ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 187
                                               

Laert Vasili

Laert Vasili ka lindur ne Delvine me 7 Mars 1974. Studioi tek Akademia e Arteve ne Tirane. U diplomua nga Akademia e Artit Dramatik e Teatrit Kombetar Grek ne Athine 1997.

                                               

Lah Nimani

Shkollen fillore e kreu ne vendlindje ndersa ate te mesme ne Prishtine Shkolla normale per te vazhduar studimet ne Universitetin e Beogradit Fakuleti i Edukates Fizike. Gjate studimeve ne Beograd ai kishte fatin te punonte me nje profesor te zoti ...

                                               

Ali Lajqi

Ne kohen e shpalljes se Pavaresise se vendit ishte deputet nga Grupi Parlamentar i LDK-se. Ka perfunduar gjimnazin ne Peje dhe Fakultetin Filologjik ne Prishtine. Lajçi eshte ish i denuar politik nga regjimi i Serbise. Ne vitin 1981 ai ka qene or ...

                                               

Lala Drekali

Lala Drekali ishte kreu i pare i krahines se Kuçit ne zonen e Malesise se Veriut dhe nje nga pjesemarresit ne luften per çlirim te shek.XVII, organizues i Kuvendeve shqiptare e ballkanike. Qe me 1606 bashke me krere te tjere te levizjes hyri ne m ...

                                               

Enkelejd Lamaj

Enkelejd Lamaj shkrimtar shqiptar nga Shqiperia. Pasionin per te lexuar dhe shkruar e ka gjetur qysh ne femijeri. Por do te vinte viti 2003 kur do te prezantohej per here te pare me nje permbledhje me tregime horror te titulluar" Fytyra tjeter e ...

                                               

Lame Kareco

Shkollen e mesme e kreu ne Korfuz, me pas u diplomua ne universitetin francez te Aleksandrise per ekonomi-finance. Nder vitet 1920-26 qe drejtor i Finances ne Bashkine Gjirokaster. Pas 1926 ka qene Sekretar i pergjithshem i Ministrise se Financav ...

                                               

Kujtim Laro

Kujtim Laro u lind ne maj te vitit 1947 ne qytetin e Vlores. Studimet e larta i perfundoi ne vitin 1970 ne Institutin e Larte te Arteve, me vone sherbeu si pedagog per shume vjet ne Akademine e Arteve. Ka punuar edhe si drejtor artistik prane Ans ...

                                               

Latif Ajrullai

Latif Ajrullai profesor dhe shkrimtar shqiptar. I diplomuar ne Fakultetin e Shkencave te Natyres per Kimi, Magister i Farmacise, per shume vite ka punuar profesor i kimise; perkthyes i disa librave psikologjike dhe shkencore; autor i disa tekstev ...

                                               

Latif Fodulli

Latif Sali Fodulli Lindi ne Çepan te Skraparit me 17 janar 1940. Pasi mbaron shkelqyeshem shkollen fillore shkon ne shkollen shtatevjeçare ne konviktin e Ujit te Ftohte, Vlore, te cilen e perfundon, gjithashtu shkelqyeshem, ne qershor te vitit 19 ...

                                               

Artan Latifi

Artan Isa Latifi lindi me 5 prill te vitit 1983 ne Gjilan,Kosove esht Futbollist me konkretisht Portier i skuadres se njohur Gjilanse KF Drita e cila ne vitin 2000-2001 ne ket sezon u Shpall kampione e Kosoves ne Raiffeisen Superliga e Kosoves

                                               

Avni Latifi

Avni Latifi eshte padyshim nje veteran i madh i Futbollit Kosovar. Avniu me shume kolege si dhe bashkefshatare nga Hogoshti u angazhua perhere ne mbrojtjen dhe kultivimin e vlerave te sportit ne pergjidhsi ne veçanti futbollit. Avni Latifi lindi ...

                                               

Laura Nezha

Laura Nezha lindi me 16 shtator, 1990. Eshte aktore, kengetare dhe regjisore shqiptare, e diplomuar ne Universitetin e Arteve, dega regji teatri. Lidhja e saj me muziken eshte shume e hershme. Ka filluar te interpretoje ne skene qe ne moshen 5 vj ...

