ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 18
                                               

Georg Kerschensteiner

Georg Michael Kerschensteiner - shqip Georg Mihal Kershenshtajner ishte pedagog i shquar gjerman, themelues dhe teoricien i shkolles se punes, teoricien i edukimit qytetar e shteteror dhe ithtar i pedagogjise aksiologjike, njeri nder pedagoget me ...

                                               

Georg Stadtmüller

Georg Stadtmüller eshte autor i librit Forschungen zur albanischen Frühgeschichte botimi i pare i te cilit u be ne Budapest me 1942, ndersa botimi i dyte i zgjeruar doli ne Wiesbaden me 1966. Ky hulumtim vlen akoma si studimi me i thuket rreth or ...

                                               

Georg Trakl

Georg Trakl ka lindur me 3 shkurt 1887 ne Salzburg, Austro-Hungari - vdiq 3 nentor 1914 ne Krakov, Austro-Hungarine1, eshte poet Austro-Hungarez. Ai eshte nje nga perfaqesuesit me te medhenj te ekspresionizmit. Rendesia se ciles e ben ate nje nga ...

                                               

Georg Vilhelm Fridrih Hegel

George Wilhelm Friedrich Hegel, ishte filozof gjerman. Ishte i biri i nje nepunesi te thjeshte te financave mbreterore. Liceun e mbaroi me 1788 dhe u anetaresua ne seminarin e Tubingenit ku studioi ne deget filozofi dhe teologji. Ai ndante dhomen ...

                                               

George Robertson

George Islay MacNeill Robertson, Baron Robertson of Port Ellen lindi me 12 prill 1946 ne Port Ellen mbi Islay, Skotland dhe eshte nje politikan britanez. Nga viti 1997-199 ishte minister i mbrojetes se Britanise se Madhe, kurse nga 1999-2004 e tr ...

                                               

Germaine Greer

Germaine Greer eshte nje shkrimtare dhe intelektuale australiane, e konsideruar si nje nga zerat me te medhenj te levizjes feministe te vales se dyte ne gjysmen e dyte te shekullit te 20-te. Ajo jeton ne Mbreterine e Bashkuar, ku ka mbajtur poste ...

                                               

Johan Volfgang Gëte

Johann Wolfgang Goethe lindi me 28 gusht 1749 ne Frankfurt am Main dhe vdiq me 22 mars 1832 ne Weimar te Gjermanise. Ne vitin 1782 atij ju dha titulli noblesk "Johann Wolfgang von Goethe". Gete ishte jo vetem nje pene e zjarrte e poezise gjermane ...

                                               

Gëzim Nika

Gezim Nika eshte kengetar shqiptar i lindur ne Tropoje, qe kendon muzike popullore. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Gëzim Zilja

Gezim Zilja ishte kryetar i Bashkise se Vlores nga 1996-1997. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Gigi Ugulava

Giorgio "Gigi" Ugulava eshte nje politikan gjeorgjian dhe ish-kryetari i Bashkise se Tbilisi. Ai ishte nje nga ish-udheheqesit e partise Levizja Kombetare e Bashkuar dhe ish-aleat i ngushte i ish-Presidentit te Gjeorgjise Mikheil Saakashvili. Me ...

                                               

Giuseppe Gjergja

Giuseppe Pino Gjergja eshte lindur me 24.11.1937 ne Zare. Eshte basketbollist dhe trener basketbolli kroat dhe ish reprezentatues i Jugosllavise dhe selektor i reprezentacionit kroat. Giuseppe Pino Gjergja eshte arbresh i Zares Arbanasi. Shpesh n ...

                                               

Giuseppe Valotto

Gjenerallejtenant Giuseppe Valotto lindi me 1946 ne Venedik. Ai kreu Akademine Ushtarake Italiane ne Modena dhe me 1968 u emerua nentoger i kavalerise. Pas dy vjetesh trajnimi te specializuar ne Torino, atij iu dha detyra e togerit ne Regjimentit ...

