ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 177
                                               

Dhimitraq Papando

Dhimitraq Papando ka lindur ne Korçe ne vitin 1954. Ka mbaruar shkollen e Mesme Raqi Qirinxhi ne vitin 1973. Ne vitin 1978 Diplomohet ne degen Mjekesi e Pergjithshme. Mbas universitetit ka punuar mjek I pergjithsehm ne fshatin Lozhan te Korces dh ...

                                               

Dhora Leka

Dhora Leka eshte kompozitore shqiptare. Autore ne vitet 40 e kengeve te njohura partizane," Ato maja rripa-rripa seç gjemojne”," Rini, rini”," Qe nga gjokset djaloshare”, dhe me pas e operes "Nje jete me stuhi" sipas nje romani te Ali Abdihoxhes. ...

                                               

Dhori Kule

Dhori Kule, eshte ekonomist shqiptar dhe Rektor i Universitetit te Tiranes. Dhori Kule ka lindur ne Berat me 17 shkurt 1957. Shkollen e mesme e kreu ne Shkollen e Mesme te Pergjitheshme "Babe Dude Karbunara" te qytetit te lindjes, me rezultate te ...

                                               

Dhurata Çupi

Dhurata Cupi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Dibres

                                               

Dhurata Haveri

Dhurata Haveri Eshte diplomuar si juriste ne fakultetin e Drejtesise, Universiteti i Tiranes ne 1992. Fill pas mbarimit te studimeve, emerohet gjyqtare ne Gjykaten e Rrethit Gjyqesor Shkoder. Nderkaq, pergjate viteve 1992-1996 dhe 2000-2001 ka qe ...

                                               

Dhurata Lazo Bejleri

Dhurata Lazo Bejleri eshte nje nder artistet me te njohura shqiptare, qe aktivitetin e saj e zhvillon prej vitesh jashte vendit. E lindur ne Gjirokaster, ka studiuar piano qe ne moshen 6 vjeçare. Pasi mbaroi Akademine e Arteve ne Shqiperi u perso ...

                                               

Dhurata Thanasi

Dhurata Thanasi Daneri punon si Manaxhere e Zhvillimit te Biznesit prane Fondacionit Shqiptar per Zhvillimin e Kapaciteteve Lokale. Ka punuar per vite me radhe ne shume vende si Ballkan, Evrope, Azi, Afrike, SHBA. Eksperienca dhe deshira e saj pe ...

                                               

Dhurim Alinani

Dhurim Alinani ka lindur me 11 qershor 1969 dhe ka qene i diplomuar fillimisht per Ekonomi. Ai ka kryer studimet per drejtesi dhe ka titullin" Avokat". Permes Levizjes studentore ai shenoi hapat e para ne politike dhe ka qene nje nga aktivistet p ...

                                               

Edi Luarasi

Edi Luarasi lindi ne Tirane ne vitin 1940 eshte aktore i njohur shqiptare. Qe ne moshe te re ka debutuar ne skene. Fillimisht ne 1956, kur ishte 16 vjeçe, se bashku me te motren kendonin ne skenen e Teatrit te Estrades. Spektatori duartrokiste" M ...

                                               

Edi Paloka

Edi Paloka eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise, nenkryetar i Partise Demokratike dhe kryetar i Grupit parlamentar te Partise Demokratike. Ai eshte zgjedhur deputet ne Legjislaturat e 16-te, 17-te, 18-te dhe 19-te Kuvendit ...

                                               

Edip Ohri

Edip Ohri, kolonel, ish-deputet i Kuvendit Popullor dhe komandant i pergjithshem i aviacionit luftarak te Shqiperise 1951-1975. Edip Ohri lindi ne Struge ne 8 maj 1926. Ne moshen 10 vjecare, ne vitin 1936, familja e tij u shperngul ne Shqiperi, k ...

                                               

Edita Tahiri

Edita Tahiri eshte lidere, politikane, diplomate dhe negociatore e njohur shqiptare. Ajo eshte nje nder lideret kryesor te pavaresise se Kosoves. Ka mbajtur poste te larta shteterore ne kohen e luftes dhe te paqes, ishte Zevendes Kryeministre per ...

