Gjuhe-Letersi ne Elbasan ne vitin 1989. Fillon punen mesues ne shkollat e qytetit te Gramshit. Anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Anetar i Klubit te Shkrimtareve Shqiptare n ...

                                               

Mirdi Limani

Mirdi Limani eshte nje Kick-Boksier i mirenjohur shqiptar nga Struga, Maqedonine e Veriut, i cili lufterat e tij nderkombetare i zhvillon nen flamurin Kombetar Shqiptar. Ai eshte shpallur 7 here Kampion Boteror ne 4 versione te Kik-Boksit. Mirdi ...

                                               

Mirdita Luli

Mirdita Luli Vendlindja Mirdite. Jeton prej vitit 1998 ne Londer, me te shoqin Leonardin, ish-oficer. Punon ndihmes-mesuese dhe eshte e angazhuar me" Shpresa Program”, qe mbledh rreth 150 femije shqiptare nga Shqiperia dhe Kosova ne te gjitha lag ...

                                               

Mirel Sharrëxhi

Mirel Sharrexhi Shkencetari nga Shqiperia ka lindur me 28 mars 1967 ne qytetin e Korçes. Ka mbaruar shkollen e mesme per teknologji-kimike ne qytetin e Elbasanit dhe me pas studimet e larta ne Fakultetin e Shkencave te Natyres, ne degen Kimi Indu ...

                                               

Mirela Ferracaku

Mirela Ferracaku eshte deputete e Partise Kristian Demokrate ne Kuvendin e Shqiperise. Mirela Ferracaku ka perfunduar arsimin e mesem dhe ka punuar si ndihmes mjeke ne Komunen e Berdices.

                                               

Misin Misini

Misin Misini u lind ne fshatin Terziaj te Karadakut te Gjilanit, me 19 prill 1946. Kater klaset e shkolles fillore i kreu ne fshatin Kurexhaj, kurse kater klase te tjera i kreu ne Shkollen fillore" Bashimi” ne Zheger. Ne vitin shkollor 1961/62 ka ...

                                               

Misto Mame

Misto Mame u vra me 16 gusht te vitit 1942, eshte hero i popullit, militant i rinise. Mori pjese aktive ne demonstratat antifashiste dhe ne aksione. U zgjodh anetar i Komitetit Qarkor te Partise per Tiranen dhe anetar i Komitetit Qendror te Rinis ...

                                               

Misto Treska

Misto Treska ka qene komisar politik i PKSH-se gjate Luftes se Dyte Boterore, anetar i trupit gjykues ne gjyqin special qe denoi ish-kryeministrin Maliq Bushati ne 1945, perkthyes i letersise frenge, dhe diplomat shqiptar. Qysh ne vitet 1930 Tres ...

                                               

Mithat Fagu

Mithat Fagu eshte nje regjisor dhe piktor shqiptar. Lindi ne Tirane me 4 shtator 1937. Kreu shkollen e larte per aktor prane Teatrit Kombetar ne Tirane. Ne kinematografi filloi punen me 1959 si asistent regjisor dhe me vone si regjisor i filmave ...

                                               

Mit’hat Havari

Mit’hat Havari lindi ne 1950 ne Vlore. Ka qene i burgosur politik gjate regjimit komunist ne Shqiperi, nen akuzen e agjitures kunder regjimit komunist. Me 21 dhjetor 1990, me vendim nr. 73, Gjykata e Rrethit te Elbasanit e denoi per "diversion, p ...

                                               

Sheri Mita

U lind ne fshatin Fterre te Sarandes me 14 mars, 1943 dhe vdiq me 2 prill, 2012. Ka mbaruar studimet per dramaturgji ne Institutin e Larte te Arteve. Perveçse aktor, ishte edhe nje skenarist dhe dramaturg i mirenjohur. Ka shkruar dhe ka vene ne s ...

