ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 184
                                               

Agim Isaku

Pas perfundimit te Universitetit te Tiranes, dega filologji, ai punoi per nje periudhe te gjate si mesues ne rrethin e Lezhes per shkak te marredhenieve te keqia me regjimin komunist. Ne vitin 1989 filloi punen si skenarist ne televizionin e Tira ...

                                               

Vera Isaku

Vera Isaku lindi ne mars te vitit 1955. Mbaroi Universitetin e Tiranes, dega Filologji 1979. Eshte shkrimtare dhe nder gazetaret themelues te gazetes "Rilindja Demokratike". Ka botuar me qindra artikuj ne shtypin vendas dhe te huaj. Disa nga vepr ...

                                               

Islam Dobra

U lind ne fshatin Verboc Fortese te Drenices, komuna e Drenasit, me 1934. Shkollen fillore e kreu ne Terstenik, ndersa gjimnazin e ulet ne Drenas, me 1953. I perket gjenerates se pare te semimaturanteve te Drenices 42 veta, te diplomuar ne gjimna ...

                                               

Islam Gjonika

Islam Gjonika apo i njohur si Islam Fterra patriot shqiptar i lindur ne vitin 1835 ne fshatin Fterra. Ka qene luftetar ne betejen kuder andarteve greke per mbrojtjen e Lekuresit. Nje trim dhe luftetar tjeter i shquar qe ka dalur nga fshati yne ka ...

                                               

Islam Mani

Islam Mani Ka lindur ne qytetin e Pogradecit. Mbaroi Akademine e Aviacionit per pilot. Gjate karrieres ushtarake kreu detyren e komandantit te ekuipazhit ne Akademine e Aviacionit ne Vlore. Ne nentor te vitit 1973, gjate nje fluturimi stervitor m ...

                                               

Islam Thaqi

Islam Thaqi Lindi me 11. 10. 1972 ne Prizren. E ka perfunduar shkollen e mesme per hotelieri dhe per turizem. Aktivitetet e tij datojne qe nga pjesemarrja aktive ne demonstratat e viteve te 90-te. U tregua ushtar i suksesshem i Ushtrise Çlirimtar ...

                                               

Sami Islami

Sami Islami pas kryerjes se shkolles fillore pese klase ne Llugaxhi e tri te tjerat ne Banulle-Gllogovc, vashdon shkollen e mesuesise ne Ferizaj, qe atehere quhej Shkolla Normale. Fill pas mbarimit te Shkolles Normale per dy vite rresht punon ne ...

                                               

Ismail Hoxha

Ismail Hoxha eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Ismail Kastrati

Ismajl Kastrati lindi ne Hogosht me 10 dhjetor 1943 ku edhe kryen shkollen fillore, shkollen e mesme e vazhdoi ne Gjilan, me pastaj mbaroi fakultetin Ekonomik ne Universitetin e Prishtines ne vitin 1968. Hogoshti eshte vendlindja e tij qe ia shto ...

                                               

Ismail MalOsmani

Ismail MalOsmani u lind me 3 janar 1910 ne Tirane ne nje familje te mesme qytetare. Ai dhe dy vellezerit e tij, Xhelal dhe Sulejman, ishin femije te Hysenit dhe Zyhrase. Me hapjen e shtypshkronjes "Mbrothesia" sjelle nga Sofia prej Kristo Luarasi ...

                                               

Ismail Maliqi

Ismail Maliqi lindi me 12 tetor te vitit 1943 ne Busavate te Dardanes.Vdiq ne nje fatkeqesi trfiku ne vendin e quajtur Zhabare te Mitrovices me 26 qershor 1988.

                                               

Ismail Manxhuka

Ismail Manxhuka ka lindur me 1961, ne fsahtin Samadraxhe te komunes se Suharekes, Kosove. Rrjedh nga nje familje e mesme fshatare. Shkollen fillore e perfundoi ne fshat, te mesmen ne Suhareke, ndersa studimet universitare i perfundoi ne Mitrovice ...

                                               

Ismail Strazimiri

Ismail Strazimiri, ishte nje patriot, influencues the veprimtar i spikatur i levizjeve kombetare e demokratike shqiptare te fillimit te shekullit te XIX.

