ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 185
                                               

Jul Variboba

Jul Variboba prift, shkrimtar arberesh nga Kalabria, Itali. Arberesh nga Mbuzati San Giorgio Albanese i Kalabrise. Ishte rektor i Seminarit arberesh te Shen-Benedikt ne Ullano dhe aty ne vitin 1762 botoi vepren Gjella e Shen-Merise Virgjer "- nje ...

                                               

Julian Deda

Julian Deda eshte nje nga aktoret dhe komedianet me te famshem ne Shqiperi. Lindi ne Shkoder me 15 Shtator 1981, eshte djali i aktorit dhe komedianit te famshem te skenes dhe ekranit Z. Zef Deda. Ka mbaruar shkollen e mesme "Jordan Misja" ne Shko ...

                                               

Jup Kazazi

Jup Kazazi ishte llogaritar, nepunes, minister i Partise Fashiste ne qeverine e Mustafa Krujes, udheheqes ushtarak i Ballit Kombetar dhe organizator i Luftes se Reçit.

                                               

Jurgen Uldedaj

Jurgen Uldedaj i lindur ne Lezhe dhe pjese e ekipit te Tiranes i njohur si talent ne sportin e boksit fitoi per here te trete ne boks ne menyre dinjitoze. Ai e nisi rrugetimin drejt fitores me medaljen e bronzit ne kampionatin evropian te vitit 2 ...

                                               

Jurgis Çyrbja

Jurgis Çyrbja eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Jusuf Bislimi

Jusuf Bislimi u lind me 10 maj 1949 ne fshatin Bukovik, komuna e Gjilanit. Shkollen fillore kater klaseshe i kreu ne vendlindje, ndersa kater klaset e tjera i vazhdoi ne fshatin Pogragje. Shkollen e meme – gjimnazin ne Gjilan ndersa Shkollen e La ...

                                               

Jusuf Lika

Jusuf Lika eshte muzikant shqiptar nga Mali i Zi. Lindi ne Ulqin me 1953 dhe shkollen fillore e kreu ne vendlindje, shkollen e mesme te muzikes e kreu ne Dubrovnik. Akademine e Arteve - Degen e Muzikes e kreu ne Prishtine. Merret me kompozime te ...

                                               

Jusuf Zejnullahu

Jusuf Zejnullahu u lind me 1944 ne Svirce te Medvegjes. Me 1968 diplomohet ne Fakultetin Ekonomik ne Prishtine dhe me 1971 perfundon studimet pasuniversitare ne Fakultetin Ekonomik te Universitetit te Zagrebit. Punen e filloi ne Ministrine e Ekon ...

                                               

Jusuf Zimeri

Jusuf Zimeri eshte jurist i drejtesise islame dhe autor i librave dhe punimeve shkencore ne fushen se drejtes islame. Qe nga viti 2015 eshte Drejtor i Sektorit Fetaro-Arsimor pran Rijasetit te BFI-se Shkup, ku ushtron kete post edhe sot e kesaj d ...

                                               

Thoma Kacori

Thoma Kacori, shkencetari dhe shkrimtari, profesori dhe intelektuali lindi ne vitin 1922 ne Shtike te Kolonjes. Kur pushtuesit italiane e mbyllen liceun e Korçes, Thomai emigroi te vellezerit e nenes ne Bullgari, pasi i ati ishte mergimtar ne Ame ...

                                               

Kadri Bajri

Kadri Bajri lindi ne vitin 1823 ne Koshutan te Rugoves ne kohen kur populli shqiptar po perjetonte ditet me te veshtira nen okupimin turk dhe sulmete parreshtura te fqinjeve serbo-malazez per ndarjen e trojeve etnike shqiptare. Eshte kjo koha e l ...

                                               

Kadri Kastrati

Kadri Kastrati Gjenerallejtenant, ka lindur me 15 mars 1960 ne fshatin Katunishte ish-Velikoreke, Komuna e Podujeves. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa shkollen e mesme ushtarake ne Split, Republika e Kroacise, ne vitin 1981. Fakultet ...

                                               

Kadri Osmani

U lind me 23 Nistor 1937, ne fshatin Makresh i Poshtem, Komuna e Artanes. Eshte arsimtar i Gjuhes dhe i Letersise Shqiptare ne pension. Aktualisht eshte Zv/Redaktorpergjegjes i revistes semestrale "Shqiperia Etnike". Ne Konkursin Letrar te revist ...

