ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 174
                                               

Benon Lopari

Benon Lopari ka lindur ne qytetin e Elbasanit me 20 qershor 1956. Ka mbaruar Institutin e Larte te Arteve 1977–1979 dhe ka punuar ne Teatrin" Skampa” te qytetit te Elbasanit nga viti 1979 deri ne vitin 1995 si aktor perkrah aktoreve si Demir Hysk ...

                                               

Bep Jubani

Bep Jubani lindi me 2 nentor 1935 ne nje familje qytetare shkodrane dhe u nda nga jeta ne 7 janar 2014. Profesor Bep Jubani ishte arkeolog i mirenjohur shqiptar.

                                               

Beqir Balluku

Beqir Balluku ishte partizan, gjeneral dhe minister shqiptar. Balluku perfshihet ne listen e perpiluar nga Instituti i Studimit te Krimeve dhe Pasojave te Komunizmit, qe permbledh pjesemarresit qe kane pergjegjesi direkte per krimet e Partise Kom ...

                                               

Beqir Gashi

Beqir Gashi u lind ne vitin 1966, ne fshatin Mleçan komuna e Malisheva dhe me 14 Dhjetor 1998 ra deshmore heroikisht bashke me 36 luftetaret e tij ne kufirin shqiptaro-shqiptar pas nje prite nga forcat policore serbe.

                                               

Beqir Grebene

Qeveria xhonturke ne fuqi caktoi Grebenene qe te krijonte nje levizje per kthimin e Shqiperise nen syzerenitetin osman duke synuar kompensimin e humbjes se territoreve perandorake gjate luftes dhe fuqizimin e saj ne Ballkan serish. Pakenaqesia e ...

                                               

Beqir Sadiku

Eshte i lindur me 08. 11 1980 ne fsh.Sllupçan te Kumanoves. ёshte femiu me i vogel i Ismet Sadikut dhe Havishe Sadikut, pas Shqipes, Arbenit dhe Blerimit. Rrjedh nga nje familje e shkolluar, prindi i punonte si arsimtar ne shkollen e fshatit. Shk ...

                                               

Beqir Sulo Agalliu

Beqir Sulo Agalliu, u lind ne Vlore me 1886 qe me 1908 ishte anetar i klubit" Laberia”. Me 1912 ishte nder anetaret e komisionit te pergatitjes se shpalljes se Pavaresise. U zgjodh anetar i Komitetit ”Mbrojtja Kombetare” te Luftes se Vlores 1920. ...

                                               

Fatos Beqiraj

Fatos Beqiraj eshte nje futbollist profesionist malazez i lindur ne Kosove, i cili luan si sulmues per KV Mechelen dhe ekipin kombetar te Malit te Zi.

                                               

Naime Beqiraj

Naime Beqiraj poete shqiptare, ka lindur me 10 gusht 1967 ne Peje, ku kreu shkollen fillore dhe ate te mesme. Kurse studimet per Letersi dhe Gjuhe shqipe dhe ato pasuniversitare i ka mbaruar ne Univesitetin e Prishtines. Ka punar gazetare dhe red ...

                                               

Shaip Beqiri

Shaip Beqiri ka lindur ne vitin 1954 ne Kosove. Prej vitit 1973 deri me 1979 ka studiuar ne Universitetin e Prishtines, ku pastaj i ka ndjekur edhe studimet pasuniversitare. Paralelisht me studimet ka punuar mesimdhenes, redaktor i kultures, publ ...

                                               

Skender Berani

Skender Berani eshte nje matematikan shqiptar. Lindi me 10.10.1950, ne Kline te Eperme te Skenderajt. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje, shkollen e mesme ne Mitrovice, ndersa SHLP- Degen e Matematikes e kreu ne Prishtine. Prej Vitit 1972 puno ...

                                               

Berat Buzhala

Berat Buzhala eshte gazetar, politikan dhe njeri nga drejtoret e televizionit T7. Buzhala ishte deputet ne Kuvendin e Kosoves nga radhet e Partise Demokratike te Kosoves, anetar ne Komisionin per Zhvillim Ekonomik, Infrastrukture, Tregti dhe Indu ...

