ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 188
                                               

Lorenc Bejko

Lorenc Bejko arkeolog shqiptar, ka lindur me 29 dhjetor 1967. Ka kryer studimet universitare ne Fakultetin Histori -Filologji te Universitetit te Tiranes, dega Histori. Eshte diplomuar ne degen e Historise me teme diplome nga fusha e arkeologjise ...

                                               

Lorenc Luka

Lorenc Karlo Luka lindi me 1 maj 1958 ne Shkoder ishte kryetari i bashkise Shkoder Ai eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai perfaqeson Partise Demokratike te Shqiperise, ne ...

                                               

Lorenc Nënshati

Lorenc Nenshati ka lindur ne Shkoder me 3 tetor 1939 ne nje familje qytetare te ardhur nga Ulqini. Qe ne moshe te re filloi pune ne ndermarrjet industriale te qytetit. Pas mbarimit te sherbimit ushtarak nisi studimet ne filialin e Universitetit t ...

                                               

Lorenc Vangjeli

Lorenc Vangjeli eshte gazetar, analiste dhe ish redaktor i te perjavshmes revistes MAPO. Nje vezhgues i kujdesshem qe merr pjese rregullisht ne debatet mediatike ne lidhje me temat me kritike te aktualitetit shqiptar. Aktualisht gazetare tek revi ...

                                               

Loro Kovaçi

Loro Kovaçi u lind me 30 gusht te vitit 1903 ne Shkoder dhe vdiq me 16 korrik te vitit 1966 ne Tirane. Ishte nje nder aktoret e pare shqiptar dhe per veprimtarine e tij artistike eshte vleresuar me titullin "Artist i Popullit". Aktivitetin teatro ...

                                               

Loro Sata

Loro Sata muzikolog shqiptar, u lind ne qytetin e Shkodres dhe ka kryer dy shkolla te mesme, politeknikumin" 7 Nentori” dhe Liceun Artistik" Jordan Misja” per" Kanto” ne Tirane. Me tej vijoi studimet e larta ne Institutin e Larte te Arteve per" T ...

                                               

Luan Baçi

Luan Baci eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Fierit

                                               

Luan Daka

Luan Daka lindi ne 17 Mars 1951 Prizren. Eshte aktor dhe regjisor i mirenjohur i cili ka kontribuar ne krijimin dhe zhvillimin e Artit Dramatik ne Kosove. Ai eshte angazhuar shume si aktor dhe autor ne shfaqje te ndryshme Teatrale dhe Kinematogra ...

                                               

Luan Dibra

Luan Dibra gazetar dhe kineast shqiptar. Ishte nje nga gazetaret e rinj qe nisi punen ne gazeten" Zeri i Rinise” ne vitet 1950. Ai konsiderohet nder gazetaret e pare qe ne vitin 1969 krijuan revisten" Shkenca dhe jeta” duke kryer detyren e kryere ...

                                               

Luan Duzha

Luan Duzha eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Luan Hajdaraga

Lindi ne Tirane me 2 gusht 1948. Me 1966 - 1970 ndoqi Fakultetin e Psikologjise ne Universitetin e Bukureshtit ne Rumani. Me 1973 - 1985 qe punonjes shkencor, dhe me pas drejtor i Institutit te Studimeve Pedagogjike deri me 1992. Me 1992 u zgjodh ...

                                               

Luan Harusha

Luan Harusha eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Luan Krasniqi

Luan Krasniqi eshte boksier shqiptaro-gjerman i kategorise se rende, i cili per momentin gjendet ne poziten e 308-te boksiereve me te mire te gjitha koherave me 279 pike nga 35 ndeshje, 30 fitore, 4 humbje dhe 1 barazim.

                                               

Luan Mulliqi

Luan Mulliqi eshte skulptor dhe piktor. Mulliqi u lind ne Gjakove. Kreu skulpturen ne Akademine e Artit Figurativ ne Prishtine me 1977 dhe studimet post-diplomike ne Akademine e Arteve Figurative ne Beograd me 1978. Eshte anetar i Akademise se Ar ...

