ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 181
                                               

Gjek Celaj

Gjek Celaj lindi ne fshatin Mali i Rencit me 8 mars 1960. Pas perfundimit te shkolles 8-vjeçare ne qytetin e Shengjinit, ne vitin 1979 kreu gjimnazin "Hydajet Lezha", ne Lezhe. Ne vitin 1983 perfundoi me rezultate te shkelqyera, Akademine e Rendi ...

                                               

Gjelosh Gjokaj

Gjelosh Gjokaj ka lindur ne vitin 1933 ne Milesh, lokalitet i Tuzit ne Mal te Zi. Ne Beograd kreu Shkollen e Mesme te Artit dhe me pas, studimet e larta ne Akademine e Artit. Diplomohet me 1963. Ne vitet 1964-1969 themeloi degen e grafikes ne Shk ...

                                               

Gjenovefa Heba

Shkollen fillore e kreu ne qytetin e saj te lindjes dhe nen drejtimin e kompozitorit P.Dunku u aktivizua ne jeten muzikore te qytetit. Me pas kreu studimet per pikture ne Liceun Artistik "J. Misja" ne Tirane. Nder aktivitetet e kesaj kohe eshte e ...

                                               

Gjergj Antoni

Gjergj Antoni i lindur ne Tirane, me 29 mars 1951 eshte i perndjekur politik, perfaqesues i te rinjve intelektuale qe u denuan nga diktatura pas Festivali i 11-te i Kenges ne RTSH, ne drejtimin e grupit te djemve te Broadway, ne rrugen e Dibres. ...

                                               

Gjergj Antoniu

Gjergj Antoniu lindi ne Tirane ne vitin 1949. Studioi ne Akademine e Larte te Arteve. Nga viti 1973 ai interpretoi mbi 100 pjese muzikore te huaja dhe shqiptare dhe bashkepunoi me kompozitoret me ne ze vendas. Perpos koncerteve ne Shqiperi dhe ja ...

                                               

Gjergj Dedaj

Gjergj Dedaj eshte themelues i liberal demokracise ne Kosove 1991 dhe aktualisht kryetar PLK-se Gjergj Dedaj ka qene nenkryetar i Parlamentit te Kosoves – 1998. Antar i Keshillit Transitor te Kosoves – 2000. Bashkekryetar i Grupit Parlamentar per ...

                                               

Gjergj Frashëri

Gjergj Frasheri, arkeolog i mirenjohur shqiptar. Rrjedh nga nje familje e njohur intelektuale nga Frasheri. Ekspert nderkombetar i arkeologjise se shpetimit, historian e arkitektures dhe i artit, restaurator. Ka punuar ne strukturat e Institutit ...

                                               

Gjergj Ndreca

Gjergj Ndreca Ish- i burgosuri politik, eshte denuar ne vitin 1984 me 15 vjet burg per tentative arratisjeje. Denimin e ka kryer ne burgjet me te egra te kohes se komunizmit ne Burrel, ne Burgun e Spaçit dhe ne fund ne Qafe Bar, ku dhe u lirua me ...

                                               

Gjergj Pali

Gjergj Pali eshte Artist pamor bashkekohor shqiptar i lindur ne Shkoder,1957 dhe aktualisht me banim ne Stamford,Connecticut ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.Diplmuar ne Universiteti i Arteve, Tirane, 1980 si dhe kualifikohet me graden MFA ne M ...

                                               

Gjergj Stresi

Gjergj Stresi, udheheqesi i shquar himarjot qe luftoi kunder pushtuesve osmane, nje nga gjeneralet e Gjergj Arianitit, i cili sherbeu ne shtabin e luftes se Skenderbeut dhe ne 1481 ndihmoi te birin e Skenderbeut Gjonin, per te zbarkuar me ushtrin ...

                                               

Gjergj Sulioti

Gjergj Sulioti u lind ne Korçe ne 29 gusht 1950 ne nje familje me tradita ne kulturen muzikore. Babai i tij, Piro Sulioti ishte kengetar lirik dhe solist ne opereten" Agimi” te Kristo Konos, e cila eshte opereta e pare shqiptare dhe u vendos ne s ...

                                               

Gjergj Vladanji

Gjergj Vladanji ishte klerik nga familja e Vladanjeve te Shirokes. Arsimin fillor te mesem e kreu ne Loreto, ate te larte ne Rome. Me 1649 u shpall peshkop i pare shqiptar i diocezes se Lezhes. Ndoqi rrugen e luftes se zhvilluar prej N. Mejkashit ...

