ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 19




                                               

Herman Ebbinghaus

Herman Ebbinghaus u lind me 1850 ne nje familje tregtare Luteane, ne Barmen, Gjermani. Ne moshen 17 vjeç, ai hyri ne Universitetin e Bonit, ku tregoi nje interes te zjarrte per filozofine. Megjithate studimet e tij u nderprene me 1870, kur, me fi ...

                                               

Hermann Rorschach

Hermann Rorschach u lind ne Zürich. Psikiater dhe psikoanalist froidian eshte i njohur per testin e njollave te Rorscharit.

                                               

Hevzi Nuhiu

Hevzi Nuhiu shkollen fillore e kreu ne vendlindje, gjimnazin ne Presheve ndersa perfundoi studimet e tij ne gjuhen shqipe dhe Letersi ne Akademine e Shkupit. Qe nga 1983 jeton dhe vepron ne Shen Miter Korona San Dometrio Corone, rreth 500 km larg ...

                                               

Hifzi Krasniqi

Hifzi Krasniqi radiofoles, radiomoderatore shqiptare nga Kosova. Hifziu bene pjese ne grupin e klasikeve te radiofolesve ne historin e radiofonise kosovare. Me kete profesion duket se ka filluar te merret ne rini. Ne Radio Prishtine ka punuar ne ...

                                               

Hiqmet Buzi

Hiqmet Buzi lindi ne vitin 1922 ne Vlore, u dallua ne demonstratat qe u organizuan kunder pushtuesve fashiste, u vra me 18 tetor te vitit 1942. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duk ...

                                               

Hivzi Muharremi

Hivzi Muharremi. Historian i Arteve ne Kosove, Shqiperi e Maqedoni. Me 1963, e kreu Shkollen e Mesme Gjimnazin ne Peje. Me 1973, ka kryer Fakultetin e Historise se Artit ne Beograd. Me 1986 ka kryer Magjistraturen dhe me 1995, kreu Doktoraten. Zo ...

                                               

Holger Pedersen

Holger Pedersen ishte gjuhetar i shquar danez, profesor ne Universitetin e Kopenhagenit, indoeuropianist me interesa shkencore te gjera dhe me punime te vlefshme. Vemendjen fillestare ia kushtoi gjuhes shqipe, dhe me vone u perqendrua ne studimet ...

                                               

Howard Carter

Howard Carter lindi me, 9 maj 1874 ne Swaffham, ndersa vdiq ne Londer me 2 mars 1939, eshte arkeolog dhe egjiptolog britanik. Howard Carter kreu shume hulumtime arkeologjike ne Egjipt dhe zbuloi varrezat mbreterore, ndersa zbulimi i tij me i madh ...

                                               

Hubert Védrine

Hubert Védrine lindi me 31 korrik 1947 ne Saint-Sylvain-Bellegarde te Département Creuse, France, eshte nje politikan socialist francez dhe nga 1997-2002 ishte ne qeverine e Lionel Jospin, nen presidentin Jacques Chirac, minister i jashtem i repu ...

                                               

Hysen Devolli

Hysen Devolli piktor dhe skenograf shqiptar. Lindi ne Tirane, me 11 gusht 1924, ne nje familje patriotike me origjine nga Kosova. Ne moshe shume te re mori pjese aktive ne Luften Antifashiste Nacionalçlirimtare. Pas çlirimit te vendit, nisur nga ...

                                               

Hysen Domi

Hysen Domi kryetar i Bashkise se Elbasanit nga 2000 – 2003. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Hysen Hostopalli

Hysen Hostopalli kryetar i Bashkise se Elbasanit nga 1915- 1916. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Hysen Kazazi

Hysen Kazazi i njohur ndryshe si Ceni i Lakut ishte ortoped i famshem dhe mjek popullor nga Tirana. Hysen Kazazi kujtohet si personi qe i dhuroi shoqerise plot 70 vite pune, me perkushtim per te shpetuar nga sakatlleku njerez te demtuar, te traum ...

                                               

Hysen Myshketa

Hysen Myshketa kryetar i Bashkise se Durresit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Hysen Tërpeza

Hysen Terpeza ishte aktivist ushtarak shqiptar gjate viteve 1941-1945. Terpeza gjate luftes se dyte boterore ishte ne anen anti-komuniste serbe. Pas kesaj Terpeza viziton ne Turqi, Shqiperi dhe kthehet ne vendlindje ku i shtrin doren e pajtimit m ...

                                               

Ibrahim Ahmetaj

Prof. Dr. Ibrahim Ahmetaj u lind me 01.02.1943, ne Vuthaj te Plaves ne Mal te Zi. Shkollen fillore e kreu ne Vuthaj dhe Guci, shkollen e mesme pedagogjike ne Peje. Diplomoi ne Fakultetin Filozofik, Dega e Gjeografise, ne Prishtine ne vitin 1967, ...

