ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 183
                                               

Hysen Pulaku

Hysen Pulaku eshte nje peshengrites shqiptar. Eshte shpallur kampion Evropian per te rinj ne Qipro. Ai u shpall kampion ne stilin e shtytjes per peshat 85 kg, ndersa, ne stilet e shkeputjes dhe 2-gareshit, ai ka marre medaljen e argjendte.

                                               

Hydajet Hyseni

Hydajet Hyseni i lindur me lindur me 10 mars 1954 ne fshatin Perlepnica te Gjilanit. Shkollimin fillor dhe te mesem e kreu ne Gjilan,Fakulteti i Gazetarise – Marredhenie Nderkombetare dhe Gjuhe dhe Letersi Frenge i paperfunduar.Punoi si gazetar n ...

                                               

Përparim Hysi

Perparim Hysi ka lindur me 21 janar te vitit 1943, ne fshatin Petove te Fierit. Per nje periudhe te gjate kohe ka punuar si mesues ne fshatrat e Fierit dhe ne vitet 1996-2000 inspektor aresimi per gjuhe dhe letersi shqipe prane Drejtorise Aresimo ...

                                               

Hysni Burgaj

Hysni Burgaj ka lindur me 16 prill 1960 ne Shkoder. Me vendim te Keshillit te Ministrave te dates 28.10.2009 u emerua ne detyren e larte Drejtor i Pergjithshem i Policise se Shtetit. Ka perfunduar studimet ne shkollen e Ministrise se Brendshme ne ...

                                               

Hysni Guraziu

Hysni Guraziu Lindi me 13. 10. 1960 ne Bllace te Therandes. Ne vitet 1981 – 1987 ka studiuar bujqesine ne Universitetin e Prishtines. Ka specializuar ne bimet mjekesore. Prej vitit 1980 deri ne vitin 1990 ka punuar ne fabriken e prodhimit te barn ...

                                               

Hysni Kapo

Hysni Kapo ka qene arkivist, partizan, diplomat dhe politikan shqiptar. Kapo perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte per krimet e Part ...

                                               

Hysni Lepenica

Ne fund te nentorit 1942 Hysni Lepenica dhe Skender Muço formuan çeten e pare nacionaliste te Vlores me emrin "Shqiponja". Pasi italianet bombarduan Tragjasin, terhiqen nga Gjormi ku i presin çetat e Ballit Kombetar tudhehequra nga Hysni Lepenica ...

                                               

Hysni Milloshi

Hysni Milloshi ishte nje nga themeluesit dhe Sekretar i Pare i Partise Komuniste, paraardhese e Partise se Punes se Shqiperise.

                                               

Hytbi Tarelli

Artisti Shqiptaro-Kanadez Hytbi Tarelli u lind ne vitin 1952 ne luginen e bukur te Devollit ne Shqiperi. Ne moshen 10 vjeçare ai mori leksionet e para ne art nga artiste te njohur te asaj kohe. Ne vitin 1968 ai paraqet veprat e tij ne nje ekspozi ...

                                               

Ibrahim Ibishi

Me profesion ishte mesimdhenes i Gjuhes shqipe dhe letersise dhe mesues klasor. Perpos profesionit te mesimdhenesit ai kishte afinitet per krijimtari letrare ne zhanre te ndryshme letrare. Romani" Shtjella e vetmise", qe botoi SHB" Rilindja", ne ...

                                               

Ibrahim Deva

Ibrahim Deva lindi ne Mitrovice, ishte i ati i min. te brendshem Xhaferr Deva Me krizen e viteve 1875-78, u detyrua ta niste nga fillimi, si tregtar. I shquar si burre i ndershem, u zgjodh dy here kryetar i bashkesise se Mitrovices. Bashkepunonte ...

                                               

Ibrahim Galimuna

Lindi ne nje familje me permasa te medhaja kombetare. Gjyshi i tij, Ibrahim Galimuna ishte Kryemiftiu i Prishtines ne kohen e Lidhjes se Prizrenit, kurse babai i tij, Sadik Galimuna, treti tere pasurin e tij per Shqiperi etnike, sepse tradicional ...