                                               

Ismail Ymeri

U lind ne Baks te Drenices, me 1956. Akademine e Regjise se Filmit e ka mbaruar ne Zagreb. Ka diplomuar me filmin" Lepuri me pese kembe”. Imeri dikur ka punuar ne Radio Televizionin e Prishtines, ndersa nga vitet e ’90-ta te shekullit te kaluar e ...

                                               

Ismajl Kurteshi

Ismajl Kurteshi Lindi me 15. 02. 1952 ne Gjilan. Ka studiuar gjuhen dhe letersine angleze nga viti 1971 – 1976 ne Universitetin e Prishtines. Eshte njeri nder punetoret e pare te Televizionit te Prishtines. Ne kete institucion, deri ne vitin 1988 ...

                                               

Rexhep Ismajli

Rexhep Ismajli, albanolog, linguist, profesor e akademik shqiptar nga Kosova. Rexhep Ismajli lindi ne Presheve me 1947.Studimet per gjuhe dhe letersi i mbaroi ne Prishtine me 1971. Ne vitet 1971-1973 specializoi per gjuhesi ne Institut de linguis ...

                                               

Ismet Beqiraj

Ismet Beqiraj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje. Ka nje karriere te pasur politike, i zgje ...

                                               

Ismet Beqiri

Ismet Beqiri eshte ish kryetare i komunes se Prishtines. Ai u lind ne fshatin Terrnave te komunes se Podujeves. Ne Prishtine erdhi qysh ne moshen 2 vjeçare ku dhe u arsimua dhe studioj ne fakultetin Juridik te Universitetit te Prishtines. Ne mosh ...

                                               

Ismet Hajrullahu

U lind me 13.03.1964 ne fshatin Banulle te Lipjanit. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Lipjan dhe ne Ferizaj. Studimet e larta universitare i perfundoi ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti Histori – Filologji, ndersa ato pasuni ...

                                               

Ismet Hamiti

Ismet Hamiti Ka lindur ne Zaselle, komuna e Mitrovices me 20 prill 1943. Pas diplomimit ne Fakultetin Elektroteknik te Zagrebit ne janar te vitit 1968, karrieren e vet profesionale e filloi ne PTT-ne e Kosoves, ku punoi per 16 vjet rresht. Specia ...

                                               

Ismet Peja

Ismet Peja 27 Prill 1937 - 23 Nentor 2020 ishte kengetar i kengeve te vjetra qytetare. Ai lindi ne Gjakove dhe ishte kengetar i melosit shqiptar. Qe ne femijeri prej moshes 13/14 vjeçare filloi te merrej me muzike. Sukseset me te medha i arriti m ...

                                               

Isuf Çela

Isuf Celaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Kukesit

                                               

Isuf Gjata

Isuf Gjata lindi ne Korçe ne vitin 1891. Ashtu si shume bashkeqytetare te tij te asaj periudhe edhe ai ndermori, per arsye ekonomike, qe ne moshe te re, rrugen e emigracionit ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Gjate qendrimit atje, ndonese i det ...

                                               

Isuf Sulovari

Isuf Sulovari piktor shqiptar. Isuf Sulovari krijimtarine e tij kryesore e zhvilloi si piktor i realizmit socialist. Ai ishte piktor i tablose kompozicionale i cili realizoi temen e dites, temen historike dhe portretin. Kryesisht Sulovari vlereso ...

                                               

Izet Mexhiti

Izet Mexhiti lindi me 8 janar 1977 dhe eshte politikan si dhe kryetar i Komunes se Çairit. Shkollen e mesme e ka kryer ne gjimnazin" Zef Lush Marku” ne Shkup, kurse fakultetin e ka kryer ne Universitetin Shen Qirili dhe Metodi, ne Fakultetin e Ek ...

                                               

Izmira Ulqinaku

Izmira Ulqinaku eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Shkodres

                                               

Jaçe Mavrova

Jaçe Mavrova, ekonomistit qe pati mbaruar shkollen ne Janine dhe pati punuar ne administraten e kohes u vra trimerisht per mbrojtjen e Janines ne luftimet kunder shovinisteve greke.