                                               

Gjergji Kushe

Gjergji Kushe ish-sportist dhe ish-portier i Vllaznise se Shkodres. Ka mbrojtur edhe disa trofe dhe eshte pjese e brezit te arte te kuqebluve ne vitet 1980. Ai fitoi titullin kampion ne sezonin 1982-1983 me Vllaznine. U nda nga jeta ne Korçe me 2 ...

                                               

Gjergji Lala

Gjergji Lala aktor dhe regjisor shqiptar, ka lindur me 6 dhjetor te vitit 1947 ne Lushnje. Ka luajtur shume role ne teater dhe kinematografin shqiptare. Me i permenduri eshte roli i Mihal Gramenos ne filmin shqiptar" Liri a vdekje”. Ka vite qe je ...

                                               

Gjergji Mihallari

Gjergji Mihallari lindi ne qytetin e Korçes ku dhe punon e jeton aktualisht. Ka shkruar vellimin me poezi "Sekret dashurie ne vitin 1993" dhe eshte bashkautor tek vellimi "Poete te blerte" ne vitin 2001. Romanin "Vrasje dashurish" e botoi ne viti ...

                                               

Gjergji Minga

Perfundon studimet ne Fakultetin e Mjekesise ne Universitetin e Tiranes me diplomen shkelqyeshem dhe emerohet pedagog ne lenden e Biokimise Mjekesore. Prej vitit 1957 kjo lende jepej ne Fakultetin e Shkencave te Natyres. Ne vitet 1961-63, ploteso ...

                                               

Gjergji Sauli

Ka diplomuar ne Fakultetin e Drejtesise te Universitetit te Tiranes ne vitin 1960. Ne vitin 1985 ka mbrojtur titullin" Kandidat i shkencave juridike” dhe ne vitin 1994, ka marre titullin" Doktor i Shkencave Juridike”. Eshte dekoruar me" Urdherin ...

                                               

Gjergji Thaka

Gjergji Thaka ka lindur ne qytetin e Korçes me 10.03.1949. Shkollen e mesme e ka kryer ne qytetin e Tiranes. Kryen studimet e larta ne Insitutin e Kultures Fizike dhe Sporteve "Vojo Kushi" ne Tirane. Ne vitin 1963 ka nisur futbollin me ekipet e m ...

                                               

Enver Gjerqeku

Akademik Enver Gjerqeku ka qene poet dhe studiues i letersise. Per letersi interesohet qe kur ishte nxenes. Ne vendlindje kreu shkollen fillore 1942 dhe shkollen normale 1948. Pasi kreu normalen, sherbeu nje kohe mesues, dhe pastaj ndoqi studimet ...

                                               

Gjetan Gjetani

Gjetan Gjetani eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Julia Gjika

Julia Gjika u lind me 11 korrik 1949 ne qytetin e Gjirokastres. Ka kryer gjimnazin "Ajet Xhindole" ne Berat. Studimet e larta i kreu ne Tirane ne degen e Finances dhe ka ndjekur me korrespondence prane Universitetit ne Fakultetin Histori Filologj ...

                                               

Gjin Gjergji

Gjin Gjergji ishte udheheqes i kryengritesve te Dukagjinit ne fillim te shek. XVII. Kryesoi te derguarit e kryengritesve ne kuvendin e madh te Dukagjinit qe u mblodh ne vitet 1601-1602 dhe mori pjese ne kuvendet ballkanike te Kuçit, Prokupit dhe ...

                                               

Gjin Pjetri

Me 28 nentor 1912 Gjin Pjetri ngriti ne Milot flamurin e shqipes dykrereshe qe ia kishte dhene Imzot Nikolle Kaçorri, ne bashkeveprim me levizjen ne shkalle mbarekombetare., drejtpersedrejti lidhur me Ismail Qemalin.B flamuri duhej te ngrihej ne ...

                                               

Gjin Varfi

Gjin Varfi lindi ne Tirane ne 14 maj 1954 dhe studioi ne Tirane per skulpture monumentale. Fillimisht punoi ne TVSH, ne Institutin e Monumenteve te Kultures dhe me pas ne vitin 1984 ne seksionin e filmit vizatimor ne Kinostudio. Gjin Varfi, kraha ...

