ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 173
                                               

Aziz Nimani

Aziz Nimani lindi ne vitin 1936 ne Peje, nderroi jete ne gusht te vitit 2005 ne Prishtine. Shkollen e mesme te Artit e kreu ne Peje. Shkollen e Larte Pedagogjike, drejtimi i Artit, e kreu ne Prishtine. Akademine e Arteve te Bukura e kreu ne Lyon ...

                                               

Baba Reshati

Haxhi Dede Reshat Bardhi, ka qene klerik i larte bektashi, kryegjysh boteror i bektashinjve nga 1993 deri kur nderroi jete.

                                               

Bahri Hazizaj

Bahri Hazizaj u lind ne vitin 1939, ne Bolene te Vlores. Arsimin fillestar e kreu ne Terbaç, por shkollen e mesme e perfundoi ne teknikumin e naftes per degen e perpunimit, ne Kuçove ne vitin 1957. Emerohet si teknik ne uzinen e perpunimit te Naf ...

                                               

Bahri Shaqiri

Bahri Shaqiri ka lindur me 8 qershor 1970 ne Tirane. Eshte diplomuar ne Fakultetin e Drejtesise te Universitetit te Tiranes. Nga viti 1992 deri ne vitin 1994 ai punoi si avokat ne Drejtorine e Pergjithshme te Policise Financiare. Nga viti 1994 de ...

                                               

Bajram Binaku

Bajram Binaku Ka lindur me 07.08.1951 ne Studenice. Ka mbaruar studimet e larta ne Fakultetin e Shkencave Natyrore per matematike dhe kimi ne 1971-76. Ka punuar ne shkollen teknike" Shaban Spahija” ne Peje prej 1978-82. Gjithashtu ka punuar ne fa ...

                                               

Bajram Bylykbashi

Bajram Bylykbashi apo B.B.POQI lindi me 21 maj te vitit 1960 ne Prishtine, Kosove eshte nje kengetar i rokut shqiptar. Bajram Bylykbashi i njohur me pseudonimin B.B. Poqi qe ne moshe te re, saktesisht nga momenti kur Agim Berisha kishte propozuar ...

                                               

Bajram Haxhiu

Bajram bej Haxhiu i njohur edhe si Xha Bami ishte veprimtar i çeshtjes kombetare dhe Anetare ne Komisionin Nismetar te Thirrjes dhe Organizimit te Kongresit te Lushnjes.

                                               

Bajram Ibraj

Bajram Ibraj lindi me 28 mars 1964 ne Shqiperi. Ka kryer shkollen e larte te M.R.Publik ne vitet 1983-1987 ; Fakultetin juridik ne Univeristetin e Tiranes ne vitet 1991-1995. Ka qene Drejtor i Pergjithshem i Policise se Shtetit Shqiptar.

                                               

Bajram Kadrija

Bajram Kadrija shkollen fillore e kreu ne f. Vrapçisht, ndersa shkollen e mesme ne gjimnazin e Gostivarit. Studimet e larta i kreu ne Universitetin e Tetoves, ne fakultetin e Arteve-dega grafike. Ka punuar si profesor ne shkollen e mesme teknike ...

                                               

Bajram Kelmendi

Bajram Kelmendi i njohur si Avokat Kelmendi, ishte jurist, aktiviste ne Keshillin per Mbrojtjen te drejtave e lirive te njeriut, shqiptare nga Kosova, me 25-26 mars te vitit 1999 ne Prishtine u vra nga Doktrina e shenjt serbe. Vrasia e avokatit K ...

                                               

Bajram Kosumi

Bajram Kosumi lindi me 20 mars 1960 ne Tuxhec, Dardane, gazetar, albanologe dhe politikan shqiptare nga Kosova. Ka qene kryeminister i qeverise se Kosoves. Pergatitja profesionale e tij Fakulteti Filologjik, dega e Letersise dhe Gjuhes Shqipe Mag ...

                                               

Bajram Ligu

Bajram Ligu lindi ne vitin 1880 ne fshatin Prongji te Gjirokastres. Ai rridhte nga nje familje e njohur atdhetare e zones, vellai i tij, Riza Ligu ishte mik i ngushte i Çerçiz Topullit, e per nder te kesaj miqesie e quajti djalin e tij Çerçiz. Ba ...

                                               

Bajram Mata

Bajram Mata ishte nje piktor shqiptar. Mata eshte piktor i grupit te piktoreve te provinces shqiptare, por me nje dimension dhe vizion modern per kohen kur ai jetoi dhe krijoi. Mata i perket grupit te artisteve shqiptare te realizmit socialist qe ...

