ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 182
                                               

Kadri Halimi

Kadri Halimi u lind me 9 shkurt 1921, ne fshatin Cernice te Gjilanit, ne nje familje me fryme e synime atdhetare e perparimtare. Si pjesetar i nje familjeje te tille, Kadri Halimi- etnolog i pare shqiptar nga Kosova i diplomuar ne shkencat etnolo ...

                                               

Mehmet Halimi

Mehmet Halimi lindi me 1937 ne Cernice te Gjialnit. Mehmet Halimi eshte personalitet i pakontestueshem i kultures shqiptare dhe vjen nga nje familje atdhetare dhe arsimdashese e fshatit Cernice te komunes se Gjilanit.Mehmet Halimi eshte doktor i ...

                                               

Halit Coka

Halit Riza Coka, u lind me 25 korrik 1974, ne fshatin Arren te Kukesit, ne nje familje te shquar atdhetare. Prej andej familja e tij u zhvendos ne Bathore te Tiranes. Shkollen Fillore dhe ate te mesme, drejtimi agro-mekanik, i kreu ne Shkoder. Ha ...

                                               

Halit Furriku

Arsimin e larte e kreu ne Fakultetin e Historise dhe te Filologjise per gjuhen ruse me 1974. Ka qene mesues ne gjimazin e Pukes, si dhe ne disa shkolla fillore te Pukes dhe rrethit. vitin 1996, Furriku zgjidhet kryetar i Bashkise Puke. Ne vitin 2 ...

                                               

Halit Geci

Halit Geci lindi ne vitin 1945 ne fashatin Llaushe Skenderaj dhe u vra me 26 nentor 1997 ishte mesues Shqiptar i cili u vra gjate nje beteje qe Ushtria Çlirimtare e Kosoves beri kundra forcave barbare jugosllave-serbe Haliti ishte duke shikuar ng ...

                                               

Halit Shamata

Halit Shamata ishte Minister i Brendshem i Shqiperise gjate periudhes 1 korrik, 1996 - 1 mars, 1997. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Halit Vokrri

Halit Çaush Vokrri lindi ne fshatin Sfeçel, Podujeve, ishte nje nenpunes ne Perandorine Osmane me titull çaush. Teritorin te cilin ai e kishte nen detyre shtrihej nga rrafshi i Llapit e deri ne Gjilan. Veprimtaria e tij i perket viteve 1840 - 188 ...

                                               

Halit R. Haliti

Botoi romanin Halit Haliti:" Shkolla ", Prishtine 2018,

                                               

Hamdi Ferhati

Hamdi Ferhati u lind ne Tirane me 23 shtator 1918. Se bashku me bashkekohesin operatorin Mandi Koçi, xhiruan te parat kinokronika pas çlirimit te vendit ne vitin 1947. Me 1947-1948 xhiroi dokumentarin e tij te pare" Hekurudha Durres-Tirane”. Gjat ...

                                               

Hamdi Sulçebe

U lind ne Elbasan me 1907. Kreu shkollen e mesme ne Grac dhe Viene, ku dhe kreu shkollen e larte per mjekesi me 1933. Ai u shqua si pedagog ku per shume vite dha mesim ne Shkollen e Infermiereve ne Tirane, me pas ne Fakultetin e Mjeksise. Ka botu ...

                                               

Hamit Ulqinaku

Hamit Ulqinaku, i biri i heroit te pare te rezistences shqiptare kunder fashizmit, Mujo Ulqinaku. Nje nate perpara se t’i vritej babai, Mujo Ulqinaku, 9-vjeçar ka shetitur me te neper rruget pa njerez te Durresit. Ne ate xhiro, babai i tij ka nxj ...

                                               

Hamza Kastrioti

Hamza Kastrioti ishte nipi dhe bashkepunetori me i ngushte i Skenderbeut, i cili e humbi shpresen per ti zene vendin ungjit te vet kur ketij i lindi djali trashegimtar, kaloi ne anen e sulltanit. Hamza Kastrioti ka lindur ndoshta ne Turqi dhe ish ...

                                               

Lutfi Hanku

Lutfi Hanku lindi ne Zerqan te Dibres me 4.4.1933 nga nje familje e mesme, patriotike me besim bektashian. U rrit jetim. Mesimet e para i mbaroi ne vendlindje. U aktivizua si pionier ne luften kunder pushtuesit italo-gjerman. Mbas çlirimit te atd ...