                                               

Lazër Lumezi

Lazer Lumezi Shkollar dhe veprimtar i arsimit, mesues ne Shkollen e Pare Shqipe ne Kosove, ne qytetin e Prizrenit, metodist i gjuhes shqipe, autor tekstesh shkollore, etnograf, folklorist e vjershetor, bashkekohanik dhe bashkepunetor i Mati Logor ...

                                               

Lazër Vlashi

Lazer Vlashi, ishte nje artist i shquar shqiptar nga Durresi, Shqiperi. Aktivitetin artistik e filloi ne Teatrin Popullor ne vitin 1948, pas nje pervoje ne teatrin amator. Roli i tij i pare ne skenen e ketij teatri eshte roli i Celuhovit ne pjese ...

                                               

Lazo Kofina

Lazo Kofina bashkeluftetar per liri i Zenel Gjoleka ne kryengritjen e madhe fshatare e vitit 1847, ne kuader te Kuvendit te Masaplikut

                                               

Lec Shkreli

Lec Shkreli piktor shqiptar, aktiviteti krijues i tij ka nisur qe ne vitet 1965. Punimet jane kompozime ne vaj, peizazhe te ndryshme dhe natyra te qeta, ku spikasin edhe portretet e grave me kostume te larmishme kombetare. Lec Shkreli ka nje krij ...

                                               

Lediana Paja

Lediana Stillo lindi ne qytetin e Korçes me 25 nentor 1980. Ne qytetin e lindjes kreu shkollen fillore dhe gjimnazin. Me pas studimet i vazhdoi ne Universitetin e Tiranes, ne fakultetin ekonomik, ku ne Mars te vitit 2003 detyrohet t’i nderprese p ...

                                               

Ledina Aliolli

Ledina Aliolli eshte deputete e Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Ledio Nuraj

Ledio Nuraj Lindi me 12 gusht te vitit 1978 ne qytetin e Vlores. Arsimin e mesem e kreu ne qytetin e lindjes, ne shkollen e mesme te pergjithshme" Ali Demi”, ne vitin 1997. Studimet e larta i kreu ne vitet 1997-2001 ne Universitetin e Tiranes, pr ...

                                               

Lefter Maliqi

Lefter Maliqi ishte deputet i Partise Demokratike ne Legjislaturen VII te Kuvendit te Shqiperise. Ai ka mbaruar Akademine e Rendit dhe te Mbrojtjes. Maliqi ka qene Shef policie ne disa qytete te Shqiperise si dhe pedagog ne Akademine e Rendit. Ky ...

                                               

Leka Kruta

Leka Kruta u lind ne Vlore ne 19 shtator 1927. Kruta eshte nder themeluesit e Estrades Profesioniste te Vlores. Ne jeten e tij te gjate krijuese ka interpretuar ne 150 premiera me rreth 800 personazhe. Nje shifer e jashtezakonshme, por kjo eshte ...

                                               

Leka Rrudha

Leka Rrudha i lindur me 1955 eshte piktor nga Tirana. Ka mbaruar studimet per pikture ne Liceun Artistik "Jordan Misja", nen drejtimin e piktorit Naxhi Bakalli. Pas perfundimit te Liceut ka punuar si piktor ne Ndermarrjen e Dekorit te Tiranes. Me ...

                                               

Kostandin Leka

Kostandin M. Leka ishte fizikan, shkrimtar fantastiko-shkencor, specialist i foto-kinematografise dhe sistemeve multimediale-audiovizive, krijues ne radio dhe televizion. Kostandin Leka si e therrisnin me nderim koleget Profesor Leka eshte dhe at ...

                                               

Lekë Tasi

Leke Tasi u lind me 1929. Studioi violonçel nen drejtimin e pedagogut Ealter Caletti, ne vitet 1939 - 1943, me pas me Ymer Skenderin, ne Liceun Artistik ne vitet 1949-1952. Punoi çelist i pare ne Orkestren e Radios dhe te Teatrit te Operes ku u p ...

                                               

Leon Çika

Leon Çika eshte fotograf dhe piktor i njohur shqiptar. Veçohet si piktor i peizazheve, piktor i natyres dhe i arkitektures tradicionale si dhe fotograf artistik. Kohet e fundit realizoi nje permbledhje estetike prej afro 300 fotosh si album dedik ...