                                               

Nehat Jahiu

Nehat Jahiu lindi me 10 tetor te vitit 1951 ne fshatin Orizare te komunes se Likoves, eshte poet shqiptar. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Presheve ndersa shkollen e lart pedagogjike-dega e gjuhes dhe letersise shqipe ne Gjako ...

                                               

Jahja Ballhysa

Jahja Ballhysa ishte politikan shqiptar i shekullit te XIX dhe firmetar i Deklarates te Pavaresise se Shqiperise per qytetin e Durresit dhe kryetar i Bashkise Durres. Veprimtar i periudhes se fundit te Rilindjes Kombetare Shqiptare. Pasi kreu stu ...

                                               

Jahja Fusha

Jahja Fusha lindi me 27 dhjetor te vitit 1919 ne Podujeve, Kosove ishte i derguar i krahines se Llapit ne Lidhjen e Dyte te Prizrenit. Jahja Fusha lindi ne nje familje aristokrate, humaniste, arsimdashese, heroike, historikisht te deshmuar atdhet ...

                                               

Jahja Kokaj

Duke vijuar traditen patriotike familjare, axha i tije Col Koka, vdiq ne lufte kunder serbeve ne vitin 1945, babai Osman Koka vuajti shume vite ne burgjet serbo-sllave Nish, Goli Otok etj, per çeshtje politike, nipi Uran Koka u plagos ne UÇK, Jah ...

                                               

Jaho Brahaj

Jaho Brahaj Ka botuar artikuj dhe studime ne shtypin periodik e shkencor dhe ka kumtuar ne aktivitete shkencore brenda dhe jashte atdheut. Libra mononografik te botuar: - Il primo Albanese dItalia, Brindizi 1995 - Emblema Shqiptare-Gjurmime heral ...

                                               

Sokol Jakova

Sokoli i perket nje familjeje intelektuale shqiptare te shquar qe merrej me artin dhe letersine. Babai i tij eshte shkrimtari dhe dramaturgu i njohur, Kole Jakova. Sokoli u arsimua ne Tirane. Pas perfundimit te shkolles se mesme, ndoqi studimet n ...

                                               

Pjetër Jaku

Pjeter Jaku lindi ne fshatin Molle Kuqe te Mirdites eshte shkrimtar shqiptar. Ka mbaruar studimet ne Universitetin" Luigj Gurakuqi” te Shkodres, ne degen Gjuhe dhe letersi shqipe. Ka punuar disa vite si mesues ne rrethin e Lezhes, drejtues shkoll ...

                                               

Jani Kasneci

Jani Kasneci nga Vunoi, 1735 – 1814, i shkolluar ne Padova te Italise. U kthye ne atdhe ku u perfshi nder kapedanet e Bregut te Detit ne luftimet kunder pushtuesve osmane. U zgjodh perfaqesues i Laberise dhe Himares ne Kuvendin e Malesise se Mbis ...

                                               

Jani Kosta

Jani Kosta qe kreu shkollen e mesme Tregtare dhe ish nje nga veprimtaret e shquar te shoqerise kulturore sportive" Vlora” dhe Ismail Qemali”. Kapiteni i ekipit te futbollit te Vlores ne vitet 1936-1940, si antifashist arrestohet nga nazistet dhe ...

                                               

Jani Minga

Jani Minga ishte mesues shqiptar, nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Shqiperise si perfaqsues i Vlores. Kishte dy djem.Njeri quhej Merkur dhe tjetri Pirro

                                               

Jani Prokop Tarifa

Jani Prokop Tarifa Ka lindur me date 05.12.1958 ne fshatin Hundekuq te rrethit Gjirokaster. Mbaroi Shkollen e Mesme Ushtarake" Skenderbej” ne vitin 1977, ne vitin 1981 perfundoi studimet ne Shkollen e Larte te Aviacionit ne Vlore, ku u titullua P ...

                                               

Jani Ristani

Jani Ristani lindi ne fshatin Lliar Zagori ne Gjirokaster me 1913. Qe ne moshe te vogel shkoi ne Stamboll ne" Robert kolezh”, ne shkollen tekniko-inxhinierike, ku u njoh me radiogalenen dhe fotoromantizmin. Merr mesimet e para nga mjeshtri turk i ...

