ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 186
                                               

Koço Kokëdhima

Koço Kokedhima eshte njeri nder Sipermarsit me te pasur dhe te suksesshem ne Shqiperi Themeluesi i Levizjes" ZGJIDHJA” ku me 29 Prill 2017 kthehet ne parti politike, Sekretari i Pare i Komitetit te Bashkimit te Rinise se Punes te Shqiperise per R ...

                                               

Koço Qendro

Agimet e stines se madhe - 1981 Aleks Lili Tre dite nga nje jete - 1986 Vendimi - 1984 Aleks Xinxa I teti ne bronz - 1970 Ballisti Perballimi - 1976 Shefedini

                                               

Koço Sotiri

Koço Sotiri ishte mesues dhe pjesetar i Rilindjes Kombetare nga fshati Selçke afer Gjirokastres. Vella i Pandeli Sotirit, ai hapi shkollen e pare shqipe te Pogradecit.

                                               

Koço Theodhosi

Koço Theodhosi ka qene anetar i byrose politike te PPSH dhe minister i industrise e minierave. Akuzohet si sabotator ne 1975 dhe pushkatohet se bashku me Abdyl Kellezin.

                                               

Haxhi Isa Mustafa

Haxhi Isah Koka eshte i lindur ne fshatin Kokaj te Gjilanit me 1905. Ishte djali i dyte i Mustafes pas Sylejmainit dhe dy motrave. Babai i tij Mustafa ishte i edukaura ne mejtepet e kazase se Gjilanit dhe qysh ne vitin 1910 kishte vizituar nder h ...

                                               

Aristidh Kola

Ai lindi ne Kaskaveli te Thives ne Greqine Qendrore, zone e cila banohet kryesisht nga arvanitas. Aristidhi, si edhe mijera e mijera bashkekombas te tij, u edukuan me frymen e dashurise per traditat te pareve, qe trashegoi kjo pjese e popullates ...

                                               

Gjergj Kola

Gjergj Kola lindi me 19 nentor 1963 ne Shkoder, punon dhe jeton ne Austri. Ka perfunduar studimet e larta pedagogjike ne qytetin e Grac-it. Aktualisht punon si mesues ne shkollen e mesme "Otto Glöckel" ne Vjene. Ne kohen kur ishte student ka botu ...

                                               

Kolë Berisha

Kole Berisha eshte politikan kosovar dhe kryetari i dyte i Parlamentit te Kosoves. U lind me 26 tetor 1947 ne fshatin Doberdol te Komunes se Klines. Shkollen fillore e kreu ne fshatin Ujmire. Pas kryerjes se shkolles normale ne Gjakove, dy vjet p ...

                                               

Kolë Kaftalli

Kole Kaftalli lindi me 2 shkurt 1946 ne Shkoder. Aktor dhe rregjizor i mirenjohur i skenes shqiptare. Rrjedh nga nje familje e shquar artistesh. Nje nga emrat e njohur te artit skenik sidomos ne qytetin e Shkodres. U diplomua ne Institutin Arteve ...

                                               

Kolë Xhumari

Kole Xhumari, u lind ne Kavaje ne 1912. Ai rridhte nga nje familje e thjeshte arsimdashese qe beri çmos per kulturimin e tij. Me mbarimin e Normales se famshme te Elbasanit. Kole Xhumari filloi punen si mesues dhe me zellin e dhuntine e shkenceta ...

                                               

Koli Çobo

Koli Çobo ka lindur ne vitin 1928 ne Çiflik-Strum te Fierit. Ne vitin 1943 ai perfundon shkollen 7–vjeçare. Ne shtator te po atij viti, ne moshen 16-vjeçare, del partizan ne batalionin" Margarita Tutulani” te Beratit. Ne vitin 1944, Çoboja kalon ...

                                               

Koli Xoxi

Koli Xoxi eshte historian dhe filozof shqiptar nga Voskopoja i lindur ne vitin 1923. Studjoi ne Kroaci dhe ish Bashkimi Sovjetik dhe mbajti titullin shkencor Profesor por punoi si akademik dhe pergjate jetes profesionale njihet si autor i disa st ...

                                               

Lumo Kolleshi

Lumo Kolleshi lindi ne Mertinj te Permetit. Shkollimin 8-vjeçar e perfundoi ne vendlindje. Perfundoi gjimnazin "Sami Frasheri" ne Permet dhe ndoqi studimet e larta per gjuhe e letersi ne Elbasan. Punoi si mesues ne disa fshatra te rrethit Permet. ...