                                               

Kadri Veseli

Kadri Veseli ish-kryetar i kuvendit te Kosoves. Ai ishte shef i Sherbimit Informativ te Kosoves. Veseli filloi studimet e edukimit ne vitin 1990 ne fakultetin e agrikultures dhe shkollen pedagogjike ne gjuhen shqipe ne Universitetin e Prishtines. ...

                                               

Kadri Vokopola

Kadri Vokopola ka lindur ne Durres. Ka kryer arsimin e larte per italisht ne vitin ’82. Deri ne ’94, teknik ne Institutin e Gjeodezise. Nga ’94 deri me sot ne gazetarine shqiptare si i pari dhe me popullori enigmatist, krijues i fjalekryqeve dhe ...

                                               

Selman Kadria

Selman Kadri Hasanaj por i njohur si ’’Selman Kadria’’’ ishte heroi Shqiptar i cili ne vitin 1938 ne fshatin Cerrce te Istogut vrau serbin Miliç Kerstiç i cili ne ate kohe kishte qene kryetari i çenikeve serb te Istogut apo ’’Vjovoda i Istogut’’’ ...

                                               

Ibrahim Kadriu

Ibrahim Kadriu lindi me 8 janar 1945 ne Zheger te Gjilanit. Shkollen fillore e ekreu ne vendlindje ne vitin 1959 kurse ate te mesmen e mesuesise ne Gjilan me 1964. Studimet universitare i kreu ne Prishtine, ai ka nje opus te gjere te krijimtarise ...

                                               

Kadrush Sylejmani

Kadrush Sylejmani u lind me 24 maj 1940 ne fshatin Muçiverc te Dardanes, ish-Kamenices. Shkollen fillore e kreu ne Rogane, Shkollen Normale dhe Fakultetin Filologjik, dega Gjuhe dhe letersi angleze dhe amerikane ne Prishtine. Ishte mesues, pastaj ...

                                               

Mehmet Kajtazi

Mehmet Kajtazi lindi ne vitin 1944 ne Kllodernice te Drenices komuna e Skenderajt, ne nje familje atdhetare nga i ati Aliu, nje bashkeluftetar i Shaban Polluzhes dhe mbijetues i Masakres se Tivarit, si dhe i burgosur dhe i perndjekur politik, dhe ...

                                               

Milanov Kallupi

Milianov Kallupi u lind me 18 janar 1948. Ka mbaruar Akademine Ushtarake, Universitetin e Tiranes per gjuhe e letersi, Universitetin e Elbasanit "A.Xhuvani" ne degen histori­gjeografi. Ka 40 vjet qe merret me krijimtari letrare, me poezi dhe ka f ...

                                               

Kamber Bënja

Kamber Benja ka lindur ne fshatin Benje. U vra ne vitin 1916 nga ushtria austro-hungareze qe ndodhej ne Shqiperi ne ate kohe. Oficeret austriake grabisnin monumentet e kultures, por hasen ne rezistencen e armatosur te oficerit Kamber Benja dhe ne ...

                                               

Vili Kamsi

Djali i vetem i Gjonit te Paloke Kamsit dhe Rozes se Pjeter Daragjatit. Leu ne Bari gjate mergimit politik te atit, i cili qe i shtyre prejse ishte pjesetar aktiv i Levizjes se Qershorit. U pagezua ne Baziliken e Shen Pjetrit ne Rome, ku jetonin ...

                                               

Alfred Kanini

Alfred Kanini lindi ne Tirane ne 10 qershor 1943. Te gjitha vitet e shkollimit i kreu ne Tirane: 7-vjeçaren ne shkollen" 11 janari”, te mesmen ne shkollen ushtarake" Skenderbej”, ndersa te larten ne Fakultetin Histori-Filologji, dega Gjuhe-Leters ...

                                               

Gazmend Kapllani

Gazmend Kapllani ka lindur ne vitin 1967 ne Lushnje, Shqiperi. Ka emigruar nga Shqiperia ne Greqi ne vitin 1991. Ai eshte tani nje shkrimtar i suksesshem, dramaturg, gazetar dhe mbrojtes i te drejtave te emigranteve shqiptare ne Greqi.