                                               

Edlira Bode

Edlira Bode eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Edmir Cjapi

Lindur me 4 shkurt 1980 ne Fier ne Shqiperi. Jeton deri ne moshen 15 vjece ne Samatise te Beratit dhe shperngulet per ne qytetin e Fierit. Kreu tetevjeçaren dhe gjimnazin ne Fier. Ne 1997 emigron se pari ne Greqi dhe pas 8 muajesh emigron ne Ital ...

                                               

Edmond Çaça

Edmond Çaça eshte ish-diplomat, ish-ambasador dhe publicist. Nga Viti 2006 ne 2010 ka sherbyer si sekretar i pare ne Ambasaden e Shqiperise ne Riad, Arabia Saudite, ku dhe mbulonte te gjitha vendet e gjirit Persik.Gjithashtu ka qene nismetari I h ...

                                               

Edmond Dule

Edmond Dule ish-trajner futbolli shqiptar i Kamzes. Ai ka dhene nje kontribut te çmuar ne futbollin shqiptar, teksa ne sezonin 2006-2007 arriti te ngjiste skuadren e Kamzes qe njihej ndryshe si "Dajti", ne Kategorine e Pare. U nda nga jeta me 3 m ...

                                               

Edmond Koseni

Edmont Koseni lindur ne Peqin ne 4 qershore ne vitin 1967. Kreu Akademine e Larte te Forcave Tokesore. Ne periudhen ka kryer studimet ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti Drejtesise. Mban titullin "Avokat". Eksperienca Profesionale: Ne vitin 198 ...

                                               

Edmond Leka

Edmond Leka eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Edmond Malaj

Edmond Malaj ka studiuar dhe eshte diplomuar ne Filologjine Gjermane dhe Shkencat e Perkthimit ne Institutet e Gjermanistikes te universitetit "Luigj Gurakuqi" ne Shkoder dhe te Karl – Francens – Universitӓt Graz, Austri, eshte doktoruar ne vitin ...

                                               

Edmond Spaho

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike te Shqiperise 2005-2009 Grupi Parlamentar i Partise Demokratike te Shqiperise 2009-2013 Grupi Parlamentar i Partise Demokratike te Shqiperise 2013-2017 Lista e deputeteve te Legjislatures VIII te Kuvendit t ...

                                               

Edona Peci

Edona Peci, politologe, gazetare shqiptare nga Kosova. Edona Peci studimet ne shkencat e politikes dhe administrates publike i beri prane Universitetit te Prishtines. Ne fushen e gazetarise, ajo filloi te angazhohet aty nga viti 2006, ndersa dy v ...

                                               

Edor Kabashi

Edor Kabashi, eshte shkenctar Shqiptar dhe Kanadez. Edor Kabashi, shkollen fillore dhe te mesme e ka perfunduar ne Durres, ndersa ne vitin 1995 shkoi per studime ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes.Ai mori çmimin e Presidentit Bill Clinton si nje ...

                                               

Eduard Sulstarova

Eduard Sulstarova akademik, nje nga profesoret me te perkushtuar te Universitetit te Akademise se Shkencave, i cili jeten e tij ia kushtoi sizmologjise. Ai u shqua per kontributin e madh ne ngritjen e sherbimit sizmologjik ne Shqiperi, te kuadrit ...

                                               

Eduard Shalsi

Eduard Shalsi eshte deputet i Kuvendit te Shqiperise, Qarku Berat. Eduard Shalsi, i lindur me 1968 ne Tirane, eshte zgjedhur deputet per Qarkun e Tiranes ne zgjedhjet e pergjithshme te vitit 2009. Eduard Shalsi ka mbaruar Fakultetin e Shkencave t ...

                                               

Eduart Ndocaj

Eduart Ndocaj ka lindur me 18 Shtator 1975 ne Manati te Lezhes. Ne vitin 1981 deri ne vitin 1989 ka mbaruar 8 vjecaren ne fshatin Manati te Lezhes. Ne vitin 1985 deri ne vitin 1990 eshte marre me kursin e piktures ne shpine e pionjierit ne Lezhe. ...

                                               

Eduart Qirjako Kostëdhima

Eduart Qirjako Kostedhima Ka lindur me 10.11. 1968 ne Piqeras te Sarandes. Ka mbaruar Akademine e Forcave Ajrore per pilot reaktivi dhe kryente detyren e komandantit te ekuipazhit ne Regjimentin e Kuçoves. Ra ne krye te detyres me 22.03.1991, se ...

