ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 180
                                               

Frrok Kristaj

Frrok KRISTAJ u lind ne fshatin Zym te Hasit te Thate, komuna e Prizrenit. Shkollimin fillor e filloi ne Zym dhe e kreu ne Rakosh te Istogut. Shkollen Normale e kreu ne Prizren, kurse Akademine Pedagogjike ne Gjilan. Vijoi studimet ne Letersi dhe ...

                                               

Fuat Boçi

Fuat Boçi u lindi ne Voshtine ne vitin 1931 dhe u nda nga jeta ne moshen 89 vjeçare, me 21 korrik te vitit 2020. Rrugen e artit e nisi qysh ne moshe te re me pasion e dashuri. Nga elektriçist, kinomekanik u be artist. Mbaroi shkollen e mesme te a ...

                                               

Adem Gajtani

Adem Abduramani Gajtani - poet dhe perkthyes shqiptare. Ka diplomuar ne Fakultetin Juridik ne Shkup. Ai ka praktikuar literature qe nga viti 1955. Ai ka bashkepunuar me gazetat dhe revistat ne gjuhen shqipe Zani i rinis etj, ai ishte nje gazetar ...

                                               

Azem Galica

Azem Bejtja i njohur, sipas zakonit, prej fshatit nga vinte si Azem Galica ka qene prijes popullor i Levizjes kaçake qe luftoi per bashkimin e trevave kombetare.

                                               

Gani Dizdari

Gani Dizdari ka lindur me 30.04.1949, ne Tropoje. Eshte diplomuar per Drejtesi ne Universitetin e Tiranes, ne vitin 1972. Ka punuar si Prokuror prane Prokurorise se Rrethit Tropoje, ne periudhen 1973-1982, dhe si Prokuror prane Prokurorise se Per ...

                                               

Gani Jakupi

Gani Jakupi ka lindur ne Kosove ne vitin 1956. Eshte krijues i shumanshem, skenarist dhe ilustrator librash me grafika, kompozitor, fotograf, shkrimtar, dhe muzikant.

                                               

Gani Krasniqi

Gani Krasniqi Lindi me 23. 11. 1950 ne Carralluke te Malisheves. Me 1978 i mbaroi studimet ne Fakultetin Ekonomik te Universitetit te Prishtines. Nga viti 1978 deri ne vitin 1981 ka punuar ne Feronikel, ne Prishtine. Ne vitin 1998 eshte angazhuar ...

                                               

Gani Luzi

Gani Luzi personalit i degjuar shqiptar i cili rrjedh nga nje familje qytetare nga Tirana. Pas kontributit te tij te çmuar ne Luften Nacionalçlirimtare, duke luftuar deri ne Mitrovice kunder pushtuesit, nga viti 1949-1951 ka qene pergjegjes i sek ...

                                               

Gani Nikollari

Gani Nikollari, ishte mesuesi i pare i shkolles shqipe qe u hap me 11.09.1944 ne fshatin Senican, te rrethit te Permetit. I lindur ne vitin 1917 ne gjirin e familjes patriote te Sulejman Nikollarit, ashtu si pasardhesit e tij, i etur per dije e k ...

                                               

Gaqo Çako

Tenori Gaqo Çako, Artist i Popullit, eshte i rreshtuar ne emrat e medhenj te panteonit te muzikes shqiptare, te perfaqesuar edhe nga Ramiz Kovaçi, Mentor Xhemali, etj. Midis viteve 1957 dhe 1961 ai studioi ne konservatorin" Çajkovski” te Moskes n ...

                                               

Gaqo Spiru

"DETYRA E POSAÇME" 1963 Nen-kolonel sig. "TOKA JONE" 1964 Meti "NUSJA E SHTETRRETHIMI" 1977 "NJESITI GUERIL" 1969 Organizator i grupit ne burg "HORIZONTE TE HAPURA" 1968 Motorrist sek.partie "PERSE BIE KJO DAULLE 1969 Gazetari

                                               

Gaqo Tashko

Profesor, Dr., Ing. Agronom Mnister i Agrikultures i Shqiperise nga 11 janari i vitit 1946 gjer me 5 korrik te vitit 1950 Drejtor i Bujqesise ne Ministrine e Ekonomise 22 tetori i vitit 1944 gjer me 10 janar te vitit 1946 si pjese e kabinetit te ...