                                               

Maksim Konomi

Maksim Konomi, lindi me 13 gusht te vitit 1946 ne Tirane, eshte matematikan dhe politikan shqiptar. Kreu studimet e larta prane deges matematike ne Universitetin e Tiranes. Konomi ishte deputet i Partise Demokratike te Shqiperise ne Kuvendin e Sh ...

                                               

Konstandin Ropi

Konstandin Ropi ka lindur ne Leshnice, Vithkuq. Emrin i shkurtuar Koço Ropi eshte heroi i letrarizuar i filmit" Partizani i vogel Velo”. Koço Ropi i cili doli partizan ne moshen 12-vjeçare, eshte personazhi real i filmit te Kinostudios" Shqiperia ...

                                               

Abdullah Konushevci

Abdullah Konushevci lindi ne vitin 1958 ne Prishtine, eshte shkrimtar i shquar shqiptar. Ne Prishtine mbaroi shkollimin fillor, te mesem dhe te larte. Studio letersine krahasimtare ne "Universitetin e Zagrebit" dhe punoi mbi 20 vjet si gazetar ne ...

                                               

Korab Hoxha

Korab Hoxha ka kryer studimet per Gjuhe – Letersi, Universiteti i Tiranes. Ka sherbyer fillimisht per disa vjet si mesues, pastaj si gazetar i artit dhe kultures ne "Radio Tirana". Nderkohe boton cikle poetike, ese, perkthime dhe artikuj kritike ...

                                               

Korab R. Sejdiu

Korab R. Sejdiu, jurist, shqiptare nga Kosova. Korabi mesimet e para i mori ne qytetin e lindjes, ndersa ato te mesme pasi qe i filloje ne qytetin e lindjes, pas dy viteve per shkake te luftes ne Kosove, u deshte ti kryej ne vendin migrues, ne Sh ...

                                               

Kostandin Arianiti

Kostandin Arianiti ishte djali i sundimtarit shqiptar Gjergj Arianiti dhe trashegimtar i titullit princeror. Ne moshen 12 vjeçare pas vdekjes se Gjergjit, bashke me te emen mori rrugen e mergimit, u rrit ne oborret princerore te Italise dhe u be ...

                                               

Kostandin Koçi

Kostandin Koçi ka lindur me 29 janar 1995, ne Kavalla, nga prinder shqiptare. Babai, Sokrati, eshte nga fshati Piqeras dhe nena, majlinda, nga Saranda. Filloi te luaje pingpong ne moshen 8-vjeç, qe i perket klases se dyte, ose vitit 2003. Talenti ...

                                               

Kostandin Nishku

Kostandin Nishku ka qene arsimtar dhe nder intelektualet e pare i Bashkesise Ortodokse te Tiranes ose Vllehet. Nga viti 1900 ishte drejtor i shkolles 7 vjeçare te kesaj Bashkesie. Ishte njeri me botkuptim te gjere. Kur pothuajse u hap nga Filip A ...

                                               

Kostandin Zografi

nga Dardha pikturoi me 1825 nje ikone te Krishtit per kishen e Shen Gjergjit te Dardhes. Gjithashtu me nentor 15 1831. nje ikone te Krishtit po per kishen e Shen Gjergjit ne Dardhe. Me 1934 pikturon nje ikone te Krishtit per Manastirin e Shen Ili ...

                                               

Kostaq Karoli

Gjeneral majori Kostaq Karoli, ish-shefi i Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise shqiptare u lind ne 14 dhjetor 1945. Ne vitet 1959-63 vazhdoi shkollen e mesme ushtarake" Skenderbej”, ndersa ne vitet 63-65 ndoqi studimet ne Shkollen e Bashkuar te O ...

                                               

Andon Kote

Andon Kote gazetar dhe shkrimtar, ka lindur me 4 korrik te vitit 1924, ne Permet. Ka punuar ne gazeten" Luftetari”, organ shtypi i Ministrise se Mbrojtjes Popullore te Shqiperise.

                                               

Jorgo Kundurioti

Jorgo Kundurioti, lindi dhe u rrit ne ishullin e Nidhres ne nje familje te pasur arvanite. Familja e tij dhe ai i kushtuan nje pjese te pasurise revolucionit. Jorgo Kundurioti u lind edhe ai ne Nidhra, ne 1782 dhe ishte 13 vjeç me i vogel nga vel ...