                                               

Gordon Allport

Gordon Allport eshte psikolog amerikan. Allport ishte nje nga psikologet e pare te cilet u fokusuan ne studimin e personalitetit. Ai kontribuoi ne krijimin e shkalles se vlerave. Ne veprimtarime e tij studimore, theksoi individualitetin e sejcili ...

                                               

Józef Gosławski

Lost in the shuffle anglisht Józef Gosławski – monuments, coins, medals anglisht Józef Jan Gosławski culture.pl polonisht Famous Medalists: Józef Gosławski anglisht LN 5" Fisherman” coin from 1958 anglisht

                                               

Adem Grabovci

Adem Grabovci eshte politikan dhe aktivist per çlirimin e Kosoves, dhe mbajtes postesh qeveritare ne Kosoven e pas-luftes. Ne zgjedhjet e 17 nentorit 2007 Grabovci u zgjodh deputet ne Kuvendin e Republikes se Kosoves ku tani me eshte edhe anetar ...

                                               

Graham Grin

Graham Greene, ka qene nje prej prozatoreve me te rendesishem angleze te shekullit XX. Shkrimtar po aq i vleresuar nga kritika sa çishte dhe popullor, Grini u pat cilesuar nga shkrimtari tjeter i njohur anglez, Kingsley Amis: "deri ne momentin ku ...

                                               

Greta Koçi

Greta Koçi ka lindur me 26 Shtator 1991 ne kucove banon ne Tirane, por eshte Shkodrane dhe kete gje e ka konfirmuar çdo here qe ka pasur mundesi. Ajo ka lindur ndersa prinderit e saj ishin ne nje vizit tek gjyshja e Gretes ne Kuçove. Greta Koçi m ...

                                               

Hugo Grotius

Hugo Grotius 10 prill 1583 - 28 gusht 1645 ishte jurist, filozof, shkrimtar dhe diplomat hollandez, i njohur ndryshe edhe si Huig de Groot ose Hugo de Groot. Ai se bashku me Alberico Gentilin dhe Francisco de Vitorian vendosi themelet se drejtes ...

                                               

Veronica Guerin

Veronica Guerin ishte nje gazetar irlandeze. Ajo u vra nga trafikantet e droges me 26 qershor 1996, ndersa po e ngiste makinen e saj neper rruget e Dublin.

                                               

Gunder Andersson

Vägval ese 1973 Dribblern - En teaterfantasi om Nacka Skoglund 1994 Komma ifatt! 1980 Sudden Death 1999 Djävulen i Notre Dame 1987 Dubbel-8 novele 1998 Över skaklarna novele 1973 Pojken i brunnen roman 2007 Torrsimmaren novele 1998 Omstart - Mest ...

                                               

Fahredin Gunga

Fahredin Gunga poet shqiptar, lindi ne Mitrovice me 1936. Ai ishte njeri nga poetet me te shquar te poezise bashkekohore shqiptare nga Kosova, te brezit qe u shfaq nga fundi i viteve te ’50-te dhe brenda viteve te ’60-te. U nda nga jeta me 1 pril ...

                                               

Gunnar Nordahl

Gunnar Nordahl eshte nje ish-futbollist suedez, i njohur me mire gjate kohes ku luajti per skuadren e AC Milan gjate viteve 1949 dhe 1956 ku fitoi edhe 2 Serie A, dhe gjithashtu eshte dhe golashenuesi me i mire i klubit me 225 gola ne 291 ndeshje ...

                                               

Gjergj Bojaxhi

Gjergj Bojaxhi eshte nje ekonomist, politikan shqiptar dhe menaxher privat. Ne te shkuaren ka mbajtur pozicione si zevendesminister ne Ministria e Ekonomise, Tregetise dhe Energjitikes e Shqiperise, Drejtor i KESH-it, e gjithashtu anetar i Keshil ...