                                               

Hasan Moglica

Hasan Moglica, i njohur ndryshe si Mesuesi/Hoxhe Moglica eshte nje patriot e dijetar i shquar shqiptare. Ai u lind ne Moglice/Okshtun, Diber, Shqiperi - ne nje familje me ndjenja te larta patriotike. Hasan Moglica eshte nje hero shqiptare, edukue ...

                                               

Elliott Moglica

Elliott Moglica eshte poet, novelist, prozator, publicist, biografist, inovues, gazetere, mesues anglishtje, ushtarak dhe aktivist i lirive dhe te drejtave te njeriut.

                                               

Raimonda Moisiu

Raimonda Moisiu is an albanian –american author, poet, and freelancer journalist. She was born, on February, 21st, 1957, in Korca city, Albania actually she lives in Jacksonville, Florida USA. After graduating in English Literature & Linguistics ...

                                               

Monika Shoshori Stafa

Monika Shoshori Stafa, gazetare dhe kerkuese. Studimet e shkalles se masterit i kreu ne Universitetin e Tiranes, per historine politike bashkekohore te shtetit shqiptar. Formimin e saj e plotesoi me studime te shkalles postmaster ne Shkollen Poli ...

                                               

Morena Reka Ahmetaj

Morena Reka Ahmetaj eshte nje kengetare shqiptare. Njihet gjeresisht nga publiku shqiptar per pjesemarrjen e saj ne disa festivale dhe emisione televizive te fundit te viteve 80 dhe fillimit te viteve 90. Spikati per zerin melodioz dhe te forte, ...

                                               

Zef Mosi

Zef Mosi eshte aktor shqiptar. Zef Mosi ka lindur ne Sarande. Diplomohet ne Akademine e Arteve ne vitet 80-te. Aktualisht Zef Mosi banon ne Florida Sh.B.A. Kinematografi 1985 - Guret e shtepise sime 1987 - Perralle nga e kaluara.Maliqi 2006 - Gjo ...

                                               

Nimon Muçaj

Nimon Muçaj lindi me 1952 ne Lluke te Eperme te Deçanit. Shkollen fillore dhe te mesmen i kreu ne Deçan. Studioi gjuhe dhe letersi angleze. Kreu shkollen e larte per aktor ne Prishtine me 1973. Tri vjet punoi si arsimtar i gjuhes angleze ne Dreno ...

                                               

Virgjil Muçi

Virgjil Muçi u lind ne Tirane me 18 gusht 1956. Veprimtaria e tij letrare e artistike eshte tejet e gjere dhe e larmishme. Autor i mese 10 librave qe rrokin nje krijimtari qe ze fill me prozen e shkurter te gjate, per te vijuar me pas me poezine, ...

                                               

Besim Muhadri

Besim Muhadri, doktor i shkencave letrare dhe shkrimtar shqiptar nga Kosova. Besim Muhadri shkollimin fillor e kreu ne vendlindje, ate te mesem ne Gjakove, ndersa studimet universitare ne degen e Letersise dhe Gjuhes Shqipe i kreu ne Fakultetin F ...

                                               

Muhamet Bisho Hasmuja

Muhamet Bisho Hasmuja Ka lindur me 5 tetor 1959 ne Grizhe te Shkodres. Pas perfundimit te Shkolles se Larte Ushtarake, ne vitin 1984 u emerua komandant i Toges Radio-teknike, ne Regjimentin e Artilerise Kunderajrore ne Shkoder. Ra ne krye te dety ...

                                               

Muhamet Dibra

Muhamet Dibra ka qene nje futbollist qe ka luajtur si mbrojtes i djathte i Vllaznise se Shkodes. Zuri vend ne kombetare shqiptare qe ne takimin e pare miqesor te saj me Malin e Zit, te zhvilluar ne Shkoder, disa jave para fillimit te Ballkaniades ...