                                               

Eduart Sulollari

Eduart Sulollari eshte lindur ne Lin te Pogradecit me 10 qershor 1968. Ka filluar te shkruaje heret poezi dhe tregime te shkurtra te cilat i botoi ne librin" Deborat e zemres”.

                                               

Efthim Zengo

Djali me i vogel i Papa Jani Zen-gos, Kreu shkollen fillore ne Dardhe. Profesionin e zografit e rnesoi nga vellai i madh Vangjeli. Ka ndihmuar vellane e madh Vangjelin ne pikturimin e Xhamise se Mirahorit ne Korce me 1921 dhe kishert e Shen Gjerg ...

                                               

Eglantina Begteshi

Eglantina Begteshi lindur ne Durres eshte Kryetare e Keshillit te Qarkut Durres. Ka kryer arsimin e larte, ekonomi kontabilitet. Ka marre pjese ne trajnime dhe specializime te ndryshme profesionale dhe te fushes sociale

                                               

Eglantina Gjermeni

Eglantina Gjermeni ka lindur ne qytetin e Krujes, ne vitin 1968. Aktualisht Gjermeni mban titullin e Doktorit te Shkencave ne Pune Sociale. Studimet e larta i kreu ne Universitetin e Tiranes, Fakulteti i Historise dhe i Filologjise ne degen Histo ...

                                               

Ejëll Deda

Ejell Deda lindi ne Shkoder, me 22 shkurt 1917. Studimet e para i kreu tek françeskanet, pastaj kaloi ne Seminarin Papnor te Shkodres, ku studioi edhe teologjine. U shugurua meshtar me 24 shkurt 1943 ne kishen e jezuiteve Shkoder, ku kremtoi edhe ...

                                               

Ekrem Lluka

Ekrem Lluka lindi me 1959 ne Peje, ne nje familje tregtare. Eshte President i Korporates se fuqishme Dukagjini, e themeluar ne Peje me 1987. Njihet si biznesmeni me i fuqishem Kosovar. Pejanet e quajne Berluskoni i Kosoves. Ekrem Lluka eshte pron ...

                                               

Elena Kocaqi

Elena Kocaqi eshte nje historiane shqiptare. Ka perfunduar studimet ne fakultetin e Histori-Filologjise ne Tirane per histori me Medalje te Arte. Ajo ka studiuar Drejtesi prane Fakultetit te Drejtesise ne Tirane dhe Shkenca Politike po ne Univers ...

                                               

Eleni Bukura Altamura

Eleni u lind ne nje ishull Grek te quajtur Spetses dhe vjen nga nje familje ShqiptareArianite. Babai i saj luftoi kunder Turqve ne vitin 1821 dhe sipas enciklopedive ai ndertoi teatrin e pare ne Athine Bukura Theater. Gjinia e saj ishte pengese, ...

                                               

Eleni Foureira

Eleni Fouréira e lindur me 7 mars 1987 ne Fier, Shqiperi, eshte nje kengetare greke-shqiptare qe jeton ne Greqi. Ajo ishte perfaqesuese e Qipros ne Festivalin e Kenges Eurovizion 2018 me kengen e saj "Fuego" dhe ku zuri vendin e dyte. Presidenti ...

                                               

Elez Biberaj

Elez Biberaj u lind me 15 nentor 1952, ne nje fshat te banuar me shqiptare ne Plave te Malit te Zi, nje vit pasi prinderit e tij ishin detyruar te linin vendlindjen e tyre, Shqiperine, si pasoje e regjimit totalitar. Kater vitet e para te shkolle ...

                                               

Elez Isufi

Dom Lazer Shantoja mbas nje vizite ne Mat e Diber shkruan pershtypjet e veta ne shtypin e kohes: Elez Isufi âsht nji burre qi flet pak! Kur flet te kenaqe te meson. Gadi gjith here e hape kuvendin me ndoj fjale te popullit. Kambe─kryq, me çubuk q ...