                                               

Bajram Preza

Bajram Preza. Mjek neuropsikiater, profesor, akademik. Lindi ne Preze dhe kreu gjimnazin e Tiranes. Mori pjese ne Luften ANÇ. Studimet e larta i filloi ne Sarajeve dhe i perfundoi e u diplomua ne Institutin e Larte Mjekesor" Kirov” te Gorkit. Pun ...

                                               

Bajram Rexhepi

Bajram Rexhepi, ishte kirurg dhe politikan shqiptar nga Kosova. Ai ishte kryeminister i pare i IPVQ-ve. Ai ishte anetare i PDK-se.

                                               

Bajram Yzeiri

Bajram Yzeiri Minister i Rendit Publik, 12 qershor 1991 - 4 dhjetor 1991. Ky artikull ne lidhje me Politika eshte i cunguar. Mund te ndihmoni Wikipedine duke e permiresuar.

                                               

Gilman Bakalli

Gilman Bakalli ka qene lektor, profesor, publicist dhe deputet shqiptar. Ai lindi me 11 gusht 1967 ne Shkoder. Per 4 vite nga viti 2005 ne vitin 2009 ka sherbyer si deputet ne Kuvendin e Shqiperise. Ai u nda nga jeta me 8 tetor 2016 pas nje semun ...

                                               

Zaho Balili

Zaho Balili lindi me 3 tetor te vitit 1951 ne Rexhin te Kurveleshit. Shkollen tetevjeçare dhe te mesme e ka mbaruar ne Tepelene. Ka filluar te shkruaje ne moshe shume te re dhe eshte autori i disa vellimeve si Dritherimet e pranveres, Paskan çelu ...

                                               

Baltjon Stamolla

Balto Stamolla ka qene vrasesi i Luigj Gurakuqit dhe agjent i Zyres Sekrete te Ministrise se Puneve te Brendshme.

                                               

Grigor Banushi

Grigor Banushi ka lindur ne Tirane me 1948. Pas diplomimit ne Fakultetin e Historise dhe te Filologjise ne Universitetin e Tiranes, dega Gjuhe dhe Letersi, ka punuar si mesues ne rrethin e Pukes. Me pas, deri ne vitin 2013, ka qene gazetar ne Rad ...

                                               

Mazllum Baraliu

Prof. Dr. Mazllum Baraliu shkollimin fillor dhe te mesem e ka mbaruar ne Therande dhe Prizren, ndersa ate superior ne Prishtine dhe Zagreb te Kroacise. Mazllum Baraliu eshte profesor ne Universitetin e Prishtines. Eshte autor i shume botimeve e m ...

                                               

Bardh Spahia

Bardh Spahia eshte nje nga 140 deputetet e Kuvendit te Republikes se Shqiperise, dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017. Ai i perket Partise Demokratike te Shqiperise,ne qarkun e Shkodres

                                               

Mehdi Bardhi

Mesimet fillestare i kreu ne Prizren dhe ato te mesme ne Prishtine. Pas nje pune si mesues ne periudhen e pasluftes, Mehdi Bardhi i vijoi studimet per gjuhe dhe letersi shqipe ne Universitetin e Beogradit, ku u dallua si student i zgjuar dhe i ze ...

                                               

Bardhok Lala

Bardhok Lala ish-gazetar i "Koha Jone" dhe me pas i "Dita Informacion" dhe i gazetes" Populli Po”. Gazetari qe me 28 maj 1996, u rrembye, u rrah barbarisht dhe trupin e zhveshur e hodhen ne Liqenin Artificial te Tiranes, duke e menduar te vdekur. ...

                                               

Bardhyl Mezini

Bardhyl Mezini lindi ne qytetin e Vlores. Eshte diplomuar si zooteknik dhe e ka ushtruar kete profesion ne rrethin e Fierit. Prej vitit 2000 ka emigruar ne ShBA. Eshte anetar i Shoqates se shkrimtareve Shqiptaro-Amerikane. Ka botuar librat me fab ...

                                               

Bardhyl Myrteza Kollçaku

Bardhyl Kollçaku Gjeneral Brigade, ka lindur me 05.06.1967 ne Pellumbas, Berat. Mban postin e Shefit te Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Shqiptare. Ka perfunduar studimet ne Shkollen e Mesme Ushtarake" Skenderbej”, Shkollen e Larte te Bashkuar ...