                                               

Ibrahim Islam Bufi

Ibrahim Islam Bufi Patriot i shquar, luftetar ne çeten e Hysni Toskes. Pjesemares ne Kuvendin e Sinjes i angazhuar me forcat mbrojtese te ketij Kuvendi. Eshte luftetar aktiv ne kryengritjet e armatosura ne vitet 1911-1912. Luftetar ne shume perpj ...

                                               

Ibrahim Madhi

Ibrahim Madhi lindi me 25 nentor te vitit 1945. Eshte nje nder figurat me te rendesishme te muzikes dhe artit te interpretimit Shqiptar. I njohur per formimin dhe muzikalitetin e tij madheshtor, muzikanti i shquar ka dhene nje kontribut te çmuar ...

                                               

Ibrahim Ramadani

Ibrahim RAMADANI u lind me 15 prill 1959 ne Muhoc, Komuna e Bujanocit. Shkollen fillore e mbaroi ne vendlindje, gjimnazin ne Bujanoc, ndersa diplomoi ne Fakultetin e Shkencave Matematike Natyrore ne Prishtine - Dega e Gjeografise ne vitin 1982. S ...

                                               

Ibrahim Selimi

Ibrahim Selimi ka qene nje atdhetar i vendosur per nje Shqiperi te lire. Ai ishte mesuesi i pare dhe iniciatori i ngritjes se shkolles se pare shqipe ne Tepelene ne vitin 1908. Vdes ne pranvere te vitit 1935.

                                               

Ibrahim Shaqiri

Ibrahim Shaqiri ka lindur me 18 shkurt 1965 ne fshatin Llojan te Kumanoves. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa shkollen e mesme ushtarake te aviacionit luftarak i kreu ne Rajllovac te Sarajeves dhe ne Batajnice te Beogradit. Pas perfun ...

                                               

Ibrahim Shyti

Ibrahim Shyti lindi ne Tragjas me 1879. Mesimet e para i mori ne vendlindje. Ne vitin 1897, internohet ne Kruje nga pushtuesit osman per shkak te shkrimeve ne gjuhen shqipe. Vijoi mesimet ne gjimnazin "Lasima" te Janines 2 vjet. Punoi ne Athine d ...

                                               

Anilda Ibrahimi

Anilda Ibrahimi ka lindur ne Vlore me 1972. Studioi per Letersi ne Fakultetin Histori-Filologjise ne Universitetin e Tiranes dhe me 1993 u largua nga Shqiperia, fillimisht ne Zvicer dhe pastaj ne Itali, ne Rome ku jeton me familjen. Ne Itali ka p ...

                                               

Besart Ibrahimi

Ibrahimi filloj karieren profesioniste ne vitin 2005 me FK Vlazrimi, luajti 32 ndeshje dhe shenoi 4 gola, para se te zgjedh FK Napredok ne Janar 2007. Ai luajti per FK Napredok per nje sezon, 2007/2008, luajti 43 ndeshje dhe shenoj 14 gola. Ne sh ...

                                               

Bido Ibrahimi

Pas vitit 1945, kur Çameria u masakrua prej bandave shoviniste greke, familja e tij erdhi ne Shqiperi dhe u vendos ne Durres. Shkollen fillore dhe tetevjeçare Bidua i kreu ne Durres. Shkollen e mesme sportive" Vojo Kushi” e kreu ne Tirane. Ne vit ...

                                               

Idajet Beqiri

Idajet Beqiri eshte lindur ne 20 shkurt 1951 ne Fier me origjine nga mallakastra dhe vendbanimin zyrtar e ka ne Tirane. Kryetar i Partise se Unitetit Kombetar te Shqiperise dhe kryetar i Forumit te Avokateve per Drejtesi ne Shqiperi.

                                               

Idajet Sejdiu

Idajet Sejdiu lindi ne vitin 1961 ne fshatin Bozovce qe gjendet thelle ne rrenze te malit Sharr, rjedhin prej nje familje te varfur, por fisnike e njohur ne kete fshat si nje familje shume e urte. Jashar Sejdiu shkollen kater vjecare e ka kryer n ...

                                               

Idriz Çinari

Idriz Çinari u lind ne vitin 1927 ne qytetin e Durresit. Ai ia dedikoi gjithe jeten e tij sportit, atletikes. Fillimisht si kampion ne vrapim 110 metra me pengesa a me vone si trajner i femrave te skuadres se Durresit, Lokomotiva. Gjithashtu, Idr ...

