ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 178
                                               

Enver Plaku

Enver Plaku aktor e regjisor shqiptar. Lindur me: 12 shtator 1939. Enver Plaku ka punuar ne teatrin" Aleksander Moisiu” ne qytetin e Durresit. Per meritat e tij artistike Enver Plaku eshte vleresuar me titullin" Artisti i Merituar”. Kinematografi ...

                                               

Enver Sulaj

Enver Sulaj u lind me 4 maj 1970 ne fshatin Malesi Re te Prizrenit. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, te mesmen ne Prizren, ndersa studimet universitare ne Degen Letersi dhe Gjuhe Shqipe i kreu ne Universitetin e Prishtines. Eshte gazetar dh ...

                                               

Eranda Libohova

Eshte motra e kengetares Irma Libohova. E filloi karrieren e saj ne nje moshe shume te re, ku arriti nje sukses goxha te shpejte ne tregun e kengeve shqip te asaj kohe kur ajo doli ne skene. Fillimi i karrieres se saj mund te themi qe ishte edhe ...

                                               

Erion Braçe

Ne 1994, Braçe u be anetar i Komitetit te Pergjithshem Drejtues te Partise Socialiste. Midis 1997-2001 ai ishte anetar i Komisionit per Ekonomi, Financa dhe Privatizim. Ai eshte zgjedhur si anetar i Kuvendit shqiptar per gjashte legjislatura dhe ...

                                               

Erion Kruja

Erion Kruja i lindur ne Tirane. Ka filluar te kerceje qe ne moshen 6-vjeçare ne Shtepine e Pionierit dhe iu bashkua Shkolles se Baletit Kombetar te Shqiperise kur ishte 11 vjeç dhe u diplomua ne vitin 2001. Pastaj u fut ne Teatrin Kombetar te Ope ...

                                               

Erion Veliaj

Ne vitin 2011, Veliaj iu bashkua kryesise se Partise Socialiste se Shqiperise si Sekretar per Rinine dhe Em­igracionin. Ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2013 ai u zgjodh deputet i Qarkut Gjirokaster.

                                               

Eris Nezha

Eris Nezha eshte diplomuar ne Akademine e Kercimit ne Tirane ne vitin 1997, ndersa me tej vijoi karrieren artistike ne Milano. Pas nje vit formimi ne Teatrin" Carcano” u pranua ne Shkollen e Baletit" La Scala”, ku edhe u diplomua ne vitin 2002. P ...

                                               

Erjeta Kici

Erjeta Kici ka lindur ne vitin 1978 ne qytetin e Kavajes ne nje familje arsimtaresh. Ne vendlindje mori dhe mesimet e para dhe shkollen e muzikes. Shkollen e mesme e kreu ne Tirane. Qysh ne moshe te vogel kishte pasion per librat e lexonte vazhdi ...

                                               

Erjon Tola

Erjon Tola, i lindur ne Tirane ne 15 dhjetor 1986, skiator i cili aktualisht jeton dhe stervitet ne Cervino. Ka perfaqesuar Shqiperine ne Lojerat Olimpike dimerore 2006 ne Torino dhe ne Lojerat Olimpike dimerore 2010 ne Vankuver.

                                               

Erkand Qerimaj

Erkand Qerimaj lindi me 10 gusht 1988 ne Shkoder, eshte peshengrites shqiptar.Origjina e tij eshte nga fshati Geghysen i Malesise se Gjakoves.Paraardhesi i tij Col Deli Qerimaj ishte luftetar i Lidhjes Shqiptare te Prizrenit dhe protagonist i Aks ...

                                               

Ermal Meta

Ermal Meta eshte nje kantautor Shqiptar, i rritur ne Itali. Ai ka qene anetar i bandave italiane Ameba4 dhe La Fame di Camilla, te cilat konkuruan ne seksionin e Festivalit te Muzikes Sanremos Te rinjte. Pasi kompozoi per disa artiste italiane, a ...

