ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 179
                                               

Fatmir Salihu

Fatmir Salihu eshte sociolog dhe politikan i mirenjohur kosovar. Aktivitetet politike i filloj qe ne moshen re duke u kyqur ne Forumin Rinor te Lidhjes Demokratike, dega ne Podujeve.

                                               

Fatmir Spahiu

Fatmir Spahiu u lind me 18 dhjetor te vitit 1981 ne Bjello Pole, Mal te Zi eshte njeri prej aktoreve me te njohur te brezit te tij. Fatmir Spahiu kreu shkollen fillore dhe gjimnazin ne Gjilan, ndersa diplomoi ne Fakultetin e Arteve ne Universitet ...

                                               

Fatmir Toçi

Fatmir Toçi ne Tirane, Shqiperi, aktualisht eshte president i Shtepise Botuese" Toena”, drejtor i "Institutit te Librit dhe Promocionit", drejtor dhe botues i revistes se permuajshme" Universi i Librit”, si dhe kryetar i "Shoqates se Botuesve Shq ...

                                               

Fatmir Velaj

Fatmir Velaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Fatmir Xhindi

Zoti Zhindi ka lindur ne 1 prill 1960 ne Fier. Eshte diplomuar ne Universitetin "Eqerem Çabej", Fakulteti Histori-Gjeografi, dega Histori, Gjirokaster - ne vitin 1986. Ka marre nje diplome te dyte ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti Juridik ne ...

                                               

Faton Topalli

Faton Topalli ka lindur me 07.11.1963 Prishtine. Fakultetin e shkenccave sociale e ka perfunduar ne Cyrih te Zvicres, ndersa eshte edhe prane magjsitrimit ne po te njejtin institut. Fatoni ka punuar ne sherbimin psikosocial ne Zvicer nga viti 200 ...

                                               

Fatos Dervishi

Fatos Dervishi lindi me 18 dhjetor 1965. Ka qene Zevendes Prokurori Pergjithshem i Republikes se Shqiperise nga viti 1994 deri ne vitin 1998. Gjate kohes qe ai ishte ne detyre ka hetuar shume çeshtje te rendesishme, siç jane çeshtja "Nano", çesht ...

                                               

Fatos Haxhiraj

Fatos Haxhiraj u lind ne Tirane me 3 janar te vitit 1943, eshte aktor dhe regjisor i mirenjohur shqiptar. U diplomua ne Institutin e Larte te Arteve, ne degen e drames, ne vitin 1966. Ne vitin 1967 u emerua aktor ne Teatrin Popullor. Ka punuar si ...

                                               

Fatos Hoxha

Fatos Hoxha eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Fatos Kërçiku

Fatos Kerçiku ka lindur me 8 dhjetor 1961 ne Tirane. Arsimimi: 1981/9~1986/1 Inxhinier Hidroteknik, Universiteti Shteteror i Tiranes 1994/4~1994/9 Mesimi i Gjuhes Japoneze, Universiteti i Kyushu-s, Japoni 1994/10~1997/ Master i Inxhinierise Unive ...

                                               

Fatos Lulo

Fatos Lulo ka lindur me 2.09.1961, ne Tirane. Eshte diplomuar ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Drejtesise, ne vitin 1988. Nga viti 1989 deri ne fund te vitit 1992 ka punuar prane Keshillit te Ministrave, ne Komitetin e Punes dhe Perkrahjes ...

                                               

Fatos Nano

Mbaroi gjimnazin Sami Frasheri ne Tirane. Kreu studimet e larta ne Universitetin e Tiranes Fakulteti i Ekonomise. Ne vitin 1975 kreu specializimet per Ekonomi Politike. Ne vitin 1983 me vendimin nr.81, 23 shtator 1983 te Universitetit te Tiranes ...

                                               

Fatos Qëndro

Fatos Qendro ka mbaruar Inxhinieri Elektronike ne UT, punoi edhe pedagog. Me pas ndoqi studimet pasuniversitare ne France, ku qendroi 7 vjet. Ne Drejtorine e Pergjithshme te Tatimeve ne 1994 iu bashkua Njesise se Zbatimit te projektit per impleme ...