                                               

Kozeta Zylo

Kozeta Zylo lindi ne Tepelene ne nje familje mezhgoranase me tradita te shquara atdhetare. Pasi diplomohet per gjuhe dhe letersi ne Universitetin" Aleksander Xhuvani” te Elbasanit me 1979, punoi deri ne vitin 1997 si mesuese e Letersise shqipe dh ...

                                               

Kozma Lara

Kozma Lara u lind me 4 Janar 1930 ne Durres. Eshte kompozitor i mirenjohur shqiptar, autor i shume krijimeve muzikore, si kuartete, trio, romanca, rapsodi, etj, dhe i shume kengeve per femije. Ka qene President i Shoqates muzikore "Tonin Harapi", ...

                                               

Kozma Naska

Kozma Naska Hero i popullit. Veprimtar i shquar i Luftes ANÇ. Lindi ne Berat, ne nje familje patriote. Punoi si marangoz ne qytetin e Elbasanit, ku u be anetar i Rinise Komuniste dhe udheheqes i rinise punetore e antifashiste te ketij qyteti. Ane ...

                                               

Kozma Nushi

Kozma Nushi, i cili u lind ne Vuno me 1909, emigroi qe femije ne France, ku punoi ne Lion. Me 1940 u kthye ne atdhe ku u perfshi ne levizjen antifashiste. U arrestua nga nazistet gjermane dhe u internua ne kampet e perqendrimit, ku u pushkatua ne ...

                                               

Alban Kraja

Alban Kraja lindi me 1970 ne Shkoder, Shqiperi, eshte shkrimtar dhe nje nder pionieret e shtypit te pavarur shqiptar. Ka kryer studimet e larta ne degen Gjuha Shqipe Letersi ne Universitetin e Shkodres. Qe nga viti 1993 jeton ne Itali ku ka botua ...

                                               

Rexhep Krasniqi

Rexhep Krasniqi ka qene mesues, nepunes, minister i shtetit shqiptar, veprimtar e mbrojtes i te drejtave shqiptare narenen nderkombetare.

                                               

Sulejman Krasniqi

Sulejman Krasniqi u lind me 7 dhjetor 1937 ne Hoçe te Vogel te Rahovecin ne Kosove. U shqua per angazhimin e tij per çeshtjen kombetare. U burgos nga regjimi serb per veprimtarine e tij patriotike, ndersa ne vitin 1958 u arratis drejt Shqiperise, ...

                                               

Kreshnik Çipi

Kreshnik Çipi deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Shkollen e mesme e ka kryer ne qytetin e lindjes, Vlore. Kryen studimet e larta ne Institutin e Kultures Fizike dhe Sporteve ne Tirane ne vitin 1990. Ka kryer edhe Fakultetin J ...

                                               

Kreshnik Qato

Kreshnik Qato lindi me 13 gusht 1978 ne Durres. Qato eshte kampion i botes ne peshat super te mesme ne boks. Ai posedon brezin e arte te federates IBC. Gjithashtu ai eshte kampion ne fuqi i Evropes Lindore dhe eshte boksier i Federates Shqiptare ...

                                               

Kreshnik Spahiu

Kreshnik Spahiu lindi me 21 prill 1969 ne Tirane eshte jurist i perkushtuar per çeshtjen kombetare. Spahiu eshte udheheqesi i levizjes Aleanca KuqeZi.

                                               

Kreshnik Xhiku

Kreshnik Xhiku eshte Euroskulptor dhe Profesor si dhe ka qene drejtues Fakultetit te Arteve Pamore ne Universiteti i Arteve ne nje periudhe dy vjeçare. Aktualisht punon si Konsulent Art ne Universitetin George Mason, Fairfax, VA prej vitit 2007.

                                               

Krista dhe Alberti

Arratisja Krista dhe Alberi eshte nje raste qe per disa kohe ishte tema numer 1 ne mjetet e informimit te Greqise. Kjo arratisje u be nga Kristi Janku qe ishte ne moshen 23 vjeçare, dhe Albert Brakaj, 25 vjeçare. Keta te dy ishin denuar nga gjyka ...