                                               

Gjergj Erebara

Gjergj Erebara eshte gazetar shqiptar. Ai ka mbaruar studimet per gazetari ne Universitetin e Tiranes dhe ka master shkencor per Histori Ekonomike nga Universiteti i Lundit. I specializuar per gazetari ekonomike. Erebara ka punuar qe nga viti 199 ...

                                               

Gjergj Filipaj

Gjate dhjete viteve te fundit nga viti 2001 e kendej eshte i angazhuar ne shtypin e perditshem kosovar. Gjergj Filipaj ka punuar ne gazeten KOHA Ditore mars 2001- shtator 2004 si gazetar i sektorit te arsimit. Gjergj Filipaj eshte bashke themelue ...

                                               

Gjergj Karaiskaqi

Gjergji Karaiskaqi lindi ne fshatin Mavromat te Agrafes dhe qe ne femijeri vuante nga semundja e mushkerive. Kryelegjendari heroik i Rumelise, eshte nga fara e Llalla-Jorgjit te Kenetes se Poshtme. Djale i Jorgji Llalles ishte Dhimiter Llalla Isk ...

                                               

Gjergj Naçi

Gjergj Naçi, konsull i Shqiperise ne Turqi, ne vitin 1937. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Gjet Ndoj

Gjet Ndoj mesues dhe historian shqiptar. Ish drejtor i pergjithshem i arkivit te shtetit shqiptar. Aktualisht eshte Drejtor i Pergjithshem i Politikave dhe Zhvillimit te Kultures ne Ministrine e Kultures. Gjet Ndoj eshte autor i disa librave me t ...

                                               

Gjeto Leka

Gjeto Leka ish gazetar-redaktor nga Kosova. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Gjok Doçi

Gjok Doçi Hero i popullit. == Jeta ==Gjok Doçi, ikona e luftes se dyte boterore ne Lure, heroi i popullit, eshte kujtese qendrese e krenarie per kete treve, qe e perkujton epoken e luftes me nder dhe dinjitet njerezor. Jeteshkrimi Gjok Doçi lindi ...

                                               

Gjon Durrsaku

Gjon Durrsaku ose Gjoni nga Durresi, ishte piktor dhe profesor i shquar i gjysmes se dyte te shekullit XIV dhe fillimit te shekullit XV.

                                               

Gjon Gazulli

Gjon Gazulli prift shqiptar dominikan, humanist, matematikan, astronom nder me te shquarit te kohes ishte diplomat ne sherbim te Skenderbeut e ambasador i tij ne Raguze. Gjon Gàzulli ka qene nje nder figurat me te shquara te shkences europiane te ...

                                               

Gjon Mili

Familja Mili, kur Gjoni ishte ende 5 vjeç, emigroi ne Rumani. Ketu ai mbaroi shkollen e mesme. Ne vitin 1923 arriti ne SHBA ku filloi te merrej me pune te ndryshme nder to edhe me fotografim si amator. Gjate punes Mili kuptoi se nje nga faktoret ...

                                               

Gjylsere Sahiti

Gjylsere Sahiti nga Kumanova, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Gjylsere Sahiti ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret e administruara n ...

                                               

Gjyltekin Shehu

Gjyltekin Shehu Lindi ne Nasalce te Bujanocit me 1937. Shkollen fillore e nisi ne vendlindje dhe e kreu ne Kumanove. Normalen e kreu ne Prishtine, kurse Fakultetin Filologjik - Degen e Gjuhes dhe Letersise Frenge ne Fakultetin Filologjik te Zagre ...

                                               

Jürgen Habermas

Jürgen Habermas, lindi me 18 qershor te vitit 1929 ne Dyseldorf, Gjermani, eshte filozof dhe sociolog i mirenjohur gjerman, i cili njohje nderkombetare arriti ne saje te punes se tij ne fushen e filozofise sociale.

                                               

Hafiz Ali Podgorica

Hafiz Ali Podgorica kryetar i Bashkise se Durresit. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Hajdar Beqa

Hajdar Beqa i lindur me 05.01.1978 ne Gjakove, i martuar. Pjestar i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves Zyrtar i larte ne Qeverine e Perkohshme Bashkepunetor profesional ne prokurorine komunale ne Prishtine, 2005-2006 Menaxher i komisionit kushtetues ...