                                               

Bardhyl Selami Këlliçi

Bardhyl Selami Kelliçi Ka lindur me 6 shkurt 1966 ne Leskoj te Permetit. Oficer i mbrojtjes kunderajrore ne Divizionin Laberia. Ra ne krye te detyres ne depot e Picarit ne Gjirokaster, me 15 qershor 1997. Me vendim te Keshillit te Rrethit Gjiroka ...

                                               

Basri Çapriqi

Basri Çapriqi Profesor i asocuar shqiptar i letersie shqipe, gazetarise, letersis se pergjithshme dhe krahasimtare. Lindur me 15 janar 1960 ne Krythe - Ulqin. Ka studiuar letersi shqipe ne Universitetin e Prishtines, ku u diplomua ne vitin 1983. ...

                                               

Eqrem Basha

Eqrem Basha poet, prozator, skenarist e akademik, u lind me 15 nentor 1948 ne Diber, Maqedoni, ku kreu shkollen fillore dhe te mesmen. Ne vitet 1967-1971 studioi gjuhe dhe letersi shqipe ne Universitetin e Prishtines. Gjate studimeve botoi tregim ...

                                               

Bashkim Berisha

Bashkim Berisha lindur me 1980/1981, eshte lojtare kosovare i sportit aziatik Thai-Bokser. Me te arritur ne Zvicer ai filloi te merret me kete sport ne Zvicer. Bashkimi u be i njohur per vrasjen e nje shqiptarit nga Maqedonia ne qender te Dübendo ...

                                               

Bashkim Dedja

Bashkim Dedja eshte Kryetar i Gjykates Kushtetuese te Republikes se Shqiperise. Bashkim Dedja lindi me 13 mars 1970 ne Diber. Ai ishte aktiv ne Levizjen Studentore Antikomuniste te Dhjetorit 1990. Dedja u diplomua ne Fakultetin e Drejtesise te Un ...

                                               

Bashkim Driza

Ne vitin 1995 shtetasi Bashkim Driza, atehere vetem 38-vjeçar me vendim te gjykates ka hapur nje fondacion te quajtur" Populli”. Ky fondacion, si te gjithe te tjerat ne ate kohe," Gjallica”," Sudja”," Cenaj”, etj, filloi mbledhjen parave me perqi ...

                                               

Bashkim Kopliku

U lind me 15 korrik 1943 ne Shkoder dhe nderroi jete me 21 nentor te vitit 2020. Me 1962 - 1966 ndoqi Fakultetin e Inxhinierise Elektrike ne Universitetin e Tiranes. Me 1966 - 1969 punoi si inxhinier elektronik ne qendren radiomarrese te Kamzes, ...

                                               

Bashkim Kuçuku

Bashkim Kuçuku Ka lindur ne Konispol dhe po aty kreu shkollimin fillor dhe te mesem. Studimet e larta i ka kryer per gjuhe shqipe dhe letersi, ne Universitetin e Tiranes. Kritik letrar e studiues, redaktor ne gazeten letrare "Drita" 1974 – 1985, ...

                                               

Bashkim Resuli

Bashkim Resuli akademik, eshte president i Shoqates Shqiptare te Gastroenterologjise dhe pergjegjes i Sherbimit te Gastroenterologjise ne Fakultetin e Mjekesise te Universitetit te Tiranes. Prof. Bashkim Resuli eshte anetar i Akademise se Shkenca ...

                                               

Bashkim Ruseti

Prof.dr. Bashkim Ruseti eshte nje nder pedagoget, informatikanet dhe matematikanet me te çmuar shqiptare. Edhe pse studimet themelore i mbaroi ne Matematike, ai nje pjese te madhe te veprimtarise se tij profesionale dhe shkencore ia perkushtoi in ...

                                               

Bashkim Trenova

Bashkim Trenova ka lindur me 28 mars 1943 ne Sevaster te Vlores. Ne vitin 1966 mbaron studimet ne Fakultetin Histori – Filologji, Dega Histori – Gjeografi. Pas studimeve nis menjehere punen si redaktor ne Drejtorine e Jashtme te Radio Tiranes. Ne ...

                                               

Marin Beçikemi

Marin Beçikemi ka lindur ne Shkoder, ai studioi e dha mesim ne Raguze te Dalmacise, ne Breshja te Italise se Veriut, dhe u shqua si Profesor i retorikes ne Universitetin e Padoves. La shkrime te ndryshme ne gjuhen latine, shkrimet e tij u perdore ...