                                               

Garentina Kraja

Garentina Kraja eshte aktualisht Keshilltare e Politikes se Jashtme dhe Sigurise e Presidentes se Republikes se Kosoves, zonjes Atifete Jahjaga, nje pozicion qe e ka mbajtur nga mesi I vitit 2011 me nje perpjekje per te ndihmuar Kosoven te fitoj ...

                                               

Gaspër Suma

Ate Gasper Suma O.F.M. ka qene frat françeskan dhe eshte shenjtor i Kishes Katolike. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popujve, kardinali ...

                                               

Agim Gashi

Agim Gashi - Drenica ka lindur me 28 prill 1959 ne Kryshec te Drenices. Shkollen fillore e kreu ne Polac, kurse gjimnazin ne Skenderaj. Ka ndjekur studimet ne Fakultetin Filologjik te Prishtines, ne degen Letersi dhe Gjuhe Shqipe. Gjate vitit 198 ...

                                               

Agron Y. Gashi

Agron Y. Gashi eshte doktor i letersise, studiues, shkrimtar dhe mesimdhenes. Vepra e tij studimore shquhet per kerkimet sistematike ne analizen e formave letrare, me theks te vecante format autobiografike ne letersine shqipe, njekohesisht si pro ...

                                               

Gazi Buxheli

Gazi Buxheli ka mbaruar Fakultetin e Mjekesise. Pas diplomimit punoi mjek ne Spitalin e Pergjithshem Ushtarak ne Tirane dhe me vone pedagog ne Shkollen e Larte te Infermierise, po ne Tirane. I perqendruar ne punen e mjekut dhe te studimit te bime ...

                                               

Gazmend Çaçi

Gazmend Çaçi eshte basketbollist shqiptar, ka luajtur me "Partizanin". Karriera sportive e tij ka qene e mbushur me trofe arritje dhe tituj. 18 here kampion i Shqiperise nga keto 16 radhazi me Partizanin dhe nje si trajner. Pak me shume Kupa te S ...

                                               

Gazmend Freitag

Gazmend Freitag eshte piktor shqiptar nga Kosova. Shkollen e mesme e mbaron ne Prizren ne vitin 1987, ndersa mbas dy semestrave studimi ne fakultetin juridik ne Prishtine, me 1990 zhvendoset ne Gjermani. Nga viti 2004 jeton dhe vepron ne Linz, Au ...

                                               

Gazmend Havolli

Gazmend Havolli lindi me 11 tetor te vitit 1963 ne Podujeve, eshte nje karatist shqiptar. Edukimi Havolli eshte arsimuar per teknik laboratori te bilogjise. Sporti Me karate ka filluar te merret ne vitin 1978 ne Podujeve. Gjate periudhes garuese, ...

                                               

Gazmend Muka

Gazmend Muka ishte piktor, kritik, restaurues dhe kurator arti shqiptar. Muka ka marre pjese ne shume ekspozita, perfshire ate te pavionit shqiptar ne bienalen e Venecias ne vitin 1999, dhe eshte autor i nje vargu botimesh shkencore me gjetje te ...

                                               

Gazmend Nushi

Qe nga viti 2006 eshte zgjedhur delegat ne kuvendin e Odes se Avokateve te Kosoves. Eshte jurist/avokat me nje pervoje profesionale mbi 20 vite. Ka punuar ne Holding "Jatex" ne Gjakove plot 5 vite 1991-1996, se pari si jurist, pastaj eshte avancu ...

                                               

Gazmend Oketa

Gazmend Oketa eshte politikan shqiptar, Minister i Mbrojtjes i Shqiperise, nga 28 mars 2008 deri 2009. Ish-deputet i dorehequr i PD-se. Themelues i partise Fryma Re Demokratike se bashku me Bamir Topin.

                                               

Gazmend Pallaska

Ky artikull ne lidhje me muziken eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni duke e permiresuar kete artikull. Gazmend Pallaska i lindur me 24 shkurt 1955 ne Prishtine, Kosove ka qene njeri nder kengetaret me te njohur shqiptare ne Jugosllavine e dikurs ...

                                               

Genc Ruli

Genc Ruli eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Genc Ruli ka kryer Fakultetin e Ekonomise te Universitetit te Tiranes ne vitin 1981 dhe Fakultetin Juridik te ketij universiteti ne vitin 1982. Ne vitin 1986 mbrojti graden s ...