                                               

Gjok Beci

Gjok Beci poet i njohur shqiptar. Autor i dhjetera teksteve te kengeve te njohura te Festivalit te RTSH-se, si dhe autor i kengeve folklorike te ansamblit te Mirdites, prej nga ishte. Poeti Gjoke Beci eshte dekoruar me titullin" Mjeshter i madh i ...

                                               

Gjok Jaku

Gjok Jaku eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Gjok Shqiptari

Gjok Shqiptari nga Pleshishti i Potkozhanit te Mokres. Gjok Shqiptari shperndante libra shqip per te perhapur gjuhen shqipe ne rrethin e Pogradecit. Ai u kap ne 1908-en dhe u dogj i gjalle nga armiqte e Kombit Shqipetar.

                                               

Gjok Uldedaj

Gjok Uldedaj eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Behar Gjoka

Oret e ringjalljes: roman - 2009 Shitesi i gureve te varrit: roman - 1999 Proza e Kutelit: studim - 2004 Mashtrim i bukur: roman - 2006 Trebeshina-ajsbergu i letrave shqipe: studim - 2005 Sistemi letrar piramidal: shqyrtime teorike dhe tekstologj ...

                                               

Dhimitër L. Gjoka

Dhimiter L. Gjoka (pseudonimi Mitro Qeparoi u lind me 1950, Vlore Shqiperi, eshte shkrimtar shqiptar. Publikimet e para i beri ne gazeten e kohes "Pionieri" ne Qeparoi, ndersa nga Fushe-Aresi mbante korrespondence per shtypin e asaj kohe. Gjate v ...

                                               

Gjokë Dabaj

Gjoke Dabaj u lind ne vitin 1938 ne Stamboll te Turqise ku familja e tij ishte ne emigrim, dhe ende pa mbushur moshen nje vjeçare, kthehet me nenen e tij ne vendlindjen e prinderve, ne Shestan te Tivarit, ne ish-Jugosllavi. Babai mbeti ne Turqi. ...

                                               

Gjon Gjinaj

Gjon Gjinaj ka qene nje nga agjentet shqiptare qe punonte per llogari te agjentures italiane ne fund te viteve 40. Ai ishte cilesuar si nj nga agjentet e tyre me te mire dhe per kete arsye ai ishte hedhur me parashute me malet e Mirdites ne vitin ...

                                               

Gjon Gjoni

Gjon Marash Gjoni ose Gjon Shuku, siç jemi mesuar ta therresim, lindi ne fshatin Ukth te Pukes me 20 shtator 1948. Arsimin fillor e ka kryer ne Dedaj dhe 7-vjeçar ne Qelez. Pas mbarimit te shkolles se mesme pedagogjike "Shejnaze luka" ne Shkoder, ...

                                               

Gjon Kastrioti

Ne krye te deres se Kastrioteve duhet te kete ardhur gjate dy dhjetevjeçareve te fundit te shekullit 14. Renia e Balashajve dhe Topiajve perkoi me zgjerimin dhe fuqizimin e shtetit te Gjonit, sidoms pas disfates se osmaneve ne Betejen e Ankarase ...

                                               

Gjon Kastrioti II

Gjon Kastrioti II ka qene nje princ shqiptar dhe njekohesisht Kont i Soletos si edhe Signore di Monte Sant’Angelo dhe San Giovanni Rotondo ne Mbreterine e Napolit.

                                               

Gjon Kola

Gjon Kola aktor shqiptar. Ka lindur me 14 qershor 1946 ne Tirane. Gjon Kola eshte nje aktor i Teatrit "Migjeni" te qytetit te Shkodres. Ka interpretuar ne disa filma artistike, njee nga keto edhe ne filmin Nje sy mbyllur

                                               

Gjon Kujxhija

Gjon Kujxhija lindi ne Shkoder. Pas shkolles fillore, Kujxhija i vazhdoi mesimet prane liceut Illyricum te eterve françeskane. Qe ne klasat e para te ketij liceu ai terheq vemendjen e kompozitorit, organizatorit dhe drejtuesit te veprimtarive muz ...

                                               

Gjon Laca

Gjon Laca u lind ne Shkoder ne nje familje qytetare, me 1890-n. I ati i tij levizte ne bregdetin dalmat per te blere e shitur antikuare. Por edhe pse pasioni i te atit u percoll disi nga i biri, Gjoni, rruga e ketij te fundit ishte tjeter. Gjoni ...