                                               

Bedair Jashari

Bedair Jashari lindur nё Kumanova dhe nё moshёn 15 vjeçare filloi tё punonte rrobaqepёs nё Shkup me gjyshin e tij. Sot eshte rrobaqepёs i njohur dhe menaxher nё kompaninё" Bhambi’s” nё Manhattan.Nё mesin e personaliteteve tё njohuara amerikane tё ...

                                               

Bedi Pipa

Bedi Pipa ishte arsimtare dhe autore e rastit me perfaqesues te zhanrit te ditarit ne letrat shqipe, i botuar ne vellimin integral te shkrimeve te saj me titullin "Ditari Intim".

                                               

Resul Bedo

Resul Bedo ka lindur ne vitin 1926 ne fshatin Fushe-Bardhe te Gjirokastres. Ne moshen 15-vjeçare, ishte nga te paret qe u rreshtua ne çeten" Çerçiz Topulli”, me pas ne batalionin" Asim Zeneli” dhe me vone ne Brigaden e 6 Sulmuese. Gjate luftes mo ...

                                               

Bedri Hoxha

Ky artikull eshte per Bedri Hoxha politikan. Per persona te tjere me te njejtin emer shiko: Bedri Hoxha shkrimtar Bedri Hoxha eshte politikan shqiptar, deputet i Partise Demokratike ne Kuvendin e Shqiperise. Bedri Hoxha eshte diplomuar ne Univers ...

                                               

Bedri Islami

Bedri Islami ish-gazetar i Zerit te Popullit, disident qe ne ditet e para me ardhjen e Berishes ne pushtet. Djali i Zenel Islamit, atij qe quhet" Luli i Vocerr” prej nga u frymezua Migjeni per kryevepren, ne vitet ’90 Islami emigroi jashte vendit ...

                                               

Bedri Islami (këngëtar)

Bedri Islami u lind me 26 Shtator 1947 eshte kengetar shqiptar. I takon plejades se kengetareve me te suksesshem te estrades se muzikes kosovare. Eshte shpallur kengetar i vitit, ne 81 dhe 82; ka qene perfaqesues i Kosoves ne shume festivale te i ...

                                               

Bedri Selmani

Bedri Selmani u lind me 25 korrik 1960 ne Dumnice te Poshtme te Besianes. Shkollen fillore dhe ate te mesme e ka kryer ne Besiane, ndersa studimet ne Fakultetin Ekonomik te Prishtines. Studimet posuniverzitare ne Universitetin e Zagrebit ne Fakul ...

                                               

Bedri Zyberaj

Bedri Zyberaj lindi me 6 maj te vitit 1963 ne Gjakove. Shkollen fillore e kreu ne Drenovc te Rahovecit, ndersa te mesmen ne Rahovec. Studimet universitare i perfundoi ne Prishtine me sukses te shkelqyeshem ne degen e Letersise dhe gjuhes shqipe t ...

                                               

Bego Isa Hoxha

Bego Isa Hoxha Ka lindur ne vitin 1944 ne fshatin Terbaç te Vlores. Ka mbaruar Akademine e Forcave Ajrore ne vitin 1966 per pilot reaktivi dhe ka kryer detyren e komandantit te ekuipazhit ne Regjimentin e Rinasit. Me date 07.03.1974 pesoi katastr ...

                                               

Begzad Baliu

Begzad Baliu u lind me 20. 11. 1966 ne katundin Makresh i Poshtem, komuna e Gjilanit. Pese vjetet e para te shkollimit i kreu ne shkollen fillore "Skenderbeu" ne Makresh te Poshtem, ndersa tri te fundit ne shkollen fillore "Liria" ne Marec, komun ...

                                               

Behar Mera

Behar Mera eshte aktor, komedian shqiptar. Lindi me 28 shtator 1962. Ai ka luajtur edhe shume role te tjera komedie me seri te vogla, te njohura sidomos me aktoren tjeter Rita Lati. Qe prej vitit 2012 eshte pjese e shfaqjes Al Pazar ne kanalin Vi ...

                                               

Behare Sahitaj

Behare Rexhepi Sahitaj ka lindur ne Prizren me 1957. Ka te perfunduar Fakultetin e Psikologjise, ndersa tani eshte kandidate e magjistratures ne Psikologjine Klinike ne Tirane. Beharja eshte shkrimtare dhe publiciste, dhe boton ne" Kosova Sot” dh ...