                                               

Leon Lekaj

Leon Lekaj u lind ne vitin 1955 ne qytetin e Shkodres ne nje familje intelektualesh. Qysh ne femijerine e tij te hershme, shfaq nje interes te konsiderueshem per muziken dhe letersine. Duke ndjere aftesite e tija ne ato fusha, prinderit e tij e r ...

                                               

Leonard Poro

Leonard Poro ka qene aktor shqiptar. Leonard Poro ka interpretuar ne shume shfaqje te Teatrit "Bylis" te qytetit te Fierit. Leonard Poro ka luajtur ne filmin "Emblema e dikureshme" ne rolin e Miço Stronit.

                                               

Leonard Solis

Leonard Solis eshte politikan shqiptar, ish minister i Shendetesise i Republikes se Shqiperise ne dy mandate gjate viteve 1997 - 2001 dhe 2003- 2005. Aktualisht deputet i partise se te Drejtave te Njeriut. Lindur ne Leskovik me 13 dhjetor 1962.Le ...

                                               

Leonard Veizi

Leonard Veizi u lind ne 29 gusht 1968 ne Tirane. Ka punuar si gazetar ne mediat e shkruara dhe elektronike qe nga viti 1991. Te parin vellim me novela, titulluar "Grahma e shpirtit te mjegullt", Veizi e ka botuar ne vitin 1997, per te vijuar me p ...

                                               

Leonardo Voci

Leonardo Voci Ka lindur ne Bajze te Kastratit, Malesi e Madhe, qarku Shkoder. Eshte piktor i Rrymes moderne Abstrakte dhe ka mbaruar specializime ne Gjermani, Itali dhe Hollande. Ka hapur ekspozita ne vende te ndryshme te botes, dhe natyrisht edh ...

                                               

Leonora Morina

Leonora Morina Duraku ka lindur me 10.07.1977 ne Prirzen. Ka te perfunduar gjimnazin gjuhesor dhe ka vijuar Shkollen e Larte Pedagogjike. E punesuar ne arsim, si mesuese e gjuhes shqipe ne Shkollen e Mesme" Leke Dukagjini” pese viteve te fundit. ...

                                               

Leontiev Çuçi

Leontiev Çuçi eshte nje nga diplomatet me te njohur te Shqiperise te fundit te viteve 90. I njohur ndryshe si nje nga politikanet me te njohur si dhe nje nga drejtuesit me te larte te Partise Socialiste, Leontiev Çuçi u fut ne diplomacine shqipta ...

                                               

Lutfi Lepaja

Lutfi Lepaja u lind me 20 maj 1945 ne Bajçine te Podujeves, nga babai Xhafer dhe nena Fatime. Shkollimin fillestar dhe te mesem i kreu ne StariTerg Tregu i Vjeter, dhe Mitrovice. Ne formimin e tij prej krijuesi letrar pergjigjet me plot kuptimin ...

                                               

Nikollë Lesi

Nikolle Lesi ka lindur me 6 gusht 1963 ne fshatin Spiten te Lezhes. Mbaroi shkollen fillore dhe tetevjeçare ne kete fshat, dhe me pas gjimnazin "Hydajet Lezha" te qytetit te Lezhes. Vazhdoi Fakultetin e Shkencave te Natyres, dega Fizike ne Univer ...

                                               

Lian Lutfija

Lian Lutfija i lindur ne Tirane me 1978, eshte piktor shqiptar i diplomuar ne Stamboll, Turqi dhe autor i shume ekspozitave. Pas ardhjes ne kryeqytet eshte autor i ekspozites" Fllad impresionist” ne Ministria e Turizmit, Kultures, Rinise dhe Spor ...

                                               

Ligor Shyti

Ligor Shyti lindi ne Kosine te Permetit me 29/12/1957. Pas perfundimit te shkolles se mesme dhe sherbimit ushtarak, iu perkushtua karieres ushtarake, prej se ciles u shkeput nga nje aksident i rende automobilistik, qe e beri te jetoje mbi karrige ...

                                               

Ligoraq Riza

Ligoraq Riza eshte nje aktor i Teatrit" A.Z.Çajupi” te qytetit te Korçes. Ne kinematografi ka luajtur kryesisht role te dyta ose episodike. Kinematografi: 1992 - Vdekja e burrit. 1990 - Ngjyrat e moshes. 1984 - Shoke te nje skuadre.Babai i Arberi ...