                                               

Labinot Harbuzi

Labinot Harbuzi ishte futbolliste suedeze me prejardhje kosovare i cili luajti si mesfushor. Ai luajti ne klubin holandeze Feyenoord per pese vjet, ne ligen turke Süper Lig tri vjet dhe ne Allsvenskan pese vjet.

                                               

Evgjeni Harizi

Evgjeni Harizi lindi ne Pojan te Fierit me 1939. Studimet e larta i kreu pjeserisht ne Rusi dhe me pas ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1963 si Inxhiniere Teknologe e Ushqimit Social. Pas emerimit ne Ndermarrjen e Ushqimit Social ne Tirane, ku ...

                                               

Harun Aliu

20 Maj 1971 - 12 Maj 2010 Harun Aliu i njohur si Komandant Kushtrimi, ishte njeri nga komandantet me te shquar te Ushtrise Çlirimtare Kombetare dhe politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Lindi me 20 maj 1971 ne fshatin Hasanbeg te Shkupit, dh ...

                                               

Harun Dojaka

Harun Dojaka, profesor i njohur i sportit te volejbollit. Si sportist ne disa lloje disiplinash sportive ai eshte dalluar per vullnetin e karakterin e tij te forte. Ne sportin e volejbollit ai si nje nga lojtaret kryesore te ekipit Tirana eshte s ...

                                               

Hasan Bilalli

Hasan Bilalli, mesues, i lindur ne Prishtine me 1918. Shkollen fillore dhe Medresene e Reformuar te Gazi Isa Beut i kishte mbaruar ne Shkup. Kursin Pedagogjik e kishte mbarua ne gjimnazin" Sami Frashri” ne Prishtine. Po ashtu gjate kesaj kohe kis ...

                                               

Hasan Bleta

Hasan Bleta, lindur ne Vermik me 1895. Mori pjese ne Luften e Vlores 1920. U rreshtua ne batalionin" Asim Zeneli". U arrestua nga pushtuesit dhe u pushkatua ne ishullin Ventotene ne Itali, 1942.

                                               

Hasan Ceka

Hasan Ceka arkeolog dhe numizmat i mirenjohur shqiptar. Profesor Hasani kreu studimet e larta ne Vjene, ku dhe u dallua si student i shkelqyer.

                                               

Hasan Kurti

Hasan Qamil Kurti lindi ne 6 maj te vitit 1933 ne Vidhas te Elbasanit. Ai mbeti jetim qe kur ishte femije dhe ne moshen 7-vjeçare, per shkak te varferise ekstreme, largohet nga shtepia per te sherbyer ne nje familje. U detyrua te beje pune te ren ...

                                               

Hasan Nallbani

Hasan Nallbani u lind ne Berat, ku kreu edhe arsimin tetevjeçar. Qysh prej vitit 1970 jeton ne Tirane. Ne vitin 1949 ka studiuar ne Liceun Artistik" Jordan Misja” ne Tirane. Ne vitin 1954 punuar si skenograf ne Teatrin Popullor ne Tirane. Ka stud ...

                                               

Hasan Reçi

Hasan Reçi qe arsimtar, themelues i Grupit Komunist te Tiranes dhe i pushkatuar me grupin e dyte te deputeteve.

                                               

Hasan Tahsin Pasha

Hasan Tahsin Pasha i njohur edhe si Hasan Tahsin Mesarea ishte nje oficer ushtarak osman, u dallua me sherbimin e tij ne Jemen dhe ne Luften e Pare Ballkanike.

                                               

Besnik Hasi

Besnik Hasi lindi me 25 dhjetor 1971 ne Gjakove dhe eshte 1 ish-futbollist profesionist. Besnik Hasi si femije mori hapat e pare drejt nje kariere te sukseshme nderkombetare e cila fillon me angazhimin e tij ne skuadren Kroate NK Dinamo Pancevo n ...

                                               

Hatixhe Latifi-Pupovci

Hatixhe Latifi-Pupovci ka lindur me 19.10.1963 ne Gjilan. Studimet ne Fakultetin e Mjekesise i perfundoi ne janar te vitit 1988 ne Prishtine. Po ne ate vit eshte angazhuar si mjeke dhe asistente ne Katedren e Fiziologjise ne Fakultetin e Mjekesis ...

