ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 176
                                               

Dashnor Sula

Dashnor Sula eshte deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Daut Maliqi

Daut Maliqi ne Busavate te Dardanes. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, progjimnazin ne Gjilan, ndersa shkollen normale ne Prishtine. Nga shtatori i vitit 1960, deri ne janar te vitit 1975 punoi mesues e arsimtar i gjuhes dhe letersise shqipe ...

                                               

Agim Dauti

Agim Dauti i lindur me 30.06.1966 eshte shkrimtar nga fshati Kokaj ne Komunen e Gjilanit.Shkollimin fillor dhe te mesem e kreu ne Gjilan. Jeton dhe punon nga vitet e 90-ta ne Gjermani. Ka te botuara tri permbledhje poteike si dhe nje Roman. Agim ...

                                               

Rrahman Dedaj

Rrahman Dedaj lindi me 1930 ne fshatin Penuhe,te Besjane Podujeves. Shkollen fillore e ka kryer ne Besjane, kurse shkollen Normale ne Prishtine dhe gjuhen dhe letersine e studioi ne fakultetin Filozofik te Prishtines. Poashtu ishte gazetar ne Rad ...

                                               

Dedë Maçaj

Dom Dede Maçaj ishte nje prift dhe shenjtor shqiptar. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjate kremtimi ...

                                               

Dedë Malaj

Dom Dede Malaj ishte nje prift dhe shenjtor shqiptar. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjate kremtimi ...

                                               

Dedë Plani

Dom Dede Plani ishte nje prift dhe shenjtor shqiptar. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjate kremtimi ...

                                               

Deli Metalia

Deli Metalia lindi ne Dragobi dhe jeton ne Bajram Curr. Ka mbaruar shkollen e mesme ne Kuçove per produktet e naftes dhe ka punuar ne qytete te ndryshme te Shqiperise. Ne vitin ’81 ka studiuar ne Akademine e Arteve me profesor Panajot Kanaçin. As ...

                                               

Xhovalin Delia

Xhovalin Delia eshte artist bashkekohor pamor shqiptar, kineast dhe shkrimtar i lindur ne 29 prill 1959 nga Blinisht Puke me banim ne Firence Itali. Diplomuar ne Akademine e Arteve ne Tirane ne vitin 1985, punoi si piktor dhe regjisor i filmit vi ...

                                               

Tahir Demi

Tahir Demi ishte nje politikan shqipetare. Ai ishte pjestare i shkalles se larte se Partise se Punes Shqiperise dhe perfaqesues i Shqiperise ne Camecon. Ne 1960 ai u arrestua dhe u denua me vdekje ne 1961 sepse ishte pjestar i grupit Pro-Sovjetik ...

                                               

Demir Behluli

Shkollen fillore e kreu ne fshatin Magjere dhe Presheve. Shkollen normale ne Shkup, Shkollen e Larte Pedagogjike-dega e atrit figurativ ne Prishtine, ndersa per dizajn specializoi ne Kufshtajn te Austrise. Per 50 vjet realizoi mbi 3000 vepra arti ...

                                               

Demir Zyko

Demir Zyko Artisti i Popullit, kengetari me i shquar deri me sot i iso-polifonise toske, lindi ne Gjerbes te Skraparit me 1911. Megjithese kishte kenduar neper ambiente familjare, ne vitin 1960 ngjitet ne skenat e festivaleve folklorike. Ai u pop ...

                                               

Arif Demolli

Arif Demolli lindi me 2 maj 1949 ne Gllogovice te Prishtines. Mesimet e para i mori ne vendlindje, kurse ne Prishtine mbaroi shkollen e mesme normale dhe fakultetin filozofik, grupin e gjuhes dhe letersise shqiptare. Pos ne arsim punoi ne reviste ...

                                               

Demush Heba

Demush Heba lindi ne vitin 1960. Ai ishte nje nga dy pilote e helikopterit te rrezuar qeveritar Bell 222 me date 16 korrik 2006. Ai mbante graden e majorit. Detyra: punonjes i helikoptereve te sherbimeve qeveritare. Demush Heba ishte i martuar dh ...