                                               

Luan Rama

Luan Rama ish-Minister i Brendshem i Shqiperise gjate periudhes korrik, 2002 - tetor, 2003 te qeverise socialiste. Sekretar i Pergjithshem i LSI-se. Luan Rama eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet ...

                                               

Luan Skuqi

Luan Skuqi deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise ne 5 legjislatura.Ka lindur me 25 Tetor 1951 ne qytetin e Kavajes, i martuar dhe ka dy vajza. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e ...

                                               

Luan Xhuli

Luan Xhuli ka lindur ne Baban te Devollit me 1955. Studioi ne degen Kimi Industriale dhe per me shume se 20 vjet, punoi ne sektorin e naftes ne qytetin e Kuçoves. Prej vitit 1995 jeton dhe punon ne Athine, Greqi. Eshte autor i disa librave si: Ne ...

                                               

Lublin Dilja

Lublin Dilja lindi ne Elbasan. Studentet elbasanas e njohin diplomatin elbasanas per leksionet e Psikologjise ne universitetin" Aleksander Xhuvani” dhe ne Universitetin e Tiranes. Lidhja e tij me diplomacine erdhi pasi deputeti i PD-se, u aktiviz ...

                                               

Xhelal Luca

Xhelal Luca nga fshati Zall-Dardhe i Peshkopise ne rrethin e Dibres eshte poet shqiptar. Ka shkruar ne moshen 13 vjeçare dhe ka realizuar skeçe, parodi, monologe me estradat amatore ne Elbasan 1976-1983. Fitoi "DIPLOME" per interpretim te fjales ...

                                               

Mark Lucgjonaj

Mark Lucgjonaj lindi ne Titograd Podgorice e sotme,ne Tuz perfundoi arsimimin e mesem. Studimet universitare i perfundoj ne Prishtine pran Fakultultetit Filologjik ne degen Gjuhe shqipe dhe letersi. Studimet pasuniversitare i perfundoj ne Univers ...

                                               

Luiz Ejlli

Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull. Luiz Ejlli lindi ne Shkoder me 12 Korrik 1985 Kreu Shkollen e mesme Artistike Prenk Jakova Shkoder dega muzike ne intrumentin e Fagotit.Ne Edi ...

                                               

Lukë Kaçaj

U lind me 26 shkurt 1924 ne Bajze te Kastratit, asokohe qendra e nenprefektures se Malesise se Madhe. Kur qe 10 vjeç u dergua ne Shkoder qe te merrte mesime ne liceun klasik Illyricum, ku dhe nisi te merrej me muzike me kompozitorin Át Martin Gjo ...

                                               

Luljeta Hoxha

Luljeta Hoxha eshte regjisore skenike dhe aktore shqiptare, e lindur ne Tirane. Pas perfundimit te arsimit te mesem ne shkollen e gjuheve te huaja" Asim Vokshi”, dega anglisht, Tirane, ndoqi studimet e larta ne Universitetin e Arteve, Fakulteti i ...

                                               

Lulzim Berisha

Lulzim Berisha lindi me 5 qershor 1973 ne Peje. Ka mbaruar Fakultetin e Gazetarise ne Prishtine dhe merret aktivisht me gazetari sportive. Ka qene redaktor ne revisten per artet marciale" Perparimi Press”. Me karate ka filluar te merret ne vitin ...

                                               

Lulzim Logu

Lulzim Logu ka lindur ne B. Curri, ne vitin 1960, shkollen e mesme e ka kryer ne vendlindje, me pas eshte diplomuar per biologji, ne vitin 1984. Per nje kohe te gjate ka drejtuar Lidhjen e Shkrimtareve, dega Tropoje, Klubin Letrar:" Tropoja”, akt ...

                                               

Lulzim Myrtaj

Lulzim Myrtaj ka lindur ne Tirane, ne vitin 1969. Pas Liceut Artistik, Tirane ka mbruar Akademine e Arteve ne Tirane ne degên Skenografi-kostumografi. Eshte pjesmarres ne shume ekspozita kolektive ne Galerine Kombetare te Arteve Tirane, ne vitin ...