                                               

Karafil Shena

Karafil Shena. Aktor. Lindi ne Sarande, me 19 mars. Mbaroi shkollen e mesme te Kultures ne vitin 1976 dhe me pas nje stazhi pune ne minieren e kripes Sarande, hyri ne Institutin e Larte te Arteve*, te cilin e mbaroi ne vitin 1981. Po ne kete vit ...

                                               

Xheni Karaj

Xheni Karaj eshte aktiviste per te drejtat e komunitetit LGBT, bashkethemeluese dhe aktualisht drejtuese ekzekutive e organizates AleancaLGBT.

                                               

Alban Kardashi

Alban Kardashi eshte shkrimtar e publicist bashkekohor shqiptar. Ai lindi ne Tirane me 1 gusht 1981. Ai eshte nje nga njerezit aktiv ne fushen e promovimit te artisteve te rinj shqiptar.

                                               

Karmine Abate

Ne italisht emri shkruhet Carmine Abate lindi ne Carfizzi, ne 24 tetor 1954. Ka ardhur dy me lexuesit shqiptare. Heren e pare ai u paraqit ne fillim te viteve ’90 me romanin me titull tingellues per ne "Shtegtimi i unazes". Ndersa tani vepra, me ...

                                               

Kasem Hallulli

Kasem Hallulli eshte kengetar lirik nga Tirana, serenatist dhe artist muzikor i kenges qytetare e popullore; ndryshe i vleresuar nga mediat si Ashik i folkut dashuror te Shqiperise se Mesme. Pinjoll i familjes autoktone tiranase Hallulli, nip i k ...

                                               

Kasem Qafëzezi

Kasem Qafezezi qe ushtarak i Perandorise Osmane dhe i shtetit shqiptar, luftetar i andarteve greke ne jug dhe minister.

                                               

Kasem Taipi

I lere ne nje familje jorganxhinjsh, ishte i biri i Rustem Taipit nga Shkodra. U rrit prej te gjyshit ngaqe mbeti jetim heret, kishte vetem nje moter. Ne rini te vet punoi si marinar neper anijet ulqinake. Siç shkruen ne parathanien e vellimit me ...

                                               

Sabiha Kasimati

Sabiha Kasimati ka qene biologe, punonjese shkencore shqiptare e pushkatuar pas ngjarjes se shperthimit te bombes ne ambasaden sovjetike. Sabiha u arrestua me 20 shkurt 1951 dhe u pushkatua dy dite me pas. Ajo akuzohej se ishte kunder regjimit ko ...

                                               

Kaso Salo Petoshati

Kaso Salo Petoshati Ka lindur ne qytetin e Vlores. Studioi per pilot ne ish-Bashkimin Sovjetik. Ne karrieren e tij ushtarake punoi si instruktor ne Akademine e Aviacionit ne Vlore. Me 06.05.1971 gjate nje fluturimi stervitor naten, ra ne krye te ...

                                               

Abdullah Kastrati

Abdullah Kastrati lindi ne vitin 1940 ne Hogosht, shquhej si veprimtar i denje dhe simbol i Flamurit Kombetar, nderroj jete ne vendlindje me 3 dhjetor 1998 me nje deshire te madhe qe te shoh Kosoven e lire dhe te pavarur. Babai i Abdullahut, Haxh ...

                                               

Kastriot Bezati

Kastriot Bezati historian, ka qene drejtor i Qendres se Kultures ne Bashkine e Permetit. Eshte e njohur nga media qendresa e tij e vendosur per te mbrojtur Pallatin e Kultures se Permetit nga kisha shoviniste greke dhe kryepeshkopi i saj Janullat ...

                                               

Kastriot Çaushi

Kastriot Çaushi lindi ne Tepelene me 14 qershore 1954. Aktor i mirenjohur i kinemase dhe pedagog i aktrimit. Duke filluar nga viti 1997 eshte rektor i Akademise se Arteve te Tiranes. U diplomua per aktor dhe disa vjet punoi ne Teatrin" Skampa” te ...

                                               

Kastriot Çipi

Kastriot Çipi, regjisor, publicist e perkthyes dramash, aktivist per teatrin dhe ish Drejtor I Teatrit Kombetar te Komedise. U lind ne Tirane me 1968. Studioi regji teatri ne Akademine e Arteve ne Tirane, nga ku u diplomua me 1994 me venien ne sk ...