                                               

Idriz Hoxha

Idriz Ibrahim Hoxha Ka lindur me 15 korrik te vitit 1945 ne Dajç te Shkodres. Kreu Akademine e Forcave Ajrore per pilot reaktivi. Ka sherbyer ne Regjimentin e Rinasit ku ka kryer detyra te ndryshme, deri Komandant Regjimenti. Me date 20.08.1993, ...

                                               

Idriz Seiti

Idriz Seiti ishte anetar i i" Grupit Special” te krijuar nga Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu ne vitet e para te pasçlirimit. Grupi kishte si detyre zbulimin dhe eliminimin te gjitha bandave diversante qe vepronin ne ate kohe ne vend. I lindur ne fs ...

                                               

Idriz Shehi

Idriz Shehi u lind me 3 korrik te vitit 1926 ne fshatin Ndroq te rrethit te Tiranes. Ish-ushtarak i larte i kunderzbulimit shqiptar, diplomat dhe veteran i Luftes Antifashiste Nacionalçlirimtare, publicist dhe shkrimtar.

                                               

Besian Idrizaj

Idrizaj ne vitin 2002 kaloi nga SK Admira Linz ne LASK Linz. Ne LASK ai beri debutimin e tij si nje 16-vjeçar ne ekip dhe u zgjodh lojtari me i mire nder te rinj i Austrise ne sezonit 2004/05. Ne Under-17 Championship 2004 ne France, ai u zbulua ...

                                               

Rinush Idrizi

Rinush Idrizi eshte poeti, studiuesi, kritiku i letrave shqipe i njohur per punimet monografike dedikuar autoreve te rendesishem si Migjeni dhe Ndre Mjeda. Si mesues i letersise ne gjimnazin "Sami Frasheri" ne Tirane vitet 70, fitoi fame tek gjen ...

                                               

Sabit Idrizi

Sabit Idrizi u lind me 16 shtator 1955 ne Ceraje, fshati me verior i Kosoves i banuar me shqiptare. Ka studiuar gjuhen dhe letersine shqipe. Deri me tash ka botuar keta libra: "Pesha e fundshekullit", poezi, 1995; "Perderisa eshte e marte", poezi ...

                                               

Ilaz Pireva

Ilaz Pireva eshte filozof, dhe albanolog shqiptar nga Kosova. Pireva mesimet e para i morri ne vendlindje dhe ne fshatrat Bardhoshe dhe Besi te Prishtines. Ndersa mesimet e mesme dhe te larta i ndoçi ne Prishtine, gjegjesisht studimet ne degen e ...

                                               

Ilia Berberi

Ilia Berberi Eksplorator. Ka kryer institutin e Larte te Fiskultures" Vojo Kushi", Tirane. Eshte marre me te gjitha llojet e sporteve. Ne vitin 1966 ka qene kampion vendi ne not per te rinj ne garen 100–200 m stil i lire si dhe ne te tre stafetat ...

                                               

Ilia Dilo Sheperi

Ilia Dilo Sheperi atdhetar, mesues dhe gjuhetar shqiptar. Lindi ne 7 nentor 1872 ne fshatin Sheper te Zagorise. Me 1917 hap te paren shkolle shqipe ne Sheper. Ne vitin 1927 botoi ne Vlore" Gramatiken”, nje liber me shume vlera per shkollat e ateh ...

                                               

Ilia Jolldashi

Ilia Jolldashi Lindi me 15 qershor 1966 ne qytetin e Elbasanit. Diplomohet ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti Shkencave Politike Juridike, Dega Drejtesi, ne vitin 1988. Pas perfundimit te studimeve ne kete fakultet u emerua prokuror ne Prokuro ...

                                               

Ilir Bejtja

Ilir Bejtja eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Ilir Beqaj

Z. Ilir Beqaj u lind ne Tirane, me 18 shkurt 1968. Ne vitin akademik 1999 - 2000, ka kryer studimet pasuniversitare per Administrim Ndermarrje, ne In­stitutin Francez te Menaxhimit prane Universitetit Po­liteknik Tirane. Ka kryer studimet e larta ...