                                               

Elez Koçi

Elez Sadik Koçi lindi ne vitin 1856, ne fshatin Ostreni i Madh, ne Diber nga nje familje e thjeshte. Ne moshen 12 vjeçare nisi shkollen fillore dhe me pas vazhdoi shkollen e mesme fetare ne Manastir. Ne vitin 1876, Elezi mbaroi shkollen e mesme, ...

                                               

Elian Gjini

Elian Gjini ka lindur ne qytetin e Kuçoves. Ai eshte diplomuar ne degen e Menaxhimit dhe ne vitin 2012 u diplomua me nje Master ne Administrim Biiznes ne degen e Finances. Pervec interesit ne fushen e tij te studimit, ai eshte i pasionuar pas fil ...

                                               

Elinda Marku

Elinda Marku u lind me 20 shkurt 1969 ne fshatin Fierze te Rubikut. Ajo ka studiuar per Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Universitetin Luigj Gurakuqi te Shkodres. Prej vitit 1999 jeton ne Michigan, ku eshte kryeredaktore e revistes se permuajshme shqi ...

                                               

Elisa Spiropali

Elisa Spiropali eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ajo i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje. Eshte dhe super milf, p i d h.

                                               

Elisabeta Myftari

Elisabeta Myftari mesuese shqiptare. Ka lindur ne Skrapar ne vitin 1958. Ka kryer studimet e larta per gjuhe-letersi ne Universitetin "Aleksander Xhuvani". Punon si mesuese ne shkollen e mesme pedagogjike "Luigj Gurakuqi" ne Elbasan. Ajo eshte au ...

                                               

Elmas Eltari

Elmas Eltari mjek shqiptar, ka lindur ne 18 maj 1935. Ka kryer shkollen fillore dhe te mesme ne Tirane dhe Fakultetin e Mjekesise ne vitin 1962. Po ne kete vit eshte emeruar mjek ordinator ne Spitalin e pergjithshem Tirane, ne kliniken e" Semundj ...

                                               

Elmaz Boçe

Elmaz Boçe, ishte nenshkrues i Deklarates se Pavaresise se Shqiperise. Elmaz Boçe lindi ne Gjirokaster. Bashkekohes i Naim e Sami Frasherit, si ata, Boce perfundoi gjimnazin e Janines" Zosimea”. Mori pjese ne organizimin e deges se Lidhjes Shqipt ...

                                               

Elmaze Grainca

Elmaze Grainca u lind ne Cerrnille te Ferizajt me 13 janar 1962. Ka perfunduar Fakultetin Filologjik dega e Letersise dhe Gjuhes Shqipe ne Prishtine, ku ka marre titullin Profesor. Veprimtare ne luften per liri te atdheut. E perndjekur nga pushte ...

                                               

Elona Gjebrea

Elona Gjebrea ka lindur ne 18 maj 1968, ne Tirane. Ajo eshte diplomuar ne Biologji, Fakulteti i Shkencave te Natyres, ne Universitetin e Tiranes ne vitin 1991. Znj. Gjebrea eshte Doktore e Shkencave, qe nga nentori 2008, dhene nga Universiteti i ...

                                               

Ymer Elshani

Ymer Elshani shkrimtar shqiptar, lindi me 1948 ne Korrotice te Poshtme te Drenasit. Kreu fakultetin per gjuhe dhe letersi shqipe dhe nje kohe te gjate punoi ne arsim. Botoi dhjetera libra per femije me poezi, tregime dhe romane. U vra dhe u masak ...

                                               

Eltar Deda

Eltar Deda eshte deputet i Partise Socialiste ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Elvana Gjata

Elvana Gjata lindi me 3 shkurt 1987 dhe eshte nje kengetare shqiptare ne RnB e muzike pop nga Pajova. Emri i Elvana Gjates nuk eshte i rastesishem ne boten e muzikes dhe as thjesht per te plotesuar ndonje nga kapriçiot e moshes. Rruga e saj artis ...

                                               

Elvir Muriqi

Elvir Muriqi eshte i lindur me 29.4.1979 ne Peje te Kosoves, ai ka qene nje femije luftarak, si i mitur filloj me sportin, ne skenen e Kikboksit Kosovare u afrimua shume dhe me pastaj ne vitin 1997 u emigrua ne Amerike. Atje filloj me boks, zhvil ...