                                               

Ermal Panduri

Shkollen fillore dhe te mesme i kreu ne Peje. Ne vitin 2003 u regjistrua ne Universitetin e Prishtines ne Fakultetin e Arteve dega Aktrim ne klasen e Faruk Begollit. Ne vitin 2006 diplomoi me shfaqjen "Profesor jam talent se jo mahi 7. Eshte gjen ...

                                               

Ermela Teli

2014 - Visualise the invisible, film dokumentare, trilogji. Prodhim i Swedish Art Agency contemporary art 2014 - Evolucion i botes se gjalle, dokumentare. Prodhim i Akademise se shkencave dhe Fakultetit te shkencave te natyres, Shqiperi.14 min - ...

                                               

Ermelinda Meksi

Ermelinda Meksi lindi me 5 janar 1957 ne Tirane. Eshte nje politikane shqiptare. Ermelinda Meksi eshte diplomuar ne Fakultetin e Ekonomise te Universitetit te Tiranes, ne vitin 1979. Ne vitet 1986 dhe 1993 ka fituar graden" Doktor” ne ekonomi-sta ...

                                               

Abas Ermenji

Abas Ermenji ka qene arsimtar, veprimtar i Ballit Kombetar dhe publicist shqiptar. Ai kishte qendrime social demokrate dhe gjate jetes se tij kundershtoi monarkine, fashizmin, komunizmin dhe çdo forme te totalitarizmit.

                                               

Ermira Babamusta

Dr. Ermira Babamusta eshte eksperte e puneve te jashtme, humanitare, autore. Ermira eshte lindur ne Shqiperi, prinderit e saj quhen Neki dhe Suzana Babamusta. Ajo largohet nga Tirana, ne vitin 1998, si nje nga studentet me te mira te shkolles se ...

                                               

Ermira Gjata

Ermira Gjata eshte nje aktore shqiptare. E filloi karrieren si aktore ne teatrin" Skampa”. U angazhua ne kinematografi qe ne vitin 1981 me filmin" Nusja” dhe me pas ne role te tjere.

                                               

Ermira Statovci

Ermira Statovci lindi ne vitin 1985 ne Prishtine, ne nje familje me tradite ne kultivimin e karatese. Eshte absolvente e Fakultetit te Kultures Fizike dhe Sportit te Universitetit te Prishtines. Me karate ka filluar te merret ne vitin 1996. Gjate ...

                                               

Ermonela Felaj

Ermonela Felaj ka lindur ne Berat me 9 Nentor 1976. Ne korrik 1999 ka perfunduar studimet universitare prane Fakultetit te Drejtesise ne Universitetin e Tiranes dhe ne vitin 2002 ka perfunduar studimet ne Shkollen e Larte te Magjistratures si" Ma ...

                                               

Ermonela Jaho

Ermonela Jaho eshte soprano shqiptare me fame boterore. Lindi ne Tirane, ne vitin 1974. U largua ne vitin 1993 nga Shqiperia per ne Itali me nje burse studimi, dhe me pas iu desh ta realizoje endrren e ngjitjes ne skene, perkrah artisteve te huaj ...

                                               

Ermonela Valikaj

Ermonela Valikaj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Ernal Filo

Ernal Filo ka lindur ne Tirane me 14 qershor 1968, diplomuar per Gjuhe-Letersi Shqipe dhe Gjuhe Gjermane. Ambasador i Jashtezakonshem dhe Fuqiplote i Republikes se Shqiperise ne Malin e Zi nga 1 Dhjetor 2014.

                                               

Eroll Velija

Eroll Velija lindi me vitin 1959 ne Tetove. Studimet per Fakultetin Pedagogjik te i kreu ne Shkup. Jeton ne Tetove. Me letersi filloi te merrej qysh si nxenes i shkolles fillore. Shkruan per te rritur dhe femije, ne poezi dhe proze. Ka punuar si ...

                                               

Ervin Bushati

Ervin Bushati ka lindur ne Tirane me 15 Tetor 1975. Qe prej vitit 2014 ai sherben si Deputet i Kuvendit te Shqiperise dhe eshte anetar ne Komisionin e Ekonomise dhe Financave. Z. Bushati ka kryer studimet" Bachelor” ne universitetin" DePaul Unive ...