                                               

Ibrahim Avdullahu

Ibrahim Avdullahu" Kryekatundar” ose Kryetar i Bashkise se Vlores nga 1912 – 1914. Ka kryer shkollen e larte per Drejtesi ne Stamboll. Nje nga themeluesit e Klubit "Laberia" dhe drejtues i tij, per kete arsye Ibrahim Avdullahu, Elmas Xhaferi, Muç ...

                                               

Ibrahim Krajkova

Ibrahim Krajkova ishte nje humorist shqiptar i njohur per rolin e personazhit fiktiv Leci. Ai lindi me 3 Prill 1947 ne Mitrovice dhe vdiq me 13 nentor 2015 ne Prishtine. Ai njihet per projektin filmik" Treshi persheshi”, nje projekt i perbashket ...

                                               

Ibrahim Themo

Ibrahim Themo ka lindur me 21 mars 1865. Ai ka studiuar ne Stamboll, ku historia kete pjese te jetes se tij e njeh. Ai ka vdekur ne Kostance te Rumanise, me 4 gusht 1945. Ibrahim Themo rrjedh nga familja Ethemi, i cili ka qene edhe mbiemri i pare ...

                                               

Henrik Ibsen

Henrik Ibsen eshte lindur me 20 mars 1828, ne Skien, Norvegji. Ne vitin 1862, ai u internua ne Itali, ku ai shkroi tragjedine Marka. Ne 1868, Ibsen u transferua ne Gjermani, ku ai shkroi nje nga veprat e tij me te famshme, Shtepi kukulle. Ne viti ...

                                               

Idriz Bano

Idriz Bano, ambasador i Shqiperise ne Çekosllovaki gjate sistemit komunist. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Idriz Guri

Idriz Guri patriot shqiptar i cili mori pjese ne lidhjet patriotike, ishte nismetar per hapjen e klubeve patriotike shqiptare, si dhe ndihmoi ne hapjen e shkolles se pare shqipe ne krahinen e Gjirokastres, nderkohe shkroi e botoi mjaft poezi, ku ...

                                               

Idriz Suli

Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate. Idriz Suli luftetar dhe mendimtar shqiptar nga Zhulati, njeriu qe ne histori njihet si autori i Kanunit te Laberise. Bazuar ...

                                               

Ihor Kynal

Ihor Kynal {lindu me 1982 - 17 mars 2008} ishte nje polic ne kuader te UNMIK-ut i cili nga dashamiret e demokracise se re evropiane merret si deshmori i pare i demokracise evropiane. Ihorin, nderroje jete pas plageve te marra gjate nje demostrate ...

                                               

Ikuna Tolaj

Ikuna Tolaj intepretuese e radiolajmeve, shqiptare nga Kosova. Ikuna, gjate vitit 2010 ka bere intepretimin e radiolajmeve prane radiostacionit publik te Kosoves, RTK live. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mu ...

                                               

Ilajsa Memeti

Ilajsa Memeti nga fshati Mateç ne Kumanova, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Ilajsa Memeti ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e adm ...

                                               

Ilaz Kurteshi

Ilaz Kurteshi, aktivist dhe luftetar i Luftes se Dyte Boterore, shqiptar nga Kosova. Kurteshi, me 7 maj 1969 u emerua ne postin e Kryetarit te Kuvendit te Krahines Socialiste Autonome te Kosoves, pas shkarkimit te Fadil Hoxhes. Ne kete post, si m ...

                                               

Ilda Bejleri

Ilda Bejleri gazetare sportive, eshte nje nder femrat e gazetarise sportive shqiptare. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ilia Terpini

Ilia Terpini ka qene operator shqiptar. Operatori i filmave Ilia Terpini e ka nisur punen pikerisht nga Kinostudio" Shqiperia e re”. Terpini ishte" Artist i merituar”, dhe ka" Medaljen e punes”," Çmimin e Republikes”. Ilia eshte vleresuar me meda ...

                                               

Ilir Deda

Ilir Deda shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ilir Hoxha

Ilir Hoxha lindur me 31 mars 1949 ne Tirane eshte djali i Enver Hoxha. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ilir Jaçellari

Ilir Jaçellari eshte nje aktor, piktor dhe fotograf shqiptar. Iliri eshte i njohur mire per rolet e tij ne filmat: ACAB - All Cops Are Bastards dhe Balancing Act.

                                               

Ilir Musliu

Ilir Musliu lindi ne Prishtine me 16 qershor 1991, shkollen fillore dhe shkollen e mesme e kreu ne Vushtrri.Esht Pjestar i Forces Siguris Kosoves FSK Si Rezerv Aktive Qe nga 14.06.2013 Qe prej vitit 2008 luan volejboll me K.V.As.Vushtrria. Ky art ...

                                               

Ilir Yzeiri

Kadare, Agolli, Arapi: figuracioni ne poezine e viteve 60 - 2011 Semiopragmatika e realizmit socialist: 1944-1949 - 2013 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Ilire Zajmi

Ilire Zajmi gazetare prane Radio Televizionit Publik RTK, shqiptare nga Kosova. Lindur me 1971 ne Prizren. Me profesion eshte juriste e diplomuar ne Fakultetin Juridik te Universitetit te Prishtines. Ka specializuar diplomacine prane Akademise Di ...