                                               

Gjon Marka Gjoni

Gjon Marka Gjoni ose Kapidan Gjoni qe prenke i Mirdites, plak/pleqnar kanuni me kontribut te madh ne pajtesa, senator i Mbreterise Italiane, min. i Mbrojtjes gjate qeverise Bushati, udheheqes antikomunist dhe themelues i Bllokut Indipendent.

                                               

Gjon Shllaku (kompozitor)

Gjon Shllaku lindi me 1960 ne qytetin e Shkodres ne nje familje te njohur per traditat muzikore, ka perfunduar ne 1979 me rezultate te larta Liceun Artistik "Prenke Jakova" te qytetit te tij, duke u diplomuar si pianist. Ne vitin 1984 diplomohet ...

                                               

Gjon Mark Gjomarkaj

Gjon Mark Gjonmarkaj ka lindur ne vitin 1938. Eshte i biri i Markut dhe Martes Gjonmarkaj. Babi i tij, Mark Gjonmarkaj, ka bere rezistence kunder komunizmit, deri ne veteflijim, u vra ne vitin 1947. Ai u internua ne moshen gjashte vjecare. Gjoni ...

                                               

Gjovalin Kadeli

Gjovalin Kadeli ish deputet ne Kuvendin e Shqiperise. Kadeli ishte deputet i Partise Socialiste para zgjedhjeve parlamentare te 23 qershorit 2013. Ai nuk u perfshi ne listat e kandidateve per deputete te Partise Socialiste per zgjedhjet parlament ...

                                               

Gjovalin Lazri

Gjovalin Lazri muzikolog, kompozitor dhe pedagog shqiptar, ka lindur ne 1936 ne Shkoder. Artisti eshte vleresua me titullin" Mjeshter i madh” nga Presidenti i Shqiperise z. Ilir Meta.

                                               

Gjyste Vulaj

Gjyste Vulaj lindi me 10 korrik 1977 ne fshatin Vuksanlekaj. Eshte nje kengetare shqiptare te muzikes pop dhe potpurri. Deri tani Gjysta ka publikuar gjashte albume dhe nje videokasete. Perveç kendimit, Gjystja shkruan edhe tekste per kenga, merr ...

                                               

Gjyzepina Kosturi

Gjyzepina Kosturi u lind me 12 prill 1912 ne nje familje shkodrane ne Tivar dhe eshte Artiste e Merituar. I ati i saj quhej Gjoke Misloca, ndersa e ema Paolina Kodheli. E ema ishte motra e fotografit te famshem shqiptar Kel Marubi. Familja Misloc ...

                                               

Albert Habazaj

Albert Habazaj eshte lindur me 20 Mars 1960 ne Terbaç- Himare te Vlores. Eshte studiues, bibliograf, poet dhe shkrimtar shqiptar, autor i disa librave me poezi, me proze e publicistike letrare. Eshte gjithashtu autor i disa monografive historiko ...

                                               

Haçif Ilazi

Haçif Ilazi ka lindur me 25.05.1977 ne Prizren. Ka perfunduar shkollen e mesme te mjekesise, si dhe eshte absolvent i Fakultetit Filozofik. Qe nga viti 2004 eshte i punesuar si Zyrtar per pune sociale – Sherbimi Korrektues i Kosoves. Aktiviteti i ...

                                               

Hadi Shehu

Ne teatrin e Gjakoves, fillimisht si amator, aktron ne moshen re si nxenes. Eshte themelues i Teatrit Profesionist ne Gjakove dhe njehere dhe Drejtor i ketij teatri deri ne vitin 2007. Diplomoi ne Shkollen e Larte Pedagogjike ne Prishtine, me 197 ...

                                               

Abaz Hado

Abaz Hado piktor, grafist, studjues dhe menazher arti Abaz Hado lindi ne Shijak ne 1957. Eshte piktor, grafist, studjues dhe menazher arti. Ai kreu studimet ne Institutin e Larte te Arteve ne Tirane per Pikture Monumentale dhe u specializua si kr ...

                                               

Hafëz Jusuf Azemi

Hafez Jusuf Azemi ishte luftetar i Ballit Kombetar nga njesia Dobroshtit. Duke u mbijetuar sulmeve te partizaneve jugosllave ne Luften e Dyte Boterore, Azemi u detyrua te mergonte ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Ndersa ne mergim, Azemi vazhdo ...