                                               

Fatos Reka

Fatos Reka ka lindur me 19 tetor 1952, ne qytetin e Tiranes. Pas perfundimit te studimeve universitare ne Fakultetin e Gjuheve te Huaja te Universitetit te Tiranes, Dega e Gjuhes Frenge ne vitin 1975, ka punuar fillimisht si mesimdhenes me pas ne ...

                                               

Fatos Sela

Fatos Sela aktor shqiptar Kreu studimet e larta ne Akademine e Arteve Tirane ku u diplomua si aktor. Karrieren e nisi si regjisor ne RTV Shqipetar 1972-1975. Nga viti 1975-1995 punoi si aktor e regjisor ne teatrin Bylis te Fierit. Nder rolet me t ...

                                               

Fatos Tartari

Fatos Tartari arkeolog shqiptar. Ka kryer studimet e larta ne UT, fakulteti Histori-Filologji 1961. Ka punuar: 1962-1970 - mesues ne shkollen e mesme Lezhe dhe ne Golem te Kavajes 1970 - punonjes shkencor prane muzeut arkeologjik te Durresit 1989 ...

                                               

Fatos Tushe

Fatos Tushe eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Feçor Agaçi

Feçor Agaçi mjek endokrinolog shqiptar. Ish Shef i Sherbimit te Endokrinologjise te Qendres Spitalore Universitare "Nene Tereza". U nda nga jeta me 18 nentor 2020.

                                               

Fehmi Hoshafi

Fehmi Hoshafi lindi me 28 shtator te vitit 1934 ne Tirane. Ai filloi te punoje ne kinematografi si asistent i regjisoreve veterane Hysen Hakani dhe Kristaq Dhamo, ne filmat e tyre Toka jone, 1964; Vitet e para, 1965; Oshetime ne bregdet, 1967; Gj ...

                                               

Fehmi Kelmendi

Fehmi Kelmendi ka lindur me 18 maj 1930 ne Presheve. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Prishtine, ndersa Fakultetin Filozofik, ne Zagreb. Pas perfundimit te studimeve u mor me hulumtime historike, duke u dhene prioritet atyre te ...

                                               

Fehmi Mujota

Fehmi Mujota u lind ne Mollopolc, te komunes se Shtimes dhe ka diplomuar ne Fakultetin e Filozofise dhe Sociologjise dhe ka magjistruar ne degen e Administrates Publike te Universitetit te Prishtines. Ai filloi karrieren e tij si mesimdhenes ne n ...

                                               

Fehmi Pireva

Fehmi Pireva ne vitet 90-ta ishte i angazhuar ne Parlamentin Rinor ne Podujeve. Mori pjese ne aksionin per pajtimin e gjaqeve. Ishte njeri nga themeluesit e Shoqates "Bashkimi i Rinise", me 24 tetor te vitit 1990, e cila kishte shtrirje kryesisht ...

                                               

Fejzullah Fejzullahu

Fejzullah Fejzullahu i lindur me 3 korrik 1941 ne Gjilan, Kosove dhe i vdekur me 2005 ne Gjilan, Kosove - shkrimtar shqiptar. Babai i tije Beqir Fejzullahu lindi ne Gjilan, kurse Nena e tij rrjedh nga fshati Pasjak i Gjilanit, fshat ky qe u formu ...

                                               

Femi Cakolli

Femi Cakolli, u lind me 1 mars 1969, ne fshatin Mirash Krileve te komunes se Dardanes Kamenices. Prej vitit 1986-1989 kryetar i Klubit Letrar "Fan Noli" ne Krileve. Ne vitin 1990 ishte pjesetar i Levizjes gjithepopullore per Pajtimin e Gjaqeve. P ...

                                               

Ferdinand Deda

Ferdinant Deda lindi ne Peqin, Shqiperi ne 5 shkurt te vitit 1941 dhe vdiq ne 24 gusht 2003. Pasi mbaroi liceun artistik ne Tirane ne vitin 1960 studioi ne konservatorin e muzikes se Prages per dirigjim. Pas nje viti detyrohet te nderprese studim ...