                                               

Ilker Basbug

Ilker Basbug lindi me 29 prill 1943, ne Afyonkarahisar, eshte gjeneral ne Forcat e Armatosura turke gjegjesisht Shefit i Shtabit, me prejardhje shqiptare nga Lugina e Presheves.

                                               

Imam Shafi’u

Muhamed Ibn Idris Ibnul-Abbas Ibn Uthman Ibn Shafi’ Ibnus’Sa’ib Ibn Ubejd Ibn Abd Jezid Ibn Hashim Ibnul-Mutalib Ibn Abd Menaf Ibn Kusi Ibn Kilab Ibn Murrah Ibn Ka’b el-Lu’ij Ibn Galib, imami i njohur si Imam Shafi’u ishte dijetar islam, mbrojtes ...

                                               

Imer Myqybabaj

Ymer Myçybaba ishte komandant i forcave vullnetare shqiptare ne mbrojtjen e Trojeve Shqipatare nga depertimi i forcave komuniste. Ymer Myçybaba i lindur ne Myqybabe, gjate luftes se Dyte Botrore, u radhit ne krahun e forcave vullnetare shqiptare ...

                                               

Ina Gjika

Ina Gjika eshte nje aktore shqiptare. Lindi ne Tirane, ka interpretuar disa role ne kinematografi, duke filluar qe nga viti 1985. Vetmi 1990.Suzi E diela e fundit 1993 Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ...

                                               

Inajete Dumi

Inajete Dumi ka qene veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtar gjate rezistences shqiptare. E rene gjate Operacionit te dimrit, u shpall nga regjimi komunist "Heroine e Popullit".

                                               

Indrit Cara

Indrit.L Cara, "Deshmor i Kombit" lindi ne qytetin e Kavajes me 11 korrik te vitit 1971 dhe u vra ne luften per çlirimin e Kosoves, ne pranveren e vitit 1999. Ka filluar ish shkollen e mesme ushtarake "Skenderbej" ne Tirane me 1 shtator 1985 dhe ...

                                               

Iniz Ajeti

Iniz Ajeti lindi me 03.06 1996 ne fshatin Gajre te malesise se Tetoves, Maqedoni. Ai lindi ne nje familje fshatare me gjendje relativisht te mire ekonomike, fillet e shkollimit deri ne klasen e katert i kreu ne Fshatin Gajre, kurse nga klasa e ps ...

                                               

Isa Asp

Isa Asp ishte "gruaja e pare poete finlandeze". Ajo vdiq ne moshen 19 vjeçare nga tuberkulozi duke lene rreth 100 poema me te njohura prej te cilave eshte "Ninull ne nje vale". Pas vdekjes u botuan poezite e saj, u krijuan statujat dhe u shkruan ...

                                               

Isa Çipaj

Isa Çipaj ka lindur ne Veliqot te Tepelenes,ne vitin1875.I ati i tij quhej Seit Çipaj.Shume i njohur si patriot ne Tepelene e rreth saj.Si nje ri me deshiren e madhe per tu arsimuar,largohet ne moshen pesembedhjete vjeçare drejt Janines.Ndjek mes ...

                                               

Isa Fadil Ahmeti

Isa Fadil Ahmeti nga fshati Hotel ne Kumanove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Isa Ahmeti ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e adm ...

                                               

Isa Qosja

Isa Qosja eshte autor i shume filmave artistik dhe dokumentare, ne mesin te cileve shquhet" Proka”, pjesemarres ne shume festivale nderkombetare, laureat i çmimit te pare dhe te dyte ne Festivalin e Filmit" Shpresat e Reja” ne Cannes Film Festiva ...

                                               

Islam Pacolli

Islam Pacolli shqiptar nga Kosova dhe deputet i Kuvendit te Kosoves. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Islam Zeko

Islam Zeko profesor i shkencave i cili ka bere shpjegimin e disa termave te shkences te teknikes per hartuesit e Fjalorit te gjuhes shqipe te botuar ne Tirane me 1980. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ...

                                               

Nebi Islami

Nebi Islami Dekani i Fakultetit te Arteve ne Prishtine - Autori fitues i konkursit te drames shqipe tregon se eshte biri i Presheves legjendare. Atje ka lindur dhe atje eshte rritur duke u perkedhelur shume nga motrat e tij, ndersa nena e kishte ...

                                               

Ismail Mehmeti

Ismail Mehmeti lindi me 27 qershor 1982 ne lagjen Drenoc te Tetoves, Maqedoni i njohur si ushtar shqiptar dhe ra deshmor me 17 gusht 2001 gjate luftes ne Maqedoni. Ismaili rrjedh nga nje familje me tradita patriotike e atdhetare. Si djale i vetem ...