                                               

Denis Bonjaku

Denis Bonjaku eshte kengetar. Ai eshte nje femije shume aktiv dhe i apasionuar pas botes se artit. Dy here nenkampion nderkombetar i kercimit karaibik, ai e projekton te ardhmen e tij si nje showman i sukseshem. Muzika qendron ne majen me te lart ...

                                               

Denis suka

Denis Suka Me mbi 350.000 ndjekes ne llogarine e tij luksoze te perqendruar ne jahte ne Instagram, Denis Suka tashme eshte diçka si nje figure me ndikim ne boten e jahteve. Por pasi ka postuar rreth anijeve te pabesueshme per gati tre vjet, njeri ...

                                               

Denisa Kola

Denisa Kola fitoi titullin e Miss Shqiperia 2003. Ajo ka perfaqesuar Shqiperine ne Miss Universe 2003 dhe Miss Bota 2003 ku fitoi çmimin" Miss World Scholarship”.

                                               

Mehmet Dermani

Mehmet Dermani - Gjonbalaj, u lind me 31 janar 1911, ne fshatin Vuthaj te Plaves, te Malit te Zi. Mehmet Dermani, ishte nder intelektualet e pare te krahines, i cili i vuri te gjitha potencialet e tij ne sherbim te atdheut. Rrjedh nga familja e m ...

                                               

Dervish Luzha

U lind ne Luzhe, te Tropojes te Malesise se Gjakoves, i biri i Tarçuk Bales dhe Fate Hysenit nga Gegehyseni. I ati e la jetim te vogel dhe per te u kujdes mixha Bajram Sefe Bala, qe edhe e rriti. Qe ne vogeli tek ai u duken shenjat e dervishit, d ...

                                               

Dervish Shaqa

Dervish Shaqa lindi ne Lluke te Eperme te Deçanit me 1912; vdiq me 11 prill 1985. Rapsod i shquar popullor dhe i njohur ne te gjitha trevat shqiptare. Devish Shaqa deri ne vitin 1956 jetoi ne Kosove, mirepo ne kete vit iu desh te leshonte Kosoven ...

                                               

Destan Gashi

Skulptori Destan Gashi ka prejardhje nga fshati Zoqishte. Ai ka diplomuar ne Akademine e Arteve te Bukura ne Bruksel, fillimisht ne pikture me 1978 dhe me vone ka vazhduar studimet ne degen e skulptures. Prej vitit 1987 jeton dhe krijon si skulpt ...

                                               

Agim Deva

Agim Deva, lindi ne vitin 1948 ne Beograd dhe vdiç me 1 shkurt 2009 ne moshen 61 vjeçare ishte shkrimtar shqiptar dhe pedagog i Universitetit te Prishtines.

                                               

Diana Seitaj

Diana Seitaj ka lindur ne Korçe, u rrit ne nje familje me ndjenje te thelle atdhedashurie. Librat do te mbeten bashkudhetaret e saja te perhershme. Ne fillim te viteve 90-te, u vendos me familjen ne Chicago, ku banon edhe sot. Perjetimet e nje em ...

                                               

Suzana Dibra

Suzana Dibra ishte nje gazetare shqiptare, e cila punoi per 40 vjet ne Radio Shkodra. Ajo njihet si nje nder zerat me te mire radiofonike. Perveç folese profesioniste, ajo ishte autore e qindra programeve muzikore. U nda nga jeta me 31 maj 2018.

                                               

Dylbere Dika

Shkollen fillore e kreu ne fshatin Venisht, tetevjeçaren ne Shumbat dhe te mesmen ne Sllove te rrethit Diber. Eshte diplomuar ne Universitetin e Tiranes ne degen e gjuhe-letersise. Ka kryes disa specializime ne fushen e gazetarise dhe botimeve. K ...

                                               

Dila Jaku

Dila Jaku nje nga personat me jetegjate ne Shqiperi. E lindur ne 5 korrik te vitit 1895, pas me pak se tre muajsh ajo do te mbushte plot 117 vite, duke pretenduar hyrjen ne librin Guinness si nje nder njerezit me jetegjate ne bote. Dila Jaku isht ...

                                               

Dilaver Goxhaj

Kolonel Dilaver Rezo Goxhaj eshte ushtarak shqiptar. Lindi ne vitin 1948 ne Gjirokaster. Ne vitin 1962 fillon studimet ne Shkollen e Mesme te Pergjithshme Ushtarake" Skenderbej”. Kryen me pas shkollen e larte dhe ne vitin 1969 titullohet oficer k ...

                                               

Dilaver Kurti

Dilaver I. Kurti, u lind ne Burrel, ne gjirin e nje familje autoktone burrelase. Kur u lind ai, i ati, Ibrahimi, ishte oficer dhe sherbente ne Diber dhe Elbasan, ne radhet e ushtrise mbreterore shqiptare. Qysh heret ne femijeri, te Dilaveri i vog ...

                                               

Rasih bej Dino

Rasih Dino ishte i lindur ne vitin 1865 ne Preveze, nga familja e shquar Dino, i atij i tij ishte Abedin pashe Dinos, themeluesi e Lidhjes se Prizrenit. Familja Dino perfshin nje karikaturist dhe anetar te parlamentit te Greqise, Lejla Dino Ileri ...

                                               

Dodë Gjergji

Dom Dode Gjergji lindi ne Stublle te Kosoves me 16 janar 1963 eshte Administratori Apostolik i Kosoves. U shugurua meshtar me 15 gusht 1989 ne dioqezen e Shkup-Prizrenit, ku filloi te kryente sherbimin meshtarak. Me pas, gjithnje ne kete dioqeze, ...

                                               

Dodë Tahiri

Dode Tahiri ka qene portier i Vllaznise se Shkodres, dhe ka dale dy here kampione ne vitin 1945 dhe 1946. Ka luajtur ne dy takimet e para kunder Jugosllavise dhe Bullgarise ne Kupen e Ballkanit e vitit 1946.

                                               

Zehrudin Dokle

Zehrudin Dokle lindi me 12 janar te vitit 1952 ne Kukes, Shqiperi, eshte regjisor dhe aktor, shkrimtar dhe perkthyes nga Shqiperia. Ai eshte vellai i politikanit Namik Dokle.

                                               

Yllka Domi

Yllka Domi u lind ne Gjakove me 18 Gusht 1981 Yllka ishte e bija e Afrim dhe Dashurije Domit. Ajo u lind ne nje familje qytetare me tradita patriotike. Gjyshi i saj Kasim Domi, nje atdhetar dhe veprimtar i madh u denua nga pushtuesit serbo-jugosl ...

                                               

Donald Suxho

Donald Suxho si lojtar u rrit ne KV Skenderbeu, ku trener e kishte profesorin Petraq, fitoi nje kampionat kombetar ne Shqiperi 1996. Ne kete vit ai zgjodhi per te kaluar ne Shtetet e Bashkuara per studim. Fillimisht jetoi ne Masaçusets dhe me pas ...

                                               

Donat Qosja

Donat Qosja u lind me 8 gusht 1974 ne Prishtine, eshte djali i Isa Qosja, Kosove eshte aktor i njohur Shqiptar nga Kosova i cili ka luajtur ne disa filma dhe seriale ka diplomuar per aktrim ne Universitetin e Prishtines aktualisht jeton ne Prisht ...

                                               

Elvira Dones

Elvira Dones eshte shkrimtare, skenariste dhe producente filmash shqiptare. Ajo ka lindur ne Durres ne vitin 1960 dhe eshte diplomuar ne Letersi Shqipe dhe Letersi Angleze ne Universitetin Shteteror te Tiranes. Ne vitin 1988 ajo u punesuar nga Te ...

                                               

Donika Rudi

Donika Rudi shte kompozitore shqiptare nga Kosova e muzikes akusmatike, elektroakustike dhe instrumentale. Ka studiuar kompozimin ne Konservatorin e Muzikes ne Gjeneve ne dy drejtime: muzike instrumentale ne klasen e Nicolas Bolens, Éric Gaudiber ...

                                               

Dorian Koçi

Dorian Koçi eshte studiues shqiptar dhe njohes i mire i historise dhe kontribuues ne media me nje sere shkrimesh. Ai eshte gjithashtu autor i nje sere librash ku spikat studimi i tij mbi figuren e Ali Pashe Tepelenes. Ne shkurt 2017 zgjidhet drej ...

                                               

Dorina Komani

Dorina Komani pianiste dhe pedagoge shqiptare nga Tirana e njohur dhe e vleresuar ne Oslo Norvegji. Dorina eshte formuar nga profesionistja e talenteve te reja Tarkuina Truja Adami ne Liceun Artistik te Tiranes si dhe me pas e vleresuar nga profe ...

                                               

Doruntina Disha

Doruntina Disha lindi me 4 korrik 1988 ne Prishtine. Ne moshen 4 vjeçare se bashku me familjen e saj migroi ne Norvegji, ku edhe sot jeton dhe vepron ne Oslo. Ajo eshte nxenese e gjimnazit te Oslos dhe i pelqen te studioj psikologjine. Doruntina ...

                                               

Dr. Ibrahim Gashi

Ibrahim Rrahim Gashi Lindi me 23 gusht 1935, ne rrethin e Krujes, ku me pare kishin ardhur prinderit e tij, nga Skenderajt e Kosoves, te perrnjekur nga rregjimi serb. Ndersa me tej, atij iu krijua mundesia qe t’i ndiqte studimet e larta ne ish-Ju ...

                                               

Drita Agolli

Ne vitin 1950 fillon pune ne Teatrin Popullor si aktore. Roli i pare i Drita Agollit ka qene Marieli tek "Zeri i Amerikes" nga Lavrenjev, ne vitin 1951. Ne 1954 Drita Agolli ndoqi studimet e larta ne Institutin e Arteve te Bukura ne Bukuresht, Ru ...

                                               

Drita Reka-Gërmizaj

Drita Reka-Germizaj ishte njera nder te parat folese te lajmeve te Televizionit te Prishtines, qe nga transmetimet e para ne vitin 1974. Ne TV Prishtina punoi deri me mbylljen e ketij televizioni nga, forcat serbe me 1990. Keshtu, duke debuar dhu ...

                                               

Drita Siliqi

Drita Siliqi lindi ne Tirane, me 2 mars te vitit 1933, ne nje familje patriote tiranase. Babai i saj ishte Athanas Shundi, i cili ka qene mesues ne shkollen e pare shqipe te Tiranes dhe pas perfundimit te studimeve universitare per kimi dhe farma ...

                                               

Dritan Hila

Lindi ne Tirane me 28 gusht 1966, i biri i Ylli Hiles dhe Vahidese, i ati ka qene hetues i Sigurimit te Shtetit. Eshte diplomuar ne vitin 1989 ne Universitetin e Tiranes ne Fakultetin Ekonomik, ne Degen Sfere Qarkullimi. Mbas diplomimit, ka punua ...

                                               

Dritan Tola

Dritan Tola, ne mars te vitit 2013, mori detyren si Ambasador i Republikes se Shqiperise ne France dhe ne Monako dhe Perfaqesues i Presidentit te Republikes prane Organizates Nderkombetare te Frankofonise.

                                               

Armand Duka

Armand Duka eshte nje Presidenti i Federates Shqiptare te Futbollit qe nga viti 2002. Rritja dhe zhvillimi i skuadrave perfaqesuese ne organizim dhe ne rezultate teknike, ndertimi i nje stadiumi modern kombetar dhe nje kualifikim i mundshem i Shq ...

                                               

Duli

I lindur 31.10.1987 ne nje fshat afer Kerçoves ne Cervic. Rrjedh nga nje familje muzikantesh popullore, babai i tij qe shume ri u nda nga jeta, po ashtu ishte nje muzikante i rralle me sharkine e tij ishte i pazevendesueshem. Ne femijerine tij Du ...

                                               

Naxhije Dume

Naxhije Dume ishte veprimtare e Frontit Nacional-Çlirimtar gjate rezistences shqiptare, anetare e Komitetit Qendror dhe ministri i pare femer. Dume perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, q ...

                                               

Avdyl Dura

Avdyl Zenuni, i njohur ne popull ne keto ane me gjere si Avdyl Dura, ishte djali i Zejnullahut dhe Hatixhes, femije i fundit pas motres Fatime dhe vellezerve Hajredinit, Nezirit dhe Metes. U lind me 1893 ne fshatin Duraj, i cili shtrihet ne verip ...