                                               

Ervin Koçi

Ervin Koçi eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Ervin Salianji

Ervin Salianji eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Korçes

                                               

Ervis Gega

Ervis Gega - Dodi eshte violiniste shqiptare e vleresuar ne vitin 2013 me titullin Profesor ne Gjermani. Aktualisht jeton ne Bonn me familjen. Ervis Gega eshte violinistja me re ne moshe ne Akademine e Muzikes se Dhomes" Villa Musica”, e pranuar ...

                                               

Erzen Shkololli

Erzen Shkololli ka lindur ne Peje me 1976, eshte artist dhe kurator shqiptar, bashkethemelues i Institutit te Artit Bashkekohor EXIT ne Peje. Eshte nje nga emrat kosovare me ne ze ne arenen nderkombetare te arteve pamore. Ka qene drejtor i Galeri ...

                                               

Esad Dujaka

Esad Dujaka gazetar i Radio Televizionit RTV21, shqiptar nga Kosova. I lindur ne Gjakove, me 15.06.1945. Me 1 korrik 1968 punesohet gazetar ne revisten javore "Zeri i Rinise" ne Prishtine. Aty punon deri me 01 janar 1974 ku kalon gazetar i Televi ...

                                               

Esat Sallai

U lind me 18 shkurt 1959 ne f.Dobridoll ku edhe e kreu shkollimin fillor,shkollen e mesme e kreu ne gjimnazin e Gostivarit,ndersa studimet e larta ne fakutltetin pedagogjik ne Univerzitetin e Prishtines.Pas studimeve meret me biznes privat.Ne vit ...

                                               

Esma Agolli

Esma Agolli u lind me 1 korrik 1928 ne Tirane. Eshte nje aktore e mirenjohur shqiptare. Ajo ka luajtur shume role ne teater dhe kinematografi, por rolet qe spikasin jane te Mysafiri, zonja Neriman te filmi Pertej mureve te gurta, te Femijet e saj ...

                                               

Eshref Gjonça

Eshref Zenel Gjonça u lind ne Dames te Tepelenes me 28 qershor te vitit 1924. Antifashist qe ne Normalen e Elbasanit, luftetar trim ne Grupin e Pare te Kurveleshit dhe, me pas - ne Brigaden XII Sulmuese Partizane. Mbas çlirimit: shef i seksionit ...

                                               

Ethem Çeku

Ethem Çeku lindi ne vitin 1962 ne Peje, eshte historian dhe politikan shqipetar. Ka qene i burgosur politik, ne vitet e tetedhjeta. Ka udhehequr me sukses firmen private" Aldeks”, ne Peje.

                                               

Ethem Gjinushi

Ethem Gjinushi ka qene partizan dhe ushtarak shqiptar. Eshte i ati i politikanit shqiptar, Skender Gjinushit.

                                               

Ethem Lika

Ethem Lika ka lindur ne Vlore. Arsimi: Universiteti i Tiranes per Gjuhe-Letersi, 1966. Pedagog ne UT, kandidat shkencash, doktor shkencash, docent, profesor, akademik i asociuar, akademik ne ASh 2009. Pervoje pune: Rektor dhe zevendes/rektor i UT ...

                                               

Etilda Gjonaj

Etilda Gjonaj lindi me 6 maj 1981, ne qytetin e Pukes. Gjonaj eshte emeruar Zevendesminister i Drejtesise me 22 maj 2017. Ajo ka ushtruar funksionin e Komisionerit ne Institucionin e Avokatit te Popullit per nje mandat 3-vjeçar, ku ka drejtuar Se ...

                                               

Eugent Bushpepa

Eugent Bushpepa, i njohur gjthashtu si Gent Bushpepa ose Genti, eshte nje kengetar dhe kantautor shqiptar, i fokusuar kryesisht ne rrymen rrok dhe alternative metal. Bushpepa eshte i njohur per sprektrin e tij te gjere vokal dhe notat e larta dhe ...

                                               

Eva Hila

Eva Hila u lind ne Shkoder me 2 nentor 1963. Qysh e vogel meton te rreshtoje vargjet e para, me pas merr pjese ne konkurset e poezise ne Shkoder si dhe perfaqeson Shkodren ne konkurset kombetare te poezise per pese vjet me radhe. Ne vitin 1991, l ...