                                               

Ilir Beqja

Ilir Beqja eshte ish-deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Mandati i deputetit iu hoq pas nje konflikti interesi ne fillimin e mandatit te legjislatures aktuale.

                                               

Ilir Berisha

Ilir Berisha Gazetar me 20 vjet pervoje dhe ish antar i Lidhjes se Gazetareve te Pavarur Zviceran. Fillet e para ne gazetari i ka filluar ne vitin 1990 ne Zvicer, ku ka bashkepunuar me gazeta Zvicerane dhe shqiptare, si" DRS”," Bota Sot” dhe per ...

                                               

Ilir Bezhani

Pallati 176 1985 teater-komedi Po vjen ai 1999 serial-komedi Nata 1998 Bolero 1997 Valsi i Titanikut teater-komedi Zemra e nenes 1994 Dy here mat 1986 Fushe e blerte fushe e kuqe 1984

                                               

Ilir Gjoni

Ilir Gjoni ishte Minister i Mbrojtjes i Shqiperise ne vitin 2000 si dhe Minister i Brendshem i Shqiperise gjate periudhes 12 shtator, 2001 - 29 janar, 2002. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e per ...

                                               

Ilir Luarasi

Ilir Luarasi lindur me 12 mars 1954, ishte nje ish futbollist shqiptar. Ai ishte portieri i Dinamos se Tiranes dhe ekipin kombetar shqiptar ne vitet 70 dhe 80. Ne karrieren e tij Luarasi numeron shume kupa dhe kampionate te fituar me Dinamon. U n ...

                                               

Ilir Lluka

Ilir Lluka eshte nje artist audiovizual dhe kompozitor i muzikes elektronike aktiv ne fushen e muzikes drone/avantgarde. Punimet e Llukes jane paraqitje surrealiste te asociuara me elemente te jetes se perditshme te zhvilluara ne nje background g ...

                                               

Ilir Ndraxhi

Ilir Ndraxhi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Ilir Paja

Ilir Paja eshte nje i perndjekur nga drejtesia e Gjermanise dhe Italise i cili ka arritur qe te arratiset nga shtepia e rehabilitimit per dy here. Arratisja nga burgu ne Firence konsiderohet si njera nder me spektakularet. Arratisjet me te bujshm ...

                                               

Ilir Përnaska

Ilir Pernaska eshte nje ish futbollist shqiptar i cili e ka shpenzuar te gjithe karrieren e tij duke luajtur me klubin shqiptar Dinamo Tirana. Ai fitoi kampionatin e tij te pare me klubin qe ne moshen 20 vjeçare, dhe ne vitin 1971 u shpall golash ...

                                               

Ilir Rexhepi

Ilir Rexhepi, eshte Aktor i brezit te ri te aktoreve kosovare. Mbaroi studimet per aktor ne Akademine e Arteve te Univerisitetit te Prishtines, ne klasen e prof. Enver Petrovci dhe prof. Faruk Begolli te njohur si nder aktoret me te famshem ne is ...

                                               

Ilir Xhakolli

Ilir Xhakolli eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Iliriana Islami

Building Statehood through Constitutionalism in" Kosovo after the ICJ Opinion” ne Ronald A. Brand, Report editor, volume 74, spring 2013, issue 3 University of Pittsburgh Law Review Building Constitutionalism in Kosovo/a in" Law and Justice Revie ...

                                               

Iliriana Mezini

Iliriana Mezini lindi ne nje familje intelektualesh, e ema me prejardhje nga Kosova ndersa i ati nga Tirana. Qe ne vogeli eshte marre me shkrime ne organe te ndryshme te shtypit si: revista "Fatosi", "Pioneri", gazeta "Zeri i Rinise", gazeta "Stu ...

                                               

Ilirjan Celibashi

Z. Ilirjan Celibashi u lind me 2 tetor 1969, ne Çorovode, Skrapar. Studimet e larta i kreu ne Universitetin e Tiranes dhe ne perfundim te tyre, ne vitin 1992, u diplomua" Ju­rist”. Ne korrik te vitit 1992, ai u emerua Gjyqtar ne Gjykaten e Rrethi ...