                                               

Kristaq Jorgji

Kristaq Jorgji ka qene arsimtar gjate gjithe jetes, dhe koleksionist i pullave dhe kartolinave postare, kartemonedhave, monedhave, kartave telefonike. Me 1997 ai ka prezantuar ekspoziten: "Korça nepermjet pullave postare, kartemonedhave dhe karto ...

                                               

Kristaq Rama

Kristaq Rama lindi ne Durres ne vitin 1932, i biri i Vlash Rames dhe i Veronika Kolombit, motra e piktorit Zef Kolombi. Mbaroi Liceun Artistik "Jordan Misja" ne degen e arteve figurative. Prej vitit 1951 deri 1954 ndoqi studimet e larta ne Lening ...

                                               

Kristaq Sotiri

Kristaq Sotiri - Qe ne 1922 punon si fotograf dhe dallohet per portretin. Ai punoi gjithe jeten e tij ne Korçe. Brenda objektivit te aparatit te tij kane neperkaluar imazhet e shume njerezve te qytetit te Korces dhe krahinave perreth, te njohur e ...

                                               

Kristi Pinderi

Kristi Pinderi eshte nje aktivist shqiptar per te drejtat e komunitetit LGBT dhe gazetar me rezidence ne Kanada. Ai eshte themelues i organizates Pro-LGBT ne Shqiperi.

                                               

Kristo Çipa

Kristo Çipa, poet shqiptar. Poezia e Kristo Çipes eshte nje kenge e magjishme, me te cilen poeti shetit neper brigjet e Himares dhe Atdheut, duke u falur kohes dhe njerezve me shume dashuri dhe fisnikeri. Eshte dekoruar nga Presidenti i Republike ...

                                               

Kristo Jani Raci

Kristo Jani Raci ka zhvilluar veprimtarine e vet ne pikture ne Greqi, ku ka marre pjese ne zbukurimin e pal*latit mbreteror bashke me piktore te tjere. Ne Shqiperi ka punuar ne gjysmen e dyte te shekullit te 19 - te.

                                               

Kristo Ligor Vishnja

Kristo Ligor Vishnja. Ka punuar ne pikturimin e banesave popullore ne Korçe e Dardhe me se fundi ne Amerike ku emigroi dhe vdiq ne vitin 1954. Vepra e tij eshte pak e njohur. Ne Amerike eshte aktivizuar ne levizjen patriotike te shqiptareve.

                                               

Kristo Luarasi

Kristo Luarasi lindi ne vitin 1875 ne fshatin Luaras te Kolonjes, i biri i Papa Stefanit prej te cilit nxuri shqipen. Nxuri ne shkollen e Hotoves, ku i dha mesim Petro Nini Luarasi. Si shume bashkekrahinar te tij vajti ne mergim, dhe posaçerisht ...

                                               

Kristo Pano

Ne shkurt te vitit 1991, Kristo Pano emerohet dekan i Fakultetit te mjekesise dhe ne prill te vitit 1993 do te mbaje postin e Ministrit te Shendetesise ne qeverine e Stabilitetit. Ne vitin 2002 u zgjodh si dekan i fakultetit ku ishte angazhuar. Q ...

                                               

Kristo Themelko

Kristo Themelko ka qene marangoz, anetar i Partise Komuniste me nofken Shulja, gjeneral, anetar i Komitetit Qendror dhe me pas i perndjekur si i besuar i klanit Xoxe. Themelko perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve d ...

                                               

Kristofor Kisi

Kryepeshkopi Kristofor ishte kryepeshkop i Kishes Ortodokse Autoqefale te Shqiperise nga viti 1937 ne vitin 1948. Ne 1948 ai u gjet i vdekur nga helmi.

                                               

Genti Kruja

Genti Kruja ka lindur ne Shkoder me 1977. Pasi ka kryer te mesmen ne vendlindje, ka vazhduar studimet e larta ne Turqi, ku eshte diplomuar ne vitin 2003 ne Universitetin Istanbul, Fakulteti i Shkencave Sociale, dega Sociologji. Ne 2007 ka kryer M ...

                                               

Eqrem Kryeziu

Eqrem Kryeziu lindi me 15 shkurt te vitit 1948 ne Pagarushe, ne komunen e Malisheves, Kosove, eshte politikan dhe profesor i letersise shqipe, doktoroi ne vitin 2007 ne shkenca filologjike ne Universitetin e Prishtines. Qe nga themelimi i LDK-se ...