                                               

Besar Likaj

Besar Raphael Likaj eshte nje kompozitor, producent dhe regjizor franko-shqiptar i lindur ne vitin 1986 ne Shqiperi. Ne moshen 6 vjeçare ai filloi te mesoi pianon ne shkollen e muzikes "Onufri" ne Elbasan Shqiperi. Ne moshen 14 vjeç, ai shperngul ...

                                               

Maliq Lila

Maliq Lila lindi ne Dukaj te Tepelenes me 17 shtator 1937. Laureant i te gjitha Festivaleve Folklorike Kombetare te Gjirokastres, si dhe autor i teksteve te kengeve te grupeve me te spikatura te Shqiperise. Ka botuar permbledhjen poetike" Zilja e ...

                                               

Liljana Cingu

Liljana Cingu valltare e njohur e Ansamblit Kombetar te Kengeve dhe Valleve Popullore. Nderuar nga presidenti shqiptar me urdhrin "Mjeshter i madh" per kontributin e dhene ne vallen popullore shqiptare. Valltarja e njohur e Ansamblit te Kengeve d ...

                                               

Liman Kaba

Mbasi qe e ka mbaruar shkollen fillore, mbas luftes te prillit 1941 ka mesuar ne gjimnazin ne Prishtine, ku ka vepruar dhe ne organizimin te rinise antifashiste, per shkak te asaj qe dy her ka qen i arestuar ne vitin 1942. Ka ikut nga burgu i Pri ...

                                               

Limos Dizdari

Limos Dizdari kompozitor shqiptar. Ka lindur ne 7 shkurt te vitit 1942 ne fshatin Rusan te Delvines. Kompozitor i mirenjohur si per vepra simfonike ashtu edhe per perpunimin dhe kompozimin e kengeve te muzikes se lehte mbeshtetur ne traditen popu ...

                                               

Lin Delija

U lind ne Shkoder me 3 janar 1925, i biri i Mark Delise me origjine nga Temali dhe Luçes se Zef Hiles. Kur ishte 10 vjeç hyri ne shkollen e Fretenve Françeskane dhe me pas ne liceun "Illyricum", ku edhe mori hov se pari talenti i tij artistik. St ...

                                               

Lin Loci

Lin Loci ka lindur ne fshatin Lufaj te komunes se Selites ne Mirdite, me 20 mars te vitit 1948. Pasi mbaron shkollen e mesme ne Rreshen, fiton te drejten per studime te metejshme prane Akademise se Arteve, studime te cilat i mbaron ne vitin 1972. ...

                                               

Linda Halimi

Lindita Halimi Linda filloi karieren ne edicionin e 3-te emisionit Albanian Idol "Ethet" ku ishte finaliste. Nga ai festival Linda gjithashtu mori pjese edhe ne Top Fest ku ne vitin 2007 u shpall me çmimin "Best New Artist", ne vitin 2008 ajo mor ...

                                               

Linda Spahiu

Linda Spahiu koleksioniste dhe mjeke pediatre e njohur shqiptare. Autore dhe realizuese e Muzeut Privat Etnografik Trojet me kostume kombtare nga te gjitha krahinat shqiptare te ekspozuara ne modernitet. Linda eshte studjuese, restauruese dhe kri ...

                                               

Lindita Aliu – Tahiri

Prof. Asoc. Dr. Lindita Aliu – Tahiri eshte pedagoge e Gjuhes dhe Letersise Angleze, ne Departamentin e Gazetarise dhe ne programin per perkthim dhe interpretim ne Fakultetin e Filologjise, Prishtine. Magjistraturen dhe doktoraturen i ka kryer ne ...

                                               

Lindita Kodra

Lindita Kodra eshte sportiste shqiptare, perfaqesuese e Shqiperise, Kampione e Evropes ne qitjen me pistolete 30 + 30 ne kampionatin Evropian te qitjes ne Granada me 11 korrik 2007. Titullin e kampiones e fitoi duke arritur 584 pike, me vetem 1 p ...

                                               

Lindita Mamli

Lindita Mamli u diplomua ne Universitetin e Tiranes per italisht. Ka botuar ne Itali ne vitin 1996 "Scogliete il mare" dhe "Oltre il destino" ne 1999. "Amori rimasti a meta" u botua ne vitin 2003. Poezite e saj jane botuar ne dy antologji shkrimt ...

                                               

Lindita Metaliaj

Lindita Metaliaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Lezhes