                                               

Gent Strazimiri

Gent Strazimiri eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise dhe Sekretar i Grupit Parlamentar te PD-se. Pasi perfundoi shkollen e mesme ne Gjimnazin "Qemal Stafa" ne Tirane, Gent Srazimiri vazhdoi studimet ne Fakultetin e Drejtes ...

                                               

Genti Gazheli

Genti Gazheli ka lindur ne Tirane, ne 10 Nentor 1971. Ka kryer Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Ekonomise me 1995. Nga Prilli 2016 eshte Ambasador i Republikes se Shqiperise ne Republiken e Turqise.

                                               

Gentian Bala

Gentian Bala Ka studiuar ne Universitetin e Parmes per Farmaci dhe ne Universitetin e Tiranes per Drejtesi. Aktualisht punon si ekspert farmaceutik prane nje firme farmaceutike ne Tirane. Gjate qendrimit ne Itali, ka promovuar ne menyra te ndrysh ...

                                               

Gentian Demaliaj

Gentian Demaliaj ka lindur dhe eshte rritur ne qytetin e Lezhes. Kengetar i rrokut ne Shqiperi, vokalisti i grupit "Djemte e Detit". Ndahet nga jeta si pasoje e nje semundjeje te rende me 27 janar 2O15. Disa prej hiteve te grupit "Djemte e Detit" ...

                                               

Gentian Doda

Gentian Doda njihet si Koreograf dhe interpretues i pavarur. Karriera e tij perfshin Teatri i Operas dhe Baletit te Tiranes, Teatrin e Operas dhe Baletit te Bakus, Teatrin" Arena di Verona”, Baletin e Parmes dhe Kompanine" Victor Ullate”. Gjate k ...

                                               

Gentian Zyberi

Gentian Zyberi eshte profesor i asociuar ne Qendren Norvegjeze per te Drejtat e Njeriut te Universitetit te Oslos, Norvegji. Ai ka bere kerkim shkencor dhe ka dhene mesim ne nje numer universitetesh ne Holande, SHBA, Kine dhe Shqiperi. Nga viti 2 ...

                                               

Gentiana (Mara) Sula

Gentiana Sula eshte kryetare e Autoritetit per Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit ne vitet 1944-1991. Sula ka sherbyer ne pozicionin e Zevendesministre e Mireqenies Sociale dhe Rinise prej vitit 2013 deri ne pranvere 2016, ku u angazhua m ...

                                               

Gentiana Ismajli

Gentiana Ismajli lindi me 12 Prill 1984 ne Gjilan preferon afrikana. Eshte nje kengetare shqiptare nga Gjilani, Kosove. U be e njohur pas prezantimit te saj ne programin e vitit te ri ne Radio Televizionin e Kosoves me kengen "Kthehu". Pas nje ko ...

                                               

Gerti Bogdani

Gerti Bogdani deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Pasi mbaroi shkollen e mesme" Harry Fultz”, me rezultate te shkelqyera dhe Medalje Ari’, Gerti Bogdani vijoi studimet e larta ne Universitetin Politeknik te New York-ut, ku dip ...

                                               

Themistokli Gërmenji

Lindi ne Korçe ne nje familje me origjine nga fshati i Germenjit, i biri i Thanasit dhe Katarina. I ati qe themelues i levizjes "Shoqeria e Zeze per Shpetim", e per shkak te veprimtarise se tij u vra ne Thrake. Me 1892 mergon per ne Rumani bashke ...

                                               

Gëzim Dibra

Gezim Dibra ishte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise ne vitet 2009 - 2011. Gezim Dibra lindi ne Shkoder me 8 nentor 1956. Ka mbaruar studimet e larta ne Fakultetin Juridik. Ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2009 u zgjodh depu ...

                                               

Gëzim Erebara

Gezim Erebara ka qene regjisor dhe perkthyes shqiptar. Per kontributin e tij eshte nderuar me titullin" "Artist i merituar". Eshte nder te paktet intelektuale qe kerkoi publikisht ndjese per propaganden e percjelle permes produktit artistik ne te ...

                                               

Gëzim Hajdari

Gezim Hajdari eshte lindur ne 1957, ne fshatin Hajdaraj te Lushnjes ne nje familje ish pronare tokash dhe dyqanesh te konfiskuar gjate diktatures komuniste te Enver Hoxhes.