                                               

Kostë Berati

Koste Berati ka qene levrues i gjuhes shqipe. Ishte nga Berati dhe nxenes i Akademise se Voskopojes. Prej tij ka mbetur doreshkrim nje liber mesimi prej 52 faqesh. Libri permban dy fjalorthe shqip-greqisht, perkthime nga ungjilli, lutje, shqiperi ...

                                               

Ibrahim Berisha

Ibrahim Berisha eshte gazetar, poet, prozator, sociolog i komunikimeve,publicist. Eshte shqiptar nga Kosova. Dr. Ibrahim Berisha studimet per sociologji i ka kryer ne Universitetin e Prishtines dhe ne Univeristetin e Zagrebit. U laureua me titull ...

                                               

Milaim Berisha

Shkollёn fillore e kreu nё vendlindje, kurse Shkollёn e Mesme Ekonomike dhe Fakultetin Filozofik nё Universitetin e Prishtinёs. Nё Prishtinё, gjithashtu i mbaroi edhe Studimet postdiplomike dhe magjistroi nё shkencat filologjike tek Akademik prof ...

                                               

Nikollë Berishaj

Nikolle Berishaj eshte shkrimtar, poet, perkthyes, esejist shqiptar nga Mali i Zi. Perkthen shqip sllovenisht, kroatisht dhe anasjelltas. Ka lindur me 03. 12. 1958. ne Tuz, Mali i Zi, ku edhe jeton e punon. Eshte laureat i çmimit me te larte sllo ...

                                               

Besa Imami

Lind ne familjen e arsimtarit Ferid Imamit, familja te cilit kishte te drejten e imamnise ne Xhamine e Hadumit. Gje qe sosi me vdekjen te atit, Mehmetit, ngase te bijte u bene arsimtare. I ati i Beses qe arsimtar veprues ne Malesine e Gjakoves, L ...

                                               

Besa Shahini

Besa Shahini arsimin fillor e mori ne Prishtine. Pasi emigroi ne vitin 1999 ne Kanada, vazhdoi studimet International Baccalaureate ne UWC Pearson College dhe BA ne Shkencat Politike ne Universitetin e York-ut ne Toronto, Kanada. Besa Shahini ka ...

                                               

Besart Kallaku

Besart Kallaku ose Bes Kallaku ka lindur me 20 nentor 1985 ne Tirane, eshte nje kengetar dhe humorist shqiptar. Me shume se me emrin e vertete e njohin si "Gjini i Portokallise". Bes Kallaku, sot eshte nje nga aktoret me te dashur te Portokallise ...

                                               

Besian Zeneli

Besian Zeneli eshte menaxher i shtepise botuese Buzuku te Prishtines. Ekonomist me profesion, edhe pse i ri, eshte treguar i suksesshem ne perhapjen e librit, qofte te botimeve Buzuku, qofte te botimeve shqiptare dhe te huaja ne pikat e shitjes n ...

                                               

Besim Beqaj

Besim Beqaj eshte Ministri i pare i Integrimit Europian te Kosoves, i emeruar ne kete post ne prill te vitit 2010. Me pare, ai mbante postin e Kryetarit te Odes Ekonomike te Kosoves qe nga viti 2005. Ka sherbyer si Keshilltar Politik ne Zyren e K ...

                                               

Besim Daja

Besim Daja. Arkitekt, profesor, akademik. Lindi ne Tirane, ku kreu dhe gjimnazin. Studimet e larta per arkitekture i filloi ne Lubjane dhe i perfundoi ne Leningrad. Ka qene pergjegjes i sektorit te Arkitektures ne Ndermarrjen e Projektimeve, zv.d ...

                                               

Besim Fagu

Besim Fagu lindi ne qytetin e Tiranes ne vitin 1925 dhe vdiq ne vitin 1999. Fill pas luftes, ku ai ishte inkuadruar partizan, u lidh perjetesisht me ushtrine dhe sportin. Ai eshte padyshim nje nga lojtaret e rralle jo vetem ne Shqiperi, por edhe ...

                                               

Besim Jazexhiu

Besim Jazexhiu koreograf, ka filluar pune ne vitin 1961 si balerin ne Teatrin e Operes. Gjate kesaj periudhe, krahas kercimit ne trupen e baletit ka realizuar personazhe ne balete te ndryshme si" Halili dhe Hajria”," Delina”," Laurenca”," Fadeta” ...