                                               

Ferdinand Hysi

Ferdinand Hysi, eshte nje dramatug i lire shqiptar. Prej disa dekadash ai ka shkruar disa vepra per teatrin kombetar ne Shqiperi, veprat te cilit jane vleresuar me çmime te ndryshme kombetare dhe nderkombetare. Gjithashtu ai eshte vleresuar nga E ...

                                               

Ferdinand Poni

Ferdinand Poni ka marre Master per matematike ne Universitetin e Tiranes. Diplomuar ne Fakultetin e Shkencave te Natyres, dhe me pas ne Fakultetin e Drejtesise. Ka ndjekur nje sere kursesh specializimi ne disa vende, si ne Universitetin e Nju Jor ...

                                               

Ferdinand Samarxhi

Ferdinand Samarxhi gazetar shqiptar i RTSH. Dekoruar me titullin" Mjeshter i Madh” nga Presidenti i Republikes se Shqiperise, Bujar Nishani dhe fitues i "Antenes se Arte".

                                               

Ferial Alibali

Ferial Alibali, ishte nje aktore e njohur shqiptare. Alibali lindi ne Lushnje ne vitin 1933. Aktivitetin artistik e filloi ne vitin 1952 ne teatrin profesionist te Korçes. Nga viti 1953-1955 punon ne teatrin popullor, duke interpretuar role te ve ...

                                               

Ferid Bala

Ferid Bala muzikolog shqiptar. Artisti ka dhene nje kontribut te madh ne muzike, duke qene edhe themelues i deges se Kantos ne Shkoder. I aktivizuar fillimisht ne melodramen" Dasma Shkodrana” nga kompozitori Prenk Jakova, do te dergohej me pas ed ...

                                               

Ferik Ferra

Ferik Ferra ka lindur me 1934, filloi te shkruaj poezi qe ne moshen e rinise; por vellimin e pare te poezive ai e botoi ne vitin 2001. Deri tani ka botuar vellimet poetike: Duke kapercyer shekullin, 2001, Ne diellin e veshtire, 2002, Nata e vdekj ...

                                               

Ferit Hoxha

Ferit Hoxha lindi me 22 shkurt ne qytetin e Shkodres. Ai u diplomua ne vitin 1988 ne Fakultetin e Gjuheve te Huaja; Gjuhe dhe Kulture Frenge, Universiteti i Tiranes, Shqiperi. Ai gjithashtu eshte diplomuar edhe ne Institutin Holandez te Marredhen ...

                                               

Fersan Jahiu

Fersan Jahiu lindi me 02 Mars te vitit 1987, ne Llopat ne qytetin e Kumanoves. Fersan Jahiu rrjedhe nga nje familje e edukuar e fshatit Llopat. Shkollimin fillore e kreu ne fshatin Llopat, dhe shkollen e mesme vazhdoi ne SHMK Gjimnazi" Naim Frash ...

                                               

Ferzie Lipo

Ferzie Lipo e ka filluar punen ne kooperative qysh ne moshen 16 vjeç, sapo ka mbaruar klasen e tete. Kishte nje trup te gjate dhe te zhvilluar bente nga dy norma ne kooperativen e Leshnices, fshati ku ajo ka jetuar dikur. Ferzia, ne moshen 18 vje ...

                                               

Feti Vogli

Kapiten Feti Vogli, lindur ne fshatin Baldushk te rrethit te Tiranes. Pas mbarimit te Akademise Ushtarake ne specialitetin Artileri Tokesore, u be pjese e Forcave te Armatosura, me detyre komandant Toge ne Brigaden e Stervitjes te Bazes, Bunavi. ...

                                               

Fetije Kasaj

Fetije Kasaj sportiste e talentuar ne peshengritje e cila ka fituar disa medalje, madje mund te themi se eshte peshengritsja shqiptare femer me e suksesshme.

                                               

Fetnete Ramosaj

Fitnete Ramosaj, u lind me 1972, ne Deçan. Shkollen fillore dhe ate te mesme i kreu ne Deçan. Shkollen e Larte Pedagogjike ne Gjakove, Fakultetin dhe studimet pasuniversitare ne Prishtine. Ka magjistruar ne shkencat e sigurise. Qe nga viti 1989 i ...