                                               

Hajdar Tafa

Hajdar Tafa Ka lindur ne vitin 1920 ne fshatin Banaj te Beratit. Ne 20 korrik 1944 doli partizan dhe ishte ne Brigaden e X-te Sulmuese. Pas çlirimit te vendit punoi ne Repartet e Puneve te Brendshme. Hajdar Tafa u vra me 2 dhjetor te vitit 1950. ...

                                               

Hajrudin Hari Vareshanoviq

Lindi me 16 janar 1961 ne Sarajeve. Eshte njeri nga kantautoret me te njohur boshnjak dhe themelues i njerit nder grupet me te popullarizuara boshnjake Hari Mata Hari. Karrieren ne estrade e ka filluar kah fundi i viteve te 70-tane grupin muzikor ...

                                               

Hakan Sükür

Hakan Sükür ish-futbollist i Kombetares turke me origjine shqiptare i cili ka luajtur ne pozicionin e sulmuesit. Pjesen me te madhe te karrieres e kaloi me klubin Galatasaray, duke fituar tre here çmimin Gol Kralı, dhe duke fituar ne total 14 çmi ...

                                               

Haki Çako

Haki Çako lindur me 4 prill 1967 ne Lushnje. Ka perfunduar studimet ne" Akademine e Policise” Tirane ne vitet 1991-1996. Me vendim te Keshillit te Ministrave te dates 16 prill 2015 u emerua ne detyren e larte Drejtor i Policise se Shtetit ne Shqi ...

                                               

Haki Kokomani

Haki Kokomani kryetar i Bashkise se Durresit nga 1959-1961. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.

                                               

Haki Sermaxhaj

Myderriz Haki ef. Sermaxhaj lindi me 14 tetor 1914 ne Hogosht te Dardanes, ne nje familje me tradita fetare e atdhetare, i edukuar dhe i formuar si intelektual i guximshem per çeshtjen e Besimit fetar, per kombin dhe Atdheun Pasi kreu shkollen fi ...

                                               

Halil Ibrahimi

Halil Ibrahimi eshte nje entomolog kosovar, dege e zoologjise qe merret me studimin shkencor te insekteve. Halil Ibrahimi eshte profesor ne Universitetin e Prishtines, ne Fakultetin e Shkencave Matematike-Natyrore, Departamenti i Biologjise. Hali ...

                                               

Halil Mato

Punoi si ushtarak. Mori pjese aktive ne Luften Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe kreu dhe detyren e komandantit te Çetes Territoriale te Fterres, te rojes partizane dhe u zgjodh nenkryetar i Keshillit Krahinor te Kurveleshit nga viti 1943 deri ...

                                               

Halil Muhaxheri

Halil Muhaxheri ishte piktor akademik nga Gjakova. Muhaxheri pikturoi ne stilet impresionizem dhe ekspresionizem. Ishte autor i 15 ekspozitave personale. Muhaxheri kreu shkollen e mesme te artit ne Peje, Fakultetin e Arteve Figurative, dega e pik ...

                                               

Halim Kosova

Halim Kosova eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Halim Kosova lindi ne vitin 1954 ne Tirane. Pasi perfundon arsimin e mesem ne Shkollen e Mesme te Pergjithshme "Petro Nini Luarasi" vazhdon studimet e larta per mjekesi ne ...

                                               

Halim Orona

Halim Ibrahim Orona ose Halim Orana ishte djale i vetem, Ibrahimiit, i lindur ne Gjilan ne vitin 1890. Ibrahimi ishte shume i zgjuar, cilesi kjo qe do te percillet edhe te brezat e ardhshem te kesaj familje qytetare.

                                               

Halit Nova

Halit Nova kryetar i Bashkise se Durresit nga 1972-1974. Ky artikull qe ka te beje me nje biografi individi eshte i cunguar. Ju mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar ate.