                                               

Lumi Hadri

Lumi Hadri-Devine eshte vajza e nje prej intelektualeve dhe disidenteve te Kosoves: akademiku i ndjere Ali Hadri. Ai i kushtoi jeten e tij lirise se popullit te tij dhe tani ai njihet gjeresisht si nje ikone ne historine e Kosoves. Nena e saj, Na ...

                                               

Lumturi Blloshmi

Lumturi Blloshmi u lind me 1944 ne Tirane. U diplomua per pikture ne Institutin e Larte te Arteve, sot. Ka punuar ne disa institucione kulturore, se fundmi ne Institutin e Monumenteve te Kultures ne Tirane. Ka ekspozuar rregullisht para viteve ’9 ...

                                               

Lumturije Svetla

Lumturije Svetla Lindi me 20. 10. 1963 ne Diber te Maqedonise. Studimet ne Fakultetin e Mjekesise i ka mbaruar me 1997. Ne vitin 2005 ka specializuar ne Mjekesine Familjare. Ne kohet e renda per shqiptaret, ne vitet 1998 – 2001, punoi ne qendren ...

                                               

Lutfi Hoxha

Lutfi Hoxha ka lindur me 1 qershor 1934 ne Durres. Aktor shqiptar ne teater dhe film. Ne janar 1953 ishte nje nga themeluesit e teatrit "Aleksander Moisiu", ne Durres, ku ai luajti deri ne fund te karrieres se tij artistike. Ne vitin 1989 ka dale ...

                                               

Lutfi Kolgjini

Lutfi Kolgjini i lindur me 1959 ne Ferizaj Kosove eshte nje shqiptar me profesion kalores i garave me kuaj dhe trainer hipizmi ne qytetin Veberöd, Suedi. Fitues i çmimit Grand Prix ne tetor 2013 si kalores i paraqitur me helmeten dykrenor ne nder ...

                                               

Luto Refat Sadikaj

Luto Refat Sadikaj Ka lindur me 1 shkurt 1944 ne fshatin Çorrush te Mallakstres. Ka mbaruar Akademine e Forcave Ajrore ne Vlore, per pilot reaktivi. Ai kreu detyra te ndryshme si komandues deri ne detyren e Komisarit te Regjimentit. Ra ne krye te ...

                                               

Isuf Luzaj

Isuf Luzaj lindi ne Kanine e Vlores me 21 shkurt 1913 ne nje familje fetare, i ati ishte hoxha i fshatit. Isuf Luzaj shkollen fillore e kreu ne Vlore me 1926. Gjimnazin e vijoi ne Shkoder, ku e kreu me 1933. Ne vitin e dyte fitoi burse nga gjimna ...

                                               

Llambi Aleksi

Llambi Aleksi ka qene ekonomist, nepunes dhe anetar i ngarkuar me Ekonomine Kombetare ditet e para te pushtimit italian nga data 8 deri me 12 prill.

                                               

Llambi Blido

Llambi Blido u lind ne Strum te Roskovecit, ne 3 shkurt te vitit 1939. Pas Politeknikumit" 7 nentori” ne Tirane, ne degen gjeologji – miniera me medalje te arte, vazhdoi studimet ne Fakultetin e Grafikes te Akademise se Arteve" Rjepin” ne Leningr ...

                                               

Llambi Burgjia

Llambi Burgjia Lindi ne vitin 1938, ne Gjirokaster dhe vjen ne teatrin" Skampa” ne periudhen e arte te tij pas krijimit si teater profesionist. I spikatur per aftesine e tij, Burgjia le qytetin e Cerrikut ku punonte si tornitor dhe i bashkohet es ...

                                               

Llambi Ziçishti

Llambi Ziçishti ka qene mjek kirurg, minister i Shendetesise dhe pjese e ekipit te mjekeve qe shkuan te shtepia e Mehmet Shehut per te konstatuar vdekjen e tij.

                                               

Llambro Rexho

Llambro Rexho nga Himara, lindur me 1817, pati mbaruar shkollen ushtarake ne Napoli- Itali. Ai ishte nje nga kreret e Bregdetit qe kundershtoi reformat e Tanzimatit. Drejtoi çeten me 180 vete te Bregut te Detit ne Kryengritjen Antiosmane dhe mori ...