                                               

Besim Sahatçiu

Regjisori, Besim Sahatçiu, u lind me 2 tetor 1935, ne Peje, ai nderroi jete ne vitin 2005. Shkollen fillore dhe te mesmen, Besim Sahatçiu i kreu ne qytetin ku u lind. Me tej ndoqi dy vjet letersi boterore ne Universitetin e Beogradit. Pas nderpre ...

                                               

Besim Zekthi

Besim Zekthi lindi me 5 shkurt 1936 ne Tirane, kercimtar, mjeshter i valles popullore shqiptare, solist i pakrahasueshem i Ansamblit te Kengeve dhe Valleve Popullore, i cili shkelqeu veçanerisht ne vallet e njohura "Vallja e shqipeve" dhe "Feste ...

                                               

Besim Zyma

U lind me 28 mars te vitit 1898 ne Kopryly, sot Veles te Maqedonise. Babai i tij me grade kolonel ushtarak i Turqise Shemi Zyma, nga Elbasani, ndersa nena ishte boshnjake. Kreu gjimnazin austriak ne Stamboll, aty ndoqi dhe kreu studimet e larta n ...

                                               

Besnik Baraj

Besnik Baraj eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Besnik Bisha

Njerez ne rryme 1989 Mundi per tek skena 1987 Milenium 2014 Sinjali i dashurise 1988 Mao Ce Dun 2007 Akademia e a arteve 2009 Zemra e nenes 1995 Bolero 1997

                                               

Besnik Dizdari

Besnik Dizdari gazetar, nje nder themeluesit dhe presidenti i Shoqates Shqiptare te Shtypit Sportiv. Dizdari, e ka filluar karrieren si nje anetar i stafit te perditshmes Bashkimi i Tiranes ne vitet gjashtedhjete, dhe me pas per 17 vjet, ai ka qe ...

                                               

Besnik Dushaj

Grupi Parlamentar i Partise Demokratike te Shqiperise 2013-2017 Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Besnik Imeraj

Besnik Imeraj ka lindur me 6.12.1954, ne Tirane. Diplomuar per Drejtesi, ne vitin 1977, ne Universitetin e Tiranes. Ne periudhen 1977-1991 ka ushtruar detyra te ndryshme prane organeve te drejtesise ne Elbasan dhe Tirane. Ne vitet 1991-1997 ka qe ...

                                               

Besnik Konçi

Besnik Konçi ka lindur ne Tirane, me 15 dhjetor 1960. Ka kryer studimet prane Fakultetit te Shkencave te Natyres ne Tirane ne vitet 1981 – 1986, ku u diplomua per Fizike, dhe ka kryer studimet Master. Gjate muajve janar 1990 – maj 1990 ndoqi traj ...

                                               

Besnik Maho

Besnik Maho, pedagog ne Universitetin Europian te Tiranes dhe Luarasi. Doktor i Shkencave Historike dhe Juridike, Magjistrat, Master ne shkencat juridike. Perfunduar studimet e larta per Drejtesi prane FDUT gjate viteve 1997-2001.Perfunduar Shkol ...

                                               

Bexhet Nelku

Bexhet Nelku ishte aktor shqiptar. Bexhet Nelku lindi ne Tirane. Ne shtator te vitit 1963, pas diplomimit, pranohet aktor ne Teatrin Kombetar. Proven e pare te suksesshme Bexheti ne Teatrin Kombetar e kishte dhene qe ne vitin 1957 me interpretimi ...

                                               

Rudina Bërdynaj

Rudina Berdynaj ka lindur ne 23 dhjetor, 1977 ne Durres - Republika e Shqiperise. Ajo ka mbaruar shkollen e baletit "Jordan Misja" si dhe eshte diplomuar ne fakultetitin e Histori-Filologjise, dega Gjuhe-Letersi ne Tirane. Libri i saj i pare me p ...

                                               

Muharrem Blakaj

Muharrem S. Blakaj eshte shkrimtar shqiptar nga Kosova dhe ish i burgosur politik nga regjimi jugosllav.

                                               

Bledar Çuçi

Bledar Çuçi eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Socialiste, e cila ka fituar dhe mazhorancen ne keto zgjedhje.