                                               

Muhamet Hasan Durra

Muhamet Hasan Durra u Iind ne vitin 1930 ne qytetin e Pukes nga nje familje Ulqinake e cila ishte perzene nga fqinjet shviniste. Muhameti, arsimin baze e mbaroi ne qytetin e lindjes, duke pasur mesues Jordan Misjen. Gjate jetes ka kryer shume det ...

                                               

Muhamet Malo

Muhamet Malo i lindur ne 13 maj 1957 me origjine Kolonjare, ish sportist i njohur, me ardhjen e demokracise ishte nder biznesmenet e pare. Karrieren e tij sportive e ka nisur te Studenti, teksa ka bere sport nga 1971-1977. Mandej nga 1977 deri me ...

                                               

Muhamet Sheri

Muhamet Sheri aktor shqiptar. Muhamet Sheri ka lindur ne 12 Mars te vitit 1948 ne qytetin e Fierit. Pas mbarimit te sherbimit te detyrueshem ushtarak ne vitin 1970 fillon studimet ne Institutin e Larte te Arteve sot Akademia e Arteve ne Degen e D ...

                                               

Muhamet Sherri

Muhamet Sherri aktor shqiptar me prejardhje çame nga Shqiperia. Sherri "Xha Kosta" eshte pjesetare i trupes se teatrit "Bylis" te Fierit. Familja e tij eshte larguar nga Çameria me 1944. Ne vitin 1966 ka mbaruar maturen dhe pas nje kohe qe kaloi ...

                                               

Muharrem Berisha (matematikan)

Muharrem Berisha lindi me 10 qershor te vitit 1942 ne fshatin Vilanc, komuna e Vushtrise dhe vdiq me 15 maj 2010 ne moshen 68-vjeçare ishte akademik shqiptar.

                                               

Muharrem Hoxha

Muharrem Hoxha eshte aktor komik shqiptar nga qyteti i Durresit lindur me 18 janar 1954. Ka punuar per nje periudhe te gjate nga ’73 – ’86 ne" Pallatin e rinise” ne qytetin e Durresit, ku ka bashkepunuar me aktoret e humorit si Fadil Hasa, Ramaza ...

                                               

Muharrem Murat Hida

Muharrem Murat Hida Ka lindur ne vitin 1938 ne fshatin Qinam te Tiranes. Mbaroi Akademine e Aviacionit ne Vlore dhe gjate karrieres ushtarake kreu detyra te ndryshme si komandant ekuipazhi e çifti. Me 05.09.1970 humbi jeten ne nje katastrofe ajro ...

                                               

Muharrem Skënderi

Muharrem Skenderi eshte skenarist dhe redaktor filmash. U lind me 3 maj te vitit 1928, ne qytetin e Tiranes. Ne vitin 1962 fillon punen si redaktor i Kinoditareve qe prodhonte Kinostudioka" Shqiperia e Re” dhe qe prej vitit 1969 fillon edhe te sh ...

                                               

Muhedin Targaj

Muhedin Targaj ka lindur ne Tepelene me 17 mars 1955. Shkollen e mesme e ka kryer ne qytetin e lindjes, Tepelene. Ka kryer studimet e larta ne Shkollen e Larte te Ministrise se Puneve te Brendshme. Ne vitin 1973–1987, ka qene lojtar me skuadren e ...

                                               

Muho Asllani

Asllani ka lindur ne tetor te vitit 1937 ne Berdice te rrethit te Shkodres ne nje familje te varfer, por teper patriotike. Gjyshi i eshte vrare nga serbet ne vitin 1913. Ne vitin 1953 mbaroi shkollen 7-vjeçare ne fshatin e lindjes Berdice. Pas ke ...

                                               

Mulla Sinan Maxhera

Mulla Sinan Maxherja ishte nje atdhetar i rendesishem shqiptar, ai i takonte radhes se ulemave dhe brezit te patrioteve shqiptare dhe nder intelektualet e ulemate e shkolluara ne medresen Isa Bed ne shkup, kreu Fakultetin e Drejtesise ne Stamboll ...