                                               

Kastriot Dervishi

Kastriot Dervishi lindi ne Elbasan me 6 shkurt te vitit 1972, eshte historian shqiptar. Te gjitha nivelet e arsimit i kreu ne qytetin e lindjes, diplomoi per histori ne Universitetin "Aleksander Xhuvani". Qe nga viti 1999 eshte redaktor i faqes h ...

                                               

Kastriot Mëlyshi

Kastriot Melyshi lindi ne Sevaster te Vlores ne 30 prill 1954. Prej vitit 1957 jeton ne Tirane dhe diplomohet mjek i pergjithshem pran Fakultetit te Mjeksise U.T ne 1979. Pas kesaj, emerohet ne Qendren Spitalore Universitare, sot "Nene Tereza" ku ...

                                               

Kastriot Nura

Kastriot Nura ka lindur me 9 mars 1960 ne Gjakove. Eshte nje piktor shqiptar qe jeton dhe vepron ne Oslo te Norvegjise, ku eshte pjese e komunitetit te piktoreve te ketij qyteti. Ai eshte piktor qe i takon stilit surealist.

                                               

Kastriot Robo

Kastriot Robo eshte cilesuar si nje nga diplomatet me te mire karriere te periudhes se post komunizmit. Ai eshte vleresuar si nje diplomat i larte. Ne vitin 1998 ai emerohet ambasador i Shqiperise ne Greqi. Kete post diplomati Kastriot Robo e mba ...

                                               

Kastriot Tusha

Kastriot Tusha eshte tenor shqiptar. Mesimet fillestare per kanto i mori ne Shkollen e Mesme te Muzikes "Onufri" Elbasan nga viti 1978 deri ne vitin 1982. Ne vitet 1983-1984 kryen kursin 9-mujor te krjimtarise popullore per kanto ne Tirane. Ne vi ...

                                               

Halil Katana

Halil Mehmet Katana lindi ne fshatin Dege te rrethit te Tropojes. Ka mbaruar shkollen ushtarake "Skenderbej" dhe shkollen e larte te oficereve "Enver Hoxha" me rezultate te shkelqyera. Pas kesaj, ka ndjekur Akademine Ushtarake te Shtabit te Pergj ...

                                               

Kejdi Mehmetaj

Kejdi Mehmetaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Levizja Socialiste per Integrim, ne qarkun e Tiranes

                                               

Kejsi Tola

Kejsi Tola eshte nje kengetare Shqiptare dhe fituese e "Albanian Idol 2007". Kejsi u lind me 5 shkurt te Viti 1992 ne Tirane. Toles kariera i filloi ne vitin 2007 kur ajo mori pjese ne festivalin e njhour Ethet, ku ishte edhe edicioni i fundit. K ...

                                               

Jeton Kelmendi

Lindi me 1978 ne Peje. Shkollen fillore dhe te mesmen i kreu ne vendlindje, ndersa studimet per Komunikim Masiv ne Prishtine, kurse studimet post-diplomike ne ULB - Universitetin e Brukselit Politikat nderkombetare dhe çeshtjet e sigurise. Master ...

                                               

Keze Kozeta Zylo

Zonja Keze Kozeta Zylo ka punuar si nje mesuese e letersise ne disa gjimnaze te Tiranes, bashkepunoi me gazeten" E Ardhmja” te gjimnazit" Cajupi” dhe u perfshi energjikisht ne proceset demokratike. Ajo mori pjese aktive ne krijimin e Partise Demo ...

                                               

Kiço Fotiadhi

Kiço Fotiadhi gazetar i njohur shqiptar i cili me 13 mars te vitit 1963, ka dhene emisionin e pare te lajmeve ne historine e saponisur te Televizionit Shqiptar. Eshte dekoruar nga Presidenti i Republikes, Bamir Topi me Urdhrin" Naim Frasheri” i A ...

                                               

Kiço Mustaqi

Kiço Mustaqi eshte nje ish-gjeneral dhe politikan shqiptar i Partise Shqiptare te Punes. Ai sherbeu si Shefi i Shtabit te Pergjithshem te Forcave te Armatosura Shqiptare, njihet si Ministri i fundit i Mbrojtjes i epokes komuniste ne Shqiperi dhe ...

                                               

Klajd Kapinova

Klajd Kapinova, ka kryer Universitetin e Tiranes, dega Gjeografi me 1987. Ka bere specializime pasuniversitare per mjedisin dhe si metodist i gjeografise. Kapinova ka studime e botime ne fushen e gjeografise, sidomos asaj fizike, urbane e turizmi ...