                                               

Fatmir Hoxha

Fatmir Hoxha ka lindur me 21.03.1968 ne Puke. Diplomuar ne Fakultetin e Drejtesise te Universitetit te Tiranes ne vitin 1991. Nga viti 1993-1996 ka punuar si gjyqtar ne Gjykaten e Rrethit Gjyqesor Puke ku dhe ka ushtruar detyren e Kryetarit. Ne v ...

                                               

Haxhi Dauti

Haxhi Dauti lindi ne Struge, Maqedoni ne vitin 1960 eshte nje kengetar shqiptar qe jeton dhe vepron ne SHBA. Haxhi Dauti u rrit dhe u shkollua ne Struge. Shkollen e mesme e filloi ne Struge, kurse e perfundoi ne SHBA ku largohet me 1978. Hapat e ...

                                               

Haxhi Faik Hoxha

Haxhi Faik Hoxha lindi me 14.4.1930. Mesimet i filloi ne "Shkollen e Kuqe" te Tiranes, qe e perfundoi ne vitin 1939. Mesimet e para fetare i mori ne shtepi nen kujdesin e babait dhe te rrethit familjar. Ky mjedis familjar, deshira te atit per ti ...

                                               

Haxhi Hoti - Komandant Leshi

Haxhi Hoti - Komandant Lleshi lindi me 2 prill 1967 ne fshatin Rogove te komunes se Gjakoves, nga babai Halili dhe nena Nafija, njeheresh kishte nje moter, Hatmonen dhe tre vellezer, Gezimin, Ramadanin dhe Jakupin. Ai ishte i martuar por nuk kish ...

                                               

Haxhi Kraki

Haxhi Nezir Kraki u lind me 21 shtator 1945 ne Junik. Mesimet e para i mori ne vendlindje, ndersa, ato te mesme ne Gjimnazin e Pejes. Studimet univerzitare i mbaroi ne Prishtine ne Degen e Gjuhes dhe Letersise Shqipe.

                                               

Haxhi Rama

Haxhi Rama eshte autor kengesh i njohur shqiptar. I rritur ne nje familje qytetare dhe me dhunti te dukshme te humorit, perfundoi shkollen e mesme" 16 shtatori” ne qytetin e Durresit, per te vijuar studimet ne Institutin e Larte te Arteve, dega e ...

                                               

Haxhi Rashid Osmani

Haxhi Rashid efendi Osmani lindi ne prill te vitit 1913 dhe vdiq ne vitin 1991 ishte mesues, hoxhe, profesor ne medrese, te gjitha fusha te drejtperdrejta te edukimi islam dhe atdhetar.

                                               

Mehmet Haxhosaj

Mehmet Haxhosaj lindi me 10 shtator te vitit 1972 ne Gjakove, eshte shkrimtare, perkthyes, artist dhe politikan shqiptaro-zviceran. Shkollen e mesme per infermier e kreu ne Gjakove gjersa shkollimin e larte dy vjeçare e perfundoi ne Aarau. Ne vit ...

                                               

Hazbi Ramadan Serani

Hazbi Ramadan Serani Ka lindur me 01.03.1944 ne Çorrush te Fierit. Mbaroi Akademine e Forcave Ajrore per pilot reaktivi dhe ka kryer detyra te ndryshme deri ne zevendeskomisar regjimenti.Ra ne krye te detyres me 04.10.1972 mbi rajonin e Ballshit, ...

                                               

Hazir Gashi

Hazir Gashi eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Si dhe nje biznesmen shum i njohur ne fushen e ndertimit me kompanin e tije shum te sukseshme "Dranova Sh.p.k" Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndi ...

                                               

Hazis Hasa

Hazis Muharrem Hasa ka lindur ne Durres ne nje familje te njohur atdhetare. Familjarisht i lidhur heret me LANÇ. Njeri nga pjesetaret e familjes, Met Hasa, eshte Hero i Popullit. Hazis Hasa fillimisht ka qene ne Rinine Antifashiste, me pas - ne f ...