                                               

Evis Cerga

Evis Cerga ka mbaruar studimet e larta ne Universitetin e Kairos, ne Fakultetin e Arteve te Bukura, Dega Letersi Angleze. Ka punuar per trembedhjete vjet si Perkthyese ne Perfaqesine e Perhershme te Zyres se Bankes Boterore ne Tirane. Qe nga viti ...

                                               

Evis Gega

Evis Gega eshte artiste shqiptare me fame boterore. Eshte nje nga violinistet me te afirmuara te moshes se saj, pedagoge ne Universitetin Johannes Guttenberg dhe ne Konservatorin Peter Cornelius ne Gjermani, Koncertmaestre dhe Soliste e Filarmoni ...

                                               

Ëngjëll Radoja

Engjell Radoja nga Shkodra, i njohur italisht si Dom Angelo Radoja, ishte prift katolik qe studioi ne Kolegjin e Propaganda Fides ne Rome. Si edhe shumeshkrimtare te tjere katolike shkodrane ai u nxit per te shkruar jo vetem nga edukimi fetar, po ...

                                               

Fadil Fazliu

Fadil Fazliu I lindur me 15 korrik 1960, ne Prishtine. Ka kryer shkollen e larte komerciale ne Peje, ne vitin 1992. Profesioni i tij eshte ekonomist. Gjate vitit 2004, ka ndjekur kurs diplomatik ne Tirane. Punon ne KEK ne Divizionin e Furnizimit ...

                                               

Fadil Ferati

Fadil Ferati lindi me 10 maj 1960 ne Istog dhe jetoi ne Gurrakoc deri sa vdiq me 30 janar 2010, Komuna e Istogut, eshte nje nder politikanet me te shquar te Kosoves.

                                               

Fadil Hasa

Fadil Hasa aktor i shquar shqiptar. Ka lindur ne Kruje me 8 prill 1940. U nda nga jeta me 16 Korrik 2018. Fadil Hasa ishte nje aktor shume i njohur ne Komedite dhe telekomedite Shqiptare.

                                               

Fadil Kujovska

Fadil Kujovska ka lindur me ne Tirane aktor i mirenjohur shqiptar. Kreu studimet e larta per aktrim ne Institutin e Larte te Arteve dhe me 1974 filloi pune ne Televizionin Shqiptar, me pas me 1975 interpretoi ne Teatrin e Gjirokastres, ndersa nga ...

                                               

Fadil Nasufi

Fadil Nasufi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje. Kryetar i Bashkise se Beratit nga viti 200 ...

                                               

Fadil Vata

Fadil Vata ka lindur me 10 janar 1962 ne fshatin Sallagrazhde te Therandes dhe rrjedh nga nje familje atdhetare, e cila e beri te nderuar dhe te respektuar. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, kurse te mesmen ne Therande. Ai ishte nxenes me su ...

                                               

Faik Krasniqi

Faik Krasniqi lindi me 25 janar te vitit 1956 ne Prishtine, eshte dizajnues grafik shqiptar. Shkollen fillore e kreu ne Prishtine ndersa te mesmen e Artit e kreu ne Peje ne vitin 1975. Studioi ne Akademine e Arteve te Universitetit te Prishtines ...

                                               

Faik Krasniqi (publicist)

Faik Krasniqi ka lindur me 21.10.1978 ne Prishtine. Eshte anetar i Kryesise dhe Keshillit Kombetar tek ALEANCA KUQ E ZI, si dhe nje nder themeluesit e saj. Eshte keshilltar i larte politike, per media dhe çeshtjen Kombetare dhe te Rajonit i kryet ...

                                               

Faik Luli

U lind ne Shkoder ne nje familje tregtare. Mesimet fillestare dhe te mesme," Gjimnazi i Shtetit” i kreu ne Shkoder, ku ishte shpallur nxenesi me i mire. Por, me gjithe kete, ne vitin 1946 iu ndalue e drejta e vazhdimit te shkollimit ne gjithe Shq ...