                                               

Llaqi Janko

Llaqi Janko u lind me 19.05.1940 ne Seman te Fierit. Ka mbaruar institutin e Larte Shteteror te Bujqesise ne Kamze Tirane, ne vitin 1963. Nga viti 1963 deri ne vitin 1968 ka punuar kryeagronom i kooperatives se Semanit. Nga viti 1969 deri ne gush ...

                                               

Llazi Sërbo

Llazi Serbo lindi me 9 mars te vitit 1945 ne Korçe dhe vdiq me 13 shtator 2010. Ai eshte nje aktor shqipar. Ne kinematografi do te interpretoje me se 15 role. Roli i tij i pare do te jete ne vitin 1972,roli i Dajlanit ne filmin "Yjet e neteve te ...

                                               

Luljeta Lleshanaku

Luljeta Lleshanaku lindi me 1968 ne Elbasan, dhe u rrit ne nje familje ne internim. Ajo eshte nje nder poetet bashkekohore shqiptare. Lleshanaku ka studiuar letersi ne Universitetin e Tiranes dhe ishte redaktore ne revisten javore Zeri i rinise. ...

                                               

Llokman Neziri

Llokman Neziri nga fshati Hotel ne Kumanove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Llokman Neziri ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e a ...

                                               

Lluka Heqimi

Doktor/profesor Lluka Heqimi eshte nje nga personalitetet e para qe eshte marre me mjekesine sportive. Ai eshte anetar i organizates boterore kunder antidopingut. Per me shume se 22 vjet me radhe, Dr. Heqimi ka qene mjek prane ekipin tone perfaqe ...

                                               

Llukë Karafili

Lluke Karafili qe arsimtar, bibliofil, studiues dhe publicist shqiptar me pseudonimin Bardhyli. Bashkepunoi me te perkohshmen françeskane "Hylli i Drites" dhe ate jezuite "Leka", ku nder numra te ndryshem ne vitet 1937-39 botoi studimin e pare mb ...

                                               

M.Ahmet Kalaja

Porta e Larte qe nga viti 1839 -1876 vazhdonte politiken e reformave te Tanzimatit, sepse vetem ne kete rruge shihte daljen nga kriza e thelle politike dhe ekonomike, ne te cilen ishte zhytur Perandoria Osmane. Politika e reformave te qeverise i ...

                                               

Mahmud bej Vlora

Mahmud bej Vlora pinjoll i nje oxhaku çifligaresh, nder kreret e kryengritjes kunder Tanzimatit dhe me pas sherbeu ne shtypjen e kryengritjes antiosmane ne Epir. I biri i tij, Ismail Qemal bej Vlora do te ishte shpallesi i pavaresise se shtetit s ...

                                               

Mahmut Dac Kalisi

Mahmut Dac Kalisi lindi ne vitin 1793 ne fshatin Kalis te Kuksit.Ai ishte njeri nder luftetaret me te dalluar ne luften kunder pushtuesit osman ne Shqiperine e Veriut gjate shekullit 19.Pas luftimesh te ashpra me forcat osmane,ata arriten ta kapn ...

                                               

Pandeli Majko

Pandeli Majko, lindur me 15 nentor 1967 ne Tirane, eshte politikan shqiptar dhe ish kryeminister i Shqiperise gjate viteve 1998-1999 dhe per nje kohe te shkurter gjate vitit 2002. Ai ka mbaruar Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Inxhinierise Me ...

                                               

Majlinda Kelmendi

Majlinda Kelmendi, eshte nje xhudiste shqiptare nga Peja, Kosove. Ne vitin 2013, Majlinda qendronte ne vendin e pare ne renditjen nderkombetare nga Federata Nderkombetare e Xhudos per kategorine −52 kg. Ne vitin 2014, Majlinda u shpall xhudistja ...

                                               

Majlinda Zhitia-Gjelaj

majlinda Zhitia-Gjelaj Lindi me 23. 05. 1978 ne Prishtine. Ka studiuar ne Fakultetin Filozofik ne Departamentin e Pedagogjise nga viti 1997 - 2003. I ka mbaruar studimet pasuniversitare me 2009 dhe eshte kandidat per doktorant ne shkencat sociale ...