                                               

Bledar Islami

Ka lindur me 28 maj 1973 ne qytetin e Tiranes. Ka qene aktor dhe mesues. Interpretoi te filmi shqiptar Kur xhirohej nje film 1981. Ka interpretuar edhe ne disa telefilma per femije ne RTSH. Ka qene pedagog ne Fakultetin Histori-Filologji. Per fat ...

                                               

Bledi Çuçi

Çuçi perfundoi studimet pasuniversitare Master per menaxhim ne Universitetin Hasselt ne Belgjike 1998; studimet e larta per Drejtesi ne Universitetin e Tiranes 1995 dhe studimet ne shkollen e mesme te pergjithshme" Petro Nini Luarasi” ne Tirane 1989.

                                               

Bledi LLangozi

Bledi LLangozi lindi ne Korçe me 14 shkurt 1979 ne nje familje intelektuale. Qe ne vogeli pasioni i tij ka qene piktura dhe poezia. Ishte ne vazhdim te studimeve per pikture ne shkollen e mesme artistike" Tefta Tashko” kur ne vitin 1993 se toku m ...

                                               

Blendi Klosi

Blendi Klosi ka lindur ne Tirane me 17 janar 1971. Eshte diplomuar ne fushen e Inxhinierise Elektronike, ne Fakultetin e Inxhinierise, prane Universitetit te Tiranes 1988- 1993, ku me pas u angazhua si pedagog. Ka mbajtur detyren e Pergjegjesit t ...

                                               

Blerim Çela

Blerim Çela u lind ne Korçe me 28 prill 1944. Studimet e larta i mbaroi ne vitin 1969 ne Fakultetin e Ekonomise ne degen Finance-Kontabilitet te Universitetit Shteteror te Tiranes. Ne vitin 1996 fitoi graden shkencore" Doktor ne ekonomi” ne te nj ...

                                               

Blerim Destani

Femijerine e tij e kaloi ne Tetove, Maqedoni. Gjithe familja e tij ka prejardhje shqiptare. Prej dhjete vitesh, Blerimi jeton dhe punon ne Gjermani dhe Maqedoni. Pasionin e tij per aktrimin Blerimi e zbuloi shume heret. Qe ne moshen 14 vjeçare iu ...

                                               

Blerim Minka

2008 Hapja e Art Gallery 1 ne qytetin e Elbasanit. Menaxhimi i ekspozimit dhe shitjeve te veprave pamore te artisteve shqiptare dhe te huaj. 2006 Realizimi i skenografise se koncertit" Te afte ndryshe, te barabarte me te gjithe”. 2004 Realizimi i ...

                                               

Blerim Reka

Blerim Reka eshte akademik shqiptar nga Maqedonia e Veriut. Blerim Reka kandidoi si kandidat i pavarur ne zgjedhjet presidenciale te Maqedonise se Veriut te vitit 2019. Me date 03 shkurt 2020 eshte emeruar si Minister i Integrimeve Evropiane te K ...

                                               

Blerim Sinani

Blerim Sinani u lind ne Kumanove nga prinder qe tere jeten e tyre ia perkushtuan arsimit dhe edukimit te gjeneratave nga rajoni i Shkupit. Shkollen fillore, gjimnazin dhe Fakultetin per sigurim – Dega Kriminalistike, i ka mbaruar ne Shkup. Kohe p ...

                                               

Blerim Shala

Blerim Shala eshte publicist dhe politikan shqiptar nga Kosova. Shala eshte deputet ne Kuvendin e Kosoves nga radhet e Aleances per Ardhmerine e Kosoves, anetar i Komisionit per Integrime Evropiane. Ka lindur ne Prishtine dhe ka studiuar filozofi ...

                                               

Blerina Gjylameti

Blerina Gjylameti Ka ndjekur studimet universitare dhe pas universitare ne Fakultetin e Ekonomise, ne Universitetin e Salernos, ne Itali. Aktualisht eshte ne pritje te marrjes se titullit Doktor i Shkencave ne" Menaxhimin Strategjik te Burimeve N ...

                                               

Blerta Rrustemi Neziraj

Indie theater company gets ready to stage 55 Shades of Gay’ Nje shfaqje teatri me 4 aktore…” me tekst te Jeton Neziraj, turne ne Gjermani Neziraj In Italia Al Festival Intercity Di Firenze Con Il Nuovo Spettacol Shfaqja e Blerta Nezirajt, kritike ...