                                               

Fidel Ylli

Fidel Ylli eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ka lindur me 1 shtator 1962 ne Tirane me origjine nga Skrapari, Fidel Ylli eshte nje bisnesmen dhe sipermarres i suksesshem. Prej dy legjislaturash eshte deputet i Kuvendit t ...

                                               

Filip Gjergji

Filip Gjergji i lindur 1 maj 1927 njihet si themeluesi i koreografise shqiptare ne Shkoder. Pinjoll i familjes se njohur Gjergji te ardhur nga Mirdite ne lagjen Rus te qytetit te Shkodres para qindra vitesh eshte i aferm dhe i perfaqesuesit kuali ...

                                               

Fitim Behluli

Fitim Behluli lindi ne vitin 1981 ne Peje. Pergatitja arsimore: Sh.F. "Asdreni" dhe Gjimnazi "Bedri Pejani". Studime Universitare pran Universitetit AAB ne Prishtine. Si femije eshte marre me muzike ndersa prej vitit 2000 eshte me se aktiv ne muz ...

                                               

Fitnete Rexha

Fitnete Rexha lindi ne Tirane me 3 prill 1933, vdiq ne Tirane me 14 gusht 2003. Fitnete Rexha eshte "Artiste e Merituar". Nje nder kengetaret me te shquara te muzikes popullore te Shqiperise se mesme, kryesisht te muzikes popullore qytetare tiran ...

                                               

Fitnete Tuda

Fitnete Tuda eshte nje kengetare dhe gazetare e mirenjohur shqiptare nga Struga. Fitnete Tuda lindi ne Struge ndersa femijerine e kaloi ne Kosove ku mbaroi dhe shkollen fillore dhe te mesme.Ka mbaruar studimet per Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Univ ...

                                               

Flamur Gashi

Flamur Gashi eshte diplomuar ne Fakultetin e Letersise dhe Gjuhes Shqipe ne Prishtine. Pas disa trajnimeve dhe specializimeve ne Akademine Diplomatike te Ministrise se Puneve te Jashtme –Tirane, zoti Gashi ka kryer funksionin Keshilltar’ te disa ...

                                               

Flamur Golemi

Flamur Golemi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Flora Brovina

Flora Brovina Vleresohet si aktiviste te drejtave te njeriut dhe te drejtave te grave, poete dhe figure politike. Ajo u lind ne Skenderaj, ne rajonin e Drenices, dhe u rrit ne Prishtine, ku beri edhe shkollen dhe filloi te studionte njekesi. Pasi ...

                                               

Florent Çeliku

Florent Çeliku ka qene anetar i Sherbimit te Jashtem te Shqiperise qe nga viti 1992. Çeliku eshte diplomuar ne Akademine Diplomatike te Vjenes me konvalidimin e nivelit Master dhe ne Foreign Service Institute. Çeliku ka pasur bashkepunim intensiv ...

                                               

Florentina Ademi

Florentina Ademi, eshte aktore kosovare, ajo ka lindur ne vitin 1987 ne Skenderaj. Ka perfundur shkollimin e mesem per arte aplikative - drejtimin e aktrimit ne shkollen e mesme "Odhise Paskali" ne Peje. Ne vitin 2008 diplomoi ne Fakultetin e Art ...

                                               

Florian Vika

Florian Vika piktor shqiptar nga Tirana i diplomuar ne Firence, Itali ne vitin 2004. I vleresuar nga profesoret italiane ne artet pamore per talentin e shfaqur tek punet grafike te mbeshtetura ne vlerat e qendrueshme te Bizantit, Rilindja Italian ...

                                               

Florian Vlashi

Florian Vlashi eshte violinist, kompozitor, muzikant dhe drejtues i njohur i muzikes klasike i lindur ne Durres me 8 nentor 1963 i cili e zhvillon aktivitetin artistik dhe profesional ne Spanje. Studimet e violines i filloi ne moshen 6 vjeç. Baba ...

                                               

Florije Drevinja

Florije Drevinja ka lindur me 19.06.1962 ne Prishtine. Eshte juriste e diplomuar, ka dhene provimin i jurisprudences dhe eshte ne ndjekje te studimeve per master, drejtimi penal. Ka punuar disa vite si profesoreshe te drejtes kushtetuese ne SH.M. ...