                                               

Gëzim Hidri

Gezim Hidri ka lindur me 17 mars te vitit 1969 ne Librazhd. Qe ne moshe fare te vogel ka shpalosur talentin e tij ne pikture. Me mbarimin e shkolles 8 vjeçare, regjistrohet prane shkolles se mesme "ONUFRI" ku dhe ndjek mesimet per pikture si dhe ...

                                               

Gëzim Kaçeli

Gezim Kaceli lindi me 7 Qershor 1933 ne Tirane Nje nder themeluesit e Ansamblit Shteteror te Kengeve dhe Valleve Popullore, mjeshtrin e valleve Gezim Kaceli. Ai do te mbahet mend si nje nga koreografet me te shquar, i cili dha nje kontribut te ma ...

                                               

Gëzim Kasmi

Gezim Kasmi ka lindur me 25 korrik te vitit 1942, ka luajtur me skuadren e Tiranes nga viti 1960 deri ne 1972, duke fituar edhe 4 tituj kampione te vendit. Ne periudhen 1963-1972 ai eshte aktivizuar edhe me perfaqesuesen shqiptare me te cilen ka ...

                                               

Gëzim Kruja

Gezim Kruja 4 prill 1939 - 5 prill 2020 Karrieren humoristike e ka nisur qe ne moshen 13-vjeçare. Fillimet me Estraden amatore nisin qe ne kohen kur ishte ushtar me 1958. Me pas vazhdon aktivizimin ne vitin 1960 me Estraden profesioniste te Shkod ...

                                               

Gëzim Mekuli

Gezim Mekuli Gezim Mekuli lindi ne Peje. Studioi ne Universitetin e Prishtines gjuhen dhe letersine angleze. Ne Mainz te Gjermanise studioj shkencat politike. Ne Norvegji studioj shkencat e Filmit, Mediave dhe Komunikimit. Magjistroj ne shkencat ...

                                               

Gëzim Meta

Gezim Meta lindi me 17 dhjetor te vitit 1988, ne Tirane Ne moshen 3 vjeçare ai u zhvendos drejt Gjermanise, me familjen e tij. Ai filloi klasen e pare ne Fulenschule ne Wolfsburg. Ne vitin 1999, ai u kthye ne qytetin e tij te lindjes per te perfu ...

                                               

Gëzim Rudi

Gezim Rudi eshte nje aktor i mirenjohur shqiptar. Lindi me 25 mars 1961 ne Tirane. U diplomua per aktrim ne vitin 1985, kur dhe fillon menjehere rolin e tij te pare ne teater me Pallati 176 si dhe ne filmin Hijet qe mbeten pas. Ka luajtur shume r ...

                                               

Karlo Gega

Carl Ritter von Ghega lindi me 10 janar te vitit 1802 ne Venedik, vdiq me 14 mars te vitit 1860 ne Vjene. Ishte inxhinier me prejardhje shqiptare, ndertues i hekurudhes se Semmering-ut prej Gloggnitz deri ne Mürzzuschlag ne Austri. Prinderit e ti ...

                                               

Glauk Konjufca

Glauk Konjufca eshte politikan shqiptar nga Kosova. Ka sherbyer si Kryetar i Kuvendit te Kosoves prej 26 janarit 2019 deri me 3 shkurt 2020. Prej 3 shkurtit deri me 25 maj 2020 ka qene Minister i Puneve te Jashtme ne Kosove. Tani eshte deputet i ...

                                               

Gledjon Rehovica

Gledjon Rehovica eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Levizja Socialiste per Integrim, ne qarkun e Beratit

                                               

Artur Gorishti

Tirana, viti zero - 2001 si Tare, skulptori Kronike e atyre neteve - 1986 TV Kemishet me dylle - 1987 Djali i Lame Kusarit Letra Fatale - 2005 Parullat - 2001. Andre Tre njerez me guna - 1985 Vitet e pritjes - 1990, Leko Eja! - 1987 Ne emer te li ...

                                               

Robert Goro

Robert Goro eshte publicist, shkrimtar shqiptar nga Shqiperia. Karriera e tij publicistike nisi ne revisten satiro-humoristike "Hosteni", ku punoi per nje kohe relativisht te gjate si skicograf e gazetar, dhe me pas punoi ne gazeten "Tirana". Nga ...