                                               

Janko Ll. Pali

Janko Ll. Pali lindi ne 20 korrik 1898 ne fshatin Çoban Ishah, te Izmirit, vdiq me 12 shtator 1994. Janko LL Pali, emer i dashur e i njohur i Bregdetit Jon, i perket plejades se nderuar te figurave te shquara te kultures, politikes dhe atdhedashu ...

                                               

Ali Jasiqi

Ali D. Jasiqi lindi ne Jasiq te Junikut me 1937 dhe vdiq ne Prishtine ne vitin 2014. Shkollen fillore e kreu ne Junik ne Deçan. Shkollen Normale e filloi ne Gjakove dhe e kreu ne Prishtine. Ne Prishtine e kreu edhe Fakultetin filologjik - gjuhe e ...

                                               

Bajram Jashanica

Bajram Jashanica eshte nje futbollist profesionist shqiptar nga Kosova, i cili luan si mbrojtes me klubin shqiptar Skenderbeu ne Kategorine Superiore dhe me perfaqesuesen kosovare.

                                               

Jashar Alia

Jashar Alia ka lindur me 28/12/1949 ne Suhogerlle. Ka te regjistruar Fakultetin Ekonomik. Nga viti 1971 ka qene anetar i Levizjes Kombetare" Grupin Revolucionar”, si dhe anetar i OMLK ne vitin 1975. Ka qene i burgosur politik dhe ka vuajtur heren ...

                                               

Jashar Sejdiu

Jashar Sejdiu, lindi ne vitin 1955 ne fshatin Bozovce qe gjendet thelle ne rreze te malit Sharr. rrjedh nga nje familje e varfer, por fisnike e njohur ne kete fshat si nje familje shume e urte. Jashari shkollen kater vjepare e ka kryer ne vendlin ...

                                               

Ragip Jashari

Lindi shprese e pare e prinderve te vete, vemendjen te cileve e arsyetoi gjate tere jetes se tij te shkurt femirore dhe rinore. Prinderit e tij ishin Mihrije Jashari – Nura dhe babai Osman Mustafe Jashari – Mardoçi. Te dy prinderit te lindur ne f ...

                                               

Jeronim Bazo

Jeronim Bazo Lindi ne Tirane, ne maj 1960. Mbaroi studimet universitare ne Akademine Ushtarake" Skenderbej” ne Tirane ne vitin 1985 dhe u titullua oficer aktiv ne Forcat e Armatosura te Republikes se Shqiperise. Vitet e para te karrieres ushtarak ...

                                               

Jonida Azizaj

Jonida Azizaj, u lind ne Vlore ne vitin 1978. Qysh prej arsimit tetevjeçar dhe atij te mesem spikaten prirjet e saj lidhur me artin te shkruarit, pasion i cili e nxiti te zgjidhte studimet ne fakultetin Gjuhe Letersi. Vitet pas shkolles autorja i ...

                                               

Jonuz Divani

Jonuz Divani u lind me 15 gusht 1906 ne qytetin bregdetar Tivar. Arsimin fillor ne gjuhen serbokroate e kreu ne vendlindje dhe ne Ulqin, ndersa normalen ne Danillovgrad dhe ne Dubrovnik. Punoi ne nje varg vendesh. Nga shtatori i v. 1939 deri ne d ...

                                               

Jonuz Musliu

Jonuz Musliu ka lindur me 5 janar te vitit 1959, ka qene ish- komandant i Ushtrise Çlirimtare per Presheve, Medvegje dhe Bujanoc, nga viti 2014 ishte kryetar i Keshillit Nacional Shqiptar, si Kryetar Kuvendi ne Bujanoc per disa mandate, ndersa pe ...

                                               

Zhuliana Jorganxhi

Zhuliana Jorganxhi lindi ne qytetin e Korçes ne vitin 1946, ne nje familje me tradita muzikore. Eshte nje nga kater femijet e kengetarit veteran "Artistit te Merituar" Gaqo Jorganxhi, qe per 65 vjet kendoi pa rreshtur si solist dhe ne grupin e mi ...