                                               

Hektor Budlla

Hektor Budlla eshte diplomuar ne Liceun Artistik Koreografik te Tiranes Fiton çmimin e pare ne Konkursin" Dance Meeting” me dy hapa nga Schiaccianoci. Frekuenton kursin e perfeksionimit duke perfshire Qendren e Danza-Aterballeto atehere te drejtu ...

                                               

Hektor Eftim Lako

Hektor Eftim Lako Ka lindur me 01.09.1929 ne Permet. Ka qene pjesemarres ne formacionet partizane te zones. Pas Çlirimit te vendit kreu studimet per pilot reaktivi ne ish-Bashkimin Sovjetik. Ka kryer detyra te ndryshme deri ne ate te komandantit ...

                                               

Hekuran Hoxhalli

Hekuran Hoxhalli eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Aji i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Korçes

                                               

Helidon Gjergji

Helidon Gjergji eshte nje artist bashkekohor, i cili merret me media te ndryshme vizuale artistike. Ka studiuar ne Akademine e Arteve ne Tirane. Me hapjen e kufijve te Shqiperise ne vitin 1991, ai u shperngul ne Itali, ku ka studiuar artet vizual ...

                                               

Helidon Xhixha

Helidon Xhixha eshte artist pamor dhe skulptor shqiptar nga Durresi i lindur ne dhjetor 1970. I diplomuar ne Akademine e Arteve Brera te Milanos ne shkurt 1999, i specializuar ne Londer artisti shqiptar jeton mes Shqiperise, Italise dhe Dubait. X ...

                                               

Herion Mustafaraj

Rikonstruksioni 1988 TV Sinjal dashurie 1988 Shoku yne Tili 1981, Albani Pas gjurmeve 1978, Skenderi Tomka dhe shoket e tij 1977, Vaska Beni ecen vete 1975, Beni

                                               

Hervin Çuli

Hervin Çuli regjisor dhe aktor i njohur shqiptar. Ai eshte regjisor i disa veprave, dhe jo vetem ne skenen e Teatrin Kombetar ku disa prej tyre jane:" Ne te gjithe kendojme Margariten”," Kopraci”, Xhaxha Vanja”, E zonja e bujtines”," Hijet e nate ...

                                               

Hëna Spahiu

Hena Spahiu arkeologe shqiptare. Ka lindur me 26 shkurt 1933. Pasi kreu shkollen e mesme ne Tirane, vazhdoi studimet e larta ne Universitetin e Budapestit ku dhe u diplomua ne fushen e arkeologjise duke pasur si udheheqes profesorin e shquar hung ...

                                               

Liri Hidërshaj

Liri Hidershaj lindur me 14 korrik te vitit 1953 ne fshatin Gjerbes te Skraparit, eshte shkrimtare shqiptare. Ajo ka tre vajza dhe nje djale. Nderroi jete me 13 Shtator, 2015 pas disa muajsh beteje me ALS. U percoll nga miq te aferm per ne banese ...

                                               

Hilmi Ramadani

Me 1973 u takon radheve te organizuara te "Grupit revolucionar". Ishte ne nje celule me deshmorin Rexhep Mala, Kadri Zeka e Hydajet Hysenin. Fillimisht ka qene anetar i celules, kurse pas arrestimeve te vitit 1974 dhe 1975 te anetareve te Grupit ...

                                               

Hilmi Bani

Hilmi Bani piktor shqiptar, 15 shtator 1942 - 25 shtator 2014 Lindi ne Vlore ne familjen e Rexhep Banit, nje antifashist i njohur i cili pasi u arrestua nga nazistet u internua dhe u nda nga jeta nga turturat çnjerezore ne Austri ne kampin e perq ...

                                               

Dervish Hima

Dervish Hima qe nder perfaqesuesit te Ohrit dhe Struges ne shpalljen e pavaresise se Shqiperise ne Vlore, ku dhe firmosi dokumentin e Shpalljes. Ne vjeshte te vitit 1917 u emerua inspektor shkolle per rrethin e Tiranes nga autoritetet Austro-Hung ...

                                               

Hito Çako

Hito Çako lindi me 3 mars 1923, ne Progonat te Kurveleshit. Arsimin e mesem e perfundoi ne Sarande. Gjate kesaj kohe punonte si shegert ne Sarande. Mori pjese aktive ne levizjen nacionalçlirimtare. Me 28 maj 1944 iu dha jepet e komisarit te Briga ...