ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 175
                                               

Bujar Leskaj

UT, Fakulteti Gjeologji-Miniera - 1990; Inxhinier nafte UT, Fakulteti i Ekonomise, Dega Finance - 1998; Ekonomist UT, Fakulteti i Drejtesise - 2002; Jurist Universiteti i Nebraskes - Lincoln, SHBA, Departamenti i Menaxhimit Diplome per mesimdheni ...

                                               

Bujar Muça

Bujar Muça ka lindur me 2 dhjetor 1972 ne Elbasan. Eshte deputet i PDIU ne Kuvendin e Shqiperise. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Bujar Muçaj

Bujar Muçaj lindi ne Aranitas te Mallakastres me 22 mars 1959 dhe u rrit ne qytetin e Patosit. Ka botuar per here te pare ne shtypin shqiptar ne vitin 1975. Ne pergjithesi i ka terhequr vemendjen humori dhe satira. Eshte prezantuar mjaft here nga ...

                                               

Bujar Shita

Bujar Shita lindi me 1 maj te vitit 1959 ne Mitrovice, eshte doktor i shkencave matematike dhe ekspert i kompjutereve, me vendbanim te perkohshem ne Gjermani prej 1992-2010. Aktualisht profesor ne Fakultetin e Shkencave Teknike te Aplikuara ne Mi ...

                                               

Bujar Zajmi

Bujar Zajmi i lindur ne Tirane, me origjine nga Kosova eshte piktor i njohur shqiptar. E ka nisur artin pamor qe ne vitin 1956, me vizatime dhe piktura se bashku mund te kete rreth 5 mije dhe studimet e larta i realizoi per grafike Universitetin ...

                                               

Bukurie Mustafi

Çeshtje alfabetore ne gazetat" Albania” 1897-1909," Albanija” 1902-1906 dhe" Shkupi” 1911-1912," Studime albanologjike”, nr. 8, Shkup, 2013. Mbi disa leksema popullore artizanale," Studime albanologjike”, nr. 10, Shkup, 2015. Vezhgime mbi leksiku ...

                                               

Bukurije Bushati

Bukurije Bushati ka lindur me 18.04.1956 ne Durres. Ne vitet 1972-1975 ka mbaruar shkollen e mesme ne gjimnazin "Gjergj Kastrioti". Ne vitet 1986-1990 mbaroi Universitetin Shteteror Dega Juridik me korrespondence. Ne 1993 eshte larguar ne Itali d ...

                                               

Bukurije Fazliu

Bukurie Fazliu ka lindur me 06.01.1975 ne fshatin Gradice te Drenasit, ku edhe banon. Eshte absolvente e fakulltetit juridik prane Univerzitetit te Prishtines, ndersa sa i perket angazhimeve profesionale, Bukuria ka qene e kyçur ne bataljonin e 4 ...

                                               

Leka Bungo

Leka Bungo eshte regjisor, aktor, dhe skenarist shqiptar. Ka kryer shkollen e larte per aktore" Aleksander Moisiu” dhe me pas nje kurs njevjecar per regjisure ne Institutin e Larte te Arteve. Punoi nje kohe si regjisor ne teatrin" Bylis” te Fieri ...

                                               

Burbuqe Rada

Burbuqe Rada eshte kengetare shqiptare: Ne Dhjetor 1981, merr pjese ne Festivali i 20-te ne RTSH me kengen "Viti i Ri". Ne Dhjetor 1982, merr pjese ne Festivali i 21-te ne RTSH me kengen "Mes dritash". Ne Dhjetor 1983, merr pjese ne Festivali i 2 ...

                                               

Burhan Spahiu

Burhan Spahiu ishte nje kengetar shqiptar. Ka lindur ne Berat me 5 Janar 1943. Shkollen e mesme e kreu ne Liceun Artistik" Jordan Misja” ne Tirane dhe gjate viteve 1962 – 1967 kryen studimet e larta per kanto ne" Konservatorin Shteteror te Tirane ...

                                               

Burim Nijazi Hiseni

Burim Nijazi Hiseni nga fshati Sllatine ne Tetove, Maqedoni ushtarak shqiptar, deshmor i luftes ne Maqedoni. Burim Hiseni ju kishte bashkuar forcave shqiptare qe luftonin edhe me tutje pas çlirimit te Kosoves per lirin e shqiptareve ne territoret ...

                                               

Burim O. Osmani

D.u.D.a me emrin Burim Osmani ka lindur me 12 nentor 1986 ne Gjilan. Burim O. Osmani kreu shkollen e mjeksise, drejtimi i stomatologjise ne Gjilan. Pasioni i tij per muzike lindi qysh heret, ne moshen femijerore. Por me krijimtari dhe interpretim ...

                                               

Burim Ramadani

Burim Ramadani, u lind me 14 dhjetor 1981 ne Therande, eshte Magjister i Shkencave Politike, ligjerues i Studimeve te Sigurise, publicist dhe ish-deputet i parlamentit te Kosove-s.

                                               

Jak Bushati

Jak Bushati qe klerik dhe shenjtor shqiptar, pjese e 40 martireve shqiptare. Hapja e procesit dioqezan sipas Radio Vatikanit, per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popu ...

                                               

Aleks Buzo

Aleks Buzo me baba shqiptar dhe nene australiane eshte dramaturg dhe novelist i njohur australian. Ai ka lindur ne Sidnej ne 1944 dhe ka vdekur ne muajin gusht te 2006. Ne shtypin australian ka shume artikuj te botuar per vdekjen e tij, ku humbja ...

                                               

Prend Buzhala

Prend Buzhala u lind me 1 nentor 1951 ne Çabiq te Klina. Filloren e kreu ne Ujemire, gjimnazin ne Kline, fakultetin filologjik ne Prishtine. I ndoqi edhe studimet postdiplomike, po per shkak te burgosjes politike me 1982, iu nderprene nga regjimi ...

                                               

Çerkin Bytyçi

Çerkin Bytyçi lindi ne Hoçe te Qytetit komuna e Prizrenit, ne vitin 1957. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, ndersa te mesmen dhe shkollen e larte pedagogjike grupi Gjuhe dhe Letersi Shqipe ne Prizren. Me shkrime filloi te merrej qe nga banka ...

                                               

Ferhat Cakaj

Ferhat Cakaj mesues, shkrimtar dhe publicist shqiptar. Ka lindur ne Salari te Tepelenes me 2 Prill 1935, ne Shkoder kryen shkollen e mesme pedagogjike, kurse studimet e larta ne fillim per Gjuhe -Letersi dhe me pas Fakultetin Histori-Filologji, d ...

                                               

Alush Canaj

Alush Canaj ishte i lindur me 24 gusht te vitit 1952 ne fshatin Koretin te Kamenices, Dardana sot. Ne vitin 1956, ne kohen e terrorit serb, ne aksionin e famshem te armeve te shpernguljes se shqiptareve per ne Turqi, familja e tij vendosej ne Gji ...

                                               

Avdush Canaj

Avdush Canaj, shkrimtari per femije i letrave shqipe, u lind ne fshatin Koretin te Kamenices Dardanes se sotme me 12 qershor te vitit 1955. Shkollen fillore dhe ate te mesme i kreu ne Gjilan ndersa studimet per Letersi dhe Gjuhe Shqipe, ne Prishtine.

                                               

Dervish Cara

Dekreti i Gjylhanese do te centralizonte me tej pushtetin e Perandorise Osmane, kjo ne dem te çifligareve te vjeter dhe privilegjeve te tyre te trasheguar. Perndjekja e bejlereve te pabindur ne Vilajetin e Manastirit, nisi me internimin e Abdurra ...

                                               

Çlirim Ceka

Çlirim Ceka eshte piktor shqiptar i realizmit socialist. Ceka ka kryer Institutin e Larte te Arteve, Tirane dhe po ne kete Institut ka punuar si pedagog i grafikes ne vitet. Nga krijimtaria e artistit Çlirim Ceka ne fondin e Galerise Kombetare te ...

                                               

Cenë H. Pushkolli

Cene Hamit Pushkolli, 1950, Prishtine Ka mbaruar gazetarine pran Institutit te gazetarise dega: gazetaria konsultative-diplomatike ne Beograd. Shkrimet e para i ka te botuara ne" Zeri te Rinise”, ne" Rilindje”," Bujku”," Shkendija”" Kosovare”, me ...

                                               

Agim Cerga

Agim Cerga shkrimtar shqiptar. Lindur ne Shqiperi ne 1934 dhe aktualisht me banim ne Kanada. Ka qene per disa vite sekretar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise, redaktor ne gazetat dhe revistat letrare qe dilnin ne ate kohe, gaz ...

                                               

Foto Çami

Çami lindi me 4 tetor 1925 ne fshatin e Laboves ne rrethin e Gjirokastres. Ai u bashkua me forcat partizane gjate Luftes Antifashiste dhe sherbeu gjithashtu si komisar politik. Pas perfundimit te Luftes se Dyte Boterore, vazhdoi studimet ne Unive ...

                                               

Çapajev Gjokutaj

Çapajev Gjokutaj mban titullin Professor i Asociuar qe nga viti 1994 dhe graden Doktor i Shkencave Filologjike qe nga viti 1991. Ne vitn 1972 eshte diplomuar nga Fakulteti i Historise dhe Filologjise me diplomen e mesuesit te gjuhes dhe letersise ...

                                               

Axhem Çapo

Shkollen fillore e kreu ne Dukat, shtate-vjeçaren ne Shkoder dhe te mesmen ne Tirane. Ne vitin 1944 doli partizan dhe menjehere pas luftes filloi te punonte ne administraten e Ministrise se Brendshme, ne Burrel ne Shkoder, deri sa u lirua me 1954 ...

                                               

Kalosh Çeliku

Kalosh Çeliku lindi me 13 shkurt l951 ne fshatin Cervice te Kerçoves. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje. Shkollen e mesme normale ne Shkup, ndersa studimet e Gjuhes dhe Letersise Shqipe ne Universitetin e Prishtines. Çeliku shkruan poezi e pr ...

                                               

Çerçiz Myftari

Çerçiz Myftari Ka lindur ne Dragot te Tepelenes me 27 dhjetor 1939. Diplomuar ne Fakultetin e Mjekesise se Pergjithshme ne Tirane me 1959. Ne vitin 1967 specializohet si pediater ne Tirane dhe qysh nga viti 1968, vazhdon mjek pediater ne Memaliaj ...

                                               

Çerçiz Topulli

Çerçiz Topulli qe ushtarak ne Perandorine Osmane, kryetar çetash ne periudhen e Levizjes Kaçake dhe veprimtar i çeshtjes kombetare bashke me te vellane, Bajo Topullin.

                                               

Çerkin Ismaili

Çerkin Ismaili u lind ne vitin 1948 ne fshatin Banjske te Vushtrrise. Shkollen fillore e mbaroi ne Smrekonice, nje fshat afer fshatit te tij te lindjes. Gjimnazin klasik e mbaroi ne Vushtrri, kur edhe filloi te botoje ne shtypin letrar te kohes k ...

                                               

Çesk Zadeja

Çesk Zadeja lindi me 8 qershor te vitit 1927 ne Shkoder, ne nje familje qytetare. Mesimet e para i mori ne vendin e lindjes, ne shkollen françeskane, ku krahas mesimit te pergjithshem, merr dhe njohurite e para te muzikes. Ka qene anetar i korit ...

                                               

Çezar Kurti

Çezar Kurti u lind ne vitin 1935. Ka kryer studimet ne Institutin e Larte Pedagogjik 4 vjeçar me 1957 dhe ne vitin 1964 kreu Fakultetin Juridik te Universitetit te Tiranes. Punoi si redaktor-perkthyes ne Agjencine Telegrafike Shqiptare deri kur u ...

                                               

Çiljeta Xhilaga

Çiljeta Xhilaga lindi me 5 shkurt 1985 ne Tirane. Eshte nje kengetare dhe fotomodele shqiptare. Ne moshen e 14 vjeç ajo mori pjese ne festivalin "Kenga magjike" dhe ka dale si modelja me e mira ne "Rinfest 00-01". Çiljeta ka studiuar ne shkollen ...

                                               

Çiprian Nika

Çiprian Nika qe frat françeskan, mesues dhe publicist shqiptar. Hapja e procesit dioqezan per lumnimin e tij, u shpall me 10 nentor te viti 2002, nga prefekti i asokohshem i Kongregates per Ungjillezimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjat ...

                                               

Çlirim Hoxha

Çlirim Hoxha shkrimtar, gazetar dhe studiues shqiptar, ka lindur me 21 nentor 1954 ne qytetin e Vlores. Ka perfunduar studimet ne Fakultetin e Histori-Filologjise te Universitetit te Tiranes dega Histori. Ne vitet ’96-’97 perfshihet ne protestat ...

                                               

Gaqo Çollaku

Gaqo Thanas Çollaku u lind ne nje familje shume te njohur atdhetare. Qe fare ri u perfshi aktivisht ne LANÇ. Ai eshte pjesemarres qe ne Demonstraten masive te 8 nentorit te vitit 1941. Pjesetar i Çetes dhe i Batalionit" Hakmarrja”, kuader ne Brig ...

                                               

Petraq Çollaku

Petraq Thanas Çollaku lindur me 21.05.1919 ne Boboshtice. U lind ne nje familje shume te njohur atdhetare. Vazhdoi studimet ne Shkollen teknike Harry Fulz. Qe fare ri u perfshi aktivisht ne LANÇ se bashku me Gaqo Thanas Çollaku. Ai eshte pjesemar ...

                                               

Çun Lajçi

Çun Lajçi ka lindur 18.12.1946 ne Drelaj te Rugoves. Shkollen tetevjeçare ne Drelaj, Normalen ne Prizren dhe shkollen e Larte Pedagogjike-Dramen ne Prishtine. Nga 1970 punoi si aktor i rregullt ne Teatrin e Prishtines. Luajti mbi 200 role ne Teat ...

                                               

Ali Daci

Ali Daci shkrimtar shqiptar nga Mali i Zi. Lindi me 3. dhetor 1959 ne Dacaj te Rozhajes nga prinderit Nezir Daci e Begie Nikçi*. Klaset e para te fillores i kreu ne fshatin e lindjes ne gjuhen serbe, ndersa kater te fundit ne shqip prane shkolles ...

                                               

Dafina Zeqiri

Dafina Zeqiri me nofken Duffye lindi ne Varberg, por u rrit ne qytetin e Malmo ne Suedi. U interesua per muziken dhe duke u inspirur prej nenes se saj Njekoheshisht kengetare e famshme ne Kosove. Duke nisur si shkrimtare tekstesh tashme Dafina ka ...

                                               

Dah Polloshka

Dah Polloshka ishte nje figure e ndritur e qytetit te Gjakoves. Dah eshte shkurtese e emrit Abdullah, atdhetarit gjakovar qe luftoi ne mbrojtje te drejtave te popullit shqiptar e kunder zbatimit te reformave te Tanzimat-it te ndermarra nga Perand ...

                                               

Dajlan Omeri

Dr. shk. Dajlan Omeri eshte nje nder personalitetet tane shkencor me te mire ne fushen e nderlidhjes. Ai ka sherbyer nje jete te tere ne ushtri dhe eshte liruar prej saj me graden kolonel ne vitin 1992, ndersa mban prej vitit 1993 graden e doktor ...

                                               

Bajram Daklani

Bajram DAKLANI - atdhetar dhe veprimtar I dalluar I levizjes per çlirimin nga zgjedha osmane dhe per bashkim kombetare. Lindi ne Gjakove ne nje familje me tradita atdhetare. Luftoi kunder politikes shoviniste antishqiptare te turqve te rinj, te c ...

                                               

Dali Ndreu

Dali Ndreu qe anetar i Grupit Komunist te Tiranes, partizan, ushtarak i larte shqiptar. Ndreu perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte ...

                                               

Damian Gjiknuri

Damian Gjiknuri eshte nje politikan shqiptar. Ai eshte i diplomuar ne Drejtesi ne vitin 1994, ne Universitetin e Tiranes dhe zoteron graden Master ne Politikat Publike dhe Ligj te leshuar nga" NPS School” te Monterey, Kaliforni, SHBA 2004 dhe Kol ...

                                               

Damian Himarioti

Damiani ka qene nje nder trimat himariote, i cili priti me lufte ne krye te njerezve te tij, vete ushtrine osmane te komanduar nga sulltan Sulejmani i Dyte ne vitin 1537. Ky i fundi kishte mberritur ne nje ekspedite per te nenshtruar Himaren. Ne ...

                                               

Daniel Godelli

Daniel Godelli lindi ne Elbasan, me 10 janar 1992. Ai eshte talenti me ri i peshengritjes. Suksesin me te madh e ka shenuar kete vit ne Kampionatin Evropian per te Rinj, qe u zhvillua ne Shqiperi ne qytetin e Durresit, ku Godelli fiton 3 medalje ...

                                               

Danish Jukniu

Leu ne Shkoder ne gjirin e nje familjeje tregtare me origjine podgoriçane, familja ne zanafille njihej si Jukniq. Mbaresa - iq ishte pjese integrale e banoreve te Shkodres me origjine nga trevat ne veri, qofshin